گمان مبر كه به پايان رسيد كار مغان..... هزار باده ناخورده در رگ تاك است


اخبار روز  

معرفي سايت
کليپ «دوباره مي‌سازمت وطن»...ستاد نسیم

پایگاه خبری ستاد انتخاباتی دکتر مصطفی معین

وبلاگ شخصی دکتر معین

انجمن دفاع از حقوق زندانیان

سایت رسمی دکتر سروش

پایگاه خبری رویداد

سایت رسمی دکتر کدیور

پایگاه اطلاع رسانی خانه احزاب ايران

سایت مشترک عطاالله مهاجرانی وجمیله کدیور

روزنامه اقبال

انجمن صنفي روزنامه‌نگاران ایران

نسیم؛نسل سومی های یاور معین

سایت اندیشه وران کرد

پایگاه خبری میزان

وبنوشته های سیدمحمدعلی ابطحی

روزنامه اینتر نتی روز

کاریکاتورهای هادی حیدری

پرشین نیوز

روزنامه ایران

از این روزها ...وبسایت شخصی سعید شریعتی

وبلاگ گروهی جمعی از زنان اصلاح طلب

روزنامه اینترنتی ایران ما

ایسنا... خبرگزاری دانشجویان ایران

روزنامه اطلاعات

هفته نامه سیروان

روزنامه شرق

سایت رسمی عمادالدین باقی

خبرگزاری کار ایران

وبلاگ اختصاصی احمد شیرزاد

وبلاگ مهر...وبنوشته های علی مزروعی

خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران

پایگاه خبری تبریز نیوز

پایگاه خبری نثرما(اصفهان)

خبرگزاری میراث فرهنگی

سینا خبرگزاری جامعه جوانان ایرانی

پایگاه خبری خلیج فارس

روزنامه همبستگی

روزنامه اعتماد

روزنامه آفتاب یزد

جستجو
   
مقالات

  کدام" تشيّع" و مردم سالاری؟


  روشنفكران ما به بلای «عقیده‌ پرستی» گرفتارند


  تأملی در باب ناسازگاری مردمسالاری مدرن با ولایت و مهدویت در تشیع


  جایگاه رسانه ای اصلاح طلبان


  بحران هسته‌اي و بازار بورس اوراق بهادار تهران


  اصول گرايي چيست ، اصول گرا كيست و ارزشي كدام؟


  يك بام و دو هواي هسته‌اي !!


  زنان از پكن تا نيويورك: "ما به عقب باز نمي گرديم"


  پرونده ملي


  آخر ماجرای سرقت نام وبنوشت


تريبون

  نامه سرگشاده 169 تن از فعالان فرهنگي، سياسي و دانشگاهي به رئيس قوه قضائيه در اعتراض به وضعيت اكبرگنجي


  مانيفست جنگ قرن 21


  قطعنامه اخير عليه ايران تنها با مورد عراق قابل مقايسه است


  شناي پهلوانانه


  سخنان احمدي نژاد در سازمان ملل موجب اجماع جهاني عليه ايران شد


  تشكيل جبهه فراگيراصلاح‌‏طلبان براي مقابله با تحجر ضروري است


  مهمترين عامل تاخير در استقرار دولت تضاد درون‌گروهي محافظه‌كاران است


  خطر طالبانيسم و تحجر، اسلام را تهديد مي‌‏كند


  روزنامه «سرمايه» و ابداعي نو در تعطيلي مطبوعات


  بدعت دولت مهرورزان، روزنامه سرمايه را شورای نظارت بورس توقيف کرد!


 

   تاريخ و زمان ورود خبر : 13:13:15 - 16/7/84
بحران هسته‌اي و بازار بورس اوراق بهادار تهران Print This Page!!!

