سايت امروز
  براي آنکه به طریق خود ایمان داشته باشیم ، لازم نیست ثابت کنيم که طریق دیگران نادرست است . کسی که چنین می پندارد ، به گامهای خود نیز ایمان ندارد . (پائولو کوئلیو)

اخبار روز | تا انتخابات | اخبار دانشگاه  

معرفي سايت
پایگاه خبری ستاد انتخاباتی دکتر مصطفی معین

دربرابرباد...وبلاگ طرفداران دکتر معین

وبلاگ شخصی دکتر معین

روزنامه اقبال

وبلاگ گروهی جمعی از زنان اصلاح طلب

سایت یار دبستانی

مقالات

 بى پرده با اصلاح طلبان


 از «ته دره» تا قله «سهم خواهی»


 روشنفکر سیاستمدار؟!


 ارتباط تنگاتنگ !


 يادي از دكتر شريعتي و يك نامه


 گام هاى يك مجتهد در راه حقوق بشر؛ درباره رساله حقوق آيت الله منتظرى


 از «گوني» تا «كيسه»


 تقصير به گردن كيست؟


 منطقه آزاد اروند


 نهضت ثبت نام


 انتخابات و درس هايی از کربلا!


 وظيفه تازه عدالتخواهان


 مائده‌هاي زميني


 انتقاد شديد هاشمی شاهرودی از دستگاه تحت امر خود، چرا؟


 تأملي بر شكوه‌هاي رئيس قوه قضائيه


 دو تجربه، دو احساس


 گزارش تکان دهنده قوه قضائیه


 هردم از اين باغ بری مي رسد


 هزینه بالای سیاست در ایران


 ممنوعیت


 آزادی انتخابات، بدون انتخاب آزاد؟


 دود سفيد، سياه... سرخ


 موانع مشاركت اجتماعي زنان


 معلمان دموكراسي


 بازخواني پرونده «كنفرانس برلين»


 «نقد دولت» و صداقت خاتمی


 زبان سرخ و سر سبز


 خواب خوش آقاي شهردار!


 نهادهای انتصابی، اصلی ترین مانع تحقق آزادی مطبوعات هستند


 تا كي بايد هزينه مرگ بر آمريكا را پرداخت كنيم؟


 يك باره ولي فقيه،" كشف كردني و نصب كردني" توسط خدا شد


 جرايم مطبوعاتي خلاقيت روزنامه‌نگاران را محدود كرده است


 مطالبه‌ آزادي انتخابات از مطالبات تاريخي ملت ايران است


 استراتژي‌هاي انتخاباتي از دیدگاه بازرگان و مزروعي


 محو رابطه‌ي خدايگاني و بندگي ميان اربابان قدرت با مردم، هدف اصلاح‌طلبان است


تريبون

 فوکو و تاريخ نگاري جنسيتي(متن سخنراني ژانت آفاري در دانشگاه الزهرا)


 عذرنامه


 تا تیغ قلم بر تن اشباح نشیند، «گنجی» ننشیند


 نامه سرگشاده اصلاح طلبان کرد به نامزدهای ریاست جمهوری درباره مطالبات کردها


 اونقه... اونقه...!


 پيام احسان نراقي: سزاوار نيست جوانان در اين انتخابات بي تفاوت باشند


 تجربه هشت سال گذشته


 زهرا اشراقی : قوانين موجود ، قانون الهي نيست كه بگوييم نمي‌توان آن را تغيير داد.


 مجيد تولايي : جامعه‌اى مبتنى بر قوانين دمكراتيك و حقوق بشر مى‌خواهيم


 چه بايد پاسخش مي دادم


 متن کامل سخنراني مهندس سحابي در حسينيه ارشاد


 الگويى براى عمل


 

 جستجو در سايت خبري امروز :
 

   

 کد خبر : 19021384/02/18 - 13:02:45 P.M

 از «گوني» تا «كيسه»Print This Page!!!

