گمان مبر كه به پايان رسيد كار مغان..... هزار باده ناخورده در رگ تاك است


اخبار روز  

معرفي سايت
کليپ «دوباره مي‌سازمت وطن»...ستاد نسیم

پایگاه خبری ستاد انتخاباتی دکتر مصطفی معین

وبلاگ شخصی دکتر معین

انجمن دفاع از حقوق زندانیان

سایت رسمی دکتر سروش

پایگاه خبری رویداد

سایت رسمی دکتر کدیور

پایگاه اطلاع رسانی خانه احزاب ايران

سایت مشترک عطاالله مهاجرانی وجمیله کدیور

روزنامه اقبال

انجمن صنفي روزنامه‌نگاران ایران

نسیم؛نسل سومی های یاور معین

سایت اندیشه وران کرد

پایگاه خبری میزان

وبنوشته های سیدمحمدعلی ابطحی

روزنامه اینتر نتی روز

کاریکاتورهای هادی حیدری

پرشین نیوز

روزنامه ایران

از این روزها ...وبسایت شخصی سعید شریعتی

وبلاگ گروهی جمعی از زنان اصلاح طلب

روزنامه اینترنتی ایران ما

ایسنا... خبرگزاری دانشجویان ایران

روزنامه اطلاعات

هفته نامه سیروان

روزنامه شرق

سایت رسمی عمادالدین باقی

خبرگزاری کار ایران

وبلاگ اختصاصی احمد شیرزاد

وبلاگ مهر...وبنوشته های علی مزروعی

خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران

پایگاه خبری تبریز نیوز

پایگاه خبری نثرما(اصفهان)

خبرگزاری میراث فرهنگی

سینا خبرگزاری جامعه جوانان ایرانی

پایگاه خبری خلیج فارس

روزنامه همبستگی

روزنامه اعتماد

روزنامه آفتاب یزد

جستجو
   
مقالات

  چين، روسيه، هند و قطعنامه آژانس بين‌المللي انرژي هسته‌اي


  هيأت منصفه، عقب‌گرد!


  شيفتگان خدمت يا تشنگان قدرت؟


  خط لوله صلح يا خصومت؟


  ادامه گزارش جبهه دموكراسي و حقوق بشر


  نگاه ساده انگارانه


  دروغ شاخدار در پرونده هسته‌اي !


  مسئله ملي


  فقيه از نظر شرعي و حقوقي


  در ضرورت تشکیل سریع جبهه دموکراسی و حقوق بشر*


تريبون

  سي‌و هفتمين‌ سالمرگ‌ چه‌گوارا،خداحافظ‌ ارنستو


  فعاليت هسته‌اي كشورما و شوراي امنيت


  جنبش زنان و جنبش دموكراسي خواهي در ايران


  نكات ديدار جبهه اصلاحات با خاتمي


  اتهام علني، دفاع غيرعلني


  بهداشت امنيت ملی


  فرجام دو روش


  اصلاح‌‏طلبان در آينده بايد به سمت حركت‌‏هاي اجماعي و ائتلافي حركت كنند


  کودتای 28 مرداد درگفتگوبا ابراهيم يزدي


  نايب رييس فراكسيون كردهاي مجلس :نمايندگان‌‏ كرد مجلس انتقاد زيادي نسبت به عملكرد رييس‌‏جمهوري در معرفي كابينه دارند


 

   تاريخ و زمان ورود خبر : 12:08:08 - 21/7/84
چين، روسيه، هند و قطعنامه آژانس بين‌المللي انرژي هسته‌اي Print This Page!!!

