سايت امروز
  براي آنکه به طریق خود ایمان داشته باشیم ، لازم نیست ثابت کنيم که طریق دیگران نادرست است . کسی که چنین می پندارد ، به گامهای خود نیز ایمان ندارد . (پائولو کوئلیو)

اخبار روز | تا انتخابات | اخبار دانشگاه  

معرفي سايت
دربرابرباد...وبلاگ طرفداران دکتر معین

روزنامه اقبال

سایت رسمی دکتر سروش

سایت یار دبستانی

روزنامه ایران

سایت مشترک عطاالله مهاجرانی وجمیله کدیور

خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران

سایت رسمی دکتر کدیور

روزنامه اطلاعات

وبنوشته های سیدمحمدعلی ابطحی

پایگاه خبری نثرما(اصفهان)

وبلاگ مهر...وبنوشته های علی مزروعی

پایگاه خبری تبریز نیوز

سینا خبرگزاری جامعه جوانان ایرانی

ایسنا... خبرگزاری دانشجویان ایران

سایت رسمی عمادالدین باقی

سایت خبری یاس کرج

خبرگزاری کار ایران

روزنامه شرق

روزنامه همبستگی

روزنامه آفتاب یزد

روزنامه اعتماد

مقالات

 قوه قضائيه و نگرش مردم


 درباره فاشيسم


 برنامه محوري محافظه‌كاران از شعار تا واقعيت


 نسيم «مبارك» دموكراسي


 مشكلات كردها و صندوق رأي


 ستاد مطبوعات محافظه كاران


 امام حسين(ع) و حوزه عمومى


 انتخابات دموكراتيك، مشاركت حداكثري


 اوّل، معاون اوّل


 کی بود کی بود ، من نبودم


 نامه‌اعتراض‌آميز احسان نراقي خطاب به سناتور آمريكايي


 دبيركل جبهه مشاركت: اجازه نخواهيم داد سرنوشت كشور به دست نااهلاني رقم بخورد كه آزادي حتي لق‌‏لقه زبان آنها نيست


تريبون

 گفت‌وگوي اختصاصي اقبال با عبدالكريم سروش: دموكراسي راه بي‌بازگشت در ايران


 تأخير نخبگان در ورود به انتخابات در گفتگو با ستاری فر


 سي دليل براي رأي دادن به دكتر معين - قسمت دوم


 مناظره برای انتخابات (وبلاگ کومه)


 قسمت دوم مصاحبه خواندنی توسعه با دکتر معين


 تاج‌زاده: نمي‌شود در پستو نشست و موج ايجاد كرد


 احمد زيدآبادي:نيروهاي اپوزيسيون كانديداي خود را معرفي كنند


 حمله يالثارات به حاتمي كيا


 نامه سرگشاده شيرين عبادي به رئیس جمهور در باره ميدان نقش جهان


 ادامه حمایت ناطق از لاریجانی


 دکتر معین: وزير اطلاعات من گزينه شانزدهم نخواهد بود


 پاسخ سخنگوی دولت به دبیر شورای نگهبان


 آرمین:هنوز وقتي از جمهور صحبت مي‌شود، عده‌اي عنوان مي‌كنند منظور جمهور ناب است، نه همه‌ي مردم


 مشاور رئیس جمهور : نمي‌توان تعريف واحدي از دموكراسي ارائه كرد


 عبور از قهرمان در انتخابات ریاست جمهوری (وبلاگ هنوز)


 ديدگاههاى دكتر محمدجواد مظفر درباره پيش نياز آشتى نخبگان با سياست


 فراتر از گفتمان سازی


 انصاري‌‏راد: اسلام بيشترين صدمه را از متحجرين كُند فهم خورده است


 حقيقت‌‏جو:وظيفه ما شناخت انحرافات واقعه عاشوراست


 انتقاد نايب رئيس شوراي شهر از برخورد پلیسی شهرداری تهران با سرمایه گزاران


 

 جستجو در سايت خبري امروز :
 

   

 کد خبر : 5141383/12/09 - 15:39:29 P.M

 بیانیه مجاهدین انقلاب در باره انتخابات عراقPrint This Page!!!

