سايت امروز
  براي آنکه به طریق خود ایمان داشته باشیم ، لازم نیست ثابت کنيم که طریق دیگران نادرست است . کسی که چنین می پندارد ، به گامهای خود نیز ایمان ندارد . (پائولو کوئلیو)

اخبار روز | تا انتخابات | اخبار دانشگاه  

معرفي سايت
پایگاه خبری ستاد انتخاباتی دکتر مصطفی معین

دربرابرباد...وبلاگ طرفداران دکتر معین

وبلاگ شخصی دکتر معین

سایت رسمی دکتر سروش

پایگاه خبری رویداد

سایت رسمی دکتر کدیور

سایت مشترک عطاالله مهاجرانی وجمیله کدیور

روزنامه اقبال

وبنوشته های سیدمحمدعلی ابطحی

کاریکاتورهای هادی حیدری

روزنامه ایران

از این روزها ...وبسایت شخصی سعید شریعتی

سایت یار دبستانی

وبلاگ گروهی جمعی از زنان اصلاح طلب

ایسنا... خبرگزاری دانشجویان ایران

وب سایت رسمی سخنگوی دولت

روزنامه اطلاعات

روزنامه شرق

سایت رسمی عمادالدین باقی

خبرگزاری کار ایران

وبلاگ اختصاصی احمد شیرزاد

وبلاگ مهر...وبنوشته های علی مزروعی

خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران

پایگاه خبری تبریز نیوز

پایگاه خبری نثرما(اصفهان)

خبرگزاری میراث فرهنگی

سینا خبرگزاری جامعه جوانان ایرانی

سایت خبری یاس کرج

پایگاه خبری خلیج فارس

روزنامه همبستگی

روزنامه اعتماد

روزنامه آفتاب یزد

مقالات

 تسامح، مسلمانان و رسانه ها


 از صندلى داغ تا تخت آناليز


 گروه فشار و انتخابات


 جنگ جايگزين مداراست


 تکرار خاطره تلخ


 آقایان پاسخ دهند


 زنان وزير


 اپوزیسیون، منافع ملی، آمریکا


 بى پرده با اصلاح طلبان


 از «ته دره» تا قله «سهم خواهی»


 روشنفکر سیاستمدار؟!


 پاسخ به چالش ها در حوزه سیاست خارجی


 ارتباط تنگاتنگ !


 يادي از دكتر شريعتي و يك نامه


 گام هاى يك مجتهد در راه حقوق بشر؛ درباره رساله حقوق آيت الله منتظرى


 از «گوني» تا «كيسه»


 تقصير به گردن كيست؟


 منطقه آزاد اروند


 نهضت ثبت نام


 انتخابات و درس هايی از کربلا!


 وظيفه تازه عدالتخواهان


 تأملي بر شكوه‌هاي رئيس قوه قضائيه


 دو تجربه، دو احساس


 هردم از اين باغ بری مي رسد


 دود سفيد، سياه... سرخ


 هزینه بالای سیاست در ایران


 ممنوعیت


 آزادی انتخابات، بدون انتخاب آزاد؟


 موانع مشاركت اجتماعي زنان


 معلمان دموكراسي


 بازخواني پرونده «كنفرانس برلين»


 «نقد دولت» و صداقت خاتمی


 زبان سرخ و سر سبز


 خواب خوش آقاي شهردار!


 نهادهای انتصابی، اصلی ترین مانع تحقق آزادی مطبوعات هستند


 تا كي بايد هزينه مرگ بر آمريكا را پرداخت كنيم؟


 يك باره ولي فقيه،" كشف كردني و نصب كردني" توسط خدا شد


 مطالبه‌ آزادي انتخابات از مطالبات تاريخي ملت ايران است


 استراتژي‌هاي انتخاباتي از دیدگاه بازرگان و مزروعي


 محو رابطه‌ي خدايگاني و بندگي ميان اربابان قدرت با مردم، هدف اصلاح‌طلبان است


تريبون

 ما روزنامه نگاریم


 گام اول(سزمقاله روز)


 انصاری راد: امام گفته بودند برخی نظراتم تابع شرایط خاص بود


 طالقانی: اجرای نظارت استصوابی توسط شورای نگهبان دیکتاتوری است


 جلايي پور: ضديت با حكومت براي روشنفكران بهداشتي نيست


 آرمین: ولايت فقيه در انديشه سياسي بنيادگرايان، با تفكر پيشوا سالاري در ايدئولوژي فاشيستي تقارب زيادي دارد


  ابطحي:مشكل ما صراحت نيست، بلكه توانايي است


 فوکو و تاريخ نگاري جنسيتي(متن سخنراني ژانت آفاري در دانشگاه الزهرا)


 عذرنامه


 تا تیغ قلم بر تن اشباح نشیند، «گنجی» ننشیند


 نامه سرگشاده اصلاح طلبان کرد به نامزدهای ریاست جمهوری درباره مطالبات کردها


 اونقه... اونقه...!


