سايت امروز
  براي آنکه به طریق خود ایمان داشته باشیم ، لازم نیست ثابت کنيم که طریق دیگران نادرست است . کسی که چنین می پندارد ، به گامهای خود نیز ایمان ندارد . (پائولو کوئلیو)

اخبار روز | تا انتخابات | اخبار دانشگاه  

معرفي سايت
پایگاه خبری ستاد انتخاباتی دکتر مصطفی معین

دربرابرباد...وبلاگ طرفداران دکتر معین

وبلاگ شخصی دکتر معین

سایت رسمی دکتر سروش

پایگاه خبری رویداد

سایت رسمی دکتر کدیور

سایت مشترک عطاالله مهاجرانی وجمیله کدیور

روزنامه اقبال

وبنوشته های سیدمحمدعلی ابطحی

کاریکاتورهای هادی حیدری

روزنامه ایران

از این روزها ...وبسایت شخصی سعید شریعتی

سایت یار دبستانی

وبلاگ گروهی جمعی از زنان اصلاح طلب

ایسنا... خبرگزاری دانشجویان ایران

وب سایت رسمی سخنگوی دولت

روزنامه اطلاعات

روزنامه شرق

سایت رسمی عمادالدین باقی

خبرگزاری کار ایران

وبلاگ اختصاصی احمد شیرزاد

وبلاگ مهر...وبنوشته های علی مزروعی

خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران

پایگاه خبری تبریز نیوز

پایگاه خبری نثرما(اصفهان)

خبرگزاری میراث فرهنگی

سینا خبرگزاری جامعه جوانان ایرانی

سایت خبری یاس کرج

پایگاه خبری خلیج فارس

روزنامه همبستگی

روزنامه اعتماد

روزنامه آفتاب یزد

مقالات

 تسامح، مسلمانان و رسانه ها


 از صندلى داغ تا تخت آناليز


 گروه فشار و انتخابات


 جنگ جايگزين مداراست


 تکرار خاطره تلخ


 آقایان پاسخ دهند


 زنان وزير


 اپوزیسیون، منافع ملی، آمریکا


 بى پرده با اصلاح طلبان


 از «ته دره» تا قله «سهم خواهی»


 روشنفکر سیاستمدار؟!


 پاسخ به چالش ها در حوزه سیاست خارجی


 ارتباط تنگاتنگ !


 يادي از دكتر شريعتي و يك نامه


 گام هاى يك مجتهد در راه حقوق بشر؛ درباره رساله حقوق آيت الله منتظرى


 از «گوني» تا «كيسه»


 تقصير به گردن كيست؟


 منطقه آزاد اروند


 نهضت ثبت نام


 انتخابات و درس هايی از کربلا!


 وظيفه تازه عدالتخواهان


 تأملي بر شكوه‌هاي رئيس قوه قضائيه


 دو تجربه، دو احساس


 هردم از اين باغ بری مي رسد


 دود سفيد، سياه... سرخ


 هزینه بالای سیاست در ایران


 ممنوعیت


 آزادی انتخابات، بدون انتخاب آزاد؟


 موانع مشاركت اجتماعي زنان


 معلمان دموكراسي


 بازخواني پرونده «كنفرانس برلين»


 «نقد دولت» و صداقت خاتمی


 زبان سرخ و سر سبز


 خواب خوش آقاي شهردار!


 نهادهای انتصابی، اصلی ترین مانع تحقق آزادی مطبوعات هستند


 تا كي بايد هزينه مرگ بر آمريكا را پرداخت كنيم؟


 يك باره ولي فقيه،" كشف كردني و نصب كردني" توسط خدا شد


 مطالبه‌ آزادي انتخابات از مطالبات تاريخي ملت ايران است


 استراتژي‌هاي انتخاباتي از دیدگاه بازرگان و مزروعي


 محو رابطه‌ي خدايگاني و بندگي ميان اربابان قدرت با مردم، هدف اصلاح‌طلبان است


تريبون

 ما روزنامه نگاریم


 گام اول(سزمقاله روز)


 انصاری راد: امام گفته بودند برخی نظراتم تابع شرایط خاص بود


 طالقانی: اجرای نظارت استصوابی توسط شورای نگهبان دیکتاتوری است


 جلايي پور: ضديت با حكومت براي روشنفكران بهداشتي نيست


 آرمین: ولايت فقيه در انديشه سياسي بنيادگرايان، با تفكر پيشوا سالاري در ايدئولوژي فاشيستي تقارب زيادي دارد


  ابطحي:مشكل ما صراحت نيست، بلكه توانايي است


 فوکو و تاريخ نگاري جنسيتي(متن سخنراني ژانت آفاري در دانشگاه الزهرا)


 عذرنامه


 تا تیغ قلم بر تن اشباح نشیند، «گنجی» ننشیند


 نامه سرگشاده اصلاح طلبان کرد به نامزدهای ریاست جمهوری درباره مطالبات کردها


 اونقه... اونقه...!