ملت شريف ايران
هفته گذشته نتايج نهايي اولين انتخابات آزاد در عراق اعلام شد. اين انتخابات چه از نظر نحوه مشاركت اقوام و اقليت‌هاي مذهبي و چه از نظر ساز و كار قانوني، انتخاباتي دمكراتيك بود. اين واقعيت مورد تأييد ناظران بين المللي و كشورهاي همسايه از جمله ايران قرار گرفت و مرجعيت شيعه در عراق با حمايت از فهرست انتخاباتي و دعوت از مردم به مشاركت، عملاً بر آزادي انتخابات مهر تأييد زد.
اين انتخابات رخدادي است كه مي تواند در آينده عراق تأثير تعيين كننده‌اي بر جاي گذارد. ما برگزاري انتخابات اخير را به ملت و دولت عراق تبريك مي‌گوييم و اميدواريم اين اقدام پاياني بر رنج‌ها و محنت‌هاي غمبار و طولاني مردم اين كشور و آغاز مسيري باشد به سوي تحقق عراقي واحد، با ثبات، مستقل و برخوردار از آزادي. مسيري كه البته پرفراز و نشيب است و عزم و اراده و هشياري و همبستگي ملت عراق ضامن تداوم آن خواهد بود. درباره اين انتخابات و‌ آثار و نتايج آن، ذكر نكاتي چند ضروري به نظر مي رسد:
1 . در انتخابات عراق حدود 50 % واجدان حق رأي شركت كردند. اين ميزان از مشاركت براي كشوري كه پس از سال‌ها اختناق، اولين انتخابات آزاد را تجربه مي‌كند چندان مطلوب نيست. ظاهراً مشاركت كمرنگ اقليت قابل توجه اهل سنت عراق مهمترين عامل پايين بودن سطح مشاركت بوده است. نارضايتي از تغيير توازن قدرت ميان بخش‌ها و اقليت‌هاي قومي و مذهبي و نيز اعتراض به عملكرد آمريكا در مناطق سني‌نشين و در واكنش به بمب‌گذاري‌ها و ترورها، مهم‌ترين علل كاهش مشاركت اهل سنت عراق در انتخابات اخير به شمار مي‌رود. علت هر چه باشد و عدم مشاركت تحت هر عنواني صورت گرفته باشد، خواهران و برادران اهل سنت ما در عراق بايد بدانند قهر كردن با انتخابات آزاد و صندوق‌هاي رأي عملاً نتيجه‌اي جز كاهش مشاركت آنان در تعييين سرنوشت و ضعف حضور آنان در ساختار سياست و قدرت آينده عراق نخواهد داشت. از اين رو اميدواريم اهل سنت عراق نيز كه اكنون بيش از ساير هموطنان خود قرباني آثار و نتايج راهكارهاي خشونت‌بار و اقدامات ماجراجويانه هستند در آينده با حضور گسترده‌تر در انتخابات، نقش و تأثير تعيين كننده‌تري در واقعيات قدرت و سياست اين كشور ايفا كنند.
2 . بر اساس نتايج اعلام شده، فهرست عراق متحد كه از حمايت مرجعيت شيعه در اين كشور برخوردار بود بيشترين آرا را به خود اختصاص داد. اما اين به معناي پيروزي يك قوميت يا پيروان مذهبي خاص بر ساير اقليت‌هاي قومي و ديني نيست، چرا كه بر اساس تركيبات قانون انتخابات در عراق، هر فهرست انتخاباتي از جمله فهرست انتخاباتي مذكور داراي تركيب معيني از كانديداهاي اقوام و اقليت‌هاي ديني مختلف است. از اين رو موفقيت فهرست متشكل از كانديداهاي اقوام و اقليت‌هاي ديني مختلف، تحت عنوان فهرست انتخاباتي عراق متحد نه نشانه پيروزي شيعه عراق، بلكه حاكي از سعه صدر و تسامح ديدگاهي است كه از اين فهرست انتخاباتي حمايت مي كند. از اين رو توفيق و پيروزي واقعي نه در احراز مقام اول فهرست انتخاباتي مذكور، بلكه در رويكرد وحدت گرايانه و جامعيت ديدگاهي است كه به دور از تنگ نظري‌هاي متعصبانه، چنين حمايتي را توجيه مي كند. ديدگاه و رويكردي كه اميدواريم همچنان ادامه يابد و الگو و سرمشق بسياري از روحانيون و به خصوص محافل ديني در ايران قرار گيرد.