 پيام احسان نراقي: سزاوار نيست جوانان در اين انتخابات بي تفاوت باشند


 كولايي:از نظر معين روشنفکران بايد یرای تاثیرگذاری فرصت پيدا كنند


 تجربه هشت سال گذشته


 گفت‌و‌گوي صريح "امروز" با رضا خاتمي:*اگر وبلاگ نويس‌ها را قبل از سال 76 مي‌گرفتند بايد جنازه آنها را پيدا مي‌كرديم.


 زهرا اشراقی : قوانين موجود ، قانون الهي نيست كه بگوييم نمي‌توان آن را تغيير داد.


 مجيد تولايي : جامعه‌اى مبتنى بر قوانين دمكراتيك و حقوق بشر مى‌خواهيم


 چه بايد پاسخش مي دادم


 متن کامل سخنراني مهندس سحابي در حسينيه ارشاد


 الگويى براى عمل


 

 جستجو در سايت خبري امروز :
 

   

 کد خبر : 19071384/02/18 - 16:22:06 P.M

 كولايي در گفتگو با "امروز": زنان در انتخاب نوع پوشش خود بايد آزاد باشندPrint This Page!!!

الهه كولايي هنوز از معدود فعالان سياسي است كه به هنگام گفتگو با وي كمتر احساس مي كنم كه با يك سياستمدار به بحث نشسته ام چرا كه وجهه دانشگاهي او بر سياستمدار بودنش مي چربد. از اوضاع واحوال چشم انداز روشني ندارد و بر پايه نظريات سياسي اش رفتار سياسي محافظه كاران را غير عقلاني و غير مسئولانه مي داند. از برخوردهاي سياسي و رفتارهاي دوست وغير دوست دل خوش ندارد و تاسف از اين مي خورد كه برخي از چهره‌هاي سياسي امثال او را حتي با "بختيار" مقايسه مي كنند. او مي داند كه سخنان و عملكردش نه از روي تعصبات سياسي بلكه به دليل حفظ منافع ملي است و به همين دليل از اينكه او و دوستانش با بختيار مقايسه مي شوند دلخوشي ندارد. وقت كم و گرفتاري هاي فراوانش اجازه طرح تمامي مسائل را نداد اما با صبر و حوصله به اهم پرسش هايم كه در پي مي آيد پاسخ داد.
*به عنوان سخنگوي معين يكي از نامزدهاي انتخاباتي رياست جمهوري تا چه ميزان با مطالبات زنان ما آشنايي داريد؟
• ما امروز با يكسري از مطالبات و انباشت رو به انفجار از تقاضاهاي زنان ايراني مواجه هستيم. البته اين نيازها مختص جامعه ما نيست، اما در جامعه ما به تبع تحولات شكل گرفته در 26 سال گذشته اين مطالبات از حجم و گستردگي ويژه اي برخوردارند. بعد از انقلاب اسلامي شرايط براي دختران فراهم تر شده و ما با يك روند رو به رشد زنان تحصيل كرده مواجه هستيم و از سوي ديگر به پيشرفت جنبش جهاني زنان با طرح تقاضاها و مسائلي مواجه هستيم كه جامعه ما را تحت تاثير قرار مي دهد. مشكلاتي نظير اينكه زنان قرن ها تحت حاكميت فرهنگ پدرسالار و يا حتي مرد سالار قرار داشته اند كه به سادگي مطالبات زنان را مورد شناسايي قرار نمي دهند و به ويژه اينكه در نظام حقوقي ما هم مشكلات جدي در زمينه تامين حقوق زنان وجود دارد. در كنار اين پديده ها ما با دستيابي نامناسب به مزاياي اجتماعي، اقتصادي، فرهنگي و حتي سياسي از سوي زنان مواجه هستيم. لذا وجود اين مشكل تكليف اساسي را پيش روي فعالان اين حوزه قرار مي دهد كه ما هم به آنها واقفيم.
*بسياري از اين مشكلات كه مطرح مي كنيد به گمانم بسيار درست اند اما اينها مباحثي بسيار تئوريك و در سطح كلان است در صورتيكه نسل جوان و دختران ما به طرح مباحث مصداقي تر نيازمندند مثل مسائلي همچون " حجاب" يا آزادي در روابط اجتماعي؟