الهه كولايي:در اجلاس اخير آژانس بين‌المللي انرژي هسته‌اي، برخلاف برخي برآوردها، چين، روسيه، هند در كنار اروپايي‌ها و آمريكا و كانادا خواستار تعليق برنامه غني‌سازي اورانيوم از سوي جمهوري اسلامي ايران شدند. اين سه كشور مانند كشورهاي غربي بر ضرورت همكاري همه‌جانبه و گسترده ايران با بازرسان آژانس تأكيد كردند و مانند آنان با اين كه «چرخه كامل سوخت هسته‌اي» داشته باشد، مخالفت كردند. برخلاف پيش‌بيني برخي ناظران به ويژه در كشور ما، اين سه كشور بزرگ آسيايي و ارواسيايي در تنظيم روابط خود با اروپا و آمريكا، ميزان منافع خود را از اتخاذ سياست‌هاي مقدور هدف قرار دارند. آنها مانند همه كشورهاي جهان با محاسبه سود و زيان ناشي از رفتار خود، حمايت از مواضع اروپا- آمريكا- كانادا را مورد توجه قرار دارند. در اين نوشتار كوتاه وضعيت هر يك از سه كشور را كه جهت‌گيري موافق آنان راه را براي انتقال پرونده‌ هسته‌اي ايران به شوراي امنيت سازمان ملل متحد باز كرد، به اجمال بررسي مي‌كنيم.

