گمان مبر كه به پايان رسيد كار مغان..... هزار باده ناخورده در رگ تاك است


اخبار روز  

معرفي سايت
کليپ «دوباره مي‌سازمت وطن»...ستاد نسیم

پایگاه خبری ستاد انتخاباتی دکتر مصطفی معین

وبلاگ شخصی دکتر معین

انجمن دفاع از حقوق زندانیان

سایت رسمی دکتر سروش

پایگاه خبری رویداد

سایت رسمی دکتر کدیور

پایگاه اطلاع رسانی خانه احزاب ايران

سایت مشترک عطاالله مهاجرانی وجمیله کدیور

روزنامه اقبال

انجمن صنفي روزنامه‌نگاران ایران

نسیم؛نسل سومی های یاور معین

سایت اندیشه وران کرد

پایگاه خبری میزان

وبنوشته های سیدمحمدعلی ابطحی

روزنامه اینتر نتی روز

کاریکاتورهای هادی حیدری

پرشین نیوز

روزنامه ایران

از این روزها ...وبسایت شخصی سعید شریعتی

وبلاگ گروهی جمعی از زنان اصلاح طلب

روزنامه اینترنتی ایران ما

ایسنا... خبرگزاری دانشجویان ایران

روزنامه اطلاعات

هفته نامه سیروان

روزنامه شرق

سایت رسمی عمادالدین باقی

خبرگزاری کار ایران

وبلاگ اختصاصی احمد شیرزاد

وبلاگ مهر...وبنوشته های علی مزروعی

خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران

پایگاه خبری تبریز نیوز

پایگاه خبری نثرما(اصفهان)

خبرگزاری میراث فرهنگی

سینا خبرگزاری جامعه جوانان ایرانی

پایگاه خبری خلیج فارس

روزنامه همبستگی

روزنامه اعتماد

روزنامه آفتاب یزد

جستجو
   
مقالات

  عکس دسته جمعی رهبران در سازمان ملل


  مذاكرات هسته اي و ابتكارات جديد


  وزارت اطلاعات در مواجهه با آزموني ديگر


  كدام «جريان» در «خط امام» حركت مي‌كند


  تعامل NGOها و دولت


  آيا در جمهوري اسلامي ايران كار حزبي ممكن است؟


  خاطرات روز 11 سپتامبر


  مرا زمانى بيدار كن كه سپتامبر گذشته باشد*


  قهرماني متفاوت از جنگ


  عراق


تريبون

  ياد مهربان طالقانی


  سفرهاي خارجي و اتفاقات "تصادفي"


  وكيل بنده


  سعيد حجاريان: موسوي خوئيني‌ها مي‌تواند مجمع‌ومشاركت را به‌هم نزديك كند


  درباره دولت اسلامي


  بازتاب:گفت‌وگوي خاتمي با «CNN»، انقلابي‌تر از احمدي‌نژاد بود


  نسبت قانون و دموكراسى


  مسلمانان، قربانيان افراط گرايي اسلامي


  بگو جا ندارم


  نقدى بر گفتمان دولت اسلامى


 

   تاريخ و زمان ورود خبر : 12:49:48 - 30/6/84
متن كامل پيش نويس قطعنامه پيشنهادىسه كشور اروپايى درباره فعاليت هسته اى ايران Print This Page!!!

پيش نويس قطعنامه پيشنهادى سه كشور اروپايى درباره برنامه هسته اى ايران به شوراى حكام آژانس بين المللى انرژى اتمى منتشر شد. به گزارش واحد مركزى خبر، متن كامل قطعنامه پيشنهادى كشورهاى اروپايى به شرح زير است:
الف) با يادآورى قطعنامه هاى مورخ يازده اوت دوهزار و پنج، بيست و نه نوامبر دوهزار و چهار، هجده سپتامبر دوهزار و چهار، هجده ژوئن دوهزار و چهار، سيزده مارس دوهزار و چهار، بيست و شش نوامبر دوهزار و سه و دوازده سپتامبر دوهزار و سه شوراى حكام و بيانيه نوزده ژوئن دوهزار و سه شورا و اظهارات ماه مارس و ژوئن دوهزار و پنج رئيس شوراى حكام.
ب) با قدردانى ازمديركل و دبيرخانه به علت تلاش هاى حرفه اى و بى طرفانه در اجراى موافقتنامه پادمان درايران جهت حل و فصل مسائل باقيمانده پادمان در ايران و تأييد راست آزمايى تعليق در ايران.
پ) با يادآورى خوددارى ايران در چندين مورد در يك دوره طولانى از اجراى تعهدات خود در قبال موافقتنامه پادمان ان پى تى در زمينه گزارش مواد هسته اى، فراورى و استفاده از اين مواد و همچنين اعلام تأسيساتى كه اين مواد در آنها فراورى و انبار شده اند به شرح گزارش مورخ ده نوامبر دوهزار و سه مديركل آژانس كه در گزارش دو سپتامبر دوهزار و پنج مورد تأييد قرار گرفت.
ت) همچنين با يادآورى همكارى ايران با آژانس كه با پنهانكارى ارائه اطلاعات گمراه كننده و تأخير در دسترسى به مواد و مراكز هسته اى همراه بوده و مديركل آژانس نيز در گزارش مورخ پانزده نوامبر دوهزار و چهار خود اين نكات را يادآور شده است