 پيام احسان نراقي: سزاوار نيست جوانان در اين انتخابات بي تفاوت باشند


 كولايي:از نظر معين روشنفکران بايد یرای تاثیرگذاری فرصت پيدا كنند


 تجربه هشت سال گذشته


 گفت‌و‌گوي صريح "امروز" با رضا خاتمي:*اگر وبلاگ نويس‌ها را قبل از سال 76 مي‌گرفتند بايد جنازه آنها را پيدا مي‌كرديم.


 زهرا اشراقی : قوانين موجود ، قانون الهي نيست كه بگوييم نمي‌توان آن را تغيير داد.


 مجيد تولايي : جامعه‌اى مبتنى بر قوانين دمكراتيك و حقوق بشر مى‌خواهيم


 چه بايد پاسخش مي دادم


 متن کامل سخنراني مهندس سحابي در حسينيه ارشاد


 الگويى براى عمل


 

 جستجو در سايت خبري امروز :
 

   

 کد خبر : 19491384/02/19 - 18:59:53 P.M

 دادستان عمومي و انقلاب تهران: رييس قوه‌ي قضاييه هيچ‌گاه دستور آزادي بازداشت‌شدگان ملي مذهبي‌ را صادر نكردند Print This Page!!!

سعيد مرتضوي در حاشيه‌ي ديدار مردمي اين هفته‌ي رييس كل دادگستري استان تهران در جمع خبرنگاران و در پاسخ به سوال ايسنا درباره‌ي بخشنامه‌ي رييس قوه‌ي قضاييه و انتقاد از عملكرد دادسراها گفت: دادسراي تهران پس از ابلاغ اين بخشنامه دو جلسه پي‌درپي معاونان ستادي را داشت و فردا هم شوراي معاونان دادسراي تهران را خواهيم داشت و مصمم هستيم اين بخشنامه را در سراسر تهران از 20 ارديبهشت ماه به مرحله‌ي اجرا بگذاريم و از شروع اجراي اين بخشنامه به هيچ وجه پرونده مستقيم به كلانتري‌ها و نيروي انتظامي ارجاع نمي‌شود.
به گزارش ايسنا وي ادامه داد: كليه‌ي پرونده‌ها از سوي معاون دادستان مستقر در هر ناحيه‌اي به شعبه دادياري و بازپرسي تحقيق ارجاع مي‌شود و شاكي بايد در شعبه‌ي مربوطه حاضر شود،‌ توضيحات و دلايل خود را مطرح كند و اگر شكايتي مستدل و مستند به دلايلي بود، آن قاضي چه داديار و چه بازپرس با صدور دستورات - اگر مواردي لازم است انجام شود- را احصاء كرده و با تشكيل بدل، پرونده را به كلانتري يا پايگاه آگاهي مربوطه مي‌فرستد تا تحقيقات انجام شود.
به گزارش ايسنا دادستان عمومي و انقلاب تهران تصريح كرد: ما كار را شروع كرديم اما به صورت منسجم و فراگير در تمام نواحي دادسرا از 20 ارديبهشت، بخشنامه رييس قوه‌ي قضاييه كه با قانون اساسي و مفاد قانون آيين دادرسي و قانون مجازات اسلامي و قانون حقوق شهروندي منطبق است در تمامي نواحي تهران اجرا مي‌شود.
مرتضوي درباره‌ي بازرسي از كلانتري‌ها اظهار داشت: از زمان تشكيل دادسراها وظيفه‌اي كه بر عهده داريم را انجام داديم و معاونت نظارت بر ضابطان ايجاد شد. ما در تمام نواحي دادسرا با ابلاغ ويژه يكي از بازپرسان را مامور نظارت بر ضابطان كرديم. وظيفه‌ي اين بازپرس اين است كه از تمام كلانتري‌ها و پايگاه‌هاي آگاهي در سراسر تهران به صورت مستمر بازرسي كند.
وي خاطرنشان كرد: اين بازپرسي وظيفه‌ي نظارت دارد و اگر تخلفي بود گزارش كند. موارد نقض و ايراد و ابهام و حتي تخلفاتي كه بوده به سرعت و بدون ملاحظه‌اي رسيدگي كرديم اما لزومي نمي‌ديديم كه آنها را مطبوعاتي كنيم؛ زيرا اگر جايي كاستي و نقصي بوده وظيفه‌ي خود مي‌ديديم كه پرونده كنيم و حتي اگر موضوعي با بخشنامه و تذكر حل مي‌شده از همان طريق حل كنيم تا مردم زودتر به حقشان برسند و پرونده‌هاي كيفري سريع‌تر تكميل شده و حقوق مردم رعايت شود.
