سايت امروز
  براي آنکه به طریق خود ایمان داشته باشیم ، لازم نیست ثابت کنيم که طریق دیگران نادرست است . کسی که چنین می پندارد ، به گامهای خود نیز ایمان ندارد . (پائولو کوئلیو)

اخبار روز | تا انتخابات | اخبار دانشگاه  

معرفي سايت
پایگاه خبری ستاد انتخاباتی دکتر مصطفی معین

دربرابرباد...وبلاگ طرفداران دکتر معین

وبلاگ شخصی دکتر معین

سایت رسمی دکتر سروش

پایگاه خبری رویداد

سایت رسمی دکتر کدیور

سایت مشترک عطاالله مهاجرانی وجمیله کدیور

روزنامه اقبال

وبنوشته های سیدمحمدعلی ابطحی

کاریکاتورهای هادی حیدری

روزنامه ایران

از این روزها ...وبسایت شخصی سعید شریعتی

سایت یار دبستانی

وبلاگ گروهی جمعی از زنان اصلاح طلب

ایسنا... خبرگزاری دانشجویان ایران

وب سایت رسمی سخنگوی دولت

روزنامه اطلاعات

روزنامه شرق

سایت رسمی عمادالدین باقی

خبرگزاری کار ایران

وبلاگ اختصاصی احمد شیرزاد

وبلاگ مهر...وبنوشته های علی مزروعی

خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران

پایگاه خبری تبریز نیوز

پایگاه خبری نثرما(اصفهان)

خبرگزاری میراث فرهنگی

سینا خبرگزاری جامعه جوانان ایرانی

سایت خبری یاس کرج

پایگاه خبری خلیج فارس

روزنامه همبستگی

روزنامه اعتماد

روزنامه آفتاب یزد

مقالات

 تسامح، مسلمانان و رسانه ها


 از صندلى داغ تا تخت آناليز


 گروه فشار و انتخابات


 جنگ جايگزين مداراست


 تکرار خاطره تلخ


 آقایان پاسخ دهند


 زنان وزير


 اپوزیسیون، منافع ملی، آمریکا


 بى پرده با اصلاح طلبان


 از «ته دره» تا قله «سهم خواهی»


 روشنفکر سیاستمدار؟!


 پاسخ به چالش ها در حوزه سیاست خارجی


 ارتباط تنگاتنگ !


 يادي از دكتر شريعتي و يك نامه


 گام هاى يك مجتهد در راه حقوق بشر؛ درباره رساله حقوق آيت الله منتظرى


 از «گوني» تا «كيسه»


 تقصير به گردن كيست؟


 منطقه آزاد اروند


 نهضت ثبت نام


 انتخابات و درس هايی از کربلا!


 وظيفه تازه عدالتخواهان


 تأملي بر شكوه‌هاي رئيس قوه قضائيه


 دو تجربه، دو احساس


 هردم از اين باغ بری مي رسد


 دود سفيد، سياه... سرخ


 هزینه بالای سیاست در ایران


 ممنوعیت


 آزادی انتخابات، بدون انتخاب آزاد؟


 موانع مشاركت اجتماعي زنان


 معلمان دموكراسي


 بازخواني پرونده «كنفرانس برلين»


 «نقد دولت» و صداقت خاتمی


 زبان سرخ و سر سبز


 خواب خوش آقاي شهردار!


 نهادهای انتصابی، اصلی ترین مانع تحقق آزادی مطبوعات هستند


 تا كي بايد هزينه مرگ بر آمريكا را پرداخت كنيم؟


 يك باره ولي فقيه،" كشف كردني و نصب كردني" توسط خدا شد


 مطالبه‌ آزادي انتخابات از مطالبات تاريخي ملت ايران است


 استراتژي‌هاي انتخاباتي از دیدگاه بازرگان و مزروعي


 محو رابطه‌ي خدايگاني و بندگي ميان اربابان قدرت با مردم، هدف اصلاح‌طلبان است


تريبون

 ما روزنامه نگاریم


 گام اول(سزمقاله روز)


 انصاری راد: امام گفته بودند برخی نظراتم تابع شرایط خاص بود


 طالقانی: اجرای نظارت استصوابی توسط شورای نگهبان دیکتاتوری است


 جلايي پور: ضديت با حكومت براي روشنفكران بهداشتي نيست


 آرمین: ولايت فقيه در انديشه سياسي بنيادگرايان، با تفكر پيشوا سالاري در ايدئولوژي فاشيستي تقارب زيادي دارد


  ابطحي:مشكل ما صراحت نيست، بلكه توانايي است


 فوکو و تاريخ نگاري جنسيتي(متن سخنراني ژانت آفاري در دانشگاه الزهرا)


 عذرنامه


 تا تیغ قلم بر تن اشباح نشیند، «گنجی» ننشیند


 نامه سرگشاده اصلاح طلبان کرد به نامزدهای ریاست جمهوری درباره مطالبات کردها


 اونقه... اونقه...!


