سايت امروز
  براي آنکه به طریق خود ایمان داشته باشیم ، لازم نیست ثابت کنيم که طریق دیگران نادرست است . کسی که چنین می پندارد ، به گامهای خود نیز ایمان ندارد . (پائولو کوئلیو)

اخبار روز | تا انتخابات | اخبار دانشگاه  

معرفي سايت
پایگاه خبری ستاد انتخاباتی دکتر مصطفی معین

دربرابرباد...وبلاگ طرفداران دکتر معین

وبلاگ شخصی دکتر معین

سایت رسمی دکتر سروش

پایگاه خبری رویداد

سایت رسمی دکتر کدیور

سایت مشترک عطاالله مهاجرانی وجمیله کدیور

روزنامه اقبال

وبنوشته های سیدمحمدعلی ابطحی

کاریکاتورهای هادی حیدری

روزنامه ایران

از این روزها ...وبسایت شخصی سعید شریعتی

سایت یار دبستانی

وبلاگ گروهی جمعی از زنان اصلاح طلب

ایسنا... خبرگزاری دانشجویان ایران

وب سایت رسمی سخنگوی دولت

روزنامه اطلاعات

روزنامه شرق

سایت رسمی عمادالدین باقی

خبرگزاری کار ایران

وبلاگ اختصاصی احمد شیرزاد

وبلاگ مهر...وبنوشته های علی مزروعی

خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران

پایگاه خبری تبریز نیوز

پایگاه خبری نثرما(اصفهان)

خبرگزاری میراث فرهنگی

سینا خبرگزاری جامعه جوانان ایرانی

سایت خبری یاس کرج

پایگاه خبری خلیج فارس

روزنامه همبستگی

روزنامه اعتماد

روزنامه آفتاب یزد

مقالات

 تسامح، مسلمانان و رسانه ها


 از صندلى داغ تا تخت آناليز


 گروه فشار و انتخابات


 جنگ جايگزين مداراست


 تکرار خاطره تلخ


 آقایان پاسخ دهند


 زنان وزير


 اپوزیسیون، منافع ملی، آمریکا


 بى پرده با اصلاح طلبان


 از «ته دره» تا قله «سهم خواهی»


 روشنفکر سیاستمدار؟!


 پاسخ به چالش ها در حوزه سیاست خارجی


 ارتباط تنگاتنگ !


 يادي از دكتر شريعتي و يك نامه


 گام هاى يك مجتهد در راه حقوق بشر؛ درباره رساله حقوق آيت الله منتظرى


 از «گوني» تا «كيسه»


 تقصير به گردن كيست؟


 منطقه آزاد اروند


 نهضت ثبت نام


 انتخابات و درس هايی از کربلا!


 وظيفه تازه عدالتخواهان


 تأملي بر شكوه‌هاي رئيس قوه قضائيه


 دو تجربه، دو احساس


 هردم از اين باغ بری مي رسد


 دود سفيد، سياه... سرخ


 هزینه بالای سیاست در ایران


 ممنوعیت


 آزادی انتخابات، بدون انتخاب آزاد؟


 موانع مشاركت اجتماعي زنان


 معلمان دموكراسي


 بازخواني پرونده «كنفرانس برلين»


 «نقد دولت» و صداقت خاتمی


 زبان سرخ و سر سبز


 خواب خوش آقاي شهردار!


 نهادهای انتصابی، اصلی ترین مانع تحقق آزادی مطبوعات هستند


 تا كي بايد هزينه مرگ بر آمريكا را پرداخت كنيم؟


 يك باره ولي فقيه،" كشف كردني و نصب كردني" توسط خدا شد


 مطالبه‌ آزادي انتخابات از مطالبات تاريخي ملت ايران است


 استراتژي‌هاي انتخاباتي از دیدگاه بازرگان و مزروعي


 محو رابطه‌ي خدايگاني و بندگي ميان اربابان قدرت با مردم، هدف اصلاح‌طلبان است


تريبون

 ما روزنامه نگاریم


 گام اول(سزمقاله روز)