• وقتي ما از حقوق انساني و انتخاب سخن مي گوييم طبيعاً به پوشش هم مربوط مي شود. به كيفيت پوشش هم مربوط مي شود. ولي ما نمي توانيم حق زناني كه با انتخاب مجدد شوهرشان براي همسر مواجه مي شوند يا با پديده اي بنام ازدواج موقت مواجه مي شوند را فراموش كنيم . يعني در واقع مشكلات روز مره اي كه قشر وسيعي از زنان را به خود مواجه كرده است نكات بسيار مهمي است كه بايدبه آنها توجه شود. زنان در جامع ما به تناسب نقشي كه ايفا مي كنند با حجم قابل توجهي از مشكلات مواجه هستند كه خاص جامعه ما نيست بلكه خاص جامعه كشورهاي اسلامي است. آنچه كه در در جامعه ما مطرح است شكل ويژه اين مشكلات است. بنابراين بايد به اين مشكلات توجه كرد كه وقتي ما از مشكلات زن ايراني صحبت مي كنيم فكر نمي كنيم كه تنها زن ايراني اين مشكل را دارد، مهم اين است كه بايد راه قانوني مناسب براي رهايي زن ايراني از اين مشكلات را بيابيم. در واقع ما مي‌‌خواهيم راه حل هاي مناسب حقوقي براي رهايي زن ايراني از اين مشكلات را بيابيم.
*شما با توجه به تجربه مجلس ششم و موانع موجود اينك صحبت از راهكارهاي حقوقق مي كنيد و از سوي ديگر مي خواهيد به صحنه اجرايي كشور قدم بگذاريد آيا فكر مي كنيد براي مشكلاتي كه مي گوييد راهكارهاي قانوني مي توان يافت.
• معتقدم حتما وجود دارد. اين راه حل ها نه تنها در وجه قانوني بلكه در وجه اجرا و همين طور در ايجاد ظرفيت هاي مناسب براي اجرا بايد ديده شود. ما براي اجراي اين قوانين نيازمند فرهنگ مناسب و آموزش هستيم. ما نبايد راه حل اين معضلات را فقط به تصويب قوانين تقليل دهيم. گاهي بهترين قوانين هم هست اما اجرا نمي شود. بنابراين حل مشكلات زنان رويكرد چند وجهي نياز دارد و اين امر كاملا عملي است . ما نيازمند يك رويكرد كلان همه جانبه هم درسطح حكومت و هم جامعه هستيم. يعني هم انسانها را بايد طوري تربيت كنيم كه حقوق ديگران را بپذيرند و هم حكومت بايد اين حقوق را به رسميت بشناسد. وقتي ما از آزادي صحبت مي كنيم يعني حق پوشش بايد يك حق براي تمام انسانها باشد. همانطور كه مردان بايد آزاد باشند كه چگونه لباس بپوشند، زنان هم بايد آزاد باشند كه لباسشان را خودشان انتخاب كنند.
* به گمان جداي از بحث قوانين، آموزش و اجرا برخي از تابو شكني ها هم مي‌تواند در كسب برخي از آزادي ها موثر باشد. به ياد دارم كه وقتي شما مي‌خواستيد به مجلس ششم برويد چگونگي پوشش شما نسبت به ساير نمايندگان زن در همان دوره و ادوار گذشته مورد سوال بود و شما اين تابو را شكستيد، حال اگر دختراني بخواهند در نوع پوشش از شما نيز سهل گير تر باشند از لحاظ شما پذيرفته است؟
• ما در طول 26سال گذشته نتيجه تحميل چگونگي پوشش زنان را تجربه كرده‌ايم كه همانند تجربه ساير كشورهاي ديگر در اين زمينه تجربه كاملا ناموفقي بوده است. در واقع تحميل نوع خاص پوشش به زنان به هيچ وجه نمي تواند پاسخگوي هدف دفاع از ارزش هاي ديني و بومي باشد. ما فكر مي‌كنيم كه حجاب با بخش نامه و قانون تحقق پذيراست اما متاسفانه داريم اثر منفي آن و اعتراضات موجود در جامعه را كه با اشكال گوناگون پوشش توسط دختران و زنان صورت مي گيرد را مي بينم. بنابراين ما بايد بپذيريم كه لباس پوشيدن افراد بخشي از حقوق آنها را تشكيل مي دهد. تنوع نوع لباس و اينكه كت‌دامن باشد يا بلوز‌دامن باشد و يا هر چيز ديگر به افراد مربوط است و نه به هيچ كس ديگر و بايد بپذيريم كه انسانها در نوع پوشش آزاد هستند و البته بدن شك بايد به حساسيت هاو ارزش هاي جامعه هم توجه شود اما نهايتاً انتخاب بايد به خود افراد واگذار شود.
