سايت امروز
  براي آنکه به طریق خود ایمان داشته باشیم ، لازم نیست ثابت کنيم که طریق دیگران نادرست است . کسی که چنین می پندارد ، به گامهای خود نیز ایمان ندارد . (پائولو کوئلیو)

اخبار روز | تا انتخابات | اخبار دانشگاه  

معرفي سايت
پایگاه خبری ستاد انتخاباتی دکتر مصطفی معین

دربرابرباد...وبلاگ طرفداران دکتر معین

وبلاگ شخصی دکتر معین

روزنامه اقبال

وبلاگ گروهی جمعی از زنان اصلاح طلب

مقالات

 ادبیات دکتر معین


 يك پيشنهاد اصولي


 بازرگان مسئله امروز ما


 احزاب دو پا


 پرونده­ی وبلاگ­نويسان ناقص است


  سیاست ورزی به جای چانه زنی در گفت‌وگويي با بهزاد نبوي


 سوگنامه‌اي براي انسان، كلامي با رئيس عدليه


تريبون

 سروش يکي از صد اثرگذار عالم


 متن کامل سخنراني مهندس سحابي در حسينيه ارشاد


 الگويى براى عمل


 

 جستجو در سايت خبري امروز :
 

   

 کد خبر : 14641384/02/02 - 16:20:49 P.M

 شكوري‌راد در ميزگرد سيما: براي تحقق مشاركت حداكثري زندانيان سياسي را آزاد كنيدPrint This Page!!!

