سايت امروز
  براي آنکه به طریق خود ایمان داشته باشیم ، لازم نیست ثابت کنيم که طریق دیگران نادرست است . کسی که چنین می پندارد ، به گامهای خود نیز ایمان ندارد . (پائولو کوئلیو)

اخبار روز | تا انتخابات | اخبار دانشگاه  

معرفي سايت
پایگاه خبری ستاد انتخاباتی دکتر مصطفی معین

دربرابرباد...وبلاگ طرفداران دکتر معین

وبلاگ شخصی دکتر معین

سایت رسمی دکتر سروش

پایگاه خبری رویداد

سایت رسمی دکتر کدیور

سایت مشترک عطاالله مهاجرانی وجمیله کدیور

روزنامه اقبال

وبنوشته های سیدمحمدعلی ابطحی

کاریکاتورهای هادی حیدری

روزنامه ایران

از این روزها ...وبسایت شخصی سعید شریعتی

سایت یار دبستانی

وبلاگ گروهی جمعی از زنان اصلاح طلب

ایسنا... خبرگزاری دانشجویان ایران

وب سایت رسمی سخنگوی دولت

روزنامه اطلاعات

روزنامه شرق

سایت رسمی عمادالدین باقی

خبرگزاری کار ایران

وبلاگ اختصاصی احمد شیرزاد

وبلاگ مهر...وبنوشته های علی مزروعی

خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران

پایگاه خبری تبریز نیوز

پایگاه خبری نثرما(اصفهان)

خبرگزاری میراث فرهنگی

سینا خبرگزاری جامعه جوانان ایرانی

سایت خبری یاس کرج

پایگاه خبری خلیج فارس

روزنامه همبستگی

روزنامه اعتماد

روزنامه آفتاب یزد

مقالات

 تسامح، مسلمانان و رسانه ها


 از صندلى داغ تا تخت آناليز


 گروه فشار و انتخابات


 جنگ جايگزين مداراست


 تکرار خاطره تلخ


 آقایان پاسخ دهند


 زنان وزير


 اپوزیسیون، منافع ملی، آمریکا


 بى پرده با اصلاح طلبان


 از «ته دره» تا قله «سهم خواهی»


 روشنفکر سیاستمدار؟!


 پاسخ به چالش ها در حوزه سیاست خارجی


 ارتباط تنگاتنگ !


 يادي از دكتر شريعتي و يك نامه


 گام هاى يك مجتهد در راه حقوق بشر؛ درباره رساله حقوق آيت الله منتظرى


 از «گوني» تا «كيسه»


 تقصير به گردن كيست؟


 منطقه آزاد اروند


 نهضت ثبت نام


 انتخابات و درس هايی از کربلا!


 وظيفه تازه عدالتخواهان


 تأملي بر شكوه‌هاي رئيس قوه قضائيه


 دو تجربه، دو احساس


 هردم از اين باغ بری مي رسد


 دود سفيد، سياه... سرخ


 هزینه بالای سیاست در ایران


 ممنوعیت


 آزادی انتخابات، بدون انتخاب آزاد؟


 موانع مشاركت اجتماعي زنان


 معلمان دموكراسي


 بازخواني پرونده «كنفرانس برلين»


 «نقد دولت» و صداقت خاتمی


 زبان سرخ و سر سبز


 خواب خوش آقاي شهردار!


 نهادهای انتصابی، اصلی ترین مانع تحقق آزادی مطبوعات هستند


 تا كي بايد هزينه مرگ بر آمريكا را پرداخت كنيم؟


 يك باره ولي فقيه،" كشف كردني و نصب كردني" توسط خدا شد


 مطالبه‌ آزادي انتخابات از مطالبات تاريخي ملت ايران است


 استراتژي‌هاي انتخاباتي از دیدگاه بازرگان و مزروعي


 محو رابطه‌ي خدايگاني و بندگي ميان اربابان قدرت با مردم، هدف اصلاح‌طلبان است


تريبون

 ما روزنامه نگاریم


 گام اول(سزمقاله روز)


 انصاری راد: امام گفته بودند برخی نظراتم تابع شرایط خاص بود


 طالقانی: اجرای نظارت استصوابی توسط شورای نگهبان دیکتاتوری است


 جلايي پور: ضديت با حكومت براي روشنفكران بهداشتي نيست


 آرمین: ولايت فقيه در انديشه سياسي بنيادگرايان، با تفكر پيشوا سالاري در ايدئولوژي فاشيستي تقارب زيادي دارد


  ابطحي:مشكل ما صراحت نيست، بلكه توانايي است


 فوکو و تاريخ نگاري جنسيتي(متن سخنراني ژانت آفاري در دانشگاه الزهرا)


 عذرنامه


 تا تیغ قلم بر تن اشباح نشیند، «گنجی» ننشیند


 نامه سرگشاده اصلاح طلبان کرد به نامزدهای ریاست جمهوری درباره مطالبات کردها


 اونقه... اونقه...!


