سايت امروز
  براي آنکه به طریق خود ایمان داشته باشیم ، لازم نیست ثابت کنيم که طریق دیگران نادرست است . کسی که چنین می پندارد ، به گامهای خود نیز ایمان ندارد . (پائولو کوئلیو)

اخبار روز | تا انتخابات | اخبار دانشگاه  

معرفي سايت
پایگاه خبری ستاد انتخاباتی دکتر مصطفی معین

دربرابرباد...وبلاگ طرفداران دکتر معین

وبلاگ شخصی دکتر معین

سایت رسمی دکتر سروش

پایگاه خبری رویداد

سایت رسمی دکتر کدیور

سایت مشترک عطاالله مهاجرانی وجمیله کدیور

روزنامه اقبال

وبنوشته های سیدمحمدعلی ابطحی

کاریکاتورهای هادی حیدری

روزنامه ایران

از این روزها ...وبسایت شخصی سعید شریعتی

سایت یار دبستانی

وبلاگ گروهی جمعی از زنان اصلاح طلب

ایسنا... خبرگزاری دانشجویان ایران

وب سایت رسمی سخنگوی دولت

روزنامه اطلاعات

روزنامه شرق

سایت رسمی عمادالدین باقی

خبرگزاری کار ایران

وبلاگ اختصاصی احمد شیرزاد

وبلاگ مهر...وبنوشته های علی مزروعی

خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران

پایگاه خبری تبریز نیوز

پایگاه خبری نثرما(اصفهان)

خبرگزاری میراث فرهنگی

سینا خبرگزاری جامعه جوانان ایرانی

سایت خبری یاس کرج

پایگاه خبری خلیج فارس

روزنامه همبستگی

روزنامه اعتماد

روزنامه آفتاب یزد

مقالات

 تسامح، مسلمانان و رسانه ها


 از صندلى داغ تا تخت آناليز


 گروه فشار و انتخابات


 جنگ جايگزين مداراست


 تکرار خاطره تلخ


 آقایان پاسخ دهند


 زنان وزير


 اپوزیسیون، منافع ملی، آمریکا


 بى پرده با اصلاح طلبان


 از «ته دره» تا قله «سهم خواهی»


 روشنفکر سیاستمدار؟!


 پاسخ به چالش ها در حوزه سیاست خارجی


 ارتباط تنگاتنگ !


 يادي از دكتر شريعتي و يك نامه


 گام هاى يك مجتهد در راه حقوق بشر؛ درباره رساله حقوق آيت الله منتظرى


 از «گوني» تا «كيسه»


 تقصير به گردن كيست؟


 منطقه آزاد اروند


 نهضت ثبت نام


 انتخابات و درس هايی از کربلا!


 وظيفه تازه عدالتخواهان


 تأملي بر شكوه‌هاي رئيس قوه قضائيه


 دو تجربه، دو احساس


 هردم از اين باغ بری مي رسد


 دود سفيد، سياه... سرخ


 هزینه بالای سیاست در ایران


 ممنوعیت


 آزادی انتخابات، بدون انتخاب آزاد؟


 موانع مشاركت اجتماعي زنان


 معلمان دموكراسي


 بازخواني پرونده «كنفرانس برلين»


 «نقد دولت» و صداقت خاتمی


 زبان سرخ و سر سبز


 خواب خوش آقاي شهردار!


 نهادهای انتصابی، اصلی ترین مانع تحقق آزادی مطبوعات هستند


 تا كي بايد هزينه مرگ بر آمريكا را پرداخت كنيم؟


 يك باره ولي فقيه،" كشف كردني و نصب كردني" توسط خدا شد


 مطالبه‌ آزادي انتخابات از مطالبات تاريخي ملت ايران است


 استراتژي‌هاي انتخاباتي از دیدگاه بازرگان و مزروعي


 محو رابطه‌ي خدايگاني و بندگي ميان اربابان قدرت با مردم، هدف اصلاح‌طلبان است


تريبون

 ما روزنامه نگاریم


 گام اول(سزمقاله روز)