* از بحث مربوط به زنان خارج مي شوم و سوال بعدي من در اين مورد است كه، حال كه وضعيت قوميت ها و اقليت ها مورد توجه شما قرار گرفته و ضعيت و جايگاه روشنفكران و كساني كه تا به حال به نوعي توسط غير خودي غيرخودي شناخته شده اند چگونه خواهد بود؟
• وقتي ما از توسعه و توسعه علمي صحبت مي كنيم بايد بپذيريم كه همه كساني كه در قلمرو اين جامعه زندگي مي كنند در ساختن كشور و آباد كردن و مديريت كشور نقش خود را ايفا كنند. يكي از مهم ترين اهداف اصلاحات همين بوده و هست و يكي از اهداف توسعه علمي اين است كه ما شرايط مناسب را براي بهترين و لايق‌ترين انسان ها در هر جايگاهي فراهم كنيم. البته از اين منظر و در خصوص حضور و مشاركت جريانات روشنفكري در پيشبرد اهداف جامعه و مسائل مديريتي انتقادات بسيار وجود دارد ضمن اينكه اقدامات خوبي هم انجام شده ولي بايد در سازماندهي نيروهاي اجتماعي و سازماندهي اين ظرفيت ها تلاش جدي تري صورت گيرد. تقويت نهادهاي صنفي علمي و خصوصي بايد با سرعت بيشتري پيش برود تا روشنفكران نقش واقعي خود را در جامعه پيدا كنند. ما اين مشكلات را در فرآيند ملت سازي بايد برطرف كنيم يعني يك هويت ملي كه همه ايرانيان به واسطه ايراني بودن با پذيرش ظرفيت هاي قانوني بتوانند در آن ايفاي نقش كنند. اين امر حاصل نخواهد شد مگر با نگاه نقادانه به روش هاي گذشته كه امكان تحقق اين امر هم فقط با حضور روشنفكران ممكن خواهد بود.
* به نظر مي رسد كه مواضع آقاي معين و اطرافيانش يعني همان اصلاح طلبان پيشرو بسيار خط شكنانه است آيا طرح اين مسائل امكان رد صلاحيت را بيشتر نمي كند؟
• يك واقعيتي كه در جامه ما وجود دارد و در قسمت اول هم در مورد زنان گفتم نيازها و تقاضاهاي انباشته شده است. بنابراين بايد راهي براي پاسخ به اين تقاضاهاي متراكم شده پيدا كرد. ضمن اينكه تقاضاها ي اجتماعي هم بايد با سيستم منطبق شود كه اين امر بسيار مشكلي است. به هر حال اين معضل بسيار جدي است ولي بايد به آنها پاسخ گفت. در واقع تغييرات جدي بين المللي و خواسته هاي داخلي ما را ملزم مي كند كه اين ضرورت را درك و منتقل كنيم.
* به چه دليل اين شعارها بعد از تاييد صلاحيت آقاي معين مطرح نشد؟
• با در نظر گرفتن فضاي جامعه و فضاي ياس و انفعالي كه گروه هايي از جامعه را در برگرفته ضرورت به نمايش درآوردن چنين عزمي در اين زمان و به اين شكل براي از بين بردن مشكلات مورد توجه قرارگرفت. اينكه ما اين اميد را بتوانيم به موقع به جامعه منتقل كنيم. نشان دادن عزم، توانايي و انتقال آن مهمترين دلايل انجام اينكار بوده است.
* براي تحقق بسياري از اين شعارها موانع ساختاري وجود دارد، چه راه حل هايي براي آنها در نظر گرفته شده است؟