 پيام احسان نراقي: سزاوار نيست جوانان در اين انتخابات بي تفاوت باشند


 كولايي:از نظر معين روشنفکران بايد یرای تاثیرگذاری فرصت پيدا كنند


 تجربه هشت سال گذشته


 گفت‌و‌گوي صريح "امروز" با رضا خاتمي:*اگر وبلاگ نويس‌ها را قبل از سال 76 مي‌گرفتند بايد جنازه آنها را پيدا مي‌كرديم.


 زهرا اشراقی : قوانين موجود ، قانون الهي نيست كه بگوييم نمي‌توان آن را تغيير داد.


 مجيد تولايي : جامعه‌اى مبتنى بر قوانين دمكراتيك و حقوق بشر مى‌خواهيم


 چه بايد پاسخش مي دادم


 متن کامل سخنراني مهندس سحابي در حسينيه ارشاد


 الگويى براى عمل


 

 جستجو در سايت خبري امروز :
 

   

 کد خبر : 19551384/02/19 - 20:22:35 P.M

 جلايي پور: دفاع از انتخابات آزاد به جاي رفراندومPrint This Page!!!

امروز ـ كيوان مهرگان در دومين ميزگرد جبهه مشاركت شمال تهران كه با حضور حميدرضا جلايي پور، عليرضا رجايي و فريبا داودي مهاجر برگزار شد موضوع استراتژيك يا تاكتيكي بودن انتخابات رياست جمهوري از منظر اين سه فعال سياسي مورد بحث و بررسي قرار گرفت.
عليرضا رجايي با بيان اينكه مهم ترين شاخصه اصلاح طلبي دموكراتيزه شدن حوزه هاي خصوصي است تصريح كرد: در زندگي اجتماعي مردم ايران نشانه هاي از اين دموكراتيزه شدن حوزه خصوصي وجود دارد.
رجايي افزود: اين انتخابات وقتي اهميت استراتژيك پيدا مي كند كه به پروژه دموكراتيزاسيون جامعه ما كمك كند. همانگونه كه انتخابات خرداد76 يك انتخابات استراتژيك بود. چون به پروژه دموكراسي در ايران كمك كرد. اين فعال سياسي در ادامه بحث خود در خصوص استراتژيك بودن يا تاكتيكي بودن انتخابات پيش رو تصريح كرد: در اين خصوص هنوز نمي توانيم اظهار نظر قاطعي بيان كنيم. در هر صورت اگر در اين انتخابات يك جريان بتواند متعرض جريان هاي انتصابي و غير دموكراتيك شود قطعا يك انتخابات استرتژيك خواهد بود در غير اينصورت به عنوان يك تاكتيك هم نمي تون به آن نگاه كرد.
رجايي در پايان سخنان خود با اشاره به اينكه انتخابات آزاد خواست تاريخي ملت ايران است، تصريح كرد: در سطح كلان انتخابات آزاد يك مطالبه استرتژيك است و انتخابات ذيل پروژه دموكراسي خواهي تعريف مي شود.
در ادامه اين ميزگرد: حميدرضا جلايي پور بدون اشاره به استراتژيك بودن يا تاكتيكي بودن اين دوره از انتخابات بحث خود را به شعارهاي جريان هاي سياسي اختصاص داد و در اين باره گفت: بايد شعارهاي انتخاباتي گروههاي سياسي را آسيب شناسي كرد. چرا كه من بر خلاف بسياري از مردم شعارهاي جريان هاي سياسي را محكم مي دانم. چون اگر بخواهيم از منظر جامعه شناسي سياسي يك جريان سياسي را بررسي كنيم يكي از لوازمات ما همين شعار سياسي يك گروه سياسي است اما در برگيرنده خيلي از مسايل هر جريان و گروه سياسي و در واقع مبين ارزشهايي است كه آن نيرو سياسي به آن معتقد است و مبين ارزيابي است كه آن گروه سياسي از جامعه اش دارد. جلايي پور تاكيد كرد: بر همين اساس براي فهم و درك ميزان آگاهي و پختگي يك جريان سياسي بايد شعارهاي آن جريان سياسي را ارزيابي كرد. جلايي پور با بيان اين مقدمه، به تفاوت زاويه نگاه به شعار سياسي از منظرفلسفه سياسي و جامعه شناسي سياسي پرداخت و گفت: متاسفانه گروههاي سياسي در ايران بيشتر از همه دوست دارند از منظر فلسفه سياسي شعارهاي خود را بيان كنند تا از زاويه جامعه شناسي سياسي.
جلايي پور گفت: بسيار از شعارهاي را مي توان از منظر يك دستگاه نظري منسجم قابل دفاع دانست اما معلوم نيست آن شعارها در جامعه تا چه جد قابليت عملياتي شدن دارند.
