سايت امروز
  براي آنکه به طریق خود ایمان داشته باشیم ، لازم نیست ثابت کنيم که طریق دیگران نادرست است . کسی که چنین می پندارد ، به گامهای خود نیز ایمان ندارد . (پائولو کوئلیو)

اخبار روز | تا انتخابات | اخبار دانشگاه  

معرفي سايت
پایگاه خبری ستاد انتخاباتی دکتر مصطفی معین

دربرابرباد...وبلاگ طرفداران دکتر معین

وبلاگ شخصی دکتر معین

سایت رسمی دکتر سروش

پایگاه خبری رویداد

سایت رسمی دکتر کدیور

سایت مشترک عطاالله مهاجرانی وجمیله کدیور

روزنامه اقبال

وبنوشته های سیدمحمدعلی ابطحی

کاریکاتورهای هادی حیدری

روزنامه ایران

از این روزها ...وبسایت شخصی سعید شریعتی

سایت یار دبستانی

وبلاگ گروهی جمعی از زنان اصلاح طلب

ایسنا... خبرگزاری دانشجویان ایران

وب سایت رسمی سخنگوی دولت

روزنامه اطلاعات

روزنامه شرق

سایت رسمی عمادالدین باقی

خبرگزاری کار ایران

وبلاگ اختصاصی احمد شیرزاد

وبلاگ مهر...وبنوشته های علی مزروعی

خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران

پایگاه خبری تبریز نیوز

پایگاه خبری نثرما(اصفهان)

خبرگزاری میراث فرهنگی

سینا خبرگزاری جامعه جوانان ایرانی

سایت خبری یاس کرج

پایگاه خبری خلیج فارس

روزنامه همبستگی

روزنامه اعتماد

روزنامه آفتاب یزد

مقالات

 تسامح، مسلمانان و رسانه ها


 از صندلى داغ تا تخت آناليز


 گروه فشار و انتخابات


 جنگ جايگزين مداراست


 تکرار خاطره تلخ


 آقایان پاسخ دهند


 زنان وزير


 اپوزیسیون، منافع ملی، آمریکا


 بى پرده با اصلاح طلبان


 از «ته دره» تا قله «سهم خواهی»


 روشنفکر سیاستمدار؟!


 پاسخ به چالش ها در حوزه سیاست خارجی


 ارتباط تنگاتنگ !


 يادي از دكتر شريعتي و يك نامه


 گام هاى يك مجتهد در راه حقوق بشر؛ درباره رساله حقوق آيت الله منتظرى


 از «گوني» تا «كيسه»


 تقصير به گردن كيست؟


 منطقه آزاد اروند


 نهضت ثبت نام


 انتخابات و درس هايی از کربلا!


 وظيفه تازه عدالتخواهان


 تأملي بر شكوه‌هاي رئيس قوه قضائيه


 دو تجربه، دو احساس


 هردم از اين باغ بری مي رسد


 دود سفيد، سياه... سرخ


 هزینه بالای سیاست در ایران


 ممنوعیت


 آزادی انتخابات، بدون انتخاب آزاد؟


 موانع مشاركت اجتماعي زنان


 معلمان دموكراسي


 بازخواني پرونده «كنفرانس برلين»


 «نقد دولت» و صداقت خاتمی


 زبان سرخ و سر سبز


 خواب خوش آقاي شهردار!


 نهادهای انتصابی، اصلی ترین مانع تحقق آزادی مطبوعات هستند


 تا كي بايد هزينه مرگ بر آمريكا را پرداخت كنيم؟


 يك باره ولي فقيه،" كشف كردني و نصب كردني" توسط خدا شد


 مطالبه‌ آزادي انتخابات از مطالبات تاريخي ملت ايران است


 استراتژي‌هاي انتخاباتي از دیدگاه بازرگان و مزروعي


 محو رابطه‌ي خدايگاني و بندگي ميان اربابان قدرت با مردم، هدف اصلاح‌طلبان است


تريبون

 ما روزنامه نگاریم


 گام اول(سزمقاله روز)


