گمان مبر كه به پايان رسيد كار مغان..... هزار باده ناخورده در رگ تاك است


اخبار روز  

معرفي سايت
کليپ «دوباره مي‌سازمت وطن»...ستاد نسیم

پایگاه خبری ستاد انتخاباتی دکتر مصطفی معین

وبلاگ شخصی دکتر معین

انجمن دفاع از حقوق زندانیان

سایت رسمی دکتر سروش

پایگاه خبری رویداد

سایت رسمی دکتر کدیور

پایگاه اطلاع رسانی خانه احزاب ايران

سایت مشترک عطاالله مهاجرانی وجمیله کدیور

روزنامه اقبال

انجمن صنفي روزنامه‌نگاران ایران

نسیم؛نسل سومی های یاور معین

سایت اندیشه وران کرد

پایگاه خبری میزان

وبنوشته های سیدمحمدعلی ابطحی

روزنامه اینتر نتی روز

کاریکاتورهای هادی حیدری

پرشین نیوز

روزنامه ایران

از این روزها ...وبسایت شخصی سعید شریعتی

وبلاگ گروهی جمعی از زنان اصلاح طلب

روزنامه اینترنتی ایران ما

ایسنا... خبرگزاری دانشجویان ایران

روزنامه اطلاعات

هفته نامه سیروان

روزنامه شرق

سایت رسمی عمادالدین باقی

خبرگزاری کار ایران

وبلاگ اختصاصی احمد شیرزاد

وبلاگ مهر...وبنوشته های علی مزروعی

خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران

پایگاه خبری تبریز نیوز

پایگاه خبری نثرما(اصفهان)

خبرگزاری میراث فرهنگی

سینا خبرگزاری جامعه جوانان ایرانی

پایگاه خبری خلیج فارس

روزنامه همبستگی

روزنامه اعتماد

روزنامه آفتاب یزد

جستجو
   
مقالات

  عکس دسته جمعی رهبران در سازمان ملل


  مذاكرات هسته اي و ابتكارات جديد


  وزارت اطلاعات در مواجهه با آزموني ديگر


  كدام «جريان» در «خط امام» حركت مي‌كند


  تعامل NGOها و دولت


  آيا در جمهوري اسلامي ايران كار حزبي ممكن است؟


  خاطرات روز 11 سپتامبر


  مرا زمانى بيدار كن كه سپتامبر گذشته باشد*


  قهرماني متفاوت از جنگ


  عراق


تريبون

  ياد مهربان طالقانی


  سفرهاي خارجي و اتفاقات "تصادفي"


  وكيل بنده


  سعيد حجاريان: موسوي خوئيني‌ها مي‌تواند مجمع‌ومشاركت را به‌هم نزديك كند


  درباره دولت اسلامي


  بازتاب:گفت‌وگوي خاتمي با «CNN»، انقلابي‌تر از احمدي‌نژاد بود


  نسبت قانون و دموكراسى


  مسلمانان، قربانيان افراط گرايي اسلامي


  بگو جا ندارم


  نقدى بر گفتمان دولت اسلامى


 

   تاريخ و زمان ورود خبر : 12:17:01 - 26/6/84
مذاكرات هسته اي و ابتكارات جديد Print This Page!!!