امروز ـ علي شكوري‌راد رئيس ستاد انتخاباتي دكتر مصطفي معين، با حضور در گفت‌و‌‌گوي ويژه بخش خبري ساعت 30/22 سيما، فضاي انتخاباتي كشور و اقدامات لازم براي افزايش مشاركت مردم در انتخابات را ذكر كرد.
شكوري راد در اين ميزگرد تلويزيوني كه چهارشنبه شب با حضور وي، محمد باقر نوبخت عضو ستاد هواداران هاشمس رفسنجاني و ذاكاني عضو مجلس هفتم برگزار شد، آزادي انتخابات، ارئه تضمين از سوي حاكميت به مردم براي حفظ حرمت راي آنان و نيز آزادي زندانيان سياسي اعم از فعالان دانشجويي و مطبوعاتي را در زمره اقدامات موثر براي جلب مشاركت مردم، دانست.
در ابتداي اين ميزگرد، مجري برنامه، نظر حاضران را درباره ويژگي‌‌هاي انتخابات پيش رو جويا شد.
شكوري راد در پاسخ گفت: انتخابات پيش رو، اگرچه، در سطح فعالان سياسي خيلي زود مطرح شد اما هنوز در جامعه حرارت انتخاباتي لازم احساس نمي‌شود و به استناد نظرسنجي‌هايي كه صورت گرفته هنوز ميزان علاقه‌مندي عموم مردم به انتخابات به حدي نيست كه موجب دلگرمي فعالان سياسي شود.
عضو شوراي مركزي جبهه مشاركت ايران اسلامي، در عين حال دغدغه اصلي فعالان سياسي در انتخابات پيش‌رو را صرف‌نظر از پيروزي در انتخابات، سطح مشاركت مردم دانست و يادآور شد: اگر انتخابات با ويژگي‌هاي لازم خود به صورت آزاد و عادلانه برگزار شود مي‌توان انتظار داشت، سياست مشاركت حداكثري به نتيجه برسد
رئيس ستاد انتخاباتي مصطفي معين تصريح كرد: اين كه مشاركت حداكثري مردم، امروز تبديل به يك موضوع و مساله شده است خود ناشي از تجربياتي است كه در گذشته داشته‌ايم.
وي با يادآوري كيفيت انتخابات دور هفتم و هشتم انتخابات رياست جمهوري و مقايسه آن با انتخابات دور دوم شوراها و مجلس هفتم گفت: مردم در دوم خرداد 76 چون احساس كردند كه يك گزينه مطلوب در انتخابات دارند، آمدند و يك حماسه را رقم زدند انتخابات سال 76 براي همه غافلگير كننده بود. بسياري از افرادي كه تا آن موقع حتي يك بار هم راي نداده بودند آمدند و راي خودشان را به صندوق انداختند. مردم در سال 76 با رايشان در واقع مي‌خواستند تحولات موردنظر خود را در جامعه رقم بزنند كه البته اين حضور گسترده مردم يك جايگاه رفيعي هم براي جمهوري اسلامي در بعد بين‌الملل ايجاد كرد.
نماينده مردم تهران در مجلس ششم افزود: متاسفانه در مقابل انتخاب مردم موانعي گذاشته شد و اگرچه مردم اين نگراني را در دوره بعدي انتخابات دولت فعلي داشتند، اما باز هم آمدند تا امتحان كنند و در انتخابات شركت كردند تا دولت منتخب آنها خواست‌هاي آنان را تحقق بخشد. لذا انتخابات دوره هشتم با مشاركت گسترده مردم و افزايش آراي رئيس جمهور منتخب همراه بود و 20 ميليون راي خاتمي تبديل به 22 ميليون راي شد.
شكوري راد حضور گسترده مردم در انتخابات دور دوم رياست جمهوري خاتمي را فرصت دوباره‌اي دانست كه مردم در اختيار حاكمان قرار دادند و گفت: با اين حال مخالفان اصلاحات باز هم مانع حركت اصلاحات شدند و شرايطي را فراهم كردند كه در انتخابات دوره دوم شوراها با كاهش چشمگير مشاركت مردم مواجه شديم. اين در حالي بود كه اين انتخابات كاملا آزاد برگزار شد، اما دلسردي مردم و ترديد آنها نسبت به اثر بخشي آرايشان، زنگ خطر را به صدا درآورد.
اين فعال سياسي انتخابات مجلس هفتم را زنگ خطر دوم خواند و يادآور شد كه در اول اسفند 1382 علي‌رغم تبليغات بسيار سنگيني كه صورت گرفت حدود پنجاه درصد مردم در انتخابات شركت كردند.
وي تاكيد كرد: زمينه مشاركت حداكثري مردم با اين احساس به وجود مي‌آيد كه مردم ببينند اولا انتخابات آزاد و عادلانه است و رقابت واقعي امكان پذير خواهد بود و ثانيا اين اميد را داشته باشند كه منتخبشان با استفاده از پشتوانه مردم و با تكيه بر قدرتي كه محصول آراي مردم است مي‌تواند برنامه‌هاي خود را به پيش ببرد.
شكوري‌راد انتخابات در دوره‌هايي از تاريخ معاصر ايران را "نمايشي" دانست و متذكر شد: مردم امروز ارزش راي خود را فهميده‌اند، آن را به راحتي خرج نمي‌كنند و شركت يا عدم شركتشان در انتخابات آگاهانه است.
در ادامه اين ميزگرد محمدباقر نوبخت عضو ائتلاف نهم نيز به بيان ديدگاه خود درباره ويژگي‌هاي انتخابات پيش‌رو پرداخت و گفت، مردم بايد در اين انتخابات، به بخشي از منازعات سياسي در كشور پايان دهند.
