سايت امروز
  براي آنکه به طریق خود ایمان داشته باشیم ، لازم نیست ثابت کنيم که طریق دیگران نادرست است . کسی که چنین می پندارد ، به گامهای خود نیز ایمان ندارد . (پائولو کوئلیو)

اخبار روز | تا انتخابات | اخبار دانشگاه  

معرفي سايت
پایگاه خبری ستاد انتخاباتی دکتر مصطفی معین

دربرابرباد...وبلاگ طرفداران دکتر معین

وبلاگ شخصی دکتر معین

روزنامه اقبال

وبلاگ گروهی جمعی از زنان اصلاح طلب

مقالات

 با چند جمله از چند کاندیدا!


 تبرئه از چه !!!!!


 ادبیات دکتر معین


 يك پيشنهاد اصولي


 بازرگان مسئله امروز ما


 احزاب دو پا


 پرونده­ی وبلاگ­نويسان ناقص است


  سیاست ورزی به جای چانه زنی در گفت‌وگويي با بهزاد نبوي


 سوگنامه‌اي براي انسان، كلامي با رئيس عدليه


تريبون

 چه بايد پاسخش مي دادم


 متن کامل سخنراني مهندس سحابي در حسينيه ارشاد


 الگويى براى عمل


 

 جستجو در سايت خبري امروز :
 

   

 کد خبر : 16351384/02/08 - 20:14:25 P.M

  رييس جمهور: شهرداران شهرهاي بزرگ را مردم انتخاب كنندPrint This Page!!!

"سيد محمد خاتمي" رييس جمهوري درهمايش ملي شوراها پيشنهاد كرد كه انتخاب شهرداران شهرهاي بزرگ نيز مانند شوراهاي شهر و روستا توسط مردم انجام شود.

به گزارش خبرنگار سياسي ايرنا، رييس جمهوري اين امر را موجب تقويت تقيني و نيز تقويت مديريت اجرايي شهري دانست و گفت:آيا معقول نيست كه شهرهاي با جمعيت يك ميليون به بالا داراي شهرداراني انتخابي باشند ؟ خاتمي خطاب به حاضرين در اين همايش گفت : اگر احساس مي‌كنيد مفيد است ، مي‌توان تا پايان اين دولت اين امر را با هماهنگي شما عملي كرد.

رييس جمهوري همچنين شوراها را از اركان مهم استقرار مردمسالاري و از جمله هدف‌هاي بلند انقلاب اسلامي دانست و گفت:هنگامي كه شوراها در ايران آغاز به كار كرد موجب شگفتي در جهان شد.

وي اظهار داشت: همه جهان و رسانه‌هاي خارجي از اين كار با شگفتي ياد كردند و گفتند كه ايران به خودجرات داده تا كار اداره كشور را به دهها هزار نفر انسان منتخب مردم واگذار كند.

خاتمي با تشريح سير تدوين قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران گفت : يكي از آرزوهاي من اين بود كه اصل مهم شوراها در اين قانون كه از مهمترين اركان مردمسالاري است از صفحه كاغذ به متن جامعه بيايد و اين امر امروز محقق شد.

وي با بيان اين كه امروز دوره اول شوراها را پشت سر گذاشته و دوره دوم نيز به ميانه راه رسيده است، گفت: شگفتي تشكيل شوراها در ايران سبب تقويت جايگاه ايران شده‌است و دنيا باور كرد كه اين نظام مردمسالاري را مبناي كار خود قرار داده است .
رييس جمهوري گفت : گامهاي بزرگي در ‪ ۲۶‬سال گذشته در خصوص تحولات اجتماعي در ايران برداشته شده است .

سيد محمد خاتمي كه صبح روز پنج شنبه در همايش ملي شوراها سخن مي‌گفت، افزود: هرچند نقصها و عيبهاي وجود دارد اما عبوراز يك جامعه"ديكتاتورزده" به يك جامعه "مردم‌محور" يك شبه تحقق نمي‌يابد و ما در مقايسه با كشورهاي ديگر مسير موفقي را داشته‌ايم .