سرمقاله نهمین شماره عصرنو:
01 پس از آن كه احمدي نژاد اعلام كرد ابتكار جديدي براي رفع موانع موجود در مذاكرات هسته‌اي ايران و اروپا ارائه داده است، آقاي لاريجاني در گفت‌وگو با خبرنگار صداوسيما با تشريح اين ابتكار كوشيد به اشتياق افكار عمومي براي اطلاع از ماهيت اين ابتكار جديد پاسخ دهد. وي در پاسخ به اين سؤال كه محورهاي ابتكار رئيس جمهور چيست، از چهار محور نام برد: به رسميت شناخته شدن حق ايران در استفاده صلح‌آميز از فناوري هسته‌اي، تثبيت و تقويت نقش آژانس، ضرورت دادن اطمينان عملي و روشن درباره صلح‌آميز بودن مقاصد و فعاليت‌هاي هسته‌اي ايران. البته آقاي لاريجاني با اعلام اين كه محور چهارم را فراموش كرده اند، از آن سخني به ميان نياوردند، اما با توجه به سه محور اعلام شده مي‌توان مطمئن بود كه محور چهارم چيزي از همان سنخ است.
02 توضيحات دبير جديد شوراي‌عالي امنيت ملي درباره اصول ابتكاري احمدي نژاد اين سؤال را در اذهان ايجاد مي‌كند كه چه نكته بديع و تازه‌اي در اين طرح وجود دارد كه بتوان به راه‌گشايي آن در خارج ساختن مذاكرات جاري از بن بست اميدوار بود. نكاتي كه وي در تشريح ابتكار مذكور برشمرده است، فاقد ويژگي ابتكاري و نوعاً شبيه همان اظهاراتي است كه مسئولان و سخنرانان و خطباي جمعه و جماعات درباره مسئله انرژي هسته‌اي بيان مي‌كنند. شايد علت فراموشي بخشي از اين طرح در يك اظهارنظر رسمي، آن هم در يك اظهارنظر رسمي، عدم تمايز آن از اظهارات و مواضع جاري و معمول باشد.
03 در جريان تبليغات انتخابات رياست جمهوري، احمدي نژاد از هيچ فرصتي براي انتقاد و مخالفت خود با سياست‌هاي اتخاذ شده در قبال بحران هسته‌اي ايران خودداري نمي‌كرد. اعلام اين طرح كه تقريباً حاوي مواضع جاري و معمول ايران در قبال مسئله‌ هسته‌اي است، آن هم در اولين روز نشستن بر كرسي رياست جمهوري، مي‌تواند بيانگر اين واقعيت باشد كه روند گذشته ادامه خواهد يافت و نبايد انتظار عملي شدن مواضع و شعارهايي را داشت كه صرفاً كاربرد تبليغاتي و مصرف داخلي دارند.
04 همزمان و در اقدامي جداگانه، دبير شوراي عالي امنيت ملي كشور اعلام كرد كه هيچ دليلي وجود ندارد كه مذاكره‌كنندگان با ايران درباره پرونده هسته‌اي به سه كشور آلمان، فرانسه و انگليس محدود باشند و كشورهايي نظير شوروي و چين نيز مي‌توانند به اين تركيب اضافه شوند. اين كه منافع دو كشور مذكور در مسئله هسته‌اي تا چه حد با منافع ايران همسو است و حضور آنها در مذاكرات هسته‌اي جاري چه كمكي به تقويت موضع ايران در حق برخورداري از چرخه سوخت خواهد كرد، بحث ديگري است كه فعلاً مجال پرداختن به آن نيست. اما همزماني اين موضع با طرحي كه ابتكارش خوانده‌اند و عدم اشاره به آن در طرح مورد بحث، اين سؤال را در مخاطبان زنده مي‌كند كه موضع مذكور چه نسبت و رابطه‌اي با طرح احمدي نژاد دارد؟
05 بنابر رويه، تصميم درباره مسائل مهمي چون انرژي هسته‌اي در شوراي امنيت ملي كشور و زير نظر رهبري، اتخاذ مي‌شود و تاكنون درباره پرونده هسته‌اي ايران مصوبات اين شورا پس از تأييد رهبري ملاك عمل دولتمردان بوده است. آيا طرح ابتكاري احمدي نژاد كه طبق اطلاعات موجود مسبوق به بحث و گفت‌وگو در شوراي‌عالي امنيت كشور نيست، نشانه تغيير در رويه معهود است؟ سكوت يا توضيح ندادن مسئولان درباره سازوكار و روندي كه براي تدوين طرح ابتكاري احمدي‌نژاد طي شده است، ما را ناگزير مي‌سازد براي يافتن پاسخ سؤال خود به انتظار آينده بنشينيم، اما اعلام موضع و يا طرحي متفاوت اما همزمان، از سوي دبير شوراي‌عالي امنيت كشور حداقل بيانگر اين واقعيت است كه هماهنگي و ديدگاه روشن و توافق شده‌اي در اين زمينه وجود ندارد. اگر چنين است، اين ناهماهنگي و تشتت موضع در قبال بحراني و يا مسئله‌اي كه به سرنوشت و مصالح كشور مرتبط است، چه توجيهي خواهد داشت؟ آيا سپردن سرنوشت پرونده‌هاي مهمي نظير پرونده فعاليت هسته‌اي به اقدامات و ابتكارات في‌البداهه فردي و در نتيجه غيركارشناسانه و ناهماهنگ تنها به دليل اين احساس موهوم كه تيم جديد دولت قابل اعتمادند، نشانه‌اي از عقلانيت جديد است؟


   پايان خبر

تماس با ما | درباره ما | وب لاگ ما | [mail dot emrooz at gmail dot com]
Sitemap