اين عضو ستاد انتخاباتي هاشمي رفسنجاني افزود: مردم با راي خود هم مي‌توانند كشمكش‌هاي سياسي را استمرار بخشند و هم مي‌توانند شرايطي را فراهم كنند كه همه نيروهاي شايسته نظام، امكان حضور پيدا كنند.
وي از مردم خواست كه در انتخابات پيشرو " بيش از گذشته دقت كنند."
نوبخت در عين حال با اشاره به شرايط بين‌المللي و اشغال عراق و افغانستان تاكيد كرد: عراق و افغانستان به بهانه دموكراسي خواهي اشغال شدند. پس ما ناچاريم اين انتخابات را با يك ديده ويژه بنگريم و دولتي را انتخاب كنيم كه داراي يك نگاه واقع‌بينانه باشد و توجه داشته باشد كه نظام بين‌المللي داراي قواعد و مقرراتي است.
در ادامه زاكاني كه به عنوان نماينده جناح موسوم به اصولگرا سخن مي‌گفت از اظهارات شكوري‌راد و نوبخت انتقاد كرد و گفت: از نظر ما ضوابط و قواعد در دنيا به ملت‌ها و دولت‌ها ديكته مي‌شود. كساني كه در اين 16 سال بر مسند قدرت نشستند به گفته خود آقاي نوبخت كساني بودند كه به قواعد بين‌المللي اهتمام داشتند و عملگرايي را پيشه كردند. اما دنيا به ما ثابت كرد هر كجا در داخل قواعد آنها، اسير آن قواعد شديم باختيم و هر كجا بر اساس منطق خودمان مبتني بر خودباوري پا به ميدان گذاشتيم برد كرديم.
وي افزود: با همين قواعدي كه دنيا دارد ما امروز انرژي هسته‌اي نبايد داشته باشيم. وقتي مي‌رويد با سران اروپا صحبت مي‌كنيد آنها مي‌گويند ما اطمينان مي‌خواهيم و اطمينان هم به اين است كه ما مي‌گوييم.
ذاكاني افزود: دولت آينده از موضع خودباوري و با منطق ديني و ملي خودمان بايد يك پيشتازي در عرصه بين‌الملل داشته باشد.
وي سخنان شكوري‌راد را هم قابل تامل خواند و با انتقاد از اظهارات رئيس ستاد انتخاباتي معين گفت: اعضاي شوراي شهر در دوره اول با هيچ مانعي مواجه نشدند و مشخص شد كسي دست آنان را نبسته است
وي با تاييد آزاد بودن انتخابات دور دوم شوراها به بيان ديدگاه خود درباره عدم شركت مردم در آن انتخابات پرداخت و گفت: از نظر ما عدول از شعارها و گفته‌ها و پرداختن به مسائلي كه دردي را از جامعه دوا نمي‌كند پاسخش را از جانب ملت ديد. در دوره هفتم مجلس هم همين است. ما به عنوان نمايندگان اگر به فكر خدمت نباشيم حتما در دوره هشتم به ما راي نخواهند داد. موضوع امروز خدمت و ايجاد كارآمدي است.
اين عضو مجلس هفتم تجربه دولت حزبي در كشور را شكست خورده خواند و گفت: دولت مطلوب از نظر ما دولت فراگير است، دولتي كه بتواند همه جناح‌ها را در بگيرد و عناصر مستقل را در درون خودش داشته باشد و همه افرادي كه به نظام اعتقاد دارند را در درون خودش داشته باشد.
شكوري‌راد در پاسخ به ذاكاني، وي را از تحليل غيرواقعي رخدادها بر حذر داشت و متذكر شد: يك وقت صحبت از اين است كه مردم نسبت به انتخاب خودشان تجديدنظر كرده‌اند. يك وقت نيز صحبت بر سر اين است كه اساسا در انتخابات شركت نكرده‌اند. تجديدنظر در انتخاب حق مردم و يك امر پذيرفتني است و اصولا انتخابات يعني اين كه مردم راي دهند و سپس عملكرد منتخب را ارزيابي كنند.
وي يادآور شد: اساسا از نظر ما همه كساني كه در حاكميت هستند بايد هر چند وقت يكبار با آراي مردم محك بخورند چه كساني كه با راي مردم انتخاب مي‌شوند و چه آناني كه انتخابشان غير مستقيم است.
اين فعال سياسي ادامه داد: اما آنچه در انتخابات شوراها اتفاق افتاد افت بسيار شديد مشاركت مردم در همه شهرهاي كشور بود و نه تغيير در انتخاب مردم. بعضي از افراد مي‌گويند در تهران چون در شوراي شهر آن اتفاقات افتاد، مشاركت پايين آمد، در حالي كه در شهرهاي ديگر كه شهرداري خيلي خوب كار كرده بود (مثلا در اصفهان) همين اتفاق تكرار شد و مشاركت كاهش پيدا كرد. پس سرخوردگي‌هاي مردم، ناشي از كل مسائل سياسي كشور بود نه فقط مسائل شوراي شهر و شهرداري‌ها و غيره.
وي سپس خاطرنشان كرد: در انتخابات مجلس هفتم اگر مقايسه كنيد، نفر اول منتخب مجلس هفتم تقريبا همان قدر راي مثبت داشت كه در دوره قبل هم آورده بود. اما در دوره قبل با همان قدر راي در آخر ليست بود. يعني مردم نيامدند، راي ندادند، در انتخابات شركت نكردند افراد بالا دست او حذف شدند و او شد نفر اول. اين حقيقت مساله‌اي است كه در انتخابات اتفاق افتاده و ما فكر مي‌كنيم اينها نياز به كالبد شكافي دارد و نياز به بررسي دارد. تا اينها درست بررسي نشود مسائل كشور هم دست بررسي نخواهد شد.