 انصاری راد: امام گفته بودند برخی نظراتم تابع شرایط خاص بود


 طالقانی: اجرای نظارت استصوابی توسط شورای نگهبان دیکتاتوری است


 جلايي پور: ضديت با حكومت براي روشنفكران بهداشتي نيست


 آرمین: ولايت فقيه در انديشه سياسي بنيادگرايان، با تفكر پيشوا سالاري در ايدئولوژي فاشيستي تقارب زيادي دارد


  ابطحي:مشكل ما صراحت نيست، بلكه توانايي است


 فوکو و تاريخ نگاري جنسيتي(متن سخنراني ژانت آفاري در دانشگاه الزهرا)


 عذرنامه


 تا تیغ قلم بر تن اشباح نشیند، «گنجی» ننشیند


 نامه سرگشاده اصلاح طلبان کرد به نامزدهای ریاست جمهوری درباره مطالبات کردها


 اونقه... اونقه...!


 پيام احسان نراقي: سزاوار نيست جوانان در اين انتخابات بي تفاوت باشند


 كولايي:از نظر معين روشنفکران بايد یرای تاثیرگذاری فرصت پيدا كنند


 تجربه هشت سال گذشته


 گفت‌و‌گوي صريح "امروز" با رضا خاتمي:*اگر وبلاگ نويس‌ها را قبل از سال 76 مي‌گرفتند بايد جنازه آنها را پيدا مي‌كرديم.


 زهرا اشراقی : قوانين موجود ، قانون الهي نيست كه بگوييم نمي‌توان آن را تغيير داد.


 مجيد تولايي : جامعه‌اى مبتنى بر قوانين دمكراتيك و حقوق بشر مى‌خواهيم


 چه بايد پاسخش مي دادم


 متن کامل سخنراني مهندس سحابي در حسينيه ارشاد


 الگويى براى عمل


 

 جستجو در سايت خبري امروز :
 

   

 کد خبر : 19231384/02/18 - 19:58:44 P.M

 منطقه آزاد اروندPrint This Page!!!

  نويسنده : حسين نصيري
 (از همين نويسنده)


... پيش از هر كلام ، با احترام و افتخار سر فرود مي آوريم بر آستان آن " عزيزان خدائي " كه با حماسه هاي ماندگار خود ، در سالهاي طولاني و سخت جنگ تحميلي ، در پاسداري از تماميت ارضي كشور و شرف اين ملت ، از جان شيرين به ايمان گذشتند تا ، ايران اسلامي همچنان مغرور و پايدار بماند .
آن متجاوز بد گُهر كه - با دركي سراسر نادرست از انقلاب و وسوسه هايي از آن سوي جهان ، پشت گرم به دلارهاي نفتيِ حاكماني كه " رسم همسايگي " نياموخته بودند – بر اين سرزمين به كين تاخت ، به آتش كشيد ، كشت و ويران كرد ، قرار نبود كه به خفت عقب نشيني كند ! قرار نبود كه " حصر آبادان " شكسته شود ، قرار نبود كه " خرمشهر " آزاد شود و قرار نبود .....
آناني كه به عزت ، " قرارها " در هم شكستند و در هنگامة " نتوانستن ها " ، رسم مقاومت را براي هميشة تاريخ ، در جان و خاطر مردم ايران ، جاودانه ساختند ، به تحقيق ، قهرمانان اين ملت اند .
پيرامون جنگ تحميلي ، بسيار مي توان گفت ، در ستايش و يا حتي به نقد اما ،‌در قهرماني آناني كه از " بقاي " خود به رضايت گذشتند تا ، ايران همچنان سرفراز بماند ، هيچ ترديدي روا نيست و اين "رازِ" ماندگاري اين سرزمين خدائي است و ... خدا مي داند كه آينده و بقاي ايران ، تا چه ميزان ، به اين " راز " بسته است .

