سايت امروز
  براي آنکه به طریق خود ایمان داشته باشیم ، لازم نیست ثابت کنيم که طریق دیگران نادرست است . کسی که چنین می پندارد ، به گامهای خود نیز ایمان ندارد . (پائولو کوئلیو)

اخبار روز | تا انتخابات | اخبار دانشگاه  

معرفي سايت
پایگاه خبری ستاد انتخاباتی دکتر مصطفی معین

دربرابرباد...وبلاگ طرفداران دکتر معین

وبلاگ شخصی دکتر معین

سایت رسمی دکتر سروش

پایگاه خبری رویداد

سایت رسمی دکتر کدیور

سایت مشترک عطاالله مهاجرانی وجمیله کدیور

روزنامه اقبال

وبنوشته های سیدمحمدعلی ابطحی

کاریکاتورهای هادی حیدری

روزنامه ایران

از این روزها ...وبسایت شخصی سعید شریعتی

سایت یار دبستانی

وبلاگ گروهی جمعی از زنان اصلاح طلب

ایسنا... خبرگزاری دانشجویان ایران

وب سایت رسمی سخنگوی دولت

روزنامه اطلاعات

روزنامه شرق

سایت رسمی عمادالدین باقی

خبرگزاری کار ایران

وبلاگ اختصاصی احمد شیرزاد

وبلاگ مهر...وبنوشته های علی مزروعی

خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران

پایگاه خبری تبریز نیوز

پایگاه خبری نثرما(اصفهان)

خبرگزاری میراث فرهنگی

سینا خبرگزاری جامعه جوانان ایرانی

سایت خبری یاس کرج

پایگاه خبری خلیج فارس

روزنامه همبستگی

روزنامه اعتماد

روزنامه آفتاب یزد

مقالات

 تسامح، مسلمانان و رسانه ها


 از صندلى داغ تا تخت آناليز


 گروه فشار و انتخابات


 جنگ جايگزين مداراست


 تکرار خاطره تلخ


 آقایان پاسخ دهند


 زنان وزير


 اپوزیسیون، منافع ملی، آمریکا


 بى پرده با اصلاح طلبان


 از «ته دره» تا قله «سهم خواهی»


 روشنفکر سیاستمدار؟!


 پاسخ به چالش ها در حوزه سیاست خارجی


 ارتباط تنگاتنگ !


 يادي از دكتر شريعتي و يك نامه


 گام هاى يك مجتهد در راه حقوق بشر؛ درباره رساله حقوق آيت الله منتظرى


 از «گوني» تا «كيسه»


 تقصير به گردن كيست؟


 منطقه آزاد اروند


 نهضت ثبت نام


 انتخابات و درس هايی از کربلا!


 وظيفه تازه عدالتخواهان


 تأملي بر شكوه‌هاي رئيس قوه قضائيه


 دو تجربه، دو احساس


 هردم از اين باغ بری مي رسد


 دود سفيد، سياه... سرخ


 هزینه بالای سیاست در ایران


 ممنوعیت


 آزادی انتخابات، بدون انتخاب آزاد؟


 موانع مشاركت اجتماعي زنان


 معلمان دموكراسي


 بازخواني پرونده «كنفرانس برلين»


 «نقد دولت» و صداقت خاتمی


 زبان سرخ و سر سبز


 خواب خوش آقاي شهردار!


 نهادهای انتصابی، اصلی ترین مانع تحقق آزادی مطبوعات هستند


 تا كي بايد هزينه مرگ بر آمريكا را پرداخت كنيم؟


 يك باره ولي فقيه،" كشف كردني و نصب كردني" توسط خدا شد


 مطالبه‌ آزادي انتخابات از مطالبات تاريخي ملت ايران است


 استراتژي‌هاي انتخاباتي از دیدگاه بازرگان و مزروعي


 محو رابطه‌ي خدايگاني و بندگي ميان اربابان قدرت با مردم، هدف اصلاح‌طلبان است


تريبون

 ما روزنامه نگاریم


 گام اول(سزمقاله روز)


 انصاری راد: امام گفته بودند برخی نظراتم تابع شرایط خاص بود


 طالقانی: اجرای نظارت استصوابی توسط شورای نگهبان دیکتاتوری است


 جلايي پور: ضديت با حكومت براي روشنفكران بهداشتي نيست


 آرمین: ولايت فقيه در انديشه سياسي بنيادگرايان، با تفكر پيشوا سالاري در ايدئولوژي فاشيستي تقارب زيادي دارد


  ابطحي:مشكل ما صراحت نيست، بلكه توانايي است


 فوکو و تاريخ نگاري جنسيتي(متن سخنراني ژانت آفاري در دانشگاه الزهرا)


 عذرنامه


 تا تیغ قلم بر تن اشباح نشیند، «گنجی» ننشیند


 نامه سرگشاده اصلاح طلبان کرد به نامزدهای ریاست جمهوری درباره مطالبات کردها


 اونقه... اونقه...!


