گمان مبر كه به پايان رسيد كار مغان..... هزار باده ناخورده در رگ تاك است


اخبار روز  

معرفي سايت
کليپ «دوباره مي‌سازمت وطن»...ستاد نسیم

پایگاه خبری ستاد انتخاباتی دکتر مصطفی معین

وبلاگ شخصی دکتر معین

انجمن دفاع از حقوق زندانیان

سایت رسمی دکتر سروش

پایگاه خبری رویداد

سایت رسمی دکتر کدیور

پایگاه اطلاع رسانی خانه احزاب ايران

سایت مشترک عطاالله مهاجرانی وجمیله کدیور

روزنامه اقبال

انجمن صنفي روزنامه‌نگاران ایران

نسیم؛نسل سومی های یاور معین

سایت اندیشه وران کرد

پایگاه خبری میزان

وبنوشته های سیدمحمدعلی ابطحی

روزنامه اینتر نتی روز

کاریکاتورهای هادی حیدری

پرشین نیوز

روزنامه ایران

از این روزها ...وبسایت شخصی سعید شریعتی

وبلاگ گروهی جمعی از زنان اصلاح طلب

روزنامه اینترنتی ایران ما

ایسنا... خبرگزاری دانشجویان ایران

روزنامه اطلاعات

هفته نامه سیروان

روزنامه شرق

سایت رسمی عمادالدین باقی

خبرگزاری کار ایران

وبلاگ اختصاصی احمد شیرزاد

وبلاگ مهر...وبنوشته های علی مزروعی

خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران

پایگاه خبری تبریز نیوز

پایگاه خبری نثرما(اصفهان)

خبرگزاری میراث فرهنگی

سینا خبرگزاری جامعه جوانان ایرانی

پایگاه خبری خلیج فارس

روزنامه همبستگی

روزنامه اعتماد

روزنامه آفتاب یزد

جستجو
   
مقالات

  از عزت آگاهي تا لذت آزادي


  ميراث دفاع مقدس


  سنديكاليزم؛ ضرورت تداوم اصلاحات


  تعجب!


  خزانه پر و دولت جديد


  وقتي "مرتد"ها عزيز مي شوند


  جامعه شناسى جنگ


  تاريخ و شاگردان تنبل


  آئين دوست يابى


  سرمشق هاى سياست بين الملل


تريبون

  بازخوانى آخرين ماه هاى جنگ درگفت وگو با بهزاد نبوى


  لوازم شعار «دموكراسي در جهان»


  نفت اصلي‌ترين عامل كودتاي 28 مرداد 1332


  طبقه سياسي جديد


  اصلاح طلبان عصر خروج


  جايزه‌


  انتخابات نهم و گفتمان دولت اسلامي


  فرايند يك انتخاب


  دين و سكولاريزم درگفت‌وگو با دكتركديور


  معماي انتخابات نهم!


 

   تاريخ و زمان ورود خبر : 11:50:13 - 5/7/84
ميراث دفاع مقدس Print This Page!!!

