سايت امروز
  براي آنکه به طریق خود ایمان داشته باشیم ، لازم نیست ثابت کنيم که طریق دیگران نادرست است . کسی که چنین می پندارد ، به گامهای خود نیز ایمان ندارد . (پائولو کوئلیو)

اخبار روز | تا انتخابات | اخبار دانشگاه  

معرفي سايت
پایگاه خبری ستاد انتخاباتی دکتر مصطفی معین

دربرابرباد...وبلاگ طرفداران دکتر معین

وبلاگ شخصی دکتر معین

روزنامه اقبال

وبلاگ گروهی جمعی از زنان اصلاح طلب

سایت یار دبستانی

مقالات

 بى پرده با اصلاح طلبان


 از «ته دره» تا قله «سهم خواهی»


 روشنفکر سیاستمدار؟!


 ارتباط تنگاتنگ !


 يادي از دكتر شريعتي و يك نامه


 گام هاى يك مجتهد در راه حقوق بشر؛ درباره رساله حقوق آيت الله منتظرى


 از «گوني» تا «كيسه»


 تقصير به گردن كيست؟


 نهضت ثبت نام


 انتخابات و درس هايی از کربلا!


 وظيفه تازه عدالتخواهان


 مائده‌هاي زميني


 انتقاد شديد هاشمی شاهرودی از دستگاه تحت امر خود، چرا؟


 تأملي بر شكوه‌هاي رئيس قوه قضائيه


 دو تجربه، دو احساس


 گزارش تکان دهنده قوه قضائیه


 هردم از اين باغ بری مي رسد


 هزینه بالای سیاست در ایران


 ممنوعیت


 آزادی انتخابات، بدون انتخاب آزاد؟


 دود سفيد، سياه... سرخ


 موانع مشاركت اجتماعي زنان


 معلمان دموكراسي


 بازخواني پرونده «كنفرانس برلين»


 «نقد دولت» و صداقت خاتمی


 زبان سرخ و سر سبز


 خواب خوش آقاي شهردار!


 نهادهای انتصابی، اصلی ترین مانع تحقق آزادی مطبوعات هستند


 تا كي بايد هزينه مرگ بر آمريكا را پرداخت كنيم؟


 يك باره ولي فقيه،" كشف كردني و نصب كردني" توسط خدا شد


 جرايم مطبوعاتي خلاقيت روزنامه‌نگاران را محدود كرده است


 مطالبه‌ آزادي انتخابات از مطالبات تاريخي ملت ايران است


 استراتژي‌هاي انتخاباتي از دیدگاه بازرگان و مزروعي


 محو رابطه‌ي خدايگاني و بندگي ميان اربابان قدرت با مردم، هدف اصلاح‌طلبان است


تريبون

 فوکو و تاريخ نگاري جنسيتي(متن سخنراني ژانت آفاري در دانشگاه الزهرا)


 عذرنامه


 تا تیغ قلم بر تن اشباح نشیند، «گنجی» ننشیند


 نامه سرگشاده اصلاح طلبان کرد به نامزدهای ریاست جمهوری درباره مطالبات کردها


 اونقه... اونقه...!


 پيام احسان نراقي: سزاوار نيست جوانان در اين انتخابات بي تفاوت باشند


 تجربه هشت سال گذشته


 زهرا اشراقی : قوانين موجود ، قانون الهي نيست كه بگوييم نمي‌توان آن را تغيير داد.


 مجيد تولايي : جامعه‌اى مبتنى بر قوانين دمكراتيك و حقوق بشر مى‌خواهيم


 چه بايد پاسخش مي دادم


 متن کامل سخنراني مهندس سحابي در حسينيه ارشاد


 الگويى براى عمل


 

 جستجو در سايت خبري امروز :
 

   

 کد خبر : 18761384/02/17 - 17:04:31 P.M

 نهضت ثبت نامPrint This Page!!!

  نويسنده : عیسی سحرخیز
 (از همين نويسنده)


