سايت امروز
  براي آنکه به طریق خود ایمان داشته باشیم ، لازم نیست ثابت کنيم که طریق دیگران نادرست است . کسی که چنین می پندارد ، به گامهای خود نیز ایمان ندارد . (پائولو کوئلیو)

اخبار روز | تا انتخابات | اخبار دانشگاه  

معرفي سايت
پایگاه خبری ستاد انتخاباتی دکتر مصطفی معین

دربرابرباد...وبلاگ طرفداران دکتر معین

وبلاگ شخصی دکتر معین

روزنامه اقبال

وبلاگ گروهی جمعی از زنان اصلاح طلب

سایت یار دبستانی

مقالات

 هردم از اين باغ بری مي رسد


 يك مساوي يك


 شريعت عليه شريعت


 ممنوعیت


 آزادی انتخابات، بدون انتخاب آزاد؟


 دود سفيد، سياه... سرخ


 ابطحي: فقط‌ راننده اصلاحات عوض‌ مي شود


 موانع مشاركت اجتماعي زنان


 معلمان دموكراسي


 بازخواني پرونده «كنفرانس برلين»


 «نقد دولت» و صداقت خاتمی


 زبان سرخ و سر سبز


 به مناسبت روز جهانی کارگر،پایان تضاد


 تأمین اجتماعی و دولت خاتمی


 خواب خوش آقاي شهردار!


تريبون

 عذرنامه


 تا تیغ قلم بر تن اشباح نشیند، «گنجی» ننشیند


 نامه سرگشاده اصلاح طلبان کرد به نامزدهای ریاست جمهوری درباره مطالبات کردها


 پيام به هاشمى


 اونقه... اونقه...!


 پيام احسان نراقي: سزاوار نيست جوانان در اين انتخابات بي تفاوت باشند


 تجربه هشت سال گذشته


 زهرا اشراقی : قوانين موجود ، قانون الهي نيست كه بگوييم نمي‌توان آن را تغيير داد.


 مجيد تولايي : جامعه‌اى مبتنى بر قوانين دمكراتيك و حقوق بشر مى‌خواهيم


 چه بايد پاسخش مي دادم


 متن کامل سخنراني مهندس سحابي در حسينيه ارشاد


 الگويى براى عمل


 

 جستجو در سايت خبري امروز :
 

   

 کد خبر : 17741384/02/13 - 19:33:33 P.M

 ممنوعیتPrint This Page!!!

  نويسنده : احمدشیرزاد
 (از همين نويسنده)


خبری در سایتها منتشر شد مبنی بر این که تعدادی از اعضای دفتر تحکیم وحدت و یکی دو نفر دیگر به دلیل موضع تحریم انتخابات از شرکت در نشستهای دانشجویی در دانشگاهها منع شده اند. ظاهرا این دستور از وزارت اطلاعات صادر شده است. در این مورد چند نکته به نظرم می رسد:

1- این اولین بار نیست که برخی از کارشناسان امنیتی در شناخت محیط دانشگاهها دچار اشتباه می شوند و نسخهء عوضی می پیچند. بر خلاف تصور ساده انگارانهء آقایان امروز گفتمان تحریم، گفتمان مسلط دانشگاهها نیست. فضا به سرعت به سمت گفتمان حضور فعال در انتخابات در حال تغییر است. اگر دانشجو را درست می شناختند، می دانستند که او طبیعتا نمی تواند از کنار عرصهء تعیین کننده ای مثل انتخابات آینده بی تفاوت عبور کند.
2- گفتمان تحریم اما در سطح جامعه کماکان مطرح است. راه برخورد با گرایشات انفعالی در تهدید و شاخ و شانه کشیدن نیست. باید واقعیت افکار انزواطلبانه برخی اقشار اجتماعی را پذیرفت و آن را ریشه یابی کرد. به گمان من سطح کارشناسی وزارت اطلاعات اینقدر پایین نیست که نتواند بفهمد دوری حاکمیت از مردم و گفتمان از موضع قدرت با مردم به شدت موضع دوری از نظام را در میان آنها تشدید می کند.
3- وقتی نظرسنجی ها در خوش بینانه ترین تخمین از مشارکت حدود 55% از مردم در انتخابات آینده خبر می دهند، معنایش این است که دهها ملیون نفر مثل چند نفری که سخنرانی آنها ممنوع شده می اندیشند. به نظر من باید ممنون اینها بود که مکنونات جامعه را صادقانه می گویند. هر چند موضع آنها را قبول ندارم اما به گمانم کار آنها با هیچ معیاری مصداق جرم یا مستوجب ایجاد محدودیت برای آنها نیست.
4- چه اشکال داشت که در دانشگاهها که خانهء بچه های دانشجو از هر طیف فکری است جلسات دوطرفه ای تشکیل می سد و در آن طرفداران تحریم نیز به راحتی و با تضمین حفظ حرمت نظام سخنانشان را مطرح می کردند و پاسخ می شنیدند. اگر بعضی از کارشناسان کج سلیقهء امنیتی تنها راه پاسخگویی را در ایجاد محدودیت برای آنها می پندارند من و بسیاری از همفکرانم چنین نظری را قبول نداریم. اگر پاسخگویی برای آقایان دشوار است این کار را ما انجام می دهیم به شرط آن که با دخالتهای بیجا فضا را بیجهت احساسی و باژگونه نکنند.
5- ممنوعیت سخنرانی در دانشگاهها رخداد تازه ای نیست. این حقیر در همین یکی دو سال اخیر به کرات برای سخنرانی از طرف دانشجویان دعوت شده ام و سپس در آستانه برنامه مجوز سخنرانی از طرف هیأت سه نفره لغو شده است. گمان نمی کنم ملائک آسمان یا اجنهء زمین چنین درخواستی را به رؤسای دانشگاههای مربوطه تحمیل کرده باشند!
6- اصولا روشن نیست رؤسای دانشگاهها در این موارد باید از چه کسی فرمان بپذیرند. چه ساز و کار قانونی به برخی نهادها اجازه می دهد که چنین دخالتهایی در دانشگاهها بکنند. آیا نباید پشمی به کلاه دانشگاهها و وزارت علوم باشد؟

   پايان خبر

تماس با ما | درباره ما | وب لاگ ما | [mail dot emrooz at gmail dot com]
Sitemap