اين استاد دانشگاه با اشاره به شعار" خودمختاري براي كردستان، دموكراسي براي ايران " به تبيين وجه اختلاف اين ديدگاه‌ از منظر فلسفه سياسي و جامعه شناسي پرداخت و گفت: از منظر سياسي از حق تعيين سرنوشت مي توان دفاع كرد اما از همان روزي كه اين شعار مطرح شده ملت كرد به خاك سياه نشسته اند.
جلايي پور سپس به فضاي سياسي امروز جامعه ايران اشاره كرد وبه سه شعار مهم كه در انتخابات مطرح مي شود پرداخت. وي گفت: يك شعار توسط گردهمايي محافظه كار بيان مي شود، آنها معتقدند كه ما بايد در انتخابات شركت كنيم. مشاركت هم بايد بالا باشد و نامزد مورد تاييد ما هم پيروز ميدان شود. ما كاري با اين شعار نداريم.
دو شعار ديگري كه از سوي جلايي پور مورد بحث قرار گرفت شعار اصلاح طلبان، مبني بر شركت در انتخابات آزاد، سالم و عادلانه و شعار دفاع از عدم شركت در انتخابات و دفاع از رفراندوم بود.
جلايي پور گفت: از منظر فلسفه سياسي كسي بر برگزاري رفراندوم نمي تواند خرده بگيرد اما همين شعار از منظر جامعه شناسي سياسي اصلا قابل دفاع نيست در حالي كه شعار انتخابات آزاد قابل دفاع است جلايي پور مهم ترين ايرادات وارد بر شعار رفراندوم را موارد ذيل بيان كرد. وي نخستين ايراد شعار رفراندوم را در اين فضا مترادف با تحريم قلمداد كرد و گفت: تحريم ما را از فضاي انتخابات محروم مي كند وي عدم استقبال جامعه از كساني كه مساله " شصت ميليون دات كام" را به راه انداختند نشان دهنده اشتباه بودن اين پيش فرض دانست جلايي پورافزود: يكي از پيامدهاي رفراندوم،بی دولتي است و معلوم هم نيست اين دوره بي دولتي به چه ميزان طول مي‌كشدو اين يكي از مهم ترين اشكالات وارده بر بحث رفراندوم است چون اساسا بي دولتي هزينه گزافي را بر جامعه تحميل مي كند. جلايي پور گفت: از پيش نيازهاي رفراندومي كه توسط حكومت برگزار نشود ايجاد جنبش اجتماعي است. جنبش اجتماعي هم آمدني است و آوردني نيست و فكر نمي كنم در دو سه ماه آينده اين جنبش آمدني باشد. ايراد ديگري كه جلايي پور آن را مطرح كرد اين بود كه از كجا معلوم كه پس از برگزاري رفراندوم يك حكومت دموكراتيك شكل بگيرد. تجربه جنبش ها اجتماعي پيشين در ايران نشان مي دهد كه وقتي جنبش شكل گرفت به دموكراسي ختم نشد. چون رابطه جنبش هاي اجتماعي و دموكراسي زياد روشن نيست. لذا شعار علي رغم اينكه از منظر فلسف سياسي قابل دفاع است اما از منظر جامعه شناسي سياسي با اين مشكلات روبرو است. در برابر اين شعار، شعار انتخابات آزاد از اين نظر كه عملي است قابل دفاع است. چون 1 ـ قابل شنيدن است و واكنش تند را به دنبال ندارد. 2 ـ شعاري است كه از كارشناسان امين كشور تا اپوزيسيون قانوني از آن حمايت مي كنند. 3 ـ استفاده از انتخابات استفاده از تنها دستاوردي است كه از انقلاب اسلامي بر جاي مانده است و تنها مكانيسم انتخابات است كه اقتدارگريان را دچار استحاله كرده است و آخر اينكه برگزاري انتخابات آزاد بر محافظه كاران هزينه هاي زيادي تحميل مي كند.
فريبا داودي مهاجر آخرين سخنران اين نشست با توجه كنش ها و و اكنش هاي اصلاح طلبان در 8 سال گذشته گفت: خدا را شكر شعار رفراندوم در مجلس را ما نداديم . ما نبوديم كه از شعار خروج از حاكميت دفاع كنيم. ما نبوديم كه بر شعار نافرماني مدني انگشت تاييد بگذاريم تا امروز متهم به شهر آشوب خيال پرداز شويم داودي مهاجر كه به دليل ياس مردم از عدم حضور در انتخابات دفاع مي كرد گفت: بنابر اصل 19 قانون اساسي كه همه با هم برابرند و نژاد، مذهب و زبان تفاوتي حاصل نمي‌‌كند. من زن فقط حق دارم راي بدهم اما به مردها راي بدهم. همين نشان مي دهد كه انتخابات آزاد نيست.
در ادامه اين جلسه پرسش و پاسخ مكتوب برگزار شد.

   پايان خبر

تماس با ما | درباره ما | وب لاگ ما | [mail dot emrooz at gmail dot com]
Sitemap