 انصاری راد: امام گفته بودند برخی نظراتم تابع شرایط خاص بود


 طالقانی: اجرای نظارت استصوابی توسط شورای نگهبان دیکتاتوری است


 جلايي پور: ضديت با حكومت براي روشنفكران بهداشتي نيست


 آرمین: ولايت فقيه در انديشه سياسي بنيادگرايان، با تفكر پيشوا سالاري در ايدئولوژي فاشيستي تقارب زيادي دارد


  ابطحي:مشكل ما صراحت نيست، بلكه توانايي است


 فوکو و تاريخ نگاري جنسيتي(متن سخنراني ژانت آفاري در دانشگاه الزهرا)


 عذرنامه


 تا تیغ قلم بر تن اشباح نشیند، «گنجی» ننشیند


 نامه سرگشاده اصلاح طلبان کرد به نامزدهای ریاست جمهوری درباره مطالبات کردها


 اونقه... اونقه...!


 پيام احسان نراقي: سزاوار نيست جوانان در اين انتخابات بي تفاوت باشند


 كولايي:از نظر معين روشنفکران بايد یرای تاثیرگذاری فرصت پيدا كنند


 تجربه هشت سال گذشته


 گفت‌و‌گوي صريح "امروز" با رضا خاتمي:*اگر وبلاگ نويس‌ها را قبل از سال 76 مي‌گرفتند بايد جنازه آنها را پيدا مي‌كرديم.


 زهرا اشراقی : قوانين موجود ، قانون الهي نيست كه بگوييم نمي‌توان آن را تغيير داد.


 مجيد تولايي : جامعه‌اى مبتنى بر قوانين دمكراتيك و حقوق بشر مى‌خواهيم


 چه بايد پاسخش مي دادم


 متن کامل سخنراني مهندس سحابي در حسينيه ارشاد


 الگويى براى عمل


 

 جستجو در سايت خبري امروز :
 

   

 کد خبر : 19541384/02/19 - 19:56:36 P.M

 معاون سياسي وزارت كشور خبرداد: تكرار روند ردصلاحيت هاي مجلس هفتم در انتخابات ميان‌دوره‌يي Print This Page!!!

ايسنا: معاون سياسي وزارت كشور گفت: با قواعد مردم‌سالار و محبت انگيز استفاده از پتانسيل‌ها و روش‌هاي علمي و عاملانه احتمال كنترل انحرافات اجتماعي وجود دارد.


مرتضي مبلغ طي سخناني در همايش مشترك فرمانداران و بخشداران استان تهران با بيان اينكه در تاييد صلاحيت‌هاي كانديداهاي انتخابات ميان دوره‌اي مجلس روند رد صلاحيت‌ها به همان شكلي كه در انتخابات مجلس هفتم اتفاق افتاد تكرار شده است، افزود: از 276 نفر كه ثبت نام كرده‌اند هيات‌هاي اجرايي 14 نفر را رد صلاحيت كردند و بيش از 150 نفر از هيات‌هاي نظارت بدون اين‌كه از مراجع چهارگانه گزارشي عليه آن‌ها آمده باشد، رد صلاحيت شدند.


وي با تاكيد بر ضرورت پايبندي متوليان انتخابات به ابزار و لوازم مشاركت حداكثري تصريح كرد: مستمرا دعوت به مشاركت حداكثري و عمومي مي‌كنيم، اما يكي از ابراز و لوزام آن اعتمادانگيزي است. صرفنظر از تاكيد بر حقوق مردم و لوازمي كه بر آن مترتب است رفتارهاي اعتماد سوز مردم را وازده مي‌كند و نه تنها در راستاي منافع عمومي نيست بلكه برعكس عمل مي‌كند.


وي يادآور شد: در زمان انتخابات مجلس هفتم تاكيد كرديم و الان هم هشدار مي‌دهيم كه اين گونه عمل كردن در جهت مشاركت حداكثري نيست كه بدون سند و مدرك كه نفس قانون است، رد صلاحيت‌ها بدون استناد باشد. اين اقدامات علاوه بر اينكه خلاف قانون است بر خلاف مشاركت حداكثري است.


وي افزود شوراي نگهبان اگر مي‌خواهد گامي در جهت مشاركت حداكثري بردارد راهش آن چيزي نيست كه انجام مي‌دهد، بلكه بايد در حوزه‌ي وظايفش حقوق شهروندي را مد نظر قرار دهد. اگر پايبند به اين مصلحت ملي هستند بايد حقوق شهروندي را رعايت كنند اگر نه خود مي‌دانند.