 پيام احسان نراقي: سزاوار نيست جوانان در اين انتخابات بي تفاوت باشند


 كولايي:از نظر معين روشنفکران بايد یرای تاثیرگذاری فرصت پيدا كنند


 تجربه هشت سال گذشته


 گفت‌و‌گوي صريح "امروز" با رضا خاتمي:*اگر وبلاگ نويس‌ها را قبل از سال 76 مي‌گرفتند بايد جنازه آنها را پيدا مي‌كرديم.


 زهرا اشراقی : قوانين موجود ، قانون الهي نيست كه بگوييم نمي‌توان آن را تغيير داد.


 مجيد تولايي : جامعه‌اى مبتنى بر قوانين دمكراتيك و حقوق بشر مى‌خواهيم


 چه بايد پاسخش مي دادم


 متن کامل سخنراني مهندس سحابي در حسينيه ارشاد


 الگويى براى عمل


 

 جستجو در سايت خبري امروز :
 

   

 کد خبر : 18701384/02/17 - 16:02:06 P.M

 آمریکا: توافق پاریس یعنی پایان غنی سازیPrint This Page!!!

معاون سیاسی وزیر خارجه آمریکا می گوید: توافقنامه پاریس میان جمهوری اسلامی ایران و سه کشور اروپایی به این معنی است که ایران نمی تواند امکان غنی سازی مواد هسته ای را داشته باشد.
نیکلاس برنز، پنجشنبه شب این تعبیر را در گفتوگو با تلویزیون پی.بی.اس ابراز کرد و گفت: توافقی که ایران در آذرماه گذشته در پاریس با سه کشور آلمان، انگلستان و فرانسه امضا کرد فقط برای تعلیق برنامه های مربوط به چرخه سوخت هسته ای آن کشور نیست بلکه درواقع به معنی توقف کامل و محو همه فعالیت ها است.
برنز در تشریح این دیدگاه خلاف قوانین و عرف بین الملل، افزود: این بدین معنا است که ایران قادر نخواهد بود امکان توانایی غنی سازی مواد هسته ای را داشته باشد. معاون وزیرخارجه آمریکا در واکنش به اظهارات کمال خرازی، مبنی بر آمادگی ایران برای ادامه مذاکرات با سه کشور اروپایی گفت: آمادگی ایران برای ادامه مذاکرات خوب است، ولی با توجه به اینکه ایران به مدت 18 سال دارای برنامه هسته ای پنهانی بود، همچنان نسبت به نیات ایران شک و تردید داریم.
برنز گفت که موضوع مورد مذاکره سه کشور اروپایی با ایران کاملا مشخص است. به گفته وی، موضوع مذاکرات این است که ایران باید کلیه فعالیت های مربوط به چرخه سوخت هسته ای خود را متوقف کند و سپس از میان بردارد و نیز تلاش برای ساخت تسلیحات هسته ای در پوشش برنامه صلح آمیز هسته ای را برای همیشه پایان دهد. ریچارد باوچر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز پس از اظهارات خرازی به خبرنگاران گفت: موضوع، ادامه مذاکرات نیست بلکه حل مساله، موردنظر ما است.
وی افزود: نگاه ایران باید فراتر از مذاکرات و به دنبال آن باشد که چگونه می تواند نگرانی های جامعه بین الملل را از برنامه های مخفی خود برای توسعه سلاح های هسته ای برطرف کند. کمال خرازی روز پنجشنبه پس از ملاقات با کوفی عنان دبیرکل سازمان ملل در نیویورک به خبرنگاران گفته بود: ما به مذاکرات با اروپایی ها ادامه خواهیم داد به شرط آنکه طی آن به نتایج ملموس برسیم. خاویر سولانا، نماینده ارشد اتحادیه اروپا در امور امنیتی و سیاست خارجی نیز روز چهارشنبه در واشنگتن به خبرنگاران گفته بود که اتحادیه آماده است پیشنهادات جدید ایران را در این زمینه مورد بررسی قرار دهد.