• ساختار واقعي قدرت با ساختار حقوقي آن متفاوت است و اين واقعيتي است كه در جامعه ما كمتر به آن توجه مي شود. كشور ما يك كشور نفتي است كه حكومت را مستقل از جامعه مي كند. بنابراين مردم براي دفاع از حقوقشان از ابزاري به نام حق راي برخوردار هستند كه اين حق راي بياد نهادينه شود و بايد وجه اقتصادي، سياسي و فرهنگي پيدا كند. بخشي از اين نقش قدرت به ساختار اقتصادي، اجتماعي و سياسي باز مي گردد بنابراين گروههايي كه سعي مي كنند اين ساختارها را تغيير بدهند بايد به چند وجهي بودن اين ساختارها توجه كنند. شهروند قدرتمندي كه از آن همه صحبت مي شود بايد بر پايه يك شهروند محكم اقتصادي متكي باشد يعني بخش خصوص قدرتمدن بايد ايجاد كنيم، بخش فرهنگي نهادينه شده و نهادهاي اجتماعي قدرتمند بايد داشته باشيم. يعني شهروندان خود را بايد مجهز به اين ابزارها كنيم و اين كارها بايد علاوه بر حق راي صورت بگيرد تا يك شهروند كه راي خود را داد براي چهار سال منتظر حق راي بعدي نباشد بلكه مجهز به ابزارهاي قدرتمند براي به ثمر رساندن راي خود باشد.
*در بخشي از سخنانتان در خصوص حضور زنان در عرصه سياست و عدم باور به توانمندي هاي آنان سخن گفتيد. آيا معرفي شما به عنوان سخنگوي " معين" يك حضو ر نمايشي است؟
• مطمئناً اگر احساس مي كردم كه چنين است آنرا نمي پذيرفتم. بنابراين در خصوص اين پيشنهاد از سوي دكتر معين شك ندارم كه وي بر اساس يك ظرفيت اين پيشنهاد را مطرح كرده اند.
* و در آينده تداوم خواهد داشت؟
• اجازه دهيد آن را به آينده واگذار كنيم.
*تا چه حد در اعلام مواضع با معين هماهنگ هستيد؟
• اين هماهنگي به شكل كلي وجود دارد. طبيعي است كه وقتي من پذيرفتم كه سخنگوي وي باشم مفهومش اين بود كه به بيان و تشريح نقطه نظرات وي بپردازم. اما به مرور متوجه يك انطباق و هماهنگي بين مواضع خود و دكتر معين در خصوص توسعه انساني، علمي و همه جانبه و نياز كشور به آن را احساس كردم بنابراين تا به حال نيازي به چنين تعاملي به شكل جزيي نديدم. طبيعاً اگر در مورد خاصي لازم باشد كه توجه ويژه اي صورت بگيرد اين اتفاق مي‌افتد ولي تا بحال چنين مواردي پيش نيامده است.
* اگر به عنوان يك شخصيت سياسي به خارج از كشور سفر كنيد آيا همچنانكه خانم شيرين عبادي معتقد است قوانين داخلي كشور فقط در داخل حيطه مرزهاي آن كشور قابليت اجرا دارد، در وضعيت حجاب خود تغييري ايجاد خواهيد كرد و يا با شخصيبت هاي سياسي دست خواهيد داد؟
• من به اين چارچوب ها در اين حدي كه در داخل رعايت مي كنم اعتقاد دارم و وقتي اين اعتقاد شخصي من است به آن عامل هستم. مشكل جامعه ما اين است كه آدم ها را مجبور مي كنيم به چيزي كه اعتقاد ندارند خودشان را بنمايند. بنابراين در آنجا هم بر اساس اعتقاداتم عمل مي كنم.
* پيش از اين بحثي از جانب شما در خصوص غني سازي اورانيوم مطرح شد كه دستاويز انتقادات بسياري مي شد موضع شما در اين خصوص چيست؟
• در روابط خارجي بايد به شكل واقعي منافع مردم ايران را در نظر گرفت. چه بسا ما شعاري بدهيم كه در ظاهر بسيار تند و خوب باشد ولي در عمل تامين كننده منافع ما نباشد و به نفع منافع كساني كه به دشمني با آنها تظاهر و يا صحبت كنيم باشد. بحث غني سازي اورانيوم حق ما است. اما شرايط بين المللي در برخي اوقات ما را به چشم پوشي از حقوقمان ولو به صورت موقت براي اعتماد جهاني سوق مي دهد. اين به جهت تامين منافع مردم ايران است و نه از سر واددگي و تسليم. برخي مواقع شعارهاي تند تامين كننده منافع ما نيست و نخواهد بود.