* * * *
زماني در كنار اروند عزيز ، خرم بندري قرار داشت كه به اعتبارِ تجارب ساليان ، اقتصاد و تجارت در آن رونقي بين المللي داشت و نيز ، شهرِ پر تكاپو و پرآوازه اي كه صنعت و آباداني در آن از جلوه اي جهاني برخوردار بود.
چرخة زندگي ، در اين دو شهر ، تحركي رشك برانگيز داشت . مردم شاداب بودند و برخوردار . گرما آزار نمي داد . كسي سوداي ترك ديار نداشت . اميد ، فراگير بود .
در جريان جنگ تحميل شده ، خرمي از " خرمشهر " و آباداني از " آبادان " دزديده شد و آن زمان كه نائره خاموش شد ؛ نه نشاني از آن " آبادي " ماند و نه اثري از آن " خرمي " . اندوخته ها بر باد رفته بودند و مردم پراكنده . اميد " گم " شده بود .
در طول سالهاي پس از جنگ ، پروژه هاي مختلفي در منطقه ، آغاز و به انجام رسيدند اما ، وسعت ويراني ها از يكسو و محدوديت منابع و .... از سوي ديگر، عزم و چاره اي ديگر طلب
مي كرد و ... وعده هايي كه تحقق نيافت و .... حسرتي كه ماند !
به راستي ، آناني كه تبعات و سختي هاي جنگ تحميل شده را ، با تمام وجود لمس كردند، آيا سزاوارترين مردم براي برخورداري از دستاوردهاي صلح نبايد باشند !؟
اگر هيچ دليل ديگري به جز ، حرمت آن حماسه ها و رفع اين حسرت نبود ! به تدبير ، شهرهاي آبادان و خرمشهر بايد كه برتر از گذشته ، بازساخته مي شدند . ساخته خواهند شد .
* * * *
واقعيت آن است كه :
- اين منطقه ، به لحاظ شرايط ويژة خود ، استراتژيك است و بر اهميت اين موقعيت ، در نتيجه تحولات اخير در خاورميانه ، به مراتب افزوده شده است .
- تجارب تاريخي و تجارت بين المللي در خرمشهر و سوابق و آموخته هاي صنعتي به ويژه درعرصة نفت در آبادان ، ثروت گرانبهايي براي تحرك دوباره منطقه است.
- دلبستگي مردم و نيروهاي متخصص اين دو شهر به ديار خود ، شهره است . اين منابع انساني كارآمد و آن دلبستگي ، سرمايه هاي ارزشمند ،‌اما بالقوه اي هستند كه با تعريف جاذبه هاي نو و در صورت شكل گيري پايدار اميد ، به فعل تبديل خواهند شد . بازگشت نيروها و سرمايه ها به منطقه ، تكاپوي عظيمي ايجاد خواهد كرد .
- تاسيسات بندري و شبكه هاي ريلي و جاده اي گستردة موجود ، پشتوانه قابل اتكايي براي ترانزيت حجيم كالا ايجاد كرده اند . همچنين،‌ مرزِ دريائي با كويت، عراق، عربستان و ... مرزِ زميني با عراق ( از طريق " شلمچة" پر آوازه ) موقعيت بي نظيري براي تجارت و ترانزيت خلق كرده اند .
- در تحليل تحولات جهاني ، " ترانزيت " يكي از بزرگترين مزيت هاي كشور و منطقه براي انباشت ثروت ، اشتغال و رونق است. ترميم شبكه ارتباطي به ويژه راه آهن خرمشهر – ماهشهر( مستقيم ) و خرمشهر - بصره ( در عراق ) بر اين مزيت به مراتب خواهد افزود .
- فراواني آب ، كشاورزي پر رونق ، شيلات ، برق ، صنعت و نفت و گاز و ... ظرفيتهاي بزرگ زيرساختي منطقه را حكايت مي كنند . با اين زيرساخت ها ، طرح هاي متنوع ، جاذبة سرمايه گذاري فوق العاده اي خواهند داشت.
- نخلستان هاي وسيع ، اگر چه از جور دشمن آسيب ها ديده اند اما ، در پرتو تحركي دوباره ، زيبائي هاي محيط جلوه و جاذبة خود را ، باز خواهند يافت ، به راستي آيا "مينو" به اعتبار تمامي داشته هاي خود،نمي تواند و يا نبايد ، مينو شود!؟
- خاطرات مردم ايران ، از اين ديار مقاوم ، سرمايه ديگري است كه پويائي هاي بسياري در خود نهفته است . به راستي آيا به خاطر نداريم كه بر تابلوئي زيبا در منطقه ، به رسم قدرشناسي، جمعيتِ خرمشهر و آبادان ، با جمعيت ايران برابر گرفته شده بود !؟