سولانا اظهار داشت: اگر ایرانیان ایده هایی کاملا جدید و متفاوت ارائه دهند ما حاضریم آن را مورد بررسی قرار دهیم، اما درحال حاضر ایران هیچ ایده ای ارائه نکرده که برای ما به منزله نوعی ضمانت عینی برای توقف غنی سازی و بازفراوری باشد. نماینده ارشد اتحادیه اروپا در ادامه گفت: درنهایت شاید چیزی بسیار نزدیک به توقف کامل غنی سازی و بازفراوری به منزله ضمانت عینی باشد. خرازی که برای شرکت در هفتمین همایش بازنگری پیمان منع گسترش سلاح های هسته ای (ان.پی.تی) در نیویورک به سر می برد، در اعلام مواضع ایران گفت که جمهوری اسلامی مصمم است تمامی عرصه های حقوقی را در زمینه فناوری هسته ای ازجمله غنی سازی برای اهداف صرفا صلح آمیز دنبال کند. خرازی اظهار داشت: هیچکس نباید چنین تصور اشتباهی داشته باشد که ضمانت های عینی به معنی توقف و یا حتی تعلیق درازمدت فعالیت های قانونی تحت کامل ترین و نافذترین نظارت آژانس بین المللی انرژی هسته ای است.
وزیر امورخارجه خاطرنشان کرد: ضمانت عینی به معنای توقف فعالیت های قانونی نیست. وی گفت: اعمال معیارهای خودسرانه و تنگ نظرانه ناظر بر فناوری و بر کشورهای مستعد هسته ای شدن، فقط به تضعیف پیمان خواهد انجامید.
خرازی همچنین روز پنجشنبه به تلویزیون پی.بی.اس گفت: ایران در مذاکره با اتحادیه اروپا پیشنهاداتی را به منظور اعتمادسازی درباره برنامه هسته ای خود ارائه کرده و در انتظار دریافت پاسخ از طرف آنها است.
او تاکید کرد جمهوری اسلامی تحت هیچ شرایطی حاضر به متوقف کردن فعالیت های هسته ای صلح آمیز خود نیست. ایران برای تولید انرژی به فناوری هسته ای نیاز دارد و ایرانیان آن فناوری را با تلاش خود به دست آورده اند و اکنون افتخار ملی کشور محسوب می شود.
خرازی اظهار داشت: هیچ دولتی در ایران در موقعیتی قرار نخواهد داشت که این فناوری را متوقف کند. ما آماده هستیم کلیه فعالیت های هسته ای خود را تحت نظارت آژانس بین المللی انرژی هسته ای قرار دهیم. وزیر امورخارجه در این گفت وگو، احتمال چشم پوشی جمهوری اسلامی از ادامه برنامه های هسته ای صلح آمیز خود را به دلیل نگرانی از ارجاع موضوع به شورای امنیت و وضع تحریم های جدید علیه ایران، رد کرد.
او گفت: مساله مهم برای ما رسیدن به اهداف در نظر گرفته شده است.
ما تاکنون شاهد انواع فشارها و تحریم ها به ویژه از سوی ایالات متحده بوده ایم و از وضع احتمالی تحریم های جدید نگرانی نداریم. خرازی اظهار داشت: این غیرقابل قبول است که برخی درصدد هستند به بهانه منع اشاعه، دسترسی به فناوری هسته ای را به باشگاه انحصاری کشورهای برخوردار از فناوری پیشرفته، محدود کنند. معاون سیاسی وزیر خارجه آمریکا نیز در گفت وگوی تلویزیونی خود گفت: ایران می داند که اگر توافق خود را با کشورهای اروپایی نقض کند، راه جایگزین، ارجاع موضوع به شورای امنیت، برای وضع تحریم خواهد بود. برنز گفت: با توجه به این واقعیت که رفتار ایران با تمام همسایگان خود غیرمسؤولانه است، ما و جهان نمی توانیم تحمل کنیم که ایران به این نوع توانایی دست یابد. ایران یک کشور مسؤولیت پذیر نیست، کشوری است که با حرکت های اسرائیل و فلسطین برای برقراری صلح سازگاری ندارد و به طور یقین بازیگری مثبت در تحولات جاری در عراق نیست. در این گفت وگو هر بار از معاون وزیرخارجه آمریکا درباره حق ایران و کشورهای دیگر عضو ان.پی.تی برای در اختیار داشتن فناوری هسته ای برای مصاف صلح آمیز سؤال شد، او به طور آشکار با منحرف کردن موضوع از دادن پاسخ صریح خودداری می کرد.