 انصاری راد: امام گفته بودند برخی نظراتم تابع شرایط خاص بود


 طالقانی: اجرای نظارت استصوابی توسط شورای نگهبان دیکتاتوری است


 جلايي پور: ضديت با حكومت براي روشنفكران بهداشتي نيست


 آرمین: ولايت فقيه در انديشه سياسي بنيادگرايان، با تفكر پيشوا سالاري در ايدئولوژي فاشيستي تقارب زيادي دارد


  ابطحي:مشكل ما صراحت نيست، بلكه توانايي است


 فوکو و تاريخ نگاري جنسيتي(متن سخنراني ژانت آفاري در دانشگاه الزهرا)


 عذرنامه


 تا تیغ قلم بر تن اشباح نشیند، «گنجی» ننشیند


 نامه سرگشاده اصلاح طلبان کرد به نامزدهای ریاست جمهوری درباره مطالبات کردها


 اونقه... اونقه...!


 پيام احسان نراقي: سزاوار نيست جوانان در اين انتخابات بي تفاوت باشند


 كولايي:از نظر معين روشنفکران بايد یرای تاثیرگذاری فرصت پيدا كنند


 تجربه هشت سال گذشته


 گفت‌و‌گوي صريح "امروز" با رضا خاتمي:*اگر وبلاگ نويس‌ها را قبل از سال 76 مي‌گرفتند بايد جنازه آنها را پيدا مي‌كرديم.


 زهرا اشراقی : قوانين موجود ، قانون الهي نيست كه بگوييم نمي‌توان آن را تغيير داد.


 مجيد تولايي : جامعه‌اى مبتنى بر قوانين دمكراتيك و حقوق بشر مى‌خواهيم


 چه بايد پاسخش مي دادم


 متن کامل سخنراني مهندس سحابي در حسينيه ارشاد


 الگويى براى عمل


 

 جستجو در سايت خبري امروز :
 

   

 کد خبر : 19381384/02/19 - 17:54:55 P.M

 تاج‌‏زاده : انتخابات آتي مي‌‏توانند طالبانيسم يا دموكراسي را در كشور حاكم كندPrint This Page!!!

عضو شوراي مركزي جبهه مشاركت ايران اسلامي، گفت: تبعات يكپارچگي قدرت در ايران يك‌‏صدايي و سرخوردگي در عرصه داخلي و تسليم شدن در مقابل فشارهاي دشمنان در عرصه بين‌‏المللي است.

