سايت امروز
  براي آنکه به طریق خود ایمان داشته باشیم ، لازم نیست ثابت کنيم که طریق دیگران نادرست است . کسی که چنین می پندارد ، به گامهای خود نیز ایمان ندارد . (پائولو کوئلیو)

اخبار روز | تا انتخابات | اخبار دانشگاه  

معرفي سايت
پایگاه خبری ستاد انتخاباتی دکتر مصطفی معین

دربرابرباد...وبلاگ طرفداران دکتر معین

وبلاگ شخصی دکتر معین

روزنامه اقبال

سایت رسمی دکتر سروش

وبلاگ گروهی جمعی از زنان اصلاح طلب

روزنامه ایران

سایت یار دبستانی

سایت مشترک عطاالله مهاجرانی وجمیله کدیور

وب سایت رسمی سخنگوی دولت

خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران

سایت رسمی دکتر کدیور

روزنامه اطلاعات

وبنوشته های سیدمحمدعلی ابطحی

پایگاه خبری نثرما(اصفهان)

وبلاگ مهر...وبنوشته های علی مزروعی

پایگاه خبری خلیج فارس

هفته نامه سیروان

خبرگزاری میراث فرهنگی

وبلاگ اختصاصی احمد شیرزاد

پایگاه خبری تبریز نیوز

از این روزها ...وبسایت شخصی سعید شریعتی

سینا خبرگزاری جامعه جوانان ایرانی

ایسنا... خبرگزاری دانشجویان ایران

سایت رسمی عمادالدین باقی

سایت خبری یاس کرج

خبرگزاری کار ایران

روزنامه شرق

روزنامه همبستگی

روزنامه آفتاب یزد

روزنامه اعتماد

مقالات

 به شرط آنكه شعار نباشد


 سرمايه گذار به مثابه كلاهبردار


 يوم الفصل!


 كاريكاتور رئيس‌جمهور


 نوارسازان، بینی خانم قاضی و ماجرای شهرام اعظم


 انتخاب طالبانی


 همبستگی


 (ممنوع الخروج) نامه سرگشاده مزروعی به شاهرودی


 شهرآشوبان خيال پرداز


 مشروطه خواهى و جمهورى خواهى


 مطالبات دموکراتیک قومی


 در نسبت آدم ها و حرف ها


 نشانه هاى وداع با خيال پرورى


 عصر انجمن ها


 افتخار طرفداری از حقوق زنان


تريبون

 دعوت به نشست آزادی بیان، آزادی مطبوعات، پیش زمینه آزادی انتخابات


 آرمین :در انتخابات حرکت دموکراتیک را به مخالفان آزادی تحمیل کنیم


 رئیس جمهور:هر کس می تواند با هر سلیقه ای نامزد مورد حمایت خود را در انتخابات داشته باشد


 بیانیه های انجمن قلم و سازمان خبرنگاران کانادا درباره زهراکاظمی


 سروش در جمع 100 شخصیت موثر جهان


 بی عدالتی انتخاباتی در رسانه ملی


 چرا به معين رای می دم؟( وبلاگ خورشید خانم)


 ميردامادي: مشروعيت داخلي از محوري ترين مؤلفه هاي قدرت ملي ايران است


 دبيركل جبهه‌ي مشاركت: برگزاري انتخابات آزاد بزرگترين پيروزي اصلاحات خواهد بود


 معاون اول دکتر معین : اگر انتخابات آزاد نداشته باشيم در مسائل هسته‌يي بايد بهاي بيشتري پرداخت كنيم


 فقط مشارکت حداکثری کافی نیست


 متن منتشر نشده سخنراني دكتر رمضان‌زاده در همایش اصلاح‌طلبان كرد دركرمانشاه


 حمایت 140 اصلاح طلب کرد از مواضع رمضانزاده


 

 جستجو در سايت خبري امروز :
 

   

 کد خبر : 10741384/01/16 - 12:20:41 P.M

 مطالبات دموکراتیک قومیPrint This Page!!!