 پيام احسان نراقي: سزاوار نيست جوانان در اين انتخابات بي تفاوت باشند


 كولايي:از نظر معين روشنفکران بايد یرای تاثیرگذاری فرصت پيدا كنند


 تجربه هشت سال گذشته


 گفت‌و‌گوي صريح "امروز" با رضا خاتمي:*اگر وبلاگ نويس‌ها را قبل از سال 76 مي‌گرفتند بايد جنازه آنها را پيدا مي‌كرديم.


 زهرا اشراقی : قوانين موجود ، قانون الهي نيست كه بگوييم نمي‌توان آن را تغيير داد.


 مجيد تولايي : جامعه‌اى مبتنى بر قوانين دمكراتيك و حقوق بشر مى‌خواهيم


 چه بايد پاسخش مي دادم


 متن کامل سخنراني مهندس سحابي در حسينيه ارشاد


 الگويى براى عمل


 

 جستجو در سايت خبري امروز :
 

   

 کد خبر : 19731384/02/20 - 18:34:57 P.M

 قطعنامه پايانی تحصن دانشجويان: برخورد با فعالان سنديكاهاي كارگري را محكوم مي‌كنيمPrint This Page!!!

شوراي مركزي دفتر تحكيم وحدت(طيف علامه) در پايان تحصن خود و تعدادي از انجمن‌هاي اسلامي دانشجويان دانشگاه‌هاي تهران، قطعنامه‌اي صادر كرد.


به گزارش ايسنا، در اين بيانيه كه توسط «رضا دلبري» مسوول روابط عمومي دفتر تحكيم وحدت(طيف علامه) در برنامه‌ي پاياني تحصن در دانشگاه اميركبير قرائت شد، با انتقاد از آنچه كه فساد فراگير، برخي موارد نقض حقوق بشر و آزادي‌هاي اساسي، ناديده‌گرفتن برخي مطالبات، تداوم حبس و برخي بازداشت‌هاي ناموجه فعالان سياسي ـ مطبوعاتي و دانشجويي، بي‌توجهي به بخشي از حقوق صنفي دانشجويان، كارگران، فرهنگيان و ديگر گروه‌هاي اجتماعي، برخي احضارها و محاكمه‌هاي غيرقانوني فعالان دانشجويي، محدود كردن فضاي آزادي بيان و فعاليت آزادانه‌ي برخي تشكل‌هاي دانشجويي در دانشگاه‌ها، برخي فشارها بر مطبوعات و رسانه‌هاي مستقل، NGOها و نيروهاي جامعه‌ي مدني، برخي نابرابري‌هاي اجتماعي و اقتصادي، شرايط معيشتي مردم، بلاموضوع شدن قانون اساسي در برخي موارد و برخي تبعيض‌ها، خوانده شده، آمده است: اين‌ها ما را بر آن داشت تا در اقدام نمادين، به تحصن در محيط دانشگاه اين كانون هميشه پايدار علم، آزادي و توسعه بپردازيم، با اميد آنكه اين حركت نمادين، الگويي براي برپايي اعتراضات مدني و مسالمت‌آميز باشد.


در ادامه‌ي اين بيانيه آمده است: بخشي از فرايندهاي قضايي انجام شده در برخورد با فعالان دانشجويي اعم از بازداشت‌ها، بازجويي‌ها و محاكمه‌ها، خارج از ضوابط و معيارهاي قانوني و مقتضيات محيط دانشگاه صورت گرفته است. بنابراين از ديدگاه ما چنين رويه‌هايي فاقد وجاهت قانوني، شرعي و عرفي است. ما اقدامات مداخله‌آميز و تهديدكننده هيات‌هاي نظارت در دانشگاه‌ها در بررسي ادامه‌ي حيات يا لغو مجوز انجمن‌هاي اسلامي دانشجويان را محكوم مي‌كنيم و اعلام مي‌داريم تنها مرجع صاحب صلاحيت براي مشروعيت و مقبوليت انجمن‌هاي اسلامي در دانشگاه‌ها و دفتر تحكيم وحدت، افكار عمومي جامعه‌ي دانشجويي كشور است.