3 . متأسفانه طي هفته‌هاي گذشته دستگاه تبليغات رسمي كشور به جاي تأكيد و تبليغ ديدگاه مذكور، عمدتاً بر پيروزي شيعيان در انتخابات عراق تأكيد كرد.
اين خط تبليغاتي كه مي‌تواند آثار تحريك آميز و تفرقه افكنانه و نامطلوبي در پي داشته باشد عملاً وجود رويكرد ملي و وحدت گرا در عراق را به نفع اهدافي كه عمدتاً جنبه تبليغاتي و مصرف داخلي دارد، كمرنگ جلوه داد. البته با توجه به تفاوت ماهوي چنين ديدگاهي با مواضع و عملكردهاي نهادهاي ناظر بر انتخابات در ايران، علت اين غفلت و تغافل روشن است. اما برگزاري انتخاباتي دمكراتيك در كشور همسايه كه كمتر از دو سال قبل، از بند يكي از خشن‌ترين ديكتاتوري‌ها رسته است و آثار و پيامدهاي آن، واقعيت مهمي است كه نبايد و نمي‌توان آن را ناديده گرفت.
4 . مشاركت گسترده ملت عراق در اين انتخابات، به روشني نشان داد كه راه حل‌هاي خشونت آميز كه به شهادت آمار و ارقام اعلام شده، بيشترين قربانيانش عراقيان هستند، مورد تأييد ايشان نيست و بر خلاف پاره‌اي تبليغات كذب كه بر بمب گذاري‌ها و ترورها و اعمال قساوت آميز در عراق نام مقاومت مردمي مي‌گذاشت، عاملان عمده اين كشتارهاي ضد انساني نه نيروهاي مردمي، بلكه مجموعه‌هاي متحجر، خشونت‌پرست و بي‌رحم و منعزل از مردمند.
انتخابات اخير در عراق نه پيروزي اين حزب يا آن اقليت قومي و ديني، بلكه پيروزي ملت عراق بود كه با مشاركت خود نشان داد ثبات، آرامش، وحدت و تماميت ارضي و استقلال و يكپارچگي ملي عراق دمكراتيك و مسلمان، فراتر از تعلقات قومي و مذهبي، راه آينده اوست. و نيز تنها راه پايان بخشيدن به اشغال عراق، تلاش همه‌جانبه براي استقرار صلح و آرامش در عراق و اثبات اين حقيقت است كه عراقي‌ها خود قادر به حفظ و اداره كشور خويش هستند.
از اين رو به شورايعالي امنيت ملي كشور پيشنهاد مي‌كنيم هم جهت با مواضع رسمي جمهوري اسلامي ايران در حمايت از ثبات و آرامش و يكپارچگي عراق، راهبرد سياسي تبليغاتي مشخصي را به بخش‌ها، نهادها و سازمان هاي مربوطه ابلاغ نمايد تا از تناقضات آشكار ميان مواضع رسمي نظام و موضع برخي نهادها و سازمان‌ها جلوگيري شود.
5 . آنچه از شيريني و حلاوت انتخابات اخير عراق در كام ملت اين كشور مي‌كاهد برگزاري آن در شرايطي است كه عراق در اشغال بيگانه است. اين البته نارسايي و نقصي است كه همگان اميدوارند در آينده برطرف گردد. بدون شك آگاهي و رشد سياسي ملت عراق و همكاري وهمراهي همسايگان و جامعه بين الملل مي‌تواند اين اميد را محقق بدارد. اما تا آنجا كه به كشورهاي همسايه از جمله جمهوري اسلامي ايران مربوط مي‌شود، آنچه مهم است برگزاري انتخاباتي دمكراتيك در عراق با حضور نيروي اشغالگر است. در ميان همسايگان آسيايي عراق اين تنها ايران است كه از توسعه يافتگي سياسي برتري برخوردار است، اما به نظر مي‌رسد از جهات مختلف اين انتخابات و آثار و نتايج آن براي ايران نيز به اندازه ديگران مهم باشد.
