سايت امروز
  براي آنکه به طریق خود ایمان داشته باشیم ، لازم نیست ثابت کنيم که طریق دیگران نادرست است . کسی که چنین می پندارد ، به گامهای خود نیز ایمان ندارد . (پائولو کوئلیو)

اخبار روز | تا انتخابات | اخبار دانشگاه  

معرفي سايت
دربرابرباد...وبلاگ طرفداران دکتر معین

روزنامه اقبال

سایت رسمی دکتر سروش

سایت یار دبستانی

روزنامه ایران

سایت مشترک عطاالله مهاجرانی وجمیله کدیور

خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران

سایت رسمی دکتر کدیور

روزنامه اطلاعات

وبنوشته های سیدمحمدعلی ابطحی

پایگاه خبری نثرما(اصفهان)

وبلاگ مهر...وبنوشته های علی مزروعی

پایگاه خبری تبریز نیوز

سینا خبرگزاری جامعه جوانان ایرانی

ایسنا... خبرگزاری دانشجویان ایران

سایت رسمی عمادالدین باقی

سایت خبری یاس کرج

خبرگزاری کار ایران

روزنامه شرق

روزنامه همبستگی

روزنامه آفتاب یزد

روزنامه اعتماد

مقالات

 قوه قضائيه و نگرش مردم


 درباره فاشيسم


 برنامه محوري محافظه‌كاران از شعار تا واقعيت


 نسيم «مبارك» دموكراسي


 مشكلات كردها و صندوق رأي


 ستاد مطبوعات محافظه كاران


 امام حسين(ع) و حوزه عمومى


 انتخابات دموكراتيك، مشاركت حداكثري


 اوّل، معاون اوّل


 کی بود کی بود ، من نبودم


 نامه‌اعتراض‌آميز احسان نراقي خطاب به سناتور آمريكايي


 دبيركل جبهه مشاركت: اجازه نخواهيم داد سرنوشت كشور به دست نااهلاني رقم بخورد كه آزادي حتي لق‌‏لقه زبان آنها نيست


تريبون

 گفت‌وگوي اختصاصي اقبال با عبدالكريم سروش: دموكراسي راه بي‌بازگشت در ايران


 تأخير نخبگان در ورود به انتخابات در گفتگو با ستاری فر


 سي دليل براي رأي دادن به دكتر معين - قسمت دوم


 مناظره برای انتخابات (وبلاگ کومه)


 قسمت دوم مصاحبه خواندنی توسعه با دکتر معين


 تاج‌زاده: نمي‌شود در پستو نشست و موج ايجاد كرد


 احمد زيدآبادي:نيروهاي اپوزيسيون كانديداي خود را معرفي كنند


 حمله يالثارات به حاتمي كيا


 نامه سرگشاده شيرين عبادي به رئیس جمهور در باره ميدان نقش جهان


 ادامه حمایت ناطق از لاریجانی


 دکتر معین: وزير اطلاعات من گزينه شانزدهم نخواهد بود


 پاسخ سخنگوی دولت به دبیر شورای نگهبان


 آرمین:هنوز وقتي از جمهور صحبت مي‌شود، عده‌اي عنوان مي‌كنند منظور جمهور ناب است، نه همه‌ي مردم


 مشاور رئیس جمهور : نمي‌توان تعريف واحدي از دموكراسي ارائه كرد


 عبور از قهرمان در انتخابات ریاست جمهوری (وبلاگ هنوز)


 ديدگاههاى دكتر محمدجواد مظفر درباره پيش نياز آشتى نخبگان با سياست


 فراتر از گفتمان سازی


 انصاري‌‏راد: اسلام بيشترين صدمه را از متحجرين كُند فهم خورده است


 حقيقت‌‏جو:وظيفه ما شناخت انحرافات واقعه عاشوراست


 انتقاد نايب رئيس شوراي شهر از برخورد پلیسی شهرداری تهران با سرمایه گزاران


 

 جستجو در سايت خبري امروز :
 

   

 کد خبر : 5391383/12/09 - 17:42:59 P.M

 کی بود کی بود ، من نبودمPrint This Page!!!

  نويسنده : جمیله کدیور
 (از همين نويسنده)


• زمین یکبار دیگر لرزید. همانگونه که پیش از این خبر نکرده بود، این بار هم بی‌خبر لرزید. لرزش زمین امری طبیعی است، همانگونه که وقوع بسیاری از بلاهای طبیعی دیگر نیز این روزها طبیعی شده است. اگر زمانی وقوع اتفاقهای این چنینی نادر بود، وقوع پی‌درپی حوادثی همچون زمین لرزه، سیل، برف، خشکسالی، طوفان، تندباد، آتش سوزی جنگلها و مراتع و وقوع خسارتهای عدیده‌ی انسانی و مادی به تدریج آنها را به واقعیت‌هایی در کنار زندگی روزمره‌ی ما تبدیل کرده است. واقعیت‌هایی کاملا طبیعی!