مشارکت-مصطفي والهي:روند كاهش شاخص كل بازار بورس اوراق بهادار تهران، از شهريور سال 83 ، به طور متناوب آغاز گرديد و تا كنون ادامه دارد. شاخص كل در پايان شهريور 83 ، از 13,598 واحد به 10,416 واحد تنزل يافت كه معادل 4/25 درصد كاهش نسبت به شهريور سال 83 را نشان مي‌دهد. ارزش بازار در شهريور ماه 83 ، با تعداد 396 شركت پذيرفته شده از مبلغ 392,211 ميليارد ريال به مبلغ 343,893 ميليارد ريال كاهش يافت. كاهش مبلغ 48,318 ميليارد ريال ارزش بازار معادل 3/12 درصد ارزش بازار شهريور ماه 83 مي‌باشد. اين در حالي است كه عليرغم افزايش تعداد شركت هاي پذيرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران در طي يكسال مورد نظر، كاهش مذكور اتفاق افتاده است.
به راستي چه عواملي منجر به سقوط 25 درصدي شاخص كل بورس ظرف يكسال اخير گرديد ؟ آيا روند كاهش شاخص ادامه خواهد داشت ؟ در اين خصوص مسؤولين، فعالان، كارشناسان و تحليل گران بازار سرمايه به تنوع پاسخ‌هاي نسبتاً مشابه و بعضاً متفاوت را از طريق مصاحبه، مقاله و تحليل بيان نمودند كه ذيلا اشاره مي‌گردد:
- رشد حبابي سهام در سنوات گذشته؛
- عدم ساختار اجرايي و نظارتي مناسب در بورس اوراق بهادار تهران؛
- تأثير انتخابات نهمين دوره انتخابات رياست جمهوري؛