كشور ما طي يكصد سال گذشته در منطقه همواره پيشتاز و الهام بخش جنبش‌هاي معطوف به مردم سالاري و حاكميت قانون بوده است. ايران در ميان كشورهاي آسيايي اولين كشوري است كه از قانون اساسي برخوردار شده است. ايران به ويژه پس از انقلاب اسلامي از نظر نهادهاي دمكراتيك و متضمن مردم سالاري، نظير پارلمان و انتخابات، سرآمد كشورهاي منطقه بوده است.
اكنون در عراق و با حمايت آمريكاي اشغالگر انتخاباتي برگزار شده است كه چنانكه گفتيم مورد تأييد ناظران بين‌المللي، ملت عراق و همسايگان عراق از جمله ايران قرار گرفته است. اين در حالي است كه به علت حاكميت برخي ديدگاه‌هاي تنگ نظر، كشور ما متأسفانه در سال گذشته مقارن همين روزها از برگزاري انتخاباتي دمكراتيك و آزاد محروم ماند. حال جاي اين سئوال باقي است در صورت تداوم روندي كه در عراق آغاز شده است آيا بايد شاهد آن باشيم كشوري تازه رهيده از بند ديكتاتوري در اجراي دمكراسي بر ايران پيشي گيرد؟
آيا قرار است با تداوم بدعتي كه در انتخابات مجلس هفتم نهاده شد، افكار عمومي باور كنند كه آمريكا در فراهم آوردن شرايط برگزاري انتخابات آزاد و تحقق دمكراسي موفق‌تر از دولت‌هاي مستقل منطقه عمل مي‌كند؟
آيا قرار است با حاكميت برخي ديدگاه‌ها و نتايج نامطلوب آن در سلب آزادي‌ها و نقض حقوق اساسي، اين تحقير و شرمندگي بر ملت تحميل شود؟ يا بر عكس قرار است با به نمايش گذاشتن تصويري موفق‌تر، پايدارتر و همه جانبه تر از توسعه سياسي و مردم سالاري مبتني بر اراده و برآمده از خواست ملي، آنچنانكه شايسته ملت با فرهنگ و متمدن ايران است، افتخار پيشتازي ايران در مسير مدنيت و توسعه يافتگي را حفظ كنيم.
براي يافتن پاسخ اين سؤال ها بايد در انتظار آينده نشست، اما از هم اكنون پيداست آنچه در آينده مي‌تواند منافع و مصالح ملي ما را به چالش بكشد، نه خطر حمله نظامي بلكه بحران‌هاي سياسي ناشي از حاكميت ديدگاه‌هاي اقتدارگرا، تنگ نظر و متحجر و نوع تعامل آن با واقعيات داخلي و تحولات منطقه اي و جهاني است.
با توجه به آنچه كه اكنون با حضور آمريكا در منطقه و همسايگي ما مي‌گذرد، اصرار بر تحديد آزادي‌ها، به ويژه آزادي انتخابات و محروم ساختن ملت و بخش مهمي از نخبگان و فرهيختگان از حق انتخاب كردن و انتخاب شدن، در آينده بحران‌ها و چالش‌هاي سياسي سختي را بر امنيت و منافع ملي ما تحميل خواهد كرد.
ايران عراق نيست، نه تنها به دليل اين كه حمله نظامي به آن به سادگي حمله نظامي به عراق نيست، بلكه بالاتر از آن به اين دليل كه بنا بر سابقه مبارزات تاريخي و آگاهي و شعور ملي، انتخاب و اراده ملت ايران چيزي جز آزادي و دمكراسي نخواهد بود و براي برخورداري از آن نيازمند قيم و اراده بيگانگان نيست. معتقدان به اين حقيقت تنها كساني هستند كه مي‌توانند ادعا كنند ايران عراق و افغانستان نيست.

سازمان مجاهدين انقلاب اسلامي ايران
5/12/83

   پايان خبر

تماس با ما | درباره ما | وب لاگ ما | [mail dot emrooz at gmail dot com]
Sitemap