همچنين نويسندگان بيانيه تاكيد كرده‌اند: آزادي بيان به عنوان خون‌بهاي شهداي سلحشور ملت ايران از صدرمشروطه تاكنون از حقوق مسلم مردم و ويژگي‌هاي بنيادي سامانه‌هاي مردم سالارانه است. لذا هرگونه محدوديت و ممانعت در جريان آزاد تبادل انديشه‌ها و ديدگاه‌ها در عرصه‌ي عمومي و به‌ويژه محيط دانشگاه، مردود و مغاير با آرمان‌هاي ملت و انقلاب بهمن ماه 1357 است.


اين بيانيه آنچه را كه تداوم بازداشت زندانيان سياسي و عقيدتي مي‌خواند ناقض حقوق بشر و دموكراسي خوانده و ابراز عقيده كرده است: از اين رو همگام با خانواده‌هاي اين زندانيان خواستار آزادي بدون قيد و شرط و قريب‌الوقوع آنان به ويژه اكبر گنجي، ناصر زرافشان، رضا عليجاني، تقي رحماني، هدي صابر، عباس عبدي، حسين قاضيان، حشمت‌الله طبرزدي، محكومان پرونده‌ي كوي دانشگاه تهران و غيره هستيم و هر گونه محدوديت در محيط زندان را محكوم مي‌كنيم.


بيانيه مي‌افزايد: از اقتضائات انتخابات آزاد، تبليغ آزدانه‌ي مشاركت يا عدم مشاركت در انتخابات است. از اين رو اظهارات وزير اطلاعات در مرادف دانستن «دعوت به عدم شركت با براندازي نرم» و اقدامات در اين راستا را محكوم و به وزير اطلاعات اعلام مي‌كنيم.


در بخشي ديگر از اين بيانيه آمده است: دانشگاه به عنوان مركز توليد علم و انديشه و موتور توسعه نيازمند استقلال و انفكاك از منازعات ساختار قدرت است لذا هرگونه رويكرد امنيتي و پليسي و حاكم شدن فضاي رعب و هراس در دانشگاه را مانعي جدي بر مسير رشد و پويايي دانشگاه مي‌دانيم.


بيانيه‌ي دفتر تحكيم وحدت(طيف علامه) همچنين ابراز عقيده كرده است: تعميق شكاف‌هاي اقتصادي و اجتماعي، ترك‌تازي نوكيسه‌گان، گسترش فقر و فساد از نگراني‌هاي جدي امروز ايرانيان و مصاديق بارز فقدان عدالت اجتماعي است. همانگونه كه از قبل پيش‌بيني مي‌شد حركت مبارزه با فساد اقتصادي مسوولان علي‌رغم تبليغات، عملي نشد و تنها سوء استفاده‌هاي سياسي و لطمات جدي به ساختار مديريتي و توليدي كشور و فرار سرمايه‌ها را در پي داشت. ما خواستار آنيم كه به صورت واقعي و جدا از موج‌سواري‌هاي سياسي اصل از كجا آورده‌اي براي تمامي صاحب منصبان و مسؤولان بلند پايه‌ي جمهوري اسلامي از آغاز تاكنون اجرا شود و بدون مسامحه و دوگانگي با خاطيان برخورد شود و با اتخاذ سياست‌هاي اقتصادي كارآمد، حاكميت شايسته‌سالاري اهتمام ويژه به عدالت اجتماعي در سرلوحه‌ي فعاليت‌هاي مسوولان قرار گيرد.


در پايان اين بيانيه همچنين آمده است: كارگران به عنوان ضعيف‌ترين حلقه‌ اقتصادي جامعه نيروي محركه‌ توليد از اقشار شريف و موثر جامعه‌ي ايران هستند كه با هيولاي فقر و نابساماني‌هاي اقتصادي دست و پنجه نرم مي‌كنند. ما ضمن اعلام حمايت از حق برخورداري كارگران از سنديكاهاي مستقل و برخورداري آنان از رفاه و قدرت اقتصادي موثر، برخورد با فعالان سنديكاهاي كارگري را محكوم مي‌كنيم.