• نوع دوستی و کمک به هم‌نوع خصیصه‌ی اصلی مردم ماست. این اصل، ریشه در فرهنگ و منش و باورهای مردم ما دارد. به رغم مشکلات عدیده معیشتی، همواره در چنین حوادثی نقش کمکهای مردمی به خواهران و برادران آسیب‌دیده پررنگ بوده و اتفاقا همواره آنها که با مشکلات بیشتری در گذران زندگی خود مواجه بوده‌اند، حجم بیشتری نیز از کمک به همنوعان را به خود اختصاص داده‌اند.
• در جریان زلزله‌ی بم اعتماد عمومی نسبت به توزیع صحیح کمکهای داخلی و خارجی تا حدود زیادی مخدوش شد. به دلیل عمق فاجعه‌ی بم، حجم کمکهای داخلی و بین المللی قابل ملاحظه و بیش از حد انتظار بود، ولی متاسفانه بسیاری از اقلام در همان فرودگاه مفقود شد و بعد سر از انبار فلان نهاد یا بازار فلان منطقه یا ... درآورد. در جریان بازدیدهایی که از منطقه زلزله دیده‌ی بم داشتم، هم مردم و هم مسئولین محلی از نابسامانی در توزیع کمکها گله‌مند بودند و بعضا به طور مشخص از عوامل این نابسامانی و بی‌اعتمادی یاد می‌کردند. ضمن آنکه وقتی محوطه‌ی اطراف مسجد بم، که از جمله معدود اماکن سالم باقیمانده از زلزله بود و انبار بزرگ مملو از کمکهای موجود را مشاهده کردم، دیدم حجم قابل ملاحظه‌ای از این فضاها توسط اقلام و وسایلی اشغال شده که سالهاست از حیز انتفاع ساقط شده؛ لباسهای کهنه، پتوهای مندرس، بخاریهای زوار در رفته و ... حجم قابل توجهی از این دو مکان را به خود اختصاص داده بود. در همان زمان از خود پرسیدم پس این همه کمکهای مردمی نو و سالم کجاست؟ اشاره به کمکهای بین المللی که حتما چون مارک خارجی داشته، نمی‌کنم!
• برای دومین مرتبه به عنوان عضو کمیسیون اصل نود به همراه جمعی دیگر از نمایندگان عضو این کمیسیون در فروردین ماه سال جاری به بم سفر کردم. همان وقت به استناد اطلاعات دقیقی که کسب نمودیم بر ما روشن شد که وضع برخی کمکهای دریافتی همچون ژنراتور برق، دستگاههای زنده یاب، کیسه‌های خواب، تشکهای مواج و ... که وارد مرزهای کشور شده بود علاوه بر کمکهای مردمی داخلی روشن نیست. بر همین اساس نیز به عنوان مسئول هیئت اعزامی، شکایتی را آماده و از کمیسیون درخواست رسیدگی به موضوعی که اعتبار بین المللی و اعتماد عمومی در داخل را مخدوش کرده، کردیم.
• امروز به بهانه‌ی زلزله‌ی زرند و نگران از تکرار چنین مسائلی برای آنکه شاهد تجربه‌ی دوباره‌ی چنین نابسامانی‌هایی و بازی همیشگی " کی بود کی بود، من نبودم " نباشیم، پیگیر شکایت خود بعد از گذشت بیش از ده ماه شدم. گفته شد در جریان رسیدگیست. پرسیدم نتیجه نامه نگاریهایی که در طول مجلس ششم انجام داده بودیم چه شد؟ گفته شد هیچ یک از نامه‌ها پاسخ نداشته. پرسیدم بالاخره که چی؟ گفته شد نامه‌نگاریهایی برای برخی مراجع دیگر شده است. پرسیدم ریط این نامه‌ها با شکایت ما چیست؟ گفته شد نتیجه‌ی سفر برخی نمایندگان دور هفتمی به همراه رییس مجلس است. گفتم باب شکایت که بسته نبود، می‌توانستند موارد جدید را در پرونده‌ای دیگر با موضوع جدید بررسی کنند نه اینکه به بهانه‌ی شکایت جدید، شکایت قدیمی به بوته‌ی فراموشی سپرده شود. جواب سکوت بود.
• چون نمایندگان دور هفتمی اصل نود به کرات اعضای کمیسیون در مجلس ششم را متهم به سیاسی کاری و عدم رسیدگی به شکایات واقعی مردم کرده اند – هر چند که در کتاب کمیسیون اصل نود که در جلد سوم آن به تفصیل و مستند عملکرد کمیسیون در دوره‌ی ششم را در دفاع همه‌جانبه از حقوق شهروندان شرح داده‌ام – در قالب یک سوال کوچک از اعضای محترم کمیسیون می‌پرسم که در رابطه با شکایت مورخ بیست و هفتم فروردین ماه سال جاری چه اقدام مثبتی که قابل توضیح به افکار عمومی باشد، انجام داده‌اند ؟
• الان تلویزیون خبر از حجم عظیم خرابی و درخواست کمکهای مردمی در زلزله اخیر داشت. ولی نگفت که چه کسی نظارت بر این کمکها خواهد داشت ...

   پايان خبر

تماس با ما | درباره ما | وب لاگ ما | [mail dot emrooz at gmail dot com]
Sitemap