و شورا نيز در قطعنامه شماره جى‎/ او‎/ وى، دوهزار و سه، هشتاد و يك از آن ابراز تأسف كرده است، سياست پنهانكارى ايران به نقض موارد متعددى از تعهدات اين كشور در قبال موافقتنامه پادمان انجاميده است.
ث) با يادآورى اينكه شوراى حكام لازم مى داند كه ايران بى درنگ براى فراهم آوردن امكان راست آزمايى آژانس از عدم تبديل فراورى هسته اى، همه قصور خود را كه آژانس آنها را مشخص ساخته است جبران و براى تضمين راست آزمايى رعايت موافقتنامه پادمان توسط ايران با آژانس كاملاً همكارى و همه اقدامات لازم ازجمله تدابير زير را اتخاذ كند:
۱- تضمين دستيابى بدون محدوديت ازجمله نمونه بردارى از محيط براى آژانس از هر مكانى كه آژانس براى اهداف راست آزمايى و تأييد صحت و كامل بودن اظهارنامه هاى ايران ضرورى مى داند.
۲- ارائه هر نوع اطلاعات و توضيحات و برداشتن گامهايى كه آژانس براى حل و فصل مسائل معوقه درباره مواد و فعاليتهاى هسته اى ضرورى تشخيص مى دهد از جمله نتايج آزمايش نمونه محيطى.
ج) با توجه به اينكه و آن گونه كه مديركل آژانس نيز گزارش داده است، آژانس در موقعيتى نيست كه پس از دو سال و نيم بازرسى و تحقيق فشرده برخى از مسائل مهم معوقه را روشن كند و اينكه شفافيت كامل از سوى ايران اجتناب ناپذير است و با تأخير همراه بوده است.
چ) با ندانستن انگيزه هاى ايران از خوددارى ازاعلام موارد مهم در دوره اى طولانى و ادامه سياست پنهانكارى تا اكتبر سال دوهزار و سه.
ح) با نگرانى از ادامه شكافهاى عميق در درك و آگاهى آژانس از جنبه هاى حساس برنامه هسته اى ايران.
خ) با يادآورى تأكيد به عمل آمده در قطعنامه هاى پيشين بر اهميت تدابير اعتمادسازى و تأكيد دوباره بر اين نكته كه اجراى كامل و پايدار تعليق كه در چهارده نوامبر دوهزار و چهار به عنوان اقدامى داوطلبانه و بدون التزام حقوقى جهت اعتمادسازى به مديركل آژانس گزارش داده شد، بايد از سوى آژانس تأييد شود و براى حل و فصل مسائل معوقه اهميتى حياتى دارد.
د) با ابراز نگرانى شديد از اينكه ايران تاكنون از پذيرفتن درخواست شورا در قطعنامه يازده اوت دوهزار و پنج مبنى بر تعليق دوباره همه فعاليتهاى مرتبط با غنى سازى ازجمله توليد مواد اوليه، از جمله از طريق آزمايش ها يا توليد در مركز فراورى اورانيوم و دادن اجازه به مديركل آژانس به نصب دوباره پلمب هايى كه در مركز مزبور برداشته شدند چون تعليق كامل و پايدار اين فعاليتها براى از ميان برداشتن مسائل معوقه جنبه حياتى دارد.
ذ) همچنين شوراى حكام از اينكه ايران تاكنون به درخواستها براى تصويب پروتكل الحاقى و تجديد نظر در تصميم خود براى ساخت يك راكتور تحقيقاتى آب سنگين بى توجهى كرده نگران است زيرا اين اقدامات به ايجاد اعتماد در ماهيت صرفاً صلح آميز برنامه هسته اى ايران كمك خواهد كرد.