بعد از ظهر امروز در برنامه‌ي پاياني متحصنان در دانشگاه صنعتي اميركبير(پلي تكنيك)، تعدادي از فعالان سياسي و خانواده‌ي تعدادي از فعالان سياسي در بازداشت از جمله ابراهيم يزدي، زيدآبادي، محمد ملكي، محمد توسلي، ورجاوند، يگانلي، نرگس محمدي، سيف‌زاده، بسته‌نگار، همسر ناصر زرافشان، ابراهيم تنها و متوليان در جمع دانشجويان در حمايت از اين تحصن حضور يافتند.
اعضاي شوراي مركزي دفتر تحكيم وحدت (طيف علامه) صبح ديروز در دانشگاه صنعتي اميركبير و هم‌زمان در چند دانشگاه تهران اعضاي شوراي مركزي انجمن‌هاي اسلامي دانشجويان دست به تحصن زده بودند. در برنامه‌ي پاياني متحصنان، تعدادي از اعضاي انجمن‌هاي اسلامي دانشجويان دانشگاه‌هاي علامه طباطبايي، عباسپور، اموراقتصادي، شهيد بهشتي، تهران، اميركبير، الزهرا(س)، علوم پزشكي ايران و دانشگاه شيراز نيز حضور داشتند.
به گزارش ايسنا، «ابراهيم يزدي» در اين نشست تأكيد كرد: يكي از پيش‌شرط هاي لازم و ضروري ما براي حضور در انتخابات، آزادي فعالان سياسي زنداني است، آنها به عنوان شهروند بايد حق داشته باشند كه به صورت آزادانه در مملكت حرف‌هاي خود را بيان كنند و كسي نبايد به خود اجازه دهد كه ديدگاه‌هاي ديگران را سانسور كند.
وي در ادامه در پاسخ به پرسش يكي از حاضران كه خود را يكي از اعضاي بسيج دانشجويي معرفي كرد و پرسيده بود كه شما كي در انتخابات ثبت‌نام مي‌كنيد؟ گفت: ما براي ثبت‌نام عجله نداريم و اعتقاد داريم كه تعيين‌كننده‌ي نهايي مردم هستند.
«محمد ملكي» نيز خطاب به متحصنان درباره‌ي شرايط كانديداهاي رياست جمهوري و آنچه كه محدوديت ورود برخي از جريانات مي‌خواند سخن گفت.
به گزارش ايسنا، متحصنان كه در مقابل سلف دانشگاه و روي موكت تجمع كرده و تعدادي از دانشجويان در اطراف آنها جمع بودند، بعد از مدتي با پيشنهاد «علي افشاري» ـ عضو شوراي مركزي دفتر تحكيم وحدت(طيف علامه) ـ و اجازه‌اي كه به گفته‌ي انها از هيأت نظارت دانشگاه داده شده بود، به آمفي تئاتر مركزي دانشگاه رفته و در آنجا «رضا دلبري» - يكي از اعضاي شوراي مركزي دفتر تحكيم وحدت (طيف علامه) - قطعنامه‌ي پاياني تحصن را قرائت كرد.
به گزارش ايسنا، انجمن‌هاي اسلامي كه ديروز در دانشگاه‌هاي خود تحصن كرده بودند امروز به نشانه‌ي وحدت به جمع متحصنان در دانشگاه اميركبير پيوستند تا در برنامه‌ي پاياني حاضر باشند.

«رضا دلبري» پس از قرائت قطعنامه، گفت: خواسته‌ي ما آزادي زندانيان سياسي و دفاع از حقوق ملت است و ما اميدواريم كه به ايراني آباد برسيم و آزادي بيان و آزادي قلم كاملا در آن رعايت شود.
وي از تمام كساني كه در اين تحصن شركت داشتند، تشكر كرد.
«محمد سيف‌زاده» كه از طرف كانون مدافعان حقوق بشر در اين تحصن حضور داشت نيز اظهار داشت: من از طرف كانون در جهت حمايت از اين تحصن در دانشگاه اميركبير حاضر شده‌ام و معتقدم يكي از پيش‌شرط هاي لازم براي برگزاري انتخابات آزاد، آزادي زندانيان سياسي است.

علي افشاري» عضو شوراي مركزي اين تشكل دانشجويي دفتر تحكيم وحدت(طيف علامه) در گفت‌وگو با خبرنگار سياسي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) اظهار داشت: تحصن ما اقدامي سمبليك براي انعكاس اعتراضات جنبش دانشجويي به برخي از مشكلات و تنگناهايي در حوزه‌ي آزادي و عدالت بود و اميدواريم اين حركت‌ها نقطه‌ي آغاز اعتراضات نمادين به شكل مدني و مسالمت‌آميز نيروهاي اجتماعي و سياسي باشد و در سايه‌ي اين اعتراضات يك حركت منسجم براي پيشبرد پروژه‌ي دموكراسي و تقويت جامعه‌ي مدني شكل بگيرد.