  نويسنده : سید هاشم هدایتی
 (از همين نويسنده)


Hedayati38
1 . عده ای از صاحب نظران را باور بر این است که در وضعیت موجود جامعه ایران که تقریبا عموم گروه ها و شخصیت های سیاسی اصلاح طلب پیگیر مطالبات دموکراتیک هستند و جریان دموکراسی خواهی در حال تبدیل شدن به یک جبهه فراگیر است ، طرح مطالبات قومی یک خطای سیاسی و مغایر با دموکراسی خواهی است. اگر قومیت را یک خود آگاهی تلقی بکنیم که فعالان آن عرصه در صدد دستیابی به اهداف قومی باشند فارغ از روش انتخاب شده ، و دموکراسی به یک رویکرد سیاسی تلقی شود که به اکثریت مردم جامعه ، اختیار هر نوع تصمیم گیری در مورد سرنوشت آن جامعه را بدهد به نظر می رسد تعارض بین این دو اجتناب ناپذیر می شود . اما چنانچه به ماهیت واقعی این دو توجه بشود نه تنها تعارضی به چشم نمی خورد بلکه می توان مدعی شد که در یک جامعه پلورال و دارای تنوع قومی نظیر ایران، پیگیری مطالبات قومی مکمل دموکراسی خواهی خواهد بود.
2 . دموکراسی به یک مدل سیاسی تعبیر شده است که دارای ویژگی هایی است ازقبیل : "انسان محوری ، شایسته سالاری ، عقل محوری ، قانون محوری ، آزادی اندیشه و بیان و نشر و شهروند سالاری" . در این سیستم حقوق بشر مبنای روابط افراد در یک جامعه است . حقوق بشر نیز تمام حقوق انسانی اعم از حق داشتن هر عقیده و امکان نشر و بیان آن ، حق داشتن شغل و مسکن و... و مهمتر از همه حق تعیین سرنوشت و اعمال اراده را شامل می شود. تنها خط قرمز این آزادی ها و حقوق، ضرر نرساندن به دیگران است. علی القائده در چنین نظامی همه انسانها فارغ از هر نژاد و رنگ و زبان و قومیت حق حیات شرافتمندانه خواهند داشت و هیچکس نباید استثمار شده و مستبدانه مورد ستم قرار بگیرد. طراحان مدل دموکراسی نوین برای قابل اجرا شدن مدل خود در جوامعی که به دلیل گستردگی و کثرت جمعیت امکان اعمال "دموکراسی مستقیم " وجود ندارد ، " مکانیسم انتخابات " را پیشنهاد کرده اند که بر این اساس حق اعمال حاکمیت در دست اکثریت مردم قرار می گیرد.
3 . منتقدان " دموکراسی اکثریت " معتقدند چنین مکانیسمی دارای کاستی های جدی است . ازجمله اینکه ممکن است به دلیل سطح آگاهی اکثریت مردم جامعه ، تصمیم هایی اتخاذ شود که در مقایسه با نظر اقلیت ، دارای ضعف باشد و یا اینکه ممکن است در چنین سیستمی حق اقلیتی که نتوانسته اختیار تصمیم گیری را بدست آورد ضایع شود. در پاسخ به این ایرادها می توان گفت اولا جز این راه چاره ای نیست و روش جایگزینی برای آن ارایه نشده است ثانیا می توان با روش های عقلانی نسبت به جبران کاستی های دموکراسی اکثریت اقدام کرد. در جوامع پیشرفته با تقویت جنبه های کارشناسی امور و حرفه ای کردن بسیاری از فعالیت های اجتماعی زمینه برای اعمال تصمیم های کارشناسی و تخصصی در بسیاری از امور اجتماعی را فراهم آورده اند و برای کاستن از تضییع حق اقلیت ، به ویژه اقلیت های فرهنگی ، نژادی، قومی و مذهبی از مکانیسمی به نام " سهم " استفاده می کنند. در این جوامع سیستم سیاسی و اداری را به نحوی طراحی می کنند که در مناطقی که این اقلیت ها در اکثریت قرار دارند بتوانند اعمال اراده کرده و متناسب با ویژگی های محلی خود تصمیم گیری کنند و در سطح ملی نیز با اعطای سهم متناسب با درصد جمعیتی نقیصه مزبور را از میان بردارند.