- تأثير رفتار تصميمات اقتصادي مجلس دوره هفتم؛
- نهادينه نشدن فرهنگ سهامداري؛
- رفتارها و پي‌آمدهاي رواني سهامداران؛
- افزايش سرمايه شركت‌هاي پذيرفته شده در بورس؛
- نحوه تقسيم سود شركت‌هاي پذيرفته شده در بورس؛
- بـازتاب حمايت دبيـركل بـورس اوراق بهـادار تـهـران از نـامـزدي آقـاي هـاشمي‌رفسنجاني؛
- بلا تكليفي تثبيت مديران ارشد شركت‌هاي پذيرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران (با توجه به حجم و سهم بالاي شركت‌هاي دولتي و نهادهاي عمومي‌در بورس).
- بحران انرژي هسته‌اي ايران
بـازار سرمايه مانند هر نهاد ديگر، تحت تأثير مجموعه‌اي از عوامل و متغيرهاي محيطي، اعم از عوامل داخلي يا خارجي كه غالباًً خارج از كنترل و اراده گردانندگان و ذينفعان مي‌باشد، قرار دارد. اين عوامل، فرصت‌ها، تهديدات و محدوديت‌هايي را براي سازمان‌ها و بنگاه‌هاي اقتصادي به وجود مي‌آورند و منجر به اخذ تصميم‌گيري‌ها و سياست گذاري‌ها و خط مشي‌هاي جديد مرتبط با مسائل و رخدادهاي اقتصادي، سياسي، اجتماعي و فرهنگي پيراموني كه بـر روند رشد اقتصادي تأثيرگذار مي‌باشند، خواهد گرديد. از جمله در فضاي داخلي در بعد اقتصادي، تعيين نرخ بهره، نرخ مالياتي، نرخ تورم، نرخ بيكاري، قوانين و مقررات و... در بعد سياسي، ثبات سياسي، آزادي احزاب و مطبوعات، نقد فراگير، نحوه جابجايي و انتقال قدرت، انتخابات آزاد، تفكيك قوا، حضور نهادهاي مدني و ... در بعد اجتماعي و فرهنگي، باورها، ارزش‌ها، نگرش‌ها، نظريات و سبك زندگي، هرم سني جمعيت، قوميت‌ها، مذهب و ساير ملاحظات اجتماعي و فرهنگي را مي‌توان اشاره كرد كه هريك به نوعي با وزن‌هاي متفاوت در تبيين خط مشي‌ها، اثرگذار خواهند بود.
در بعد فضاي خارجي، عواملي همچون جنگ ناگهاني در منطقه، تحريم اقتصادي، تروريسم بين‌المللي، نرخ رشد اقتصاد جهاني، فرهنگ ملل، قوانين و مقررات بين‌المللي، عضويت در پيمان‌هاي نظامي، اقتصادي و سياسي منطقه‌اي و بين‌المللي، مهاجرت و ... از جمله متغيرهاي ارزشمندي هستند كه بايد در تحليل محيطي، مورد تجزيه و تحليل قرار گيرند.
در حال حاضر، از جمله عوامل مؤثر بر تغيير شاخص در بورس اوراق بهادار تهران، مي‌توان نقش عوامل خارجي و بازتاب رفتار و پي‌آمدهاي رواني سهامداران را در تحليل، مورد توجه قرار داد. بحران انرژي هسته‌اي و رفتار رواني سهامداران علاوه بر تأثيرگذاري در حوزه بازار مالي مي‌تواند اقتصاد ملي را دچار چالش نمايد.
همانگونه كه در پيوست شماره يك، نشان داده شده، سرعت روند كاهش شاخص كل از تيرماه 84 ، تشديد گرديد و مي‌توان چنين استنباط نمودكه رفتار سهامداران به استثناء برنامه انرژي هسته‌اي ايران، نسبت به مابقي پاسخ‌هاي ارائه شده در ابتداي مقاله، از وزن كمتري برخوردار بود. زيرا جابه‌جايي و انتقال قدرت، ثبات نسبي برنامه هاي اقتصادي دولت كه مي‌بايست در راستاي برنامه پنج ساله چهارم و چشم‌انداز سند بيست ساله ايران تدوين گردد و همچنين انتخاب دكتر دانش جعفري دبير كميسيون اقتصادي تشخيص مصلحت نظام به عنوان وزير امور اقتصادي و دارايي، و كمترين جابه‌جايي در سطح وزارتخانه مذكور، موجب گرديد آثار و تبعات رفتار سهامداران كمترين وزن را به متغيرها و عوامل داخلي بدهند. در واقع آثـار و رفتـار رواني سهامداران از شهريـور ماه 83 ، در قبال انرژي هسته‌اي در دوران رياست جمهوري آقاي خاتمي ‌به دليل اتخاذ سياست تشنج زدايي، طرح گفت‌وگوي تمدن ها، طرح تعليق داوطلبانه در خصوص غني‌سازي اورانيوم، همراه با مذاكره و تعامل، منجر گرديد تا فضاي حمايتي بر بازار سرمايه گسترش يابد و بازار سهام پس از اندكي ركود، با شيب بسيار ملايمي‌داراي افت و خيز گردد.
با انتصاب دكتر لاريجاني به عنوان دبير شوراي عالي امنيت ملي و مواضع اتخاذ شده در تيم جديد مذاكره كنندگان، خط مشي‌ها و سياست‌هاي راهبردي جديد اتخاذ گرديد كه بر محوريت مذاكره و رايزني با ساير كشورهاي عضو شوراي حكام، تشويق به ايجاد ائتلاف مثلث شرق (‌به رهبري روسيه، چين و هند) در مقابل ائتلاف غرب، پيش‌بيني افزايش بهاي نفت در صورت ادامه بحران هسته‌اي، موجب گرديد بازار سرمايه در يك بلاتكليفي به سر ببرد، بطوري كه با انتشار اخبار اميدواركننده و گمانه‌زني‌هاي مثبت، روند كاهش شاخص متوقف مي‌گرديد و پس از مدتي مجدداً شيب منفي شاخص با رشد ملايمي ‌به وضعيت قبل ادامه مي‌يافت.