مسئولان وزارت کشور اعلام کردند ثبت نام از داوطلبان شرکت در انتخابات نهمين دوره رياست جمهوري از روز سه شنبه 20 ارديبهشت ماه آغاز مي شود و به مدت 5 روز ادامه خواهد داشت .
شرايط افراد واجد شرايط براي ثبت نام در قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران بسيار ساده است و پيش از آنکه بحث« نظارت استصوابي» از جانب جريان اقتدار گرا مطرح شود يا تفسير شاز شوراي نگهبان از «رجل سياسي » که اخيراً به «رجل مذهبي » نيز توسعه يافته و به جامعه و مردم ايران تحميل گردد، دامنه آن تنها به داشتن سن خاص، ايراني بودن و فعاليت سياسي محدود بود و اصولاً در ابتداي انقلاب نمي توانست شرط داشتن سابقه اجرايي چندان محلي از اعراب داشته باشد، چون همکاران و طرفداران رژيم پهلوي را در برمي گرفت.
با گذشت زمان و ترس از سپرده شدن اصلي ترين رکن «جمهوريت» به دست نمايندگان واقعي مردم، جريان اقتدارگرا و انحصار طلب با مديريت اجرايي آشکار شوراي نگهبان و به ويژه شخصيت شخيص آن، آيت الله جنتي «نظارت استصوابي» را باب کرد تا هرآنکه را که خود نمي پسندند از صحنه رقابت بيرون کنند و ميدان رقابتي "در واقع" يک نفره فراهم سازد. آنچه ناخواسته در خرداد 76 صورت گرفت و به رياست جمهوري سيدمحمدخاتمي انجاميد تجربه اي شده است تا دايره اين حصار هرچه بيشتر تنگ تر شود.
اکنون برخی از کساني در جايگاه قضاوت در مورد صلاحیت سیاسی نامزد هاي رياست جمهوري نشسته اند يا قصد دارند نامزد رياست جمهوري شوند خود نه چندان سابقه سياست ورزي و انقلابي گري دارند و نه مديريت و مدبري و عدالت.
بد نيست پيش از همه به جناب جنتي اشاره شود که هرگاه خود بدون مشورت ويا دريافت برنامه کار لب از لب باز کرده به اصطلاح گاف هاي سياسي داده و در ارائه تحليل ها و اظهار نظرهاي سياسي داخلي و خارجي ناآگاهي ايشان بيرون زده و در بسیاری موارد منافع ملي و مصالح بين المللي ايران را خدشه دار ساخته است .
اکنون کسي در صدر قضاوت و بررسي کنندگان صلاحيت «رجل سياسي» ايران قرار گرفته است که عملکرد او نشان مي دهد در موارد متعددی نه عدالت و بي طرفي سياسي داشته و نه توان تشخیص مصالح سياسي. ايشان سال هاي سال، پيش از آنکه بولتن نويسي و خط دهي به ائمه جمعه به صورت برنامه ریزی شده باب شود، پيش از رفتن به محل نماز جمعه مجبور بوده است از ديگران و خبرگان خبر و سياست که اکنون بايد در مورد " رجل سیاسی" بودن آنان قضاوت کند آموزش ببيند که چه بگويد و چه نگويد. او حتي در اين آموزش نيز چندان موفق نبوده و هرآنچه که بايد مي گفته و يا نمي گفته فراموش مي کرده است. در پی این اشتباه های آشکار بسياري بايد مدتها تلاش مي کرده اند تا اين خطاها را که در صحنه جنگ و سياست به ويژه سياست خارجي هزينه آور و مشکل ساز بوده است ترميم کنند.
دوست و همکار عزيزمان جناب آقاي شيرزاد نيز در مورد سابقه سياسي و مبارزاتي و توانايي هاي فردي يکي از نامزدهاي رياست جمهوري حق مطلب را در روزنامه اقبال ادا کرد ونشان داد آقازادگي و بستگي هاي نسبي و سببي با خانواده هاي روحاني چگونه در صحنه سياست حلال مشکلات بوده و هست.
و يا آن دوست وهمکار شجاع جوانمان، حنيف مزروعي که سر در دهان شير کرد و به افشاگري گوشه هاي از آنچه بر روزنامه نگاران و فعالان امور اجتماعي و زنان در پرونده موسوم به« وب لاگ نويسان» رفت، پرداخت. او وديگران نشان دادند که فجايعي که در نيروي انتظامي رخ داد و حقوق بشري که در اداره اماکن، بازداشتگاه هاي پنهان و سلول هاي انفرادي نقض شده چگونه سازمان دهي شده بود، و گرنه مجرمان وخاطيان تا کنون به دست قانون سپرده مي شدند و مجازات مي گرديدند. نه اينکه آزادانه در جامعه بگردند وهمچنان به پرونده سازي ها مشغول باشند .
راستي آن جوان جوياي نام که درکي عملی از دوران انقلاب و مبارزه با رژيم پهلوي نداشته و نتوانسته «اداره اماکن » را اداره کند، مي تواند «اداره کشور » را به عهده بگيرد ؟ "رجل سياسي" بودن پيش کش !
به صحنه آمدن چنين کساني و ادعاي رجل سياسي داشتن وظيفه تک تک ما را سنگين مي سازد که «رجل سياسي » را بازيچه دست ديگران نسازيم و همه براي ثبت نام درهفته آينده آماده باشيم و اجازه ندهيم آناني که با رژيم شاه مماشات مي کردند و مانع سياست ورزي انقلابيون بودند.. آنانی که درکي از شعارهاي اصلي انقلاب «آزادي » «استقلال » «جمهوريت» و حتي اسلام واقعي وآزاديخواه نداشته و ندارند سرنوشت اين مملکت را دست گيرند . بسياري از مبارزان، فعالان سياسي، فرهنگي و دانشگاهي صالح تر از بسیاری ازآناني هستند که در نوبت ثبت نام ايستاده و ماه هاست مبارزه تبليغاتي را آغاز کرده اند. در اين ميان، بسياري از زنان فهميده، مدير و شجاع ايراني نيز در صحنه عمل نشان داده اند «مردانگي » بيشتري دارند و سیاست را بهتر فهمیده و عمل کرده و می کنند. صحنه انتخابات ریاست جمهوری چون مجلس هفتم نیست که بیش از سه هزار نفر را رد صلاحيت کردند و اعلام شد 50 درصد کنار گذاشته شده اند. «نهضت ثبت نام » مي تواند شوراي نگهبان را با يک چالش جدي مواجه سازد ، آنها بايد 5000،500،50، و يا ... برابر آنچه را که تائيد مي کنند رد صلاحيت سازند، از زن و مرد سياست ورزي ايراني .
باید باور داشت که اگر همه حضور يابند و در نهضت ثبت نام شرکت کنند کار رد صلاحيت مشکل خواهد شد و گامي به پيش به سوي انتخابات آزاد، و نهادينه کردن و مردمسالاري برداشته ايم.

   پايان خبر

تماس با ما | درباره ما | وب لاگ ما | [mail dot emrooz at gmail dot com]
Sitemap