دادستان عمومي و انقلاب تهران گفت: در حال حاضر هم لزومي نمي‌بينيم كه اگر در مرجعي خلافي صورت بگيرد آن را مطبوعاتي كنيم. در اين كار حسن و فايده‌اي نيست.
دادستان عمومي و انقلاب تهران، در ادامه‌ي گفت‌وگوي خود با خبرنگاران درباره‌ي آزادي بازداشت‌شدگان ملي مذهبي‌ گفت: وكيل دو نفر از افرادي كه محكوم و در حال تحمل كيفر هستند، آقاي رياحي، نامه‌اي خطاب به رياست قوه‌ي قضاييه نوشتند و در آن تصريح كردند كه شعبه‌ي 36 دادگاه تجديدنظر محكوميت آنها را قطعي كرده و اين راي به هر سه متهم ابلاغ شده و در اين نامه تصريح شده كه وكيل هر سه متهم كه وي از هر سه نفر وكالت دارد، ابلاغ شده است اما چون دو نفر از اين متهمان، رياحي ادعا دارد كه نيمي از محكوميتشان را سپري كرده و مشمول مقررات آزادي مشروط هستند، از رييس قوه‌ي قضاييه درخواست كردند كه به تقاضاي آزادي مشروط آنها رسيدگي شود. رييس قوه‌ي قضاييه هم دستور رسيدگي صادر كردند.
دادستان عمومي و انقلاب تهران افزود: رييس قوه‌ي قضاييه هيچ‌گاه دستور آزادي صادر نكردند كه ما استنكاف كنيم؛ ايشان دستور رسيدگي به تقاضاي وكيلشان مبني بر آزادي مشروط را صادر كردند. ما هم طبق قانون مجازات اسلامي، وقتي كه تقاضاي آزادي مشروط مي‌شود از زندان استعلام مي‌شود، ما استعلام كرديم اما تا به امروز زندان اوين به ما پاسخ نداده است.
مرتضوي خاطرنشان كرد:‌ هرگاه زندان اوين در رابطه با نامه‌ي دادسرا پاسخ دهد، ما موظف هستيم پاسخ سازمان زندان‌ها و زندان مربوطه را به دادگاه تجديدنظر شعبه‌ي 36 بفرستيم؛ زيرا تنها مرجعي كه در قانون تعيين شده كه مي‌تواند حكم به آزادي مشروط محكومان صادر كند دادگاه صادركننده‌ي حكم قطعي است چون در رابطه با اين سه نفر و دو نفري كه تقاضاي آزادي مشروطشان شده، شعبه‌ي 36 دادگاه تجديدنظر، شعبه‌ي قطعي كننده اين راي است، اگر جواب زندان آمد عينا به شعبه‌ي 36 مي‌فرستيم.
وي در بخش ديگري از مصاحبه‌ي خود گفت: اين‌كه تشخيص وزارت اطلاعات مطرح و بر نظر قاضي مقدم باشد، خلاف قانون است و از بديهيات است؛ وزارت اطلاعات هم ممكن است در مورد فردي نظر دهد كه اين فرد جاسوس است اما قاضي او را تبرئه كند، ممكن است قاضي نظر وزارت اطلاعات را نپذيرد. نظري كه حرف آخر را مي‌زند و تشخيص او ملاك عمل است، نظر رييس دادگاه است.
وي ادامه داد: البته وزارت اطلاعات از مراجعي است كه مي‌تواند گزارشي دهد كه فردي مرتكب جاسوسي شده اما اگر قرار بود هرچه كارشناس وزارت اطلاعات مي‌گويد عمل شود، وجود قاضي، محاكمه و نظر دادگاه بي‌معنا مي‌شود.
دادستان عمومي و انقلاب تهران درباره‌ي مصاديق اقدام عليه امنيت ملي اظهار داشت: در ماده 498 تا 512 قانون مجازات اسلامي جرايم امنيتي احصاء شده است، انواع جرايم امنيتي در اين مواد شرح داده شده كه فروش اطلاعات، افشاي اسناد محرمانه، جاسوسي، خيانت به كشور و ساير مصاديق از جمله آنها هستند.
وي افزود: مثل اين است كه شما بگوييد آيا فقط رييس يك اداره و كارمند مي‌تواند مرتكب جرايم امنيتي شود؟ من مي‌گويم چاي‌ريز هم مي‌تواند جرم امنيتي مرتكب شود. قانون‌گذار از ماده 498 تا 512 جرايم امنيتي را تعريف و مصاديق آن را روشن كرده است هركه مرتكب شد مجرم و متهم است.