وي با بيان اينكه مردم‌سالاري سلسله مراتب دارد ، اظهار داشت : شوراها در سلسله مراتب مردم سالاري يكي از مهمترين و پايه‌اي‌ترين نظام مردم سالاري است .

رييس جمهور اضافه كرد: ملموس كردن امر مردم سالاري و احساس هويت كردن هر فردي در هرنقطه ايران كه مي‌تواند انتخاب ، كار و سووال كند امر مهمي در مردم سالاري است .

وي با اشاره به اينكه ما ملت واحدي هستيم و همه ما قوم ايراني با اختلاف فرهنگ و حتي مذهب هستيم ،گفت:در يك جامعه مردم سالار بايد همه اجزاي يك پيكر را درست كنند يعني ملت احساس هويت و حضور كند.

خاتمي افزود: در شوراها، اقوام ، گروهها و طوايف مختلف حداقل در يك حوزه مشخص خود انتخاب مي‌كنند و درباره امور حوزه زندگي خود تصميم مي گيرند كه اين سبب همبستگي ملي مي‌شود كه پايه وحدت ملي است .

وي تاكيد كرد: بايد باوركنيم كه شورا يك " ويترين " نيست بلكه يك واقعيت تاثيرگذار زندگي و ناشي از بينشي است كه براي مردم حرمت و حق قايل است .

رييس جمهوري با اشاره به اينكه "اعتماد به شورا به عنوان يك نهاد مقبول از شروط پايداري شوراهاست"،گفت : ما اگر بخواهيم شوراها جايگاه خود را داشته باشند بايد اعتماد به شوراها را در ذهن خود تقويت كنيم و نقش بي‌بديل شوراها را در تمركززدايي در كشور بپذيريم .

وي ادامه داد : كم هزينه‌ترين و پرفايده‌ترين راه تمركززدايي در جامعه شوراها هستند.از اين طريق مي‌توانيم يك دولت قوي ، فعال ، پويا ، انعطاف پذير ،سياست گذار ، ناظر و تصميم‌گير در مسايل اساسي كشور داشته باشيم .

خاتمي شرط ديگرپايداري شوراها را "متكي نبودن به دولت" دانست و گفت :
شوراها به عنوان نهادهاي مستقل بايد بتوانند در درون خود سازوكارهايي را براي جذب امكانات مردم و هزينه‌آن براي مردم بكار گيرند وكمبود هزينه‌هاي آنان را دولت تامين كند.

وي خاطرنشان كرد: يعني شوراها بايد به دنبال منابع مردمي در چارچوب سياست كلي نظام باشند و در اين رابطه اساس نظم در نظرگرفته شده براي اقتصاد و فرهنگ كشور نقض نشود.

رييس جمهوري ، "پذيرش كاركرد شورادر تحقق جامعه مدني "را شرط ديگر پايداري شوراها ذكر كرد و افزود: شوراها مهمترين اصل و محور در تحقق جامعه مدني هستند.

وي با اشاره به كاركرد دوگانه شوراهااضافه كرد: شوراها بايد ارتباط با مردم را حفظ كنند،مشكلات و مطالبات آنان را بررسي ، طبقه بندي ، تعديل و جهت دهي كرده و با سازوكار سنجيده‌اي به دولت منتقل كنند و همچنين مشكلات و سياستهاي حكومت را نيز به مردم منتقل كنند.

خاتمي با تاكيد بر اينكه شورا نبايد كاركرد حزبي داشته باشد و گفت:
هرچند شوراها در انتخاب نماينده و رييس جمهور نقش دارند اما كاركرد آن حزبي و باندي نيست بلكه كار آن خدمت و راه‌اندازي كار مردم است. شوراها بايد با كار كارشناسي سنجيده، طرحها و پيشنهادهاي مناسبي را به قواي سه گانه حاكميت با سلسله مراتب خودش ارايه كنند.