  نويسنده : نادر صديقي
 (از همين نويسنده)


«بنده آقايي را در زندان ديدم كه يك زيرپيراهن بر تن داشت. وقتي از او پرسيدم لباست كو؟ پاسخ داد كه با همين وضع مرا از خانه به زندان منتقل كردند. در برخي موارد مشاهده مي‌شود.
شبيه كارهايي است كه آمريكايي‌ها در زندان ابوغريب نسبت به برخورد با تروريست‌ها× انجام مي‌دهند.» (رئيس قوه قضائيه- 15/2/84)
×××
آمريكا فقط جايي نيست كه وزير دفاع آن اعمال شكنجه بر بدن و روح متهمين را تجويز مي‌كند، آمريكا در عين حال جايي هم هست كه دانشكده حقوق دانشگاه نيويورك آن كتابي در 1249 صفحه تحت عنوان (The Torture Papars) «برگه‌هاي شكنجه؛ راهي كه تا ابوغريب امتداد مي‌يابد» به چاپ مي‌رساند. كتابي كه برخي اعضاي كانون ملي وكلا و نيز joshud l.Dratel يكي از وكلاي متهمين گوانتانامو جزو گردآورندگان اسنادش هستند. اگر تشبيه پيشگفته آقاي شاهرودي را پي‌گيريم مي‌توان پرسيد به راستي كدام ديدگاه در قبال انسان و حقوق او، در وراي عملياتي نظير كيسه كشيدن بر سر متهمين وجود دارد كه چنين عملياتي را تجويز مي‌كند؟ اگر از «كيسه»هاي بازداشتگاه‌هاي مورد اشاره آقاي شاهرودي به «گوني»هاي بازداشتگاه‌هايي نظير ابوغريب و گوانتانامو منتقل شويم پاسخ سؤال مذكور قدري آسان‌تر است: «گرين برگ» (Greenberg) رئيس مركز حقوق و امنيت نيويورك بر اساس مستندات كتاب مذكور (شامل 28 مكاتبه محرمانه و 9 گزارش مشروح) نتيجه مي‌گيرد: «كاربرد خشونت غيرقانوني و نابهنجار و كاربرد شكنجه به روشني بيانگر سيستماتيك بودن تصميم‌هاي متخذه در گوانتانامو و ابوغريب است.»
به تعبير روشن، اعمال شكنجه‌هايي كه از گوني بر سر كشيدن شروع شده و تا سرحد مرگ و فراتر از آن مي‌تواند پيش رود، رويدادي تصادفي نبوده و ريشه در يك نگاه خاصي در مورد «تروريسم» دارد. اين نگاه خاص را، آقاي آلبرتو گونزالس رئيس دادگستري جديد آمريكا با تمسك به «چرخش پارادايمي (الگويي)» در حقوق مربوط به اسرا توجيه مي‌كند: «پارادايم‌هاي جديد، مرزكشي قاطع قوانين ژنو در خصوص بازجويي از اسراي دشمن را بي‌اعتبار مي‌سازد.»
پارادايم مورد اشاره آقاي گونزالس، چيزي نيست جز همان جنگ اعلام شده جورج بوش بر ضد «ترور». اين همان پارادايمي است كه بر اساس آن گفته مي‌شود «اگر شكنجه بتواند به پيشگيري از ترور منجر شود و يا به اطلاعاتي درباره برنامه تهاجمي جديد راه ببرد مورد قبول ماست.»
به عنوان مثال، يكي از وكلاي خانم ليندي انگلند (يكي از شكنجه‌گران ابوغريب) در مصاحبه‌اي با CNN در برنامه لاري‌ليگ صريحاً به دستورالعمل فرماندهان بالاتر اشاره كرد و در توجيه عملكرد موكلش گفت او با نيت پيشگيري از «يك يازده سپتامبر ديگر» دست به چنين كار زده. توجيه مذكور، اگردر معرض مداقه حقوقي و انساني قرار گيرد به خوبي افشاگر انديشه شومي است كه در پس اين قبيل تئوري‌هاي «پيشگيرانه» و آن قبيل عمليات گوني‌كشي بر سر متهمين حضوري نيرومند دارد. آقاي شاهرودي در نقد عمليات كيسه بر سر كشيدن جمله‌اي دارد كه تحليل آن مي‌تواند بيانگر وجوه مشترك ذهنيت عمليات گوني‌كشي نيز باشد.
«بايد اجازه داد كه متهم از خود دفاع كند، قاضي نبايد زود قضاوت كند و بر آن مبنا مبادرت به صدور كيفر خواست كند.»
كنه ماجرا در ابوغريب و گونتانامو و بازداشتگاه‌هاي ايراني مورد اشاره آقاي شاهرودي به همان نكته پيشگفته برمي‌گردد.
آيين دادرسي جديد بدان علت فرآيند منتهي به صدور حكم را به طور دقيق مرحله‌بندي مي‌كند و در طي اين مراحل همه شرايط دفاع (متهم از جمله حق دسترسي به وكيل) را فراهم مي‌نمايد كه اساساً دسترسي به حقيقت و احراز يقين‌ قضايي آساني نيست. در مقابل اين روند، در تئوري‌هاي «پيشگيرانه» (كه عمليات شكنجه را بر مبناي «پيشگيري از يك خطر بزرگ‌تر» توجيه مي‌كنند)، نظريه «دسترسي آسان و سريع به حقيقت» ملهم احكام سريع قضايي است. سؤال اصلي آن است كه براستي مسؤولين گونتانامو و يا بازداشتگاه‌هاي نقد شده توسط آقاي شاهرودي از كجا فهميده‌اند كه يك تهاجم بزرگ (در رديف عمليات يازده سپتامبر و يا عمليات «براندازي» و «سرنگوني» توسط متهمين) در دست اقدام است كه مي‌خواهند آن اقدام را «خنثي» نمايند؟

