سايت امروز
  براي آنکه به طریق خود ایمان داشته باشیم ، لازم نیست ثابت کنيم که طریق دیگران نادرست است . کسی که چنین می پندارد ، به گامهای خود نیز ایمان ندارد . (پائولو کوئلیو)

اخبار روز | تا انتخابات | اخبار دانشگاه  

معرفي سايت
پایگاه خبری ستاد انتخاباتی دکتر مصطفی معین

دربرابرباد...وبلاگ طرفداران دکتر معین

وبلاگ شخصی دکتر معین

روزنامه اقبال

وبلاگ گروهی جمعی از زنان اصلاح طلب

سایت یار دبستانی

مقالات

 هردم از اين باغ بری مي رسد


 يك مساوي يك


 شريعت عليه شريعت


 ممنوعیت


 آزادی انتخابات، بدون انتخاب آزاد؟


 دود سفيد، سياه... سرخ


 ابطحي: فقط‌ راننده اصلاحات عوض‌ مي شود


 موانع مشاركت اجتماعي زنان


 معلمان دموكراسي


 بازخواني پرونده «كنفرانس برلين»


 «نقد دولت» و صداقت خاتمی


 زبان سرخ و سر سبز


 به مناسبت روز جهانی کارگر،پایان تضاد


 تأمین اجتماعی و دولت خاتمی


 خواب خوش آقاي شهردار!


تريبون

 عذرنامه


 تا تیغ قلم بر تن اشباح نشیند، «گنجی» ننشیند


 نامه سرگشاده اصلاح طلبان کرد به نامزدهای ریاست جمهوری درباره مطالبات کردها


 پيام به هاشمى


 اونقه... اونقه...!


 پيام احسان نراقي: سزاوار نيست جوانان در اين انتخابات بي تفاوت باشند


 تجربه هشت سال گذشته


 زهرا اشراقی : قوانين موجود ، قانون الهي نيست كه بگوييم نمي‌توان آن را تغيير داد.


 مجيد تولايي : جامعه‌اى مبتنى بر قوانين دمكراتيك و حقوق بشر مى‌خواهيم


 چه بايد پاسخش مي دادم


 متن کامل سخنراني مهندس سحابي در حسينيه ارشاد


 الگويى براى عمل


 

 جستجو در سايت خبري امروز :
 

   

 کد خبر : 18291384/02/15 - 17:21:23 P.M

 هردم از اين باغ بری مي رسدPrint This Page!!!

  نويسنده : علي اصغر خداياري
 (از همين نويسنده)خبر كوتاه بود: وزارت اطلاعات طي نامه اي از وزارت علوم خواسته است كه از صدور مجوز براي سخنراني برخي از فعالين سياسي دانشگاهي، كه به زعم وزارت اطلاعات در رابطه باانتخابات داراي موضع تحريم هستند، جلوگيري كند. با تمام وجود آرزو مي‌كنم كه اين خبر صحت نداشته باشد. واميدوارم وزارت اطلاعات آن را در اولين فرصت تكذيب نمايد. ولي اگر خداي ناكرده خبر درست باشد:
1 ـ اينكه در جمهوري اسلامي ايران، آن هم در دوره دولت اصلاحات، وزارت اطلاعات اين اجازه را بر خود بدهد كه به سازمان ديگري دستور ممنوعع المنبر كردن افرادي را صادر نمايد، بدعتي عجيب و باورنكردني است. سازماني در سطح وزارت علو م ساز و كار و مديريتي و سلسله مراتبي خاص خود را دارد و تا آنجايي كه اطلاع دارم اين وزارت، زير نظر اطلاعات نيست.
2 ـ ابزار اجرايي وزارت علوم براي انجام اين دستور غيرقانوني چيست؟ مرجع صدور مجوز براي مراسم و سخنرانيها، هيات نظارت دانشگاهها مي باشد كه مركب از رئيس دانشگاه به مسوول دفتر نهاد نمايندگي و نماينده وزير علوم است. آيا اعضاي اين هياتها، كه بر اساس مصالح دانشگاههاي خود تصميم گيري مي كنند، زير بار دستور نهاد امنيتي خواهند رفت يامرجع ديگري، مثلاً حراست، مسووليت اجراي اين دستور را به عهده خواهد گرفت؟
3 ـ جلوگيري از سخنراني كساني كه برخي از آنها در دانشگاههاي دولتي جمهوري اسلامي در حال تدريس بوده و برخي ديگر از عناصر موثر جنبش دانشجويي هستند، با چه تحليل و استدلالي صورت مي گيرد؟ سخن گفتن براي بني آدم، مثل نفس كشيدن است، آيا مي توان كسي را از تنفس محروم كرد؟ سخن گفتن، ولو در موضع تحريم، طبق كدام قانون جرم است؟ و اساساً آيا وزارت اطلاعات، كه مرجع قضايي نيست، مي تواند كسي را، ولو به طور غير مستقيم،از حق طبيعي خود محروم كند؟
4 ـ هدف از صدور چنين فرماني چه بوده است؟ آيا با جلوگيري از طر ح سخنان و دلايل طرفداران تحريم، مي توان دانشگاهها و جامعه را از انفعال خارج كرد و شور و نشاط را به محيط باز گرداند؟ بررسي وضعيت فضاي انتخاباتي حاكم بر دانشگاهها در چند ماه اخير نشان مي دهد كه با همين ساز و كارهاي عادي بحث و گفتگو و برگزاري جلسات پرسش و پاسخ اين فضا در حال تغيير است. تغيير تدريجي گفتمان " تحريم انتخابات" به گفتمان " مطالبه انتخابات آزاد" از بركات گفت وگو در فضاي آزاد و خالي از اجبار و فشار است.
5 ـ صدور چنين دستوري آن هم در اين زمان و با اين روند تغيير فضاي انتخاباتي، اين شبهه را ايجاد مي كند كه ممكن است جرياناتي در داخل كشور، به دليل اينكه فعال شدن دانشگاهها را به نفع خود نمي دانند، علاقه مند به مشاركت دانشگاهيان در انتخابات نيستند.
آيا پي بردن به اين نكته كه چنين روشهايي رابايد از قبل شكست خورده به حساب آورد، نياز به ضريب هوشي بالايي دارد؟

   پايان خبر

تماس با ما | درباره ما | وب لاگ ما | [mail dot emrooz at gmail dot com]
Sitemap