با تصويب قطعنامه پيشنهادي اتحاديه اروپا توسط شوراي حكام آژانس بين‌المللي انرژي اتمي ‌در ششمين و آخرين روز نشست تابستاني اين شورا، درباره فعاليت‌هاي هسته‌اي ايران كه منجر به تصويب شرط‌هاي چهارگانه، از جمله شفاف سازي فراتر از پادمان و پروتكل الحاقي، تعليق دائم و كامل غني‌سازي، تجديد نظر در ساختار رآكتور آب سنگين اراك و تصويب فوري و اجراي كامل پروتكل الحاقي گرديد، رفتار شاخص كل بورس روند كاهشي خود را ادامه داد و هچنين اظهار نظرهاي متفاوت پس از قطعنامه شوراي حكام از جمله اعلام خروج از پيمان NPT ، اعلام مواضع رسمي‌توسط وزارت خارجه و تصويب يك فوريت تعليق اجراي پروتكل توسط مجلس، خود مزيد بر علت شد تا روند كاهش در هفته منتهي به 6/7/84 ، با 263 واحد كاهش مسير خود را بپيمايد.
با تصويب قطعنامه و تعيين شروط چهارگانه كه توسط شوراي حكام صف‌هاي فروش در كارگزاري ها آغاز گرديد و در نتيجه عرضه سهام بر تقاضا فزوني يافت و براساس قواعد ساده علم اقتصاد، عدم تعادل در عرضه و تقاضا منجر بـه ركود شاخص سهام گرديـد. بـه منظور شناسايي علل سقوط شاخص بورس در روزهاي پاياني هفته منتهي به 8/7/84 جلساتي با حضور مديران بانك‌ها، بورس، مديران كارگزاري‌ها و شركت هاي حقوقي، كارشناسان و دبيركل بورس اوراق بهادار با معاون كل وزارت امور اقتصادي و دارايي (آقاي طهماسب مظاهري) جهت ارزيابي راهكارهاي بازگشت وضعيت عادي به بورس بـرگزار گرديد. بنا بـر گزارش روزنـامه سرمايـه مورخ 6 مهرماه 84 ، در اين جلسات ”‌ اوضاع بورس با توجه به تحولات سياسي و پرونده هسته‌اي مورد بحث قرار گرفت و دليل افت شديد شاخص طي روزهـاي اخيـر عمدتاً رواني تشخيص داده شد. «همچنين» حاضران، تأثير پرونده هسته‌اي بر موقعيت فعلي بازار سرمايه را در روزهاي اخير تعيين كننده دانستند و تأكيد كردند اين موضوع ريسك را در بازار سهام بالا برده و موجب افزايش عرضه سهام براي فروش شده است و خواستار تصميم‌هايي از طرف دولت جهت فروكش كردن هيجان فعلي براي فروش سهام در تالارهاي بورس شدند. ” ( روزنامه سرمايه، شماره 55 ، 7 مهرماه 1384 )
عموماً تغييرات سياسي غيرقابل پيش‌بيني تأثير زيادي بر بازارهاي مالي دارند، زيرا چشم‌انـداز مبهم، مـوجب افـزايش نـوسانـات و شكنندگـي بـازار مـالـي را بـه همـراه مي‌آورد و سرمايه‌گذاران ترجيح مي‌دهند كالاهاي مالي خود را به سرعت به نقدينگي تبديل نمايند تا بتوانند در ساير بازارهايي كه از ريسك كمتري در شرايط بحران برخوردار هستند، به فعاليت پردازند. از جمله مي‌توان استقبال خريد از انتشار اوراق مشاركت طرح توسعه نيروگاه‌هاي ايران در هفته منتهي به 8/7/84 نام برد.
علي‌رغم تمهيدات و راهكارهاي ارائه شده براي مقابله با محدود كردن دامنه نوسان قيمت سهام، در صورت ادامه ابهام در پرونده انرژي هسته‌اي، به نظر مي‌رسد اين طرح‌ها موقتي و كم عمق باشد و بازار سرمايه همچنان با شيب ملايمي‌روند كاهشي خود را ادامه خواهد داد و اگر ترتيبي جدي و عملي اتخاذ نگردد تا هيجان ناشي از افزايش ريسك در بازار سرمايه كنترل شود، سرمايه گذاران حقيقي، خصوصاً غيرحرفه‌اي‌ها ، با بيشترين ضرر و زيان، بازار سرمايه را ترك خواهند كرد و به دليل عدم نهادينه شدن فرهنگ سهامداراي، تمام بـرنامه‌ريـزي‌هاي به عمل آمـده در سال‌هاي اخيـر درخصوص جذب سرمايه هاي سرگردان، هدايت و تجهيز نقدينگي خانواده ها به بازار سرمايه و پروژه اجتماعي كردن اقتصاد از طريق واگذار كردن سهام و منتفع كردن مردم، با شكست مواجه مي‌شود و مجدداً بورس بازي و سفته بازي در جامعه گسترش خواهد يافت و سال‌هاي متمادي طول خواهد كشيد تا اطمينان و اعتماد مردم بر بازار سرمايه برگردد.


   پايان خبر

تماس با ما | درباره ما | وب لاگ ما | [mail dot emrooz at gmail dot com]
Sitemap