وي با اشاره به سخنان ذاكاني درباره دولت حزبي گفت: شايسته سالاري در دنياي امروز بدون فرصت دادن به احزاب و مطبوعات امكان‌پذير نيست. شايسته را چه كسي بايد تشخيص دهد؟ چگونه شايسته بايد انتخاب شود؟ اتفاقا بر خلاف نظر ايشان من معتقدم مشكل كشور ما، فقدان دولت‌هاي حزبي است. اگر اجازه داده شود كه احزاب پابگيرند و رشد كنند و در جايگاه واقعي حزبي قرار بگيرند امكان شناسايي و رشد نيروهاي شايسته نيز فراهم مي‌شود.
اين عضو شوراي مركزي جبهه مشاركت افزود: در صورت وجود احزاب قوي در كشور، نيرويي كه در داخل احزاب كار ياد گرفته است و تجربه به دست آورده است به دستگاه اجرايي وارد مي‌شود در غير اينصورت نيروي بي‌تجربه در مسند يك امر اجرايي قرار مي‌گيرد و تازه آنجا بايد امتحان پس بدهد و ارزيابي شود. يك دوره كه كاركرد معلوم مي‌شود كه او شايسته است يا نيست. بنابراين اگر مي‌خواهيم در اين كشور شايسته سالاري باشد بايد كمك كنيم كه احزاب پا بگيرند.
وي با بيان اينكه احزاب هستند كه مي‌توانند تحليل منطقي كنند گفت: احزاب خود مردمند. عده‌اي فكر مي‌كنند حزب يك چيز است مردم يك چيز ديگر. در حالي كه حزب تجلي حق سازمان‌يابي مردم است. در جوامع مدرن، مردم حزب تشكيل دادند تا بتوانند صداي خودشان را به يك جايي برسانند. مردم به صورت تك تك در كوچه و خيابان صدايشان به جايي نمي‌رسد.
شكوري‌راد با اشاره به وضعيت كنوني كشور يادآور شد: در حال حاضر در اين جامعه برخي احزاب بزرگ و فراگير هستند كه نه رسانه در اختيارشان هست نه امكاناتي دارند افراد راس آنها را هم در انتخابات رد صلاحيت مي‌كنند تا حزب پا نگيرد! در مقابل، اراده‌هاي فردي و نا شناخته اثرگذار مي‌شوند. رئيس ستاد انتخاباتي معين با طرح اين پرسش كه مردم از رئيس جمهور چه مي‌خواهند؟ تصريح كرد: گفته مي‌شود مردم معيشت و كار مي‌خواهند در حالي كه اين طبيعي‌ترين نياز مردم است و اصلا امكان ندارد كسي بيايد كانديداي رياست جمهوري بشود و به اين مسائل توجه نكند و برنامه‌اي براي اساسي‌ترين نياز جامعه نداشته باشد اما آنچه كه در جامعه ما، امروز به عنوان يك مطالبه و حرف دل مردم احساس مي‌شود همان چيزي است كه در دوم خرداد 76 هم بود، مردم مي‌خواهند بگويند ما شهروند اين مملكت هستيم حقوق ما را محترم بشماريد، ما را تحقير نكنيد. مردم مي‌خواهند بگويند ايران براي همه ايرانيان باشد. اين ايراني با آن ايراني فرق نداشته باشد. كسي توسط هيچ دولتمردي و هيچ قدرتمندي در جامعه تحقير نشود. وي با بيان اينكه راي مستقيم مردم يك ارزشي دارد و مردم به راي مستقيم خود بها مي‌دهند خاطرنشان كرد: مردم نمي‌پسندند رئيس جمهوري كه آنها با راي مستقيم خودشان انتخاب مي‌كنند صرفا تداركاتچي باشد بلكه مي‌خواهند او پاسدار حقوق آنان باشد.
شكوري راد در بخش پاياني سخنان خود در ميزگرد انتخاباتي سيما نظريه توسعه آمرانه را رد كرد و با بيان اينكه مدار توسعه انسان است يادآور شد: يك انسان مشاركت جو و آگاه مي‌تواند زمينه ساز توسعه كشور باشد و كشور را در راه تامين رفاه و معيشت و امنيت ياري برساند. توسعه آمرانه يعني اينكه چند نفر بگويند فقط ما مي‌فهميم ديگران چيزي نمي‌فهمند و ما بايد بقيه را هدايت كنيم. اين ديگر دوره‌اش گذشته است. وي با تاكيد مجدد بر انتخابات آزاد گفت: انتخابات آزاد يعني مردم بتوانند در مورد راي دادن و ندادن تصميم بگيرند و درباره اينكه به چه كسي راي دهند قضاوت كنند. انتخابات بايد عادلانه باشد يعني امكانات برابر براي همه كانديداها وجود داشته باشد. به خصوص امكانات رسانه‌اي كه الان در كشور ما توزيع عادلانه ندارد. وي افزود: ما به عنوان يك حزب از داشتن يك روزنامه حزبي محروم هستيم از سوي ديگر صدا و سيما به عنوان يك رسانه ملي بايد عادلانه برخورد كند. و رسالت خود را اين بداند كه عرصه را براي آگاهي مردم فراهم كند.
شكوري‌راد در پايان حذف عوامل آزاردهنده جامعه از جمله آزادي زندانيان سياسي مطبوعاتي و دانشجويي را نيز يكي از نشانه‌هاي رعايت عدالت در بخش‌هاي مختلف نظام دانست.

   پايان خبر

تماس با ما | درباره ما | وب لاگ ما | [mail dot emrooz at gmail dot com]
Sitemap