وي با بيان اينكه شرط ديگر شوراي پايدار " تعاوني بزرگ بودن آن و شركت همه افراد روستا و شهر در آن است " ، گفت : شوراها مي‌توانند در ايجاد ، هدايت و نظارت بر تشكلهاي غيردولتي نقش داشته باشند و آنها را به عنوان وسيله‌اي خوب در پيشبرد اهداف جامعه تقويت كنند.

خاتمي با برشمردن خطراتي كه شوراها را تهديد مي‌كنند، اظهارداشت :
يكي از خطرات شوراها اين است كه شوراها بتدريج با تنظيم مقررات به ابزاري در دست حكومت تبديل شوند .اگر اين محقق شود موجب بسط و تعميق ديكتاتوري خواهد شد.

رييس جمهوري افزود:خطر ديگر اين است كه وجود شوراها سبب ايجاد آشفتگي در كشور شود و شوراها تبديل به باندها شده و در مقابل حكومت بايستند و نقش اپوزيسيون را بازي كنند .

وي تاكيد كرد : شوراها بايد حد وسط اين دو را داشته باشد و شوراي عالي استانها مي‌تواند در اين زمينه كمك كند .

خاتمي به برخي مشكلات شوراها در دور اول آن اشاره كرد و گفت :
بايد در نظر داشت كه اگر شورا مشكلاتي پيدا كرد و ضربه خورد به دليل عملكرد يك گروه اقليت بود، و بار سنگين اين ضربه‌ها را اكثريت كه نقش مثبتي در شوراها داشتند به دوش كشيدند.

رييس جمهوري عملكرد شوراها را در تقويت پايگاههاي آن و تلقي جامعه از آن مهم دانست و گفت: در حاليكه در انتخابات گذشته شوراها در بسياري از شهرهاي بزرگ درصد بسيار پايين شركت كردند اما در روستا اگر شركت‌كنندگان بيشتر از دوره اول نبود ، كمتر هم نبود.

وي تاكيد كرد: بايد مواظب بود عملكرد شوراها بجاي حل مشكلات مردم به تعارض و درگيريها نينجامد و موجب بدبيني نشود . هرچه دامنه شورا بيشتر باشد سرايت بدي يا خوبي آن به كل جامعه بيشتر خواهد بود .

خاتمي اضافه كرد: با بررسي كارنامه شوراها در روستاها و شهرهاي كوچك مي بينيم كه مردم ما خيلي رشيد هستند كه با مظلوميت و امكانات كم ، رشد سياسي ، فكري و فرهنگي و مديريتي خود را نشان دادند .

وي اظهار داشت : شوراها بايد محل كشف و تربيت كادرهاي مديريت قوي نيز باشند .آنها مي‌توانند وزير و نماينده براي آينده كشور تربيت كنند.

خاتمي در ادامه گفت : اهميت شوراي فرابخشي براي تقويت نظام شورايي امر مسلمي است. بايد بنيه مالي شوراهاي فرابخشي تقويت شود و دولت نيز به شوراهاي فرابخشي كمك كند و همچنين جايگاه شوراي فرابخشي و حدود آن مشخص باشد .

"اشرف بروجردي" معاون امور اجتماعي و شوراهاي وزارت كشور نيز در اين مراسم از شوراها به عنوان نماد مردم سالاري ديني در كشور ياد كرد و گفت:
بايد قوانين براي فعاليت شوراها تسهيل شود.

وي با ارائه گزارشي از روند شكل‌گيري شوراها در كشور گفت: شوراها بايد از موارد قانوني لازم برخوردار و شبكه راديو و تلويزيوني مستقل داشته باشند.

در اين مراسم همچنين آقاي خاتمي به ‪ ۲۲‬شوراي فرابخشي، شهر و روستاي نمونه كشور جوايزي اهداي كرد و لوح يادبود سپاس از رييس جمهوري نيز از سوي شوراي عالي استانها به "محمد خاتمي" رييس جمهوري، "عبدالواحد موسوي لاري" وزير كشور و "اشرف بروجردي" اهدا شد.

   پايان خبر

تماس با ما | درباره ما | وب لاگ ما | [mail dot emrooz at gmail dot com]
Sitemap