اگر در جايي (به تعبير ‎آقاي شاهرودي) ريش و قيچي به يك دست سپرده شده و عمليات قضايي در عمليات انتظامي منحل مي‌گردد و اگر نهادهاي خارج از دادسرا اقدام به پرونده‌سازي مي‌نمايند، روشن است كه در ذهنيت قضايي و پليسي ادغام‌گران مذكور، دسترسي به گزاره‌هاي حقيقي، كاملاً «آسان» و «سهل‌الوصول» تلقي شده و لذا راه «ميان‌بري» براي عبور از آيين دادرسي ابداع مي‌گردد. اگر در ابوغريب به راحتي مي‌توان مصداق «تروريسم» را تشخيص داد و اگر در بازداشتگاه‌هاي مورد اشاره آقاي شاهرودي به سهولتي مشابه مي‌توان «مجرم بودن»، «براندازي» و «سرنگون‌طلبي» متهمين را احراز نمود معلوم مي‌شود در هر دو طرف قضيه تئوري‌هاي معرفتي واحدي در مورد شيوه‌هاي نيل به «صدق» و «حق» وجود دارد.
اگر يك ايدئولوژي و يا يك تئوري معرفتي، توان كشف «حقيقت» توسط قاضي و يا بازجو را «آسان» تلقي كند بي‌ترديد راه را براي اعمال خشونت تسهيل نموده و خود را از طي طريق دشوار براي نيل به حقيقت مستغني خواهد دانست. اگر در آمريكا موجوداتي به نام رامسفلد و ديك‌چني و يكي دو جين از شركاي كمپاني‌‌هاي نفتي و تسليحاتي بر كاخ سفيد حكم مي‌رانند، در عوض قاضيان شجاع و دانشگاهائيان حقيقت‌جويي (از قبيل نويسندگان كتاب پيشگفته درباره شكنجه) نيز وجود دارند كه با افشاگري مستدل و آكادميك راه را براي استمرار آن قبيل جنايات دشوار مي‌نمايند. در اين سوي قضيه نيز اگر مطبوعات آزاد و آزادي آكادميك و آزادي بيان و مناظره به همان قوت خردادي و بهمن حضور نيرومند داشته باشند، بي‌ترديد راه بر تحقق منويات آقاي شاهرودي (كه مورد توافق همه اصلاح‌طلبان نيز مي‌باشد) گشوده خواهد شد.

× از نظر حقوقي و قضايي به راحتي نمي‌توان حكم به «تروريست» بودن متهمين ابوغريب داد، به ويژه اين كه برخي مقامات اطلاعاتي و امنيتي آمريكا فاش ساختند كه 80 الي 90 درصد مظنونين و بازداشت‌شدگان بيگناه بودند. با در نظر گرفتن رقم 10 هزار نفري زندانيان سياسي در عراق، درصد مذكور بالغ بر چند هزار مي‌شود.

   پايان خبر

تماس با ما | درباره ما | وب لاگ ما | [mail dot emrooz at gmail dot com]
Sitemap