به گزارش "ايلنا"، مصطفي تاج‌‏زاده در ميزگرد انتخابات و اصلاح طلبان كه از سوي انجمن اسلامي دانشجويان دانشكده الهيات دانشگاه تهران در تالار شهيد مفتح اين دانشكده برگزار شده بود، گفت: انتخابات در كشور ما به ويژه انتخابات رياست جمهوري مي‌‏تواند وضعيت كشور را بين طالبانيسم و دموكراسي تغيير دهد و براساس برگزاري انتخابات رياست‌‏جمهوري ممكن است، طالبانيسم در كشور حاكم شود و يا دموكراسي برقرار شود، چرا كه همه چيز در كشور ما در اختيار دولت است و دولت و حكومت داراي قدرت مطلقه است. اين اختيارات تا حدي است كه مجلس حتي مي‌‏تواند نوع لباس را تعيين كند و اگر لازم باشد مي‌‏تواند مهريه را هم تعيين كند.
وي با اشاره به پيمايش سراسري وزارت اطلاعات، گفت: براساس اين پيمايش، بيش از دو سوم مردم كشور ما با خصوصي‌‏سازي در تمام زمينه‌‏ها مخالف هستند و تاكنون حزبي در كشور ما پيدا نشده كه با واگذاري نفت به بخش خصوصي موافق باشد.
تاج زاده خاطر نشان كرد: قدرت فقط توسط قدرت مهار مي‌‏شود و اخلاق و تقوي و افكار عمومي و... نمي‌‏توانند قدرت را مهار كنند، اگرچه مي‌‏توانند بر قدرت اثرگذار باشند.
وي با بيان اين مطلب كه سياست ورزي در كشور ما تا حد زيادي معطوف به ايام انتخابات است، گفت: دليل اين واقعيت آن است كه انتخابات بزرگترين عرصه‌‏اي است كه مي‌‏توان با فعاليت در آن اثرگذار بود.
عضو شوراي مركزي جبهه مشاركت ايران اسلامي تأكيد كرد: در انتخابات رياست جمهوري امكان دارد رئيس‌‏جمهوري روي كار آيد كه ايران را سرافراز كند و يا رئيس جمهوري روي كار آيد كه ايران را سرافكنده كند. توجه به اين مسايل نشان مي‌‏دهد كه يك انتخابات مسير جامعه را كاملاً تغيير خواهد داد و اثرگذاري بالايي در شرايط بين‌‏المللي كشور ما خواهد داشت. در حالي كه در انتخاباتي نظير انتخابات اخير انگلستان، شايد اگر نتيجه انتخابات عكس چيزي مي‌‏شد كه الان اتفاق افتاده، خيلي تفاوتي در شرايط انگلستان پيش نمي‌‏آمد.
وي با بيان اين مطلب كه ساختار هر كشور و نظامي بسيار مهم‌‏تر از نيات و اهداف افراد است، گفت: همانطور كه يك عنصر مستبد توان استمرار استبداد و ديكتاتوري را در جامعه‌‏اي مدني ندارد، دموكرات‌‏ترين افراد هم در جامعه استبدادي پس از مدت كوتاهي مجبور به پيش بردن امور با اعمال ديكتاتوري هستند.
وي با اشاره به حساسيت شرايط كنوني كشور ما در عرصه بين المللي و داخلي، گفت: در عرصه بين المللي آمريكا به صورت همسايه ما در آمده است و ديگر يك ابر قدرت آن سر دنيا نيست، بلكه وارد مسايل داخلي شده و براي اولين بار، وزير امور خارجه اين كشور رسماً از مردم ايران خواسته است در انتخابات شركت نكند.
عضو شوراي مركزي جبهه مشاركت ايران اسلامي ياد آور شد: هموار كردن راه حضور مشاركت حداكثري مردم معادله چندان پيچيده‌‏اي نيست، به شرط اين كه مسوولان بخواهند كه مردم بيايند كه البته به اعتقاد من آنها نمي‌‏خواهند. آنها بايد اشتباهات خود را بپذيرند و به مردم بگويند هركس مي‌‏خواهد بر اساس قانون عمل كند، بيايد، كانديدا شود، ما هم تأييد صلاحيت مي‌‏كنيم و به هر كسي كه رأي بياورد كمك مي‌‏كنيم برنامه هايش را اجرا كند. آن وقت ببينيد آيا 40 ميليون نفر پاي صندوق‌‏هاي رأي نخواهند آمد؟
وي افزود: جناح جنگ‌‏طلب آمريكا كه خواستار عدم شركت مردم در انتخابات ايران است، براي اين است كه مي‌‏داند نتيجه عدم مشاركت مردم شكست اصلاح طلبان و پيروزي محافظه كاران با آراي پايين است تا بعد تبليغات كنند كه رژيم نامشروعي با آراي پايين مردم روي كار آمده و ما بايد براي كمك به آنها اقدام كنيم.
تاج‌‏زاده در بخشي از سخنان خود، اظهار داشت: كساني كه فكر مي‌‏كنند دوم خرداد انتخاب اشتباهي بوده، قطعاً بايد عدم شركت در انتخابات را انتخاب كند، اما اگر فكر مي‌‏كنيد مسيري كه پس از دوم خرداد آمده‌‏ايم، علي رغم وجود مشكلات جدي، مسير درستي بوده است، بايد بدانيد كه اكنون راه ديگري جز ادامه دادن اين راه نداريم و اين راه تنها راه تحقق دموكراسي در ايران است.