«مجيد حاج‌بابايي» عضو شوراي مركزي اين تشكل دانشجويي نيز به خبرنگار سياسي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) گفت: با توجه به فشارهايي كه در مدت اخير وارد شده بود و اجازه‌ي برگزاري نشست را به ما نمي‌دادند، احكامي كه براي تعدادي از دانشجويان به ويژه شهرستاني‌ها صادر شده بود، برخورد برخي از كميته‌هاي انضباطي و برخي از مشكلات زندانيان سياسي به لحاظ طولاني شدن مدت بازداشت يا حبس آنها، وظيفه‌ي انساني و دانشجويي خود مي‌دانيم كه از ظلمي كه در حق فعالان سياسي مي‌شود دفاع كنيم و خواستار برچيده شدن برخي از محدوديت‌ها و آزادي بيان و افكار و انديشه‌ها شويم.


همچنين «عبدالله مؤمني» دبير تشكيلات اين تشكل دانشجويي در گفت‌وگو با خبرنگار سياسي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) در اين باره گفت: اعتراض ما به تداوم حبس تعدادي از فعالان سياسي و برخوردهايي با فعالان دانشجويي و دانشگاهي است. در آستانه‌ي انتخابات شاهد سير فزاينده‌ي فشارهايي هستيم كه بر جامعه‌ي دانشگاهي از طريق احكام انضباطي، تعليق انجمن‌ها يا صدور احكام قضايي و احضار به دادگاه صورت مي‌پذيرد.

مومني در ادامه گفت: ما به اين شيوه‌ي اعتراضي، خواستار زنده كردن ياد و خاطره‌ي فعالان سياسي زنداني كه طي اين سال‌ها از طرف افكار عمومي فراموش شده‌اند، هستيم. انگار اراده‌هايي مانع آزادي اين بخش از فعالان سياسي با وجود پذيرش آزادي آنها از سوي رييس قوه‌ي قضاييه مي‌شود.


دكتر «ابراهيم يزدي» - فعال سياسي - نيز در حاشيه‌ي برنامه‌ي پاياني متحصنان، اظهار داشت: من براي حمايت از مطالبات دانشجويان، زندانيان سياسي، حقوقدانان و بسته شدن مطبوعات و رفع فشار بر فعاليت احزاب دگرانديش در اين تحصن حضور پيدا كرده‌ام.


همچنين «محمد ملكي» اولين رييس دانشگاه تهران پس از انقلاب اسلامي، به خبرنگار ايسنا گفت: وقتي كه متوجه شدم بچه‌هاي دفتر تحكيم وحدت به سوگ آزادي و عدالت نشسته‌اند وظيفه‌ي خود ديدم كه در جهت همدردي با آنها در اين تحصن شركت كنم و به سوگ آزادي و عدالت بنشينم.


«پرويز ورجاوند» ديگر فعال سياسي شركت‌كننده در حاشيه‌ي برنامه‌ي پاياني متحصنان، گفت: دانشگاه محل نقد و گفت‌وگوست و من نيز در جهت تأييد فعاليت اين جمع جوان در اين تحصن شركت كرده‌ام، اميدوارم اين جمع جوان با استواري و پايداري در جهت خواسته‌هاي خود حركت كند.


«احمد زيدآبادي» روزنامه‌نگار نيز به خبرنگار ايسنا، گفت: دوستان دفتر تحكيم وحدت در جهت اعتراض به برخي از فشارهايي كه به دانشجويان وارد مي‌شود و همچنين حكم‌ها و تعليق‌هايي كه براي برخي از فعالان دانشجويي صادر مي‌شود اين تحصن را صورت داده‌اند و من به عمل آنها احترام مي‌گذارم.


به گزارش ايسنا، «محمد توسلي» ديگر فعال سياسي نيز اظهار داشت: من به عنوان يك دانشجوي قديمي در جمع دانشجويان در اعتراض به روند برخي از احضارها و برخوردها با برخي از فعالان سياسي و دانشجويي در اين جمع حضور پيدا كرده‌ام.


«محمد بسته‌نگار» نيز به خبرنگار ايسنا گفت: اين تحصن براي دفاع از منافع و مصالح كشور است و يك امر طبيعي است.


   پايان خبر

تماس با ما | درباره ما | وب لاگ ما | [mail dot emrooz at gmail dot com]
Sitemap