سايت امروز
  براي آنکه به طریق خود ایمان داشته باشیم ، لازم نیست ثابت کنيم که طریق دیگران نادرست است . کسی که چنین می پندارد ، به گامهای خود نیز ایمان ندارد . (پائولو کوئلیو)

اخبار روز | تا انتخابات | اخبار دانشگاه  

معرفي سايت
پایگاه خبری ستاد انتخاباتی دکتر مصطفی معین

دربرابرباد...وبلاگ طرفداران دکتر معین

وبلاگ شخصی دکتر معین

روزنامه اقبال

وبلاگ گروهی جمعی از زنان اصلاح طلب

سایت یار دبستانی

مقالات

 هردم از اين باغ بری مي رسد


 يك مساوي يك


 شريعت عليه شريعت


 ممنوعیت


 آزادی انتخابات، بدون انتخاب آزاد؟


 دود سفيد، سياه... سرخ


 ابطحي: فقط‌ راننده اصلاحات عوض‌ مي شود


 موانع مشاركت اجتماعي زنان


 معلمان دموكراسي


 بازخواني پرونده «كنفرانس برلين»


 «نقد دولت» و صداقت خاتمی


 زبان سرخ و سر سبز


 به مناسبت روز جهانی کارگر،پایان تضاد


 تأمین اجتماعی و دولت خاتمی


 خواب خوش آقاي شهردار!


تريبون

 عذرنامه


 تا تیغ قلم بر تن اشباح نشیند، «گنجی» ننشیند


 نامه سرگشاده اصلاح طلبان کرد به نامزدهای ریاست جمهوری درباره مطالبات کردها


 پيام به هاشمى


 اونقه... اونقه...!


 پيام احسان نراقي: سزاوار نيست جوانان در اين انتخابات بي تفاوت باشند


 تجربه هشت سال گذشته


 زهرا اشراقی : قوانين موجود ، قانون الهي نيست كه بگوييم نمي‌توان آن را تغيير داد.


 مجيد تولايي : جامعه‌اى مبتنى بر قوانين دمكراتيك و حقوق بشر مى‌خواهيم


 چه بايد پاسخش مي دادم


 متن کامل سخنراني مهندس سحابي در حسينيه ارشاد


 الگويى براى عمل


 

 جستجو در سايت خبري امروز :
 

   

 کد خبر : 17371384/02/12 - 20:06:08 P.M

 آزادی انتخابات، بدون انتخاب آزاد؟Print This Page!!!

  نويسنده : احسان ساجدین
 (از همين نويسنده)


دفتر تحکیم وحدت، روز گذشته با انتشار اطلاعیه ای از دستور صریح وزارت اطلاعات برای ممنوعیت سخنرانی پنج تن از فعالین دانشجویی «به علت داشتن موضع تحریم در قبال انتخابات» خبر داده است. در صورت صحت این خبر، موضوع از چند زاویه قابل تامل به نظر می رسد.
نخست آنکه، آنچه مقبولیت و مشروعیت یک انتخابات و نتیجه آن به عنوان حاصل یک رفتار عمومی معنادار را باعث می شود، به صرف حضور و مشارکت عمومی و گسترده پای صندوق های رای وابسته نیست، هرچند که میزان مشارکت، مولفه ای مهم در ارزیابی نتایج هر انتخاباتی محسوب می شود. آنچه باعث ارزیابی دقیق تر نتایج انتخابات و به تبع آن، حرکت در جهت خواست عمومی ملت به عنوان بنیادین پایه دموکراسی و عامل ثبات بخش هر نظام حکومتی می شود، تلاش برای حضور «آگاهانه» مردم، پای صندوق های رای است.
با این پیش فرض، این نکته بدیهی به نظر می رسد که اولین بایسته حضور «آگاهانه» پای صندوق های رای، ایجاد و وجود یک «جامعه چند صدایی» و برقراری «فضای تضارب آرا» است. از این منظر، نه تنها به انعکاس نظرات گروهی که درقبال انتخابات آتی موضع «تحریم» دارند، نمی بایست به عنوان یک «تهدید» نگاه کرد، بلکه، حتی باید به عنوان «فرصت» از آن برای ایجاد فضای حضور آگاهانه و مشارکت مبتنی بر شعور اجتماعی بهره گرفت. نتیجه پسندیده چنین نگاهی، درنهایت تنظیم رفتار حکومتگران، با خواست «واقعی» اجتماع و به تبع آن تثبیت مولفه هایی خواهد بود که بی شک وزارت اطلاعات، دغدغه نااستواری آنها را دارد.
از زاویه دیگر، «آزادی انتخابات» موضوعی بوده است که کلیه مقامات در کلیه سطوح بر تحقق و لزوم تحقق آن تاکید بسیار دارند. در این ارتباط توجه به این نکته بایسته به نظر می رسد که مفهوم «آزادی انتخابات» را نباید صرفا در «آزادی رای دهندگان»، تحدید و خلاصه نمود.
به بیان دیگر، آزادی انتخابات، تنها، در شرایطی تحقق می یابد، که همه گروه ها و دیدگاه های درگیر با این موضوع – حتی دارندگان دیدگاه تحریم انتخابات – بتوانند، آزادانه نظرات خود را در سطح جامعه مطرح و منعکس کنند. در غیر این صورت بدون آزادی انتخاب و انتخاب آگاهانه، نمی توان و نباید از آزادی انتخابات سخن گفت.
از سوی دیگر، آنچه بسیاری از صاحبنظران و حتی منتقدین خاتمی، از آن به عنوان یکی از بزرگترین خدمات رئیس جمهور، یاد می کنند، پالایش وزارت اطلاعات از برخی تندروی ها و کج روی ها و استحاله آن به یک دستگاه حافظ امنیت شهروندان و تضمین کننده آزادی های مشروع آنها است. صدور چنین بخشنامه هایی از وزارت اطلاعات دولت خاتمی، که درحال یافتن جایگاه «ملی» خود در افکار عمومی است، چندان شایسته و درخور به نظر نمی رسد.

   پايان خبر

تماس با ما | درباره ما | وب لاگ ما | [mail dot emrooz at gmail dot com]
Sitemap