برنز سرانجام گفت: ایران برای مدتی طولانی تقلب کرده است. مذاکرات جاری در نیویورک برای تقویت ان.پی.تی است و جامعه بین الملل علاقه ندارد که کشوری مانند ایران به قدرت هسته ای تبدیل شود. کمال خرازی در همایش بازنگری ان.پی.تی خواستار تقویت پیمان برای اجرای ماده شش آن به منظور خلع سلاح اتمی شد.
او گفت: معاهده منع اشاعه در دستیابی به هدف خلع سلاح هسته ای آن طور که براساس ماده شش خواسته شده، موفقیت نداشته است. استمرار وجود هزاران کلاهک هسته ای در زرادخانه های هسته ای که می تواند کل جهان را چندین بار نابود سازد، منشا اصلی تهدید علیه صلح و امنیت جهانی است. وی تاکید کرد: این همایش مسؤولیت ویژه ای دارد تا گام های عملی و اقدامات لازم را مورد بازنگری و تقویت قرار دهد. ایران پیشنهاد کرده که هفتمین همایش بازنگری، کمیته ویژه ای را برای تهیه پیش نویس سند حقوقی لازم الاجرا در زمینه تضمین های امنیتی از سوی کشورهای دارنده سلاح های هسته ای به کشورهای فاقد سلاح های اتمی عضو ان.پی.تی تشکیل دهد.
تهیه این سند یکی از مصوبات ششمین همایش بازنگری ان.پی.تی در 5 سال قبل بود. اعضای ان.پی.تی هر 5 سال یکبار به بازنگری مصوبات پیمان می پردازند.
ششمین همایش بازنگری در فصل هفت از سند نهایی خود تایید کرده بود که امحای کامل تسلیحات هسته ای تنها تضمین کامل در برابر کاربرد یا تهدید به کاربرد سلاح های هسته ای است و توافق کرد که تضمین های منفی از سوی پنج کشور ششمین همایش بازنگری خواسته بود که کمیته مقدماتی، توصیه های لازم را در این زمینه به هفتمین همایش ارائه دهد. آمریکا، روسیه، فرانسه، انگلستان و چین پنج کشور هسته ای عضو ان.پی.تی هستند.
ایالات متحده به سختی با تضمین منفی مخالف است و می خواهد از حق استفاده از سلاح اتمی علیه هر کشور، حتی علیه کشورهای غیرهسته ای برخوردار باشد.
استیون ریدمیکر، معاون تسلیحات وزارت خارجه و رئیس هیات آمریکایی شرکت کننده در همایش بازنگری به خبرنگاران آمریکایی گفت که به اعتقاد دولت بیل کلینتون و دولت کنونی جورج بوش، این پیشنهاد یک ایده بد است.
کمال خرازی در هفتمین همایش بازنگری، با ابراز تاسف از ناکامی کمیته مقدماتی برای ارائه توصیه های موردنظر گفت: طی این مدت دکترین خطرناک و نیز تهدیدات رسمی از سوی آمریکا و پیمان نظامی ناتو در زمینه استفاده از تسلیحات هسته ای علیه کشورهای فاقد سلاح اتمی مطرح شده است. او گفت برخی کشورهای دارای تسلیحات هسته ای به دنبال توسعه سلاح های اتمی جدیدی هستند که بتوانند آنها را به آسانی مورد استفاده قرار دهند. وزیرخارجه جمهوری اسلامی تاکید کرد که هفتمین همایش بازنگری ان.پی.تی به عنوان اولین گام برای طرح تضمین منفی امنیتی و مشروع نبودن استفاده از سلاح هسته ای باید تصمیماتی اتخاذ کند که تهدید و یا کاربرد سلاح اتمی علیه کشورهای فاقد تسلیحات هسته ای ممنوع شود. خرازی روز پنجشنبه در گفت وگو با تلویزیون آمریکایی پی.بی.اس، با رد ادعای واشنگتن مبنی بر تلاش ایران برای ساخت بمب اتمی گفت: تولید و به کارگیری سلاح اتمی و دیگر تسلیحات کشتار جمعی براساس اعتقادات مذهبی تشیع ممنوع است.
وی افزود: این فتوایی است که از سوی رهبران مذهبی ما صادر شده و به آن پایبند هستیم.

   پايان خبر

تماس با ما | درباره ما | وب لاگ ما | [mail dot emrooz at gmail dot com]
Sitemap