* به ياد دارم در مورد روابط با آمريكا در خصوص " بحث هزينه هاي پرداخت شده" در قبال روابط كنوني صحبت كرده بوديد. عدم رابطه با امريكا چه هزينه هايي را متحمل كشور ما كرده است كه از آن صحبت كرده ايد؟
• ما در زمينه هاي مختلفي در اين خصوص داريم هزينه پرداخت مي كنيم و لو اينكه از آن صحبت نكنيم و يا مردم را از آن مطلع نكنيم. از آنجايي كه ما در سياست خارجي موظف به تامين منافع مردم هستيم موظف هستيم كه رفتارهايمان را دراين عرصه تحليل عقلاني كنيم. رفتارهاي موجود هزينه‌هاي بسياري را در حوزه " خزر"، "خليج فارس" و حتي تنظيم رابطه با اروپال و روسيه به مردم تحميل كرده است. يعني تامين فرصت هاي بر حق ما به ديگران واگذار شده است. سياست تحريم آمريكا ضمن اينكه به آمريكا صدمات بسيار زده به كشور ما هم صدمات فراواني وارد كرده كه نمونه هاي آن را در هواپيماهاي مستعمل و فرسوده اي كه جان مسافران را در خطر قرار مي دهد به عنوان خطر فوري تا منافعي كه در شرايط رقابت ناسالم در معادلات بين المللي دچار آن هستيم براي مقابله با آمريكا ناچاريم به ديگران امتياز بدهيم را در برگرفته است، ما براي مقابله با هيچ كشوري نبايد به كشور ديگري امتياز بدهيم. لذا اگر يك حساب عقلاني در سود و زيان هاي موجود انجام دهيم به ضرورت عقلاني تغيير وضع موجود پي خواهيم برد.
*در خصوص تامين منافع و به تبع آن لزوم امنيت صحبت كرديد، آقاي شمخاني چندي پيش در مطلبي كه روزنامه هاي كشور نيز آن را چاپ كردند شعار " هر ايراني يك شهاب 3" را مطرح كرده اند تحليل شما از اين موضوع چيست؟
• من فكر مي كنم هر ايراني در درجه اول نيازمند آن است كه نيازهاي اوليه اش تامين شود. مطمئناً ايراني ها براي تامين اين نيازها متوسل به اين موشك ها نخواهند شد. اين گونه سخن گفتن ها مي تواند فضاي لازم براي عداوتها و دشمني ها فراهم كند كه با نيازهاي جامعه ما هيچ گونه همخواني ندارد. امروز براي استفاده از ظرفيت هاي توسعه كشور نيازمند سياست هاي تنش زدا و اعتماد سازانه با جامعه بين المللي هستيم و جامعه بين المللي نيز آماده گسترش اين همكاريها و بهره رساني متقابل است. اين نوع سخن گفتن با نيازهاي جامعه ما منطبق نيست. اگر كساني فكر مي كنند امنيت مردم با "موشك شهاب 3 "تامين مي شود اين يك نگاه تقليل گرايانه به مفهوم امنيت است، در صورتي كه امنيت در دنياي امروز صرفاً پديده اي نظامي ـ سياسي نيست بلكه ابعاد اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي دارد. ما نيازمند خلع سلاح دشمنان هستيم نه بيان مواضعي كه به تجهيز آنها كمك كند.
*بيش از 256 تن از فعالان سياسي شروطي را براي حضور در انتخابات تعيين كرده اند، اگر نامزد مورد حمايت شما تاييد صلاحيت شود و اين عده از سوي ديگر با عدم تامين شرايط خود مواجه شوند و انتخابات را تحريم كنند شما چه موضعي خواهيد داشت؟
• پيشبرد مواضع اصلاحي كشور نيازمند بازسازي هاي جدي است. در شرايط كنوني جلب نظر مردم و نخبگان و از سوي ديگر عزم نظام براي پاسخگويي به خواست هاي مردم از ضروريات جدي است.لذا من فكر مي‌كنم جبهه مشاركت و همه اصلاح طلبان به ضرورت اين اعتمادسازي و پاسخگويي ها توجه دارند كه راه تحقق آن بايداز ابعاد مختلف مورد بررسي قرار بگيرد.

   پايان خبر

تماس با ما | درباره ما | وب لاگ ما | [mail dot emrooz at gmail dot com]
Sitemap