4 . در فضای سیاسی کنونی ایران سه دیدگاه پیرامون مسئله اقلیت های قومی هم میهن وجود دارد: اول. دیدگاه افراد و گروه هایی که چندان پایبند دموکراسی نیستند. اینان خود دو دسته اند : یکدسته ملی گراهای متعصب پان ایرانیست ، که اکثریت شان ، نژاد و زبان فارسی دارند و تقریبا همان چیزی را مطرح می کنند که رضا شاه به سبک ترک های اتاترکی تحت عنوان دولت ملی دنبال می کرد . در اندیشه این گروه تمام تمایزهای متنوع فرهنگی و قومی و مذهبی باید به سود پدیده ای به نام ایرانیت، ویا به تعبیر درست تر فارسیت، حذف و یا دستکم مسکوت بمانند.این نگرش هرنوع مطالباتی را تحت هرعنوان ، چه قومیت یا زبان و مذهب مغایر منافع ملی و در نتیجه ضد امنیت ملی تلقی می کند. دسته دوم قوم گراهای متعصب که در پی دستیابی به حداکثر خودمختاری و حتی استقلال هستند و برای دستیابی به این اختیارات هر وسیله و روش غیر دموکراتیکی را ، ولو توسل به کشورهای خارجی و جنگ مسلحانه و ترور و خشونت را مشروع می دانند. دیدگاه دوم متعلق به طرفداران دموکراسی و حقوق بشر است که معتقدند برقراری دموکراسی و تحقق قوانین مبتنی بر سند جهانی حقوق بشر می تواند تمام حقوق افراد جامعه ایران را تامین کند و لذا هیچ مطالبات دیگری را مشروع تلقی نکرده و آن را انحراف از مسیر دموکراسی می دانند. این دیدگاه ضمن تاکید بر ناسیونالیسم ملی با ارایه ترجمان جدیدی به نام "ناسیونالیسم مدنی" شعار " هر ایرانی یک رای و برخورداری از حقوق شهروندی " را مشخصه بارز مدل خود معرفی می کنند. دیدگاه سوم ، که به نسبت دیدگاه جدیدی است و" مطالبات دموکراتیک قومی " را محور برنامه های خود قرار داده است متعلق به فعالان سیاسی هم میهنی است که اولا خود را پایبند به روش های دموکراتیک دانسته ثانیا طرح مطالبات قومی را در چارچوب مدل دموکراسی و به عنوان راه حلی برای تامین حقوق اقلیت ها ی قومی و نفی مبارزه کور قومی تعریف و ثالثا مبارزات خود را از جبهه دموکراسی خواهان کشور جدا نمی دانند و رابعا توسل به کشورهای خارجی متجاوز را برای دستیابی به حقوق قومی جایز نمی شمارند.
5 . آنچه در ماه های اخیر تحت عنوان " اصلاح طلبان کرد " در استان های کردنشین کشور از سوی جمعی از فعالان سیاسی کرد مطرح شد و مشابه آن در مناطقی مثل خوزستان و ترکمن صحرا اجرا شد در واقع تابلویی است از تقابل سه دیدگاه فوق الذکر . اصلاح طلبان کرد پایبندی خود را به رویکرد " مطالبات دموکراتیک قومی" نشان دادند و در مقابل مخالفان این رویکرد اعم از تندروهای ملی گرا و قوم گرا و برخی از دموکراسی خواهان، ناخشنودی خود را از طرح مطالبات قومی به انحاء مختلف ابراز داشتند. به نظر می رسد اگر طرف های درگیر در یک گفتمان سالم ، آرام و مدنی زوایای مسئله را به بحث بگذارند امکان دستیابی به یک مدل معقول ، مدنی ، دموکراتیک و مورد نظر اکثریت ملت ایران و تضمین کننده منافع ملی همه ایرانیان از هر قوم و گروه و مذهب و طبقه فراهم می شود. بدون تردید پرهیز از گفتمان مدنی و روش معتدل دموکراتیک و اصرار بر امنیتی کردن مسئله مطالبات قومی منجر به تقویت دیدگاه های افراطی و تفریطی دو طرف شده و فضا را برای حل مسئله آلوده می سازد. تلاش برای شفاف شدن دیدگاه ها و پرهیز از اهانت و تهمت در چنین فضایی می تواند به همه فعالان این عرصه کمک کند واقع بینانه و قانونمند به مسئله مطالبات قومی نگریسته و در آستانه انتخابات مهم ریاست جمهوری آن را به یک فرصت تبدیل کنند.

   پايان خبر

تماس با ما | درباره ما | وب لاگ ما | [mail dot emrooz at gmail dot com]
Sitemap