مبلغ در بخش ديگر صحبت‌هاي خود با اشاره به آسيب‌هاي بخش مديريت تصريح كرد: بسياري از بي‌اعتمادي‌ها و شكاف بين ملت و دولت ريشه در عدم توجه به اين آسيب‌ها دارد.


وي افزود: عرصه‌ي عمومي عرصه‌ي حاكميت حقوق شهروندي است و در اين عرصه ملاك حقوق شهروندي است كه در قانون اساسي و قوانين ديگر تدوين شده است و در اين چارچوب بايد در رفتارها قضاوت شود. خارج از اين عرصه، عرصه‌ي خصوصي افراد است و حق حاكميت نيست، كه در آن دخالت و يا در آن باب قضاوت كند. به محض اينكه در جايگاه مدير قرار گرفتيم حق ورود به عرصه‌ي خصوصي را نداريم تا بگوييم فردي مومن است و فردي مومن نيست؛ خطاهاي فرد تا زماني كه در دادگاه صالحه تاييد نشود، حق نداريم بر اساس آن رد صلاحيت كنيم و يا افرادي را كه مي‌شناسيم از رانت و امتياز خاصي برخوردار كنيم. اين حرف‌ها در شعار زيباست، اما در عمل سنگين است.


وي نهادهاي مدني را چشم و گوش جامعه دانست و گفت: مطبوعات بايد شجاع باشند و هر حركتي كه مطبوعات را ضعيف و به خودسانسوري وادار كند، ظلم به جامعه است. شجاعت مطبوعات و نهادهاي مدني بايد در جامعه مستقر شود، وگرنه هر كس به خود اجازه مي‌دهد هر كاري انجام دهد و كسي جرات بازگو كردن ندارد اين با قواعد مردم‌سالاري و نظام سالم سازگار نيست.


وي با تاكيد بر ضرورت پيشگيري از تسري منويات دروني افراد و عرصه‌ي دروني گفت: عمل نكردن به اين اصل خسارات گسترده‌اي را ايجاد مي‌كند و بسياري از مشكلات ايجاده شده به خاطر همين است. بگذريم از اينكه امروز بسياري همه چيز را اقتصاد مي‌دانند.


معاون سياسي وزير كشور در بخش ديگري در صحبت‌هاي خود با اشاره به بحث هنجارها و ارزش‌ها تصريح كرد: جامعه مستمرا متحول و در حال پيدايش شرايط جديد است و نمي‌توان با هنجار چند سال گذشته جامعه را مديريت كرد. مديران بايد تحول پذيري و تحول خيز بودن جامعه را درك كنند و از مديريت خود براي اقتضاعات جديد استفاده كنند. داستان تحجر مقدس مآبي و واپس ماندگي داستاني است كه امام(ره) در سال‌هاي پايان عمر خود نسبت به آن هشدار داده بودند كه داستان تلخ جامعه ماست. كساني كه توان درك واقعيات را ندارد با تاكيد بر هنجارهاي گذشته اجازه‌ي رشد و بالندگي جامعه را نمي‌دهند، اين موجب فرصت سوزي، ايجاد مشكل بين ملت و حاكميت مي‌شود و بحران اقتدار و كارآمدي ايجاد مي‌كند.


وي حاكميت جولانگري و تحجر در مديريت را از آسيب‌هاي مديريت برشمرد و ابراز عقيده كرد: مديران بايد قواعد تحمل را پيش بيني و سوار بر موج تحولات مديريت كنند. اگر كمترين حد تحول با بيشترين ميزان مقاومت مواجه شود با آسيب‌هاي جدي مواجه خواهيم شد. لذا مديران بايد دائما آموزش ببينند و ظرفيت‌هاي خصلتي و معرفتي در خود ايجاد كنند، اما در عمل شاهد هستيم كه مستبد و متحجر عمل مي‌شود.