وي تصريح كرد: آزادي بيان و انتخابات آزاد، مساله اساسي است كه اگر در جامعه محقق شود، آن جامعه دموكراتيك محسوب مي‌‏شود.
عضو شوراي مركزي جبهه مشاركت ايران اسلامي در پاسخ به سوالي در مورد اهميت اجماع اصلاح طلبان، گفت: اجماع اصلاح طلبان در انتخابات رياست جمهوري از نظر ما اصل اساسي است و اگر در يك نظر سنجي مقبول معلوم شود محبوبيت كانديداي ديگري بيش از مقبوليت دكتر معين است ما به آن تن مي‌‏دهيم.
تاج زاده در پاسخ به اظهارات دانشجويي در انتقاد از سخنان خاتمي مبني بر كلاه بر سر گذاشتن در صورت پيروزي در انتخابات، گفت: سياست، تقدير بشر جديد است و هيچ گريزي از آن وجود ندارد و شما نمي‌‏توانيد از عرصه سياست خارج شويد، حتي اگر همه سياستمداران كشور هم خيانت كرده باشند.
وي در بخشي از سخنان خود اظهار داشت: ما در شرايط فعلي نمي‌‏توانيم سقف مطالبات ملت را نمايندگي كنيم، بلكه در مورد كف مطالبات مردم سخن مي‌‏گوييم، اما معتقديم كسي ديگري هم نيست كه سقف مطالبات را نمايندگي كند، ما مي‌‏دانيم مطالبات مردم چيست و اين امكان هم وجود دارد كه مطالبات و انتقادات‌‏شان را با ما مطرح كنند.
تاج‌‏زاده با تأكيد بر اين كه هيچ شهروندي حق ندارد، ضعف و حتي خيانت سياستمداران را دليل انفعال خود قرار دهد، افزود: بالاخره اين انتخابات برگزار خواهد شد، بنابراين بايد از فرصت استفاده كرد و دولت مورد نظر خود را انتخاب كرده و عنصر نگراني، عنصر موثري براي شركت در انتخابات است و مردم ما مي دانند كه اگر رأي دهند، كسان ديگري رأي مي‌‏آورند، بنابراين با شركت خود حداقل وظيفه شهروندي خود را انجام خواهند داد. يك شهروند غيرفعال نمي‌‏تواند دولت فعال و دموكراتيكي داشته باشد.
عضو شوراي مركزي جبهه مشاركت ايران اسلامي ابراز خرسندي كرد: براي اولين بار در اين كشور جريان اصلاح طلبي هشت ساله شده و كودتايي صورت نگرفته است و البته در سال سوم آن در 18 تير خواستند كودتا كنند كه نتوانستند و حالا با گذشت هشت سال از اصلاحات گفتمان كشور ما عوض شده است. هشت سال وقتي خاتمي خواست از زنان در كابينه‌‏اش استفاده كند، مراجع قم گفتند اين چه كاري است و چطور جواب حضرت زهرا (س) را خواهيد داد و خاتمي از وزير زن صرف نظر كرد، اما براي اين كه سنت شكني كرده باشد، يك مشاور زن انتخاب كرد و حالا پس از هشت سال كانديداها با هم جدال مي‌‏كنند و حرف از چهار يا پنج وزير زن مي‌‏زنند، اصلاً هم نگران نيستند كه حضرت زهرا (س) ناراحت شود، اين نشانگر تغيير گفتمان ناشي از حركت اصلاح طلبي در كشور است.
تاج‌‏زاده در پاسخ به سوالي در خصوص نحوه برخورد كابينه احتمالي معين با مساله قوميت‌‏ها و اقليت‌‏ها، گفت: قوميت‌‏هاي كشور ما به ويژه كردها، قوي‌‏ترين سد دفاعي ايران در مقابل تهاجم‌‏هاي خارجي بوده‌‏اند و چند قوميتي بودن ايران نه تنها لطمه‌‏اي به منافع كشور نزده است، بلكه باعث غناي اين كشور شده است و هيچ قومي به اندازه كردها نمي‌‏تواند مدعي وفاداري به اين كشور باشد.
وي با بيان اين مطلب كه از نظر امنيتي، دموكراسي بهترين سپر دفاعي كردن در شرايط فعلي است، گفت: اگر اصل دموكراسي در كشور حاكم شود، بحث‌‏هاي متعدد پس از دموكراسي نظير حقوق اقوام، زنان و دانشگاهيان مطرح خواهد شد.
وي در پاسخ به سوالي مبني بر اين كه آيا معين دولت حزبي تشكيل خواهد داد؟، گفت: با توجه به اين كه چند تشكيلات و حزب از معين حمايت كرده‌‏اند، عملاً امكان تشكيل دولت حزبي وجود ندارد و بايد يك دولت و كابينه ائتلافي تشكيل شود.

   پايان خبر

تماس با ما | درباره ما | وب لاگ ما | [mail dot emrooz at gmail dot com]
Sitemap