مشارکت-علي‌اصغر خداياري:اشغال هزاران كيلومتر مربع از سرزمين مادري و آواره شدن ميليون‌ها نفر از هموطنان، براي توجيه ضرورت مبادرت به دفاع كافي است. وقتي ظلم و تجاوزي، آن هم به اين آشكاري و بزرگي، صورت مي‌گيرد، ديگر افرادي كه مورد ظلم و تجاوز قرار گرفته‌اند، دنبال دليل حمله دشمن يا محاسبات سود و زيان مشاركت در دفاع نمي‌روند. در چنين وضعيتي چالش دروني بين فطرت و وجدان از يك طرف و عقل حسابگر از طرف ديگر، راهي جز اقدام به دفاع همه‌جانبه باقي نمي‌گذارد.
و اين چنين بود كه پروژه دفاع مقدس به يكي از موفق‌ترين پروژه‌هاي جمهوري اسلامي بدل گرديد. پروژه‌اي كه توسط مردم كوچه و بازار اداره شد، مردمي كه نه آموزش كلاسيك مقاومت و پايداري ديده بودند و نه در كلاس‌هاي اخلاق، عرفان و سير وسلوك شركت كرده بودند. ظلم فاحش روا داشته شده از طرف دشمن متجاوز و در معرض خطر قرار گرفتن استقلال و تماميت ارضي كشور از يك طرف و شخصيت معنوي بي‌دليل فرماندهي عالي دفاع، حضرت امام (س)، و همدلي و وحدت ناشي از آن رهبري استثنايي از طرف ديگر شرايطي را به وجود آوردند كه بسياري از اين توده‌ها به نمادها و قهرمانان ايثار، فداكاري و استقامت تبديل شدند.
پروژه دفاع مقدس را به اين دليل بايد موفق به حساب آورد كه به هدف اصل خود كه رفع تجاوز و حفظ استقلال و تماميت ارضي كشور بود، رسيد و اساساً پيروزي‌ها تا زماني استمرار يافت كه اين هدف اصلي فراموش نشد. افول پيروزي‌ها و آغاز شكست‌ها در جنگ از زماني آغاز شد كه شعار «جنگ جنگ تا پيروزي» كه معطوف به درون كشور و دفاع بود و بر هدف اصلي پيش گفته تأكيد داشت، به شعار «جنگ جنگ تا رفع فتنه در جهان» تغيير شكل داد، شعاري كه به فراتر از مرزها توجه داشت و از آن بوي توسعه‌طلبي به مشام مي‌رسيد.
پروژه دفاع مقدس پروژه موفقي است، هر چند اين ارزيابي به معني مطلق انگاشتن و فاقد نقطه ضعف داشتن آن نيست. هنوز مي‌توان در خصوص اين موضوع كه آيا هزينه اجرايي اين پروژه بهينه بوده است، يا با هزينه كمتر نيز مي‌شد اهداف آن را محقق كرد، پرسش نمود. هنوز هم مي‌توان در خصوص بسياري از مسائل جزئي دوران دفاع چون و چرا كرد، مشروط بر اين كه هاله تقدس خشكي كه حول مسائل دفاع قدس تراشيده شده است، برداشته شود و اجازه پرس‌وجو در فضايي آرام به وجود آيد. چون و چراي مقدسي كه حتماً منافع گرانسنگي را براي مردم و كشور در پي خواهد داشت.
پروژه دفاع مقدس پروژه موفقي است، چرا كه مسير پاسخ به فطرت حنيف رشد يا بنده كمال‌طلب را براي انسان‌ها هموار نمود و زمينه‌اي فراهم كرد كه ارزش‌هاي انساني و ديني، كه قبلاً به صورت نظري بيان شده و مصاديقي از آن در تاريخ ارائه شده بود، در سطح گسترده‌اي صورت تحقق و واقعيت مصداقي و عيني پيدا كند. گنجينه‌اي مشهود و ملموس از ارزش‌هاي نظري مكتب از قبيل شهادت، ايثار، آرامش در اوج هرج و مرج و ناآرامي، لطافت در متن خشونت و درگيري، تلاش بدون چشمداشت پاداش مادي و ... به وجود آمد و انسان‌هاي تشنه رشد و تعالي در پاسخ به نيازهاي فطري خويش از اين گنجينه توشه‌هاي عظيم برگرفتند. اين دفينه پس از استقلال، مهمترين ماترك سال‌هاي دفاع مقدس است، كه متعلق به همه نسل‌ها مي‌باشد و هيچ كس حق ندارد با برخوردهاي تنگ‌نظرانه، انحصارطلبانه، كاسبكارانه و سهم خواهانه نسل‌هاي آينده را از آن محروم كند.
هيچ كدام از ماها كه آن دوران را تجربه كرده، و شايد در دفاع هم حضور داشته و آسيب هم ديده‌ايم، حق سرزنش و رفتار نسلي را كه در آن ايام نزيسته است، نداريم. ما هيچ طلبي از اين نسل نداشته و هيچ منتي بر آنها نداريم. چه كسي مي‌تواند ادعا كند، كه همين جواناني كه امروزه از طرف نسل ما با چوب لاابالي‌گري و لاقيدي رانده مي‌شوند، اگر در آن سال‌ها حضور داشتند نمي‌توانستند يك شهيد همت ديگر، يك شهيد خرازي ديگر، يك شهيد داود كريمي ديگر باشند؟ و چه كسي مي‌توانست تضمين دهد كه قهرمانان از آن نسل اگر در اين عصر رشد يافته بودند، بهتر از اين جوانان مي‌شدند؟ و اساساً مگر منش، رفتار، سبك زندگي و روحيات امروز رزمندگان بازمانده از آن دوران، مثل آن دوران است؟
همه نيازهاي جوانان عصر دفاع مقدس از قبيل آرمانخواهي، نشاط و هيجان‌طلبي، تنوع جويي، استقلال‌خواهي، مسؤوليت‌پذيري، جمع‌پذيري و ... در جبهه‌هاي جنگ ارضا مي‌شد، در جامعه امروز ما براي پاسخ به اين نيازها چه شرايطي فراهم شده است، كه آن انتظارات مطرح مي‌شود. هر نسلي اقتضائات خاص خود را دارد، اگر پدران ما توانستند ايده، منش و الگوهاي رفتاري خود را به ما تحميل كنند، ما هم درباره اين رفتار با فرزندانمان موفق خواهيم شد.
دفاع مقدس و حوادث و خاطرات آن سال‌ها، به خودي خود دفينه ارزشمندي است كه همه نسل‌هاي آينده به آن به عنوان يك الگو نيازمندند. آن را به چماقي جهت تحقير ديگران تبديل نكنيم. جوانان را از درس گرفتن از اين الگو محروم نسازيم. اين گنجينه متعلق به همه مردم است، ملك‌طلق هيچ كس نيست. حقوق عامه را غصب و به نفع خود مصادره نكنيم.


   پايان خبر

تماس با ما | درباره ما | وب لاگ ما | [mail dot emrooz at gmail dot com]
Sitemap