گمان مبر كه به پايان رسيد كار مغان..... هزار باده ناخورده در رگ تاك است


اخبار روز  

معرفي سايت
کليپ «دوباره مي‌سازمت وطن»...ستاد نسیم

پایگاه خبری ستاد انتخاباتی دکتر مصطفی معین

وبلاگ شخصی دکتر معین

انجمن دفاع از حقوق زندانیان

سایت رسمی دکتر سروش

پایگاه خبری رویداد

سایت رسمی دکتر کدیور

پایگاه اطلاع رسانی خانه احزاب ايران

سایت مشترک عطاالله مهاجرانی وجمیله کدیور

روزنامه اقبال

انجمن صنفي روزنامه‌نگاران ایران

نسیم؛نسل سومی های یاور معین

سایت اندیشه وران کرد

پایگاه خبری میزان

وبنوشته های سیدمحمدعلی ابطحی

روزنامه اینتر نتی روز

کاریکاتورهای هادی حیدری

پرشین نیوز

روزنامه ایران

از این روزها ...وبسایت شخصی سعید شریعتی

وبلاگ گروهی جمعی از زنان اصلاح طلب

روزنامه اینترنتی ایران ما

ایسنا... خبرگزاری دانشجویان ایران

روزنامه اطلاعات

هفته نامه سیروان

روزنامه شرق

سایت رسمی عمادالدین باقی

خبرگزاری کار ایران

وبلاگ اختصاصی احمد شیرزاد

وبلاگ مهر...وبنوشته های علی مزروعی

خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران

پایگاه خبری تبریز نیوز

پایگاه خبری نثرما(اصفهان)

خبرگزاری میراث فرهنگی

سینا خبرگزاری جامعه جوانان ایرانی

پایگاه خبری خلیج فارس

روزنامه همبستگی

روزنامه اعتماد

روزنامه آفتاب یزد

جستجو
   
مقالات

  ساده زيستى تشريفاتى


  در ضرورت تشکیل سریع جبهه دموکراسی و حقوق بشر*


  "تعيين تکليف" سياسي


  کدام" تشيّع" و مردم سالاری؟


  كدام ملى گرايى؟


  روشنفكران ما به بلای «عقیده‌ پرستی» گرفتارند


  تأملی در باب ناسازگاری مردمسالاری مدرن با ولایت و مهدویت در تشیع


  جایگاه رسانه ای اصلاح طلبان


  بحران هسته‌اي و بازار بورس اوراق بهادار تهران


  اصول گرايي چيست ، اصول گرا كيست و ارزشي كدام؟


تريبون

  کودتای 28 مرداد درگفتگوبا ابراهيم يزدي


  فرق آمريکا و غير آمريکا


  نامه سرگشاده 169 تن از فعالان فرهنگي، سياسي و دانشگاهي به رئيس قوه قضائيه در اعتراض به وضعيت اكبرگنجي


  مانيفست جنگ قرن 21


  قطعنامه اخير عليه ايران تنها با مورد عراق قابل مقايسه است


  سخنان احمدي نژاد در سازمان ملل موجب اجماع جهاني عليه ايران شد


  تشكيل جبهه فراگيراصلاح‌‏طلبان براي مقابله با تحجر ضروري است


  خطر طالبانيسم و تحجر، اسلام را تهديد مي‌‏كند


  روزنامه «سرمايه» و ابداعي نو در تعطيلي مطبوعات


  بدعت دولت مهرورزان، روزنامه سرمايه را شورای نظارت بورس توقيف کرد!


 

   تاريخ و زمان ورود خبر : 17:50:01 - 18/7/84
در ضرورت تشکیل سریع جبهه دموکراسی و حقوق بشر* Print This Page!!!