بر اين مزيت ها بسيار مي توان افزود ، مراد آن است كه اين ظرفيت ها و قابليت ها ، در پرتو تدابير و برنامه هايي كارشناسانه ، قادرند با تعريف عرصه هاي گسترده و متنوعي براي فعاليت ، جاذبه هاي آشكارِ فراواني براي سرمايه گذاري در اين خطة عزيز خلق كنند
" منطقه آزاد اروند " ، ‌با اين چشم انداز تعريف و پي گرفته شد .
* * * *

منطقه آزاد اروند ، اينك در پس تلاشي چند ساله متولد شد . از ناهمواري راه ، دشواري حركت، موانع دست ساز فراوان و.... بد اخلاقي ها ، به كرامت مي توان گذشت. حقيقت ان است كه در برابر آن عظمت ها ، اين ناملايمات ،‌ به پشيزي نمي ارزند اما ، به راستي به آن " دليل " كه زماني جنگي بر اين منطقه تحميل شد ، آيا مي توان اين منطقه را از تحرك و توسعه بيشتر بازداشت !؟
" ايمني " در تعاريف جديد ، نتيجة " توسعه " ‌است. " چرخه مطمئن زندگي " امنيت مي آفريند ، رفاه خلق مي كند . اطمينان به پايداري توسعه ،‌ ثبات ايجاد مي كند ، اميد را در منطقه شكوفا مي كند و اين باوري است كه در زمانة ما جهانگير شده است .
تعامل پايدار مردم و همكاري هاي متنوع دو سوي مرز ، استوار بر شالودة سودي دو جانبه و با هدف برخورداري مردم خويشاوند ايران و عراق از منافع آنها ، در ميان مدت و بلند مدت ، صلح پايدار را در منطقه مستقر خواهد كرد .
در دو سوي مرز ، قابليت ها و نيازهاي گوناگوني وجود دارد كه در هر طرحي براي آينده، با عبور از كليشه ها ، مي تواند و بلكه بايد مورد توجه قرار گيرند .
اين خطة عزيز ، به اعتبار تمامي داشته هاي خود مي تواند رونق و شادابي و توسعه اي ديگر را تجربه كند .جذابيت هاي محيط ، نه تنها دلبستگان كه سرمايه هاي مادي و انسانيِ داخلي و خارجي را ، به سوي خود خواهد كشيد . اين داعيه ، برآمده از تحليل واقع بينانه شرايط است . واقعيت هايي مشخص و ملموس كه به دليل وضوح ، نمي توانند كتمان شوند .
منطقه آزاد اروند ، با اين تحليل كارشناسانه ، فعاليت خود را آغاز مي كند . ناگفته پيداست كه زمان طلب مي كند تا ، قد برافرازد و تا ، ريشه ها استوار كند و تا آن زمان ، چاره در دستي است كه به منت و گرمي براي همراهي ، دراز شده است به اين اميد كه به همياري فشرده شود !
و .... خدا مي داند ، در " دلبستگي " ، راه به گزافه نبرده ايم . در اين ديار ، به اعتبار تجربه، از "سنبل"، " سنابل " مي رويد و ...

   پايان خبر

تماس با ما | درباره ما | وب لاگ ما | [mail dot emrooz at gmail dot com]
Sitemap