مرتضوي، در پاسخ به اين‌كه آيا متهمان پرونده‌ي آزمون دستياري دولتي هستند يا خير؟ گفت: دولتي هستند. ما به لحاظ ممنوعيتي كه در ماده‌ي 188 قانون تشكيل دادگاه‌هاي عمومي و انقلاب و آيين دادرسي كيفري است، در تبصره يك اين ماده تصريح شده كه تا زماني كه اتهام كسي ثابت و حكم قطعي صادر نشد نمي‌توانيم مشخصات آن فرد را اعلام كنيم. پس ما مقيد به قانون هستيم و از اعلام مشخصات آن فرد يا موقعيت خاص آن فرد كه مشخص كند او كيست اجتناب مي‌كنيم تا دادگاه جلسه علني را برگزار و حكم نهايي را صادر كند.
.
دادستان عمومي و انقلاب تهران در پاسخ به اين سوال ايسنا كه در پرونده‌ي وبلاگ‌نويسان كه رييس دادگستري هم بيان كردند تخلفاتي صورت گرفته چه برخوردي صورت گرفت، اظهار داشت: چون در رابطه با اين پرونده كميته‌اي از سوي قوه‌ي قضاييه تعيين و بررسي كرده است اگر سوالي داريد از كريمي‌راد بپرسيد.
مرتضوي درباره‌ي ايجاد مجتمع قضايي رسيدگي به جرايم اراذل و اوباش گفت: هيچ‌گاه ادعا نكرديم كه مجتمع ويژه‌اي براي اين كار تعيين كرديم بلكه در طرح‌هايي كه در ستاد پيشگري و مبارزه با جرايم خاص داريم، مرتب و به صورت مستمر درخصوص مبارزه با جرايم اراذل و اوباش برنامه‌هايي داريم. در تمامي نواحي دادسراها يكي از شعب بازپرسي را ويژه رسيدگي به جرايم اراذل و اوباش قرار داديم اما در مورد جرايم باندي اين افراد، دادسراي ناحيه 9 مستقر در فرودگاه را به عنوان دادسراي اختصاصي جرايم باندي و سازمان‌يافته قرار داديم.
وي، سياست دادسرا را برخورد قاطع و بدون ملاحظه با جرايم اراذل و اوباش دانست و گفت: در جلسات به همكاران قضايي تاكيد كرديم كه براي حفظ امنيت جامعه بايد با اين قشر كه در نظم و آسايش مردم اخلال ايجاد مي‌كنند برخورد قاطع و عبرت‌آموز داشته باشيم.
دادستان عمومي و انقلاب تهران گفت: با بررسي‌هايي كه كرديم از نتيجه‌ي برخورد قاطع دادسرا با اراذل و اوباش اين نتيجه به دست آمد كه علي‌رغم برخوردي كه با معتادان داريم و درصد بالايي از معتادان پس از برخورد قضايي باز برمي‌گردند، اراذل و اوباش زماني كه در دادسرا مورد تعقيب قرار مي‌گيرند و مجازات مي‌شوند، درصد پاييني از آنها مجددا مرتكب جرم مي‌شوند يعني مجازات به حدي شديد و عبرت‌آموز است كه آنها توجه مي‌كنند و به اعمال قبل رو نمي‌آورند و درصد كمي از اين افراد هستند كه پس از تحقيق در دادسرا، به اعمال قبلي خود رو آورده‌اند.
دادستان عمومي و انقلاب تهران درباره‌ي بازديد از زندان‌ها تصريح كرد: حسب فرمايش رييس قوه‌ي قضاييه، واحد نظارت بر زندان‌هايمان را فعال كرديم و در تمام زندان‌هاي تهران به تعداد كافي داديار ناظر زندان داريم و به آنها ماموريت داديم كه غير از مستقر بودن در ساختمان اداري زندان در تمام بندهاي زندان سركشي كنند و آن‌جا جاي ثابت داشته باشند تا اگر زندانيان مشكلي داشتند بتوانند به راحتي را از اين‌گونه با داديار ناظر زندان صحبت كنند.

   پايان خبر

تماس با ما | درباره ما | وب لاگ ما | [mail dot emrooz at gmail dot com]
Sitemap