عیسی سحرخیز:
به نام خداوند جان و خرد
جا دارد که یاد کنیم از همه زندانیان سیاسی، مطبوعاتی و دانشجویی، به ویژه دوست عزیزمان جناب آقای اکبر گنجی که او را چون گنجینه ای در دخمه های اوین از چشم ملت پنهان ساخته اند.
این روزها، در کنار بحث انرژی هسته ای و خطر رفتن پرونده ایران به شورای امنیت سازمان ملل، موضوع تشکیل جبهه های سیاسی مختلف بالاترین جایگاه را در اخبار و گزارش های رسانه های خبری کشور به خود اختصاص داده است و حزب و گروه و جریان فکری و دسته ای نیست که به گونه ای به موضوع تشکیل جبهه نپردازد. پس از اصلاح طلبان اکنون حتی نوبت به جریان اقتدارگرا رسیده است که هر روز بحثی نو دراندازد. اما، به باور من آنان نعل وارونه می زنند و در واقع آن زمان که ما سرگرم درگیری ها و اختلاف نظرها و بحث های سیاسی متفرقه بودیم، آنها ائتلاف و جبهه واقعی خود یعنی حزب پادگانی را ساختند که نتیجه و ثمره اش دولت احمدی نژاد اکنون پیش روی ما و ملت ایران است و اگر فکر اساسی برای آینده نکنیم و راهبردها و راهکارهای مناسب نیندیشیم باید تا آینده ای دور خیال برگزار شدن انتخابات آزاد را از مخیله خود بیرون کنیم و درعمل حرکت های مسالمت آمیز با هدف ایجاد تغییرهای بنیانی ناممکن و راه در برابر اقدام های رادیکال خشونت آمیز و رفتار کور اغتشاش گرایانه و یا دخالت نظامی مستقیم و غیرمستقیم بیگانگان هموار خواهد شد.
این سخنان من به این معنا نیست که کاری نمی توان کرد و یا تشکیل جبهه های متعدد امری زیانبار است، اتفاقا من تصور می کنم درشرایط کنونی جای کار، اگر همتی باشد و خاک مرده ای را که پاشیده اند بزدائیم، بسیار است و وجود جبهه های گوناگون می تواند در زمان مناسب کارکرد مطلوب خود را نیز داشته باشد؛ همانگونه که در انتخابات ریاست جمهوری درعمل بخش اعظم طرفداران جبهه دموکراسی و حقوق بشر به ناچار در یک مقطع 4- 5 روزه در جبهه ای وسیعتر، جبهه ضد فاشیسم متحد شدند.
اما نکته مورد نظر من اینست که وظیفه روشنفکران و کنشگران سیاسی و اجتماعی و فرهنگی چون ما اینست که ابتدا با هم سنخان خویش حول برنامه و منشوری مشخص دریک جبهه محوری و اصلی منسجم و متحد شویم و درکنار آن اگر ضرورت دیدیم با دیگر جبهه ها در مقاطع خاص و شرایط ویژه هم داستان و همراه شویم. از نظر من در شرایط کنونی، فارغ از اینکه بخواهیم در قدرت مشارکت داشته باشیم و یا در پی کسب آن باشیم یا نباشیم، می توانیم حول محور "مردمسالاری و حقوق بشر" و درکنار آن همانگونه که دوست عزیزمان جناب آقای دکتر سعید حجاریان به درستی تاکید کرد، "صلخواهی" تجمع و تمرکز کنیم و بسته به شرایط ، حرکت های تدافعی و تهاجمی برای حفاظت از این اهداف و یا بسط و گسترش آنها
را شکل دهیم. طبیعی است که این جبهه باید به اندازه ملت ایران، فارغ از رنگ و زبان و دین و مسلک آنان فراگیر باشد و کلیه جمهوریخواهان مسالمت جو- اعم از اینکه مبتنی بر تحلیل شرایط روز فضای مشروطه خواهی را تبلیغ کنند و یا با تکیه به جمهوریت نظام به عنوان شعار محوری انقلاب دفاع از آزادی و جمهوریت را سرلوحه برنامه خود قرار داده باشند- را در مراحل نهایی دربرگیرد.
اجازه دهید به عنوان یک روزنامه نگار که از ابتدا بحث " جبهه دموکراسی و حقوق بشر" را دنبال کرده و در برهه هایی روند آن را شاهد بوده ام به این نکته اشاره کنم که دوستان حزبی ما در آن زمان چندان نگاهشان به پیروزی نبود و اتفاقا تاکید داشتند تشکیل این جبهه در پیش از انتخابات، در شرایط شکست حتی می تواند راه را برای حرکت منسجم تر و موثرتر هموار کند. متاسفانه درشرایط کنونی برخی از آن دوستان ساز مخالف می نوازند و با تغییر شرایط تغییر موضع داده و باز فیلشان هوای هندوستان کرده و هوای تک روی آنها را گرفته و یا گوشه چشمی به ائتلاف های دیگر دارند که البته همانگونه که گفتم در جای خود بد نیست و می تواند مفید هم باشد، اما این دیدگاه نباید در تشکیل و تسریع فعالیت جبهه دموکراسی و حقوق بشر اخلال ایجاد کند که انشاء الله نخواهد کرد.