وي ادامه داد: بعد از گذشت 26 سال در كشورمان هنوز كساني هستند كه فرياد مي‌كشند؛ كساني كه هدايت نمي‌شود را بايد با شمشير هدايت كرد. اين بازگشت و توسعه‌ي تحجر است. يا شعار جدا شدن دانشجويان دختر و پسر در دانشگاهها را سر مي‌دهند، يا از يكنواخت سازي لباس‌ها سخن مي‌گويند. اين بازگشت به سال‌هاي گذشته است كه در آن زمان هم اين افكار پذيرفته نبود. طرح اين موضوعات از سوي مديران جامعه چيزي جز چالش به دنبال ندارد.


معاون سياسي وزارت كشور ادامه داد: يا در بحث اقتصاد شاهد هستيم كه اقتصادهاي دستوري و كليشه‌اي تشريح مي‌كنند و حال آن‌كه با دستور و كليشه نمي‌توان اقتصاد را درست كرد و اين محكوم به شكست است.


مرتضي مبلغ همچنين با اشاره به بحث انحرافات اجتماعي، تصريح كرد: دو دهه است كه اين مباحث مورد بحث قرار مي‌گيرد و در اين عرصه برخي مشكلات اقتصادي فزاينده وجود دارد كه تلاش شده كنترل شود، اما با توجه به تلاش زيادي كه مثلا در مبارزه با قاچاق شده، هزينه‌هاي زيادي داده‌ايم كه روز به روز شاهديم كه اعتياد رو به افزايش مي‌رود. بايد در نگاه مديريت به اصل مصون سازي توجه شود و اصل كنترل بر حادثه اصلي منسوخ است و در موارد بحران‌هاي حاد ضروري است ولي برخي مسوولان اصل مصون سازي را مد نظر قرار نمي‌دهند.


وي افزود: از لوزام مصون سازي احترام عميق و اعتماد به مردم، ايجاد بستر براي مشاركت آن‌ها به ويژه در عرصه‌هاي اجتماعي، تن دادن به قواعد جهاني و بستر سازي، تن دادن به قواعد علمي و محدود كردن قواعد كنترلي است. افزايش قواعد كنترلي به اين افزايش دامن مي‌زند و مانند بنزين ريختن در آتش است كه جامعه را واكنشي مي‌كند و به لجبازي مي‌اندازد.


وي خاطرنشان كرد كه با قواعد مردم‌سالار و محبت انگيز استفاده از پتانسيل‌ها و روش‌هاي علمي و عاملانه احتمال كنترل انحرافات اجتماعي وجود دارد.


مبلغ بر ضرورت تفكيك نقش‌ها و وظايف تاكيد كرد و گفت: تفكيك نقش‌ها در جامعه‌ي مدرن لازم است و بايد نقش دستگاهها تعريف و تفكيك شده باشد و اين تمايز از ضروريات انجام وظايف و تداخل آسيب ساز است. اين كه به دلايل عديده‌اي اين تداخل ايجاد شود و به دليل ناكارآمد بودن دستگاه موازي ايجاد شود خطرناك است.


مبلغ با بيان ‌اين‌كه مديران جامعه وظيفه‌ي پاسخگويي به مطالبات جامعه را دارند نه مطالبه تراشي، تاكيد كرد: ممكن است يك مدير براي مطرح كردن شعار ‌دهد كه موجب افزايش مطالبات شود و اين نقض حاكميت است زيرا كار حاكميت پاسخگويي و مديريت مطالبات است نه شعارهايي كه در افزايش مطالبات مي‌انجامد.


وي همچنين كانديداهاي رياست جمهوري را از سر دادن شعارهاي غيرواقعي كه مطالبات مردم را فزايش مي‌دهد بر حذر داشت و گفت: كار رييس‌جمهور شعار دادن بي‌خودي نيست، بلكه بايد مطالبات را با توجه به منابع موجود پاسخگو باشد. كسي كه امروز شعار مي‌دهد بايد بداند كه ممكن است چند ماه ديگر رييس‌جمهور شود و اگر از پس مطالباتي كه ايجاد كرده برنيايد مردم واكنش نشان خواهند داد و اين واكنش‌ها مي‌تواند به صورت قهر كردن با صندوق‌هاي راي باشد و انفعال، آرامش قبل از طوفان است و در جايي بروز خواهد كرد.