ر) با توجه به اينكه مديركل در گزارش خود گفته است اين آژانس به جمع آورى اطلاعات درباره برنامه هسته اى ايران و فعاليتهاى مربوط به آن ادامه مى دهد و اين كه اختيارات قانونى آژانس براى دنبال كردن راست آزمايى فعاليت احتمالى مربوط به سلاح هاى هسته اى محدود است.
ز) با توجه به اينكه مسائل حل نشده مربوط به برنامه هسته اى ايران بايد برطرف شود و اين كه آژانس در موقعيتى نيست كه اعلام كند مواد هسته اى يا فعاليتهاى هسته اى اعلام نشده در ايران وجود ندارد...
۱- شوراى حكام از مديركل آژانس مى خواهد بر اساس بند دوازده اساسنامه آژانس، ناكامى هاى بسيار و نقض تعهدات ايران در قبال توافقنامه پادمان «ان.پى. تى» اش را به همه اعضاى آژانس و شوراى امنيت و مجمع عمومى سازمان ملل گزارش كند.
۲- سابقه پنهانكارى در فعاليتهاى هسته اى ايران و ماهيت اين فعاليتها و مسائلى كه در جريان راست آزمايى آژانس بر گزارش هاى ايران از سپتامبر دوهزار و دو آشكار شده، سؤالاتى را به وجود آورده كه رسيدگى به آن در صلاحيت شوراى امنيت است زيرا شوراى امنيت مسؤوليت اصلى را در حفظ صلح و امنيت بين المللى برعهده دارد و شوراى حكام از مديركل آژانس مى خواهد براساس بند سه‎/بى‎/چهار در اساسنامه آژانس اين موضوع را به شوراى امنيت سازمان ملل گزارش كند.
۳- شوراى حكام به عنوان واكنشى به اين قطعنامه به شوراى امنيت توصيه مى كند در كنار ديگر مسائل براى ايران اين موضوع را روشن سازد كه حل مسائل باقى مانده و ايجاد مجدد اعتماد در ماهيت صرفاً صلح آميز برنامه هسته اى ايران، به بهترين شكل از طريق پاسخ ايران به درخواست هاى گذشته شوراى حكام از ايران به شرح زير امكانپذير است:
۱) ايران بايد تدابير شفاف سازى را به اجرا بگذارد كه فراتر از الزامات توافقنامه پادمان و پروتكل الحاقى باشد و همچنين ايران بايد همكارى كامل خود را با مديركل آژانس در فعاليتهايش در زمينه راست آزمايى گسترش دهد و دسترسى به اماكن، پرسنل و اطلاعاتى را فراهم كند كه ممكن است آژانس به آنها در ادامه تحقيقاتش نياز داشته باشد.
۲) ايران بايد به طور كامل همه فعاليتهاى مربوط به غنى سازى و فعاليتهاى فراورى را بار ديگر به حال تعليق درآورد.
۳) ايران بايد در ساخت يك رآكتور تحقيقاتى آب سنگين تجديد نظر كند.
۴) ايران بدون درنگ پروتكل الحاقى را تصويب و اجرا كند.
۵) ايران تا زمان تصويب كامل پروتكل الحاقى، به اقدام مطابق با مفاد يك پروتكل الحاقى بر اساس پروتكل الحاقى الگو كه در هجده سپتامبر دوهزار و سه به امضا رسيد، ادامه دهد.
۴- از ايران مى خواهد به فرايند مذاكرات بازگردد كه در دو سال گذشته پيشرفت خوبى داشته است.
۵- از مديركل مى خواهد نسخه اى از اين قطعنامه و نسخه هايى از قطعنامه هاى قبلى را به شوراى امنيت سازمان ملل بفرستد.
۶- از مديركل مى خواهد به تحقيقات خود ادامه دهد.
۷- شوراى حكام تصميم گرفت كه اين موضوع را همچنان بررسى كند.


   پايان خبر

تماس با ما | درباره ما | وب لاگ ما | [mail dot emrooz at gmail dot com]
Sitemap