البته باید توجه داشته باشیم که در درون جبهه اصلاحات به طور طبیعی افراد و یا جریان هایی هستند که به معنای واقعی به دموکراسی ناب و حقیقی و حقوق بشر دست کم آن گونه که در اعلامیه جهانی حقوق بشر تاکید شده است اعتقاد قلبی و عملی ندارند. البته ما می توانیم با آنها در برنامه ها و اهداف موردی دیگر نقاط اشتراک فراوانی داشته باشیم، که داریم، و کارهای مشترکی را بسته به شرایط سامان دهیم.
روزی به یکی از این عزیزان به شوخی گفتم که می دانی تو چرا با تشکیل جبهه دموکراسی و حقوق بشر موافق نیستی؟ و خود با خنده پاسخ دادم برای اینکه نه دموکراتی و نه طرفدار حقوق بشر. باید بپذیریم که همه ما تا دموکرات واقعی شدن و طرفدار کامل حقوق بشر بودن فاصله زیادی داریم و تنها یاد گرفته ایم که در شعار بگوئیم از حقوق شهروندی دیگران دفاع می کنیم. اما در صحنه عمل و امتحان واقعی دربسیاری موارد مردود می شویم. کافی است که دیدگاه ها و حرف وبیان فردی با ما تفاوت داشته باشد و یا منش و روش و شکل وظاهرش را نپسندیم و یا نتوانیم بر اساس مذهب و مسلک خود از آن دفاع کنیم، آن گاه دفاع از حقوق بشر و دموکراسی باد هوا خواهد شد. چرا راه دور می رویم، هم اکنون بیش از یک ماه و نیم است که اکبر گنجی را در پستوهای زندان اوین ، درشرایط قرنطینه کامل نگاه داشته اند به گونه ای که دست هیچ بنی بشری به او نرسد و خانواده، وکلا و دوستان و پزشکان معتمدش نتوانند او را ببینند و یا حتی تلفنی با او صحبت کنند به گونه ای که هیچکس اکنون با قاطعیت نمی تواند شایعه مرگ وی را رد کند. در این شرایط غیراسلامی و غیرانسانی، بسیاری از شخصیت ها و فعالان سیاسی و مذهبی ما حاضر نیستند سکوت خود را بشکنند و درمورد گنجی لب به سخن و اعتراض بگشایند. چرا، چون گنجی لب به اعتراض گشوده ، مانیفیست نوشته، حرف های ویژه ای زده و به عنوان مثال گفته است : " ...". این اندیشه و این سخن بهانه را به دست این افراد داده که حاضر نشوند از حقوق شهروندی و انسانی گنجی دفاع آشکار و بین به عمل آورند.
به هر حال، با توجه به شرایط داخلی و فضای بین المللی و در وضعیتی که به جز عقب نشینی اساسی جریان اقتدارگرا از مواضع و برنامه های مشکوک خود در امور هسته ای، پرونده ایران به شورای امنیت خواهد رفت و چشم انداز " فقر و جنگ" و یا هردو روز به روز روشنتر و نزدیکتر می شود، طرفداری از دموکراسی و صلح در کنار حقوق بشر حرف اول را در جامعه ما می زند، هر روز تاخیر در شروع رسمی فعالیت جبهه دموکراسی و حقوق بشر چیزی جز فرصت سوزی نیست؛ فردا شاید خیلی دیر باشد.
همانگونه که چند سال پیش وقتی با بسیاری از دوستان در ضرورت راه اندازی تلویزیون ماهواره ای – هرچند در سطح محدود- صحبت شد و امکان ایجاد آن در چارچوب یک بنگاه رسانه ای عمومی فراهم بود، تقریبا همه – هریک به دلیلی- از آن استقبال نکردند و فرصتی را از دست دادند که اگر در انتخابات رسانه ای فراگیر در دستشان بود شاید نتیجه انتخابات به گونه دیگری رقم می خورد. البته اکنون هم چندان دیر نیست و به قول معروف ماهی را هر وقت از آب بگیری تازه ست. جدی گرفتن تشکیل جبهه دموکراسی و حقوق بشر این امکان را در اختیار تمام صلح خواهان ایران قرار خواهد داد که بتوانند در اولین گام ها یک شبکه تلویزیونی ماهواره ای مشترک را راه اندازی کنند.حتی در شرایط کنونی، با تمام محدودیت ها امکان پخش برنامه مورد نظر هر گروه، در مجموع 4-5 ساعت در روز – اگر همت جدی وجود داشته باشد و البته منابع مالی حداقلی- فراهم است. تنها باید موضوع را جدی گرفت و خطر را نزدیک دانست.

* برگرفته از سخنرانی 17/7/84 در مراسم افطاری نهضت آزادی ایران


   پايان خبر

تماس با ما | درباره ما | وب لاگ ما | [mail dot emrooz at gmail dot com]
Sitemap