وي با تاكيد بر ضرورت منطقي بودن شعارهاي كانديداها گفت: مردم شعارهاي منطقي را مي‌پذيرند و با آرامش بسيار مانوسند و نشان داده‌اند كه با تندروي ميانه‌اي ندارند، نمونه‌ي آن را در گذشته ديده‌ايم. در دور دوم كانديداتوري آقاي خاتمي شاهد بوديم كه از ايشان خواسته مي‌شد كه شعارهاي جديدي بدهند و آقاي خاتمي مي‌گفت؛ من دروغ نمي‌گويم و بايد همان شعارهايي كه داده‌ام را محقق كنم، شاهد بوديم كه دوميليون از دور قبل بيشتر راي آوردند و اين نشان از فرهيختگي مردم دارد كه نمي‌گذارد كسي با شعار تحريكشان كند.


مبلغ در بخش ديگري از صحبت‌هاي خود با اشاره به خلط مبحثي كه در خصوص مشكلات معيشتي مردم و خواست‌هاي تاريخي آن مي‌شود، گفت: امروز با ناديده گرفتن خواست‌هاي تاريخي مردم شاهد آن هستيم كه مشكلات معيشتي مردم برجسته‌سازي مي‌شود، اين در حالي است كه مشكل تاريخي ما استقرار مردم‌سالاري و آموزه‌هاي مربوط به گفتمان اصلاحات است و اين يك فرآيند تاريخي است كه مردم ايران با ورود به دوران جديد براي رسيدن به آن تلاش كرده‌اند. انقلاب اسلامي برجسته‌ترين نماد اصلاح خواهي جامعه‌ي ايران بوده است.


وي افزود: مردم خواهان پيشرفت و تعالي هستند و مي‌خواهند خود را سربلند و توانمند در منطقه ببينند و اقتضاي تحقق اين امر همان چيزي است كه در اصلاحات مي‌شناسيم. اما عده‌اي سعي مي‌كنند كه با طرح مشكلات معيشتي مردم كه هميشه براي آن‌ها در اولويت بوده است، اصلاحات را نفي كنند، در اوج راي آوردن آقاي خاتمي در حماسه‌ي دوم خرداد هم بر اساس نظر سنجي‌هايي كه صورت گرفته مسائل اقتصادي بود و اين دو منافاتي با هم ندارند و اگر به دنبال تخطئه حقايق و خواسته‌هاي تاريخي باشيم اين كار خطرناك است.


مبلغ ابراز اميدواري كرد: براي افزايش معيشت و كاهش بيكاري چاره‌اي جز توسعه ساختار اقتصادي و جذب سرمايه نيست و براي رسيدن به اين موضوع بايد در چارچوب گفتمان اصلاحي حركت كرد. چگونه مي‌توان از جذب سرمايه سخن گفت ولي گروههاي خودسر در جامعه هر كاري كه مي‌خواهند انجام دهند و يك مدير نمي‌تواند جز چارچوب حقوق مدني اعمال حاكميت كند در حالي كه امروز مغلطه مي‌شود و بايد بر اين تاكيد شود كه اين دو براي توسعه ي متوازن لازم و ملزوم يكديگرند.


معاون سياسي وزير كشور در پايان صحبتهاي خود نسبت به تعرض به كانديداها و سخنراني‌هاي آن‌ها هشدار داد و گفت: تعرض فيزيكي خطرناك است، وزارت كشور، دستگاههاي قضايي و امنيتي، مطبوعات و صدا و سيما حركت‌هايي كه مي‌خواهند برآيند مشاركت مردم را مختل نمايند را در نطفه خفه كنند. كوتاهي در برابر اين حركت دامن زدن به حركتي است كه مخرب مشاركت حداكثري است.


وي همچنين با تاكيد بر اينكه كانديداها حق ندارند از امكانات دولتي براي تبليغات استفاده كنند، گفت: اين موضوع حتي اكنون كه كانديداها به صورت رسمي مطرح نيستند صادق است و آن‌ها حق ندارند از امكانات عمومي استفاده كنند و مديران بايد اين را رعايت كنند و اگر زمينه‌اي را فراهم كنند كه سوء استفاده از امكانات عمومي صورت گيرد به همان ميزان در پيشگاه خدا و مردم مسوولند.

   پايان خبر

تماس با ما | درباره ما | وب لاگ ما | [mail dot emrooz at gmail dot com]
Sitemap