فدراسيون روسيه
روسيه كه قرارداد 800 ميليون دلاري اتمام پروژه هسته اي بوشهر را در پي عدم همراهي كشورهاي غربي و ژاپن با ايران آغاز كرده، همواره بر نظارت مستمر آژانس بين‌المللي انرژي هسته‌اي بر فعاليت‌هاي ايران و انطباق اين فعاليت‌ها با آن تأكيد كرده است. رهبران اين كشور در جريان مباحث اخير در مورد برنامه هسته‌اي ايران توانايي آژانس بين‌المللي انرژي هسته‌اي IAEA را براي اعمال نظارت بر اين برنامه‌ها كافي برآورد كرده‌اند. در آخرين قطعنامه‌اي كه آژانس در مورد ضرورت شفاف‌سازي برنامه‌هاي هسته‌اي ايران صادر كرده، و در مورد ابهامات آن، خواستار انجام اقدامات مشخص از سوي جمهوري اسلامي ايران شده، روسيه همراه با آمريكا و اروپا و قدرت‌هاي بزرگ جهان به اتخاذ جهت‌گيري مشابه در مورد ايران پرداخت.
رأي ممتنع روسيه، چين و هند راه را براي انتقال پرونده ايران به شوراي امنيت سازمان ملل باز كرده است، اقدامي كه مي‌تواند هزينه‌هايي غيرقابل جبران براي ايران در بر داشته باشد. اين قطعنامه كه با تأكيد بر ضرورت متوقف كردن برنامه هسته‌اي ايران و عدم پذيرش اينكه چرخه كامل سوخت در اختيار ايران قرار گيرد، نوعي ائتلاف جهاني را به نمايش درآورده است. ديدار پوتين و سران اتحاديه اروپا به ويژه انگلستان در آغاز مهرماه اقدامي براي كاهش اختلاف‌نظر هاميان روسيه و اروپا به شمار مي‌آيد. اروپايي‌ها سياست داخلي پوتين را در سير گسترش دموكراسي و حقوق بشر مورد انتقاد قرار مي‌دهند، همين سياست از سوي جورج بوش دنبال شده است. ولي كشورهاي اروپايي توجه دارند روسيه تأمين كننده اصلي گاز اين كشورها است. براساس برخي آمارها حدود نيمي از نيازهاي اروپا در زمينه گاز از سوي روسيه تأمين‌ مي‌شود.
روسيه در برابر تأمين‌ گاز مورد نياز اروپا، عدم مداخله آن را در مورد مسائل داخلي جمهوري‌هاي سابق شوروي خواستار شده است. جريان «انقلاب نارنجي در اوكراين» نمونه خوبي در اين زمينه است. مسائل جدايي‌طلبان قفقاز به ويژه چچن يكي از مهمترين مباحث موردنظر طرفين اروپايي و روسي است. سازمان‌هاي حقوق بشري اروپايي به دولت‌هاي خود در مورد روابط با روسيه و سياست‌هاي داخلي آن فشار زيادي وارد مي‌آورند. مبادلات فني و مالي با اروپا براي روسيه از اهميت بسيار برخوردار است، همانند آمريكا. كاهش مشكلات اقتصادي- اجتماعي گوناگون روسيه بدون جلب كمك‌هاي خارجي عملي به نظر نمي‌رسد.
واقعيت اين است كه رهبران روسيه در نخستين سال‌هاي پس از فروپاشي نگاه بسيار خوش‌ببينانه‌اي نسبت به غرب (اروپا و آمريكا) داشتند، ولي در پي تجربيات مختلف در بخش‌هاي آسيايي و اروپايي اين كشور، سران مسكو به زودي دريافتند قادر به نفي الزامات ناشي از ويژگي‌هاي جغرافيايي روسيه نيستند. حدود سه چهارم قلمروي روسيه در آسيا قرار گرفته است، بنابراين گرايش‌هاي اروپايي-آتلانتيكي به زودي جاي خود را به تمايلات آسيايي-اروپايي (اوراسيايي) داد. رهبران روسيه نسبت به جهان اسلام و خاورميانه توجه بيشتري پيدا كردند. «يوگني پريماكف» نخست‌وزير پيشين روسيه به صراحت از نقش كشورهاي اسلامي در تنظيم روابط با غرب سخن گفته بود. روابط با جمهوري اسلامي ايران نيز از اين دوران بسرعت رو به گسترش نهاد. همكاري با ايران در آسياي مركزي و قفقاز و اساساً حوزه خزر براي روسيه منافع گوناگون در برداشته است. ولي رهبران روسيه مانند رهبران هر كشور ديگري، همواره به دنبال راه‌هايي براي افزايش منافع خود هستند.
تصميم دولت هند براي آن كه در قبال بحث‌هاي آژانس بين‌المللي انرژي هسته‌اي در مورد ايران در جانب آمريكا و اروپا قرار گيرد، براي بسياري از تحليلگران سياسي جهان بسيار معني‌دار بود. اقدام دولت هند نشانه‌اي بود از پايان «عدم تعهد» در جهان كه زماني «لعل جواهر نهرو» به همراه ناصر و تيتو (رهبران مصر و يوگوسلاوي) در دوران جنگ سرد آن را در تقابل آمريكا و شوروي پايه‌ريزي كرده بودند. هند هميشه از استوانه‌هاي مهم در جنبش عدم تعهد به شمار آمده است. دولت هند در برابر دشمنان يا به عبارت ديگر رقباي خود مانند پاكستان و چين در مورد مسائل هسته‌اي، كمك‌هاي مالي و فني گوناگون و نيز تكنولوژي‌هاي پيشرفته به آمريكا اتكا دارد. دولت هند در همان حال روابط خود را با فدراسيون روسيه نيز حفظ كرده است، هر چند بهبود روابط با چين نيز از نظر مقامات هندي دور نمانده است.
روابط با ايران براي هند در زمينه گوناگون حائز اهميت بوده است. اين روابط به ويژه در ماه‌هاي اخير در خصوص انتقال انرژي از مسير پاكستان وارد مرحله جديدي شده است. هند نيز براي رفع نيازهاي انرژي خود در پي يافتن بازاري جديد بوده، كه ايران فرصت مناسبي را عرضه كرده، ولي مسير پاكستان و كشمكش ديرين هند و پاكستان در مورد كشمير با مشكلات جدي مواجه بوده است. در ماه‌هاي اخير كه ايران و هند و پاكستان در موردانتقال انرژي مذاكرات خود را دنبال كردند، نظامات آمريكايي به روشني براي تخريب اين فرآيند و انصراف كه اين كشورها از اجرايي كردن اين پروژه توان خود را به كار گرفتند. كاندوليزا رايس در اين زمينه به هند و پاكستان وعده‌هاي روشني در مورد نيروگاه‌هاي برق و تحويل هواپيماهاي مدرن داده است.
چين
اقتصاد چين كه در سال 2000 (1379) رشدي در حدود 5/7 درصد را تجربه كرده، با دغدغه‌هاي جدي براي توسعه روابط اقتصادي با جهان به ويژه كشورهاي اروپايي و آمريكا مواجه است. نياز به پيدا كردن بازارهاي جديد نگراني دائمي رهبران چين در سال‌هاي اخير بوده است. اقتصاد اين كشور كه به شدت نيازمند انرژي است، جست‌وجوي منابع انرژي را نيز هم زمان دنبال مي‌كنند. قرارداد خريد گاز طبيعي از ايران در اين چارچوب اهميت خود را به نمايش مي‌گذارد، ولي همزمان اخبار اختلافات چين با كشورهاي اروپايي و توقيف كالاهاي ساخت چين كه در پي ورود به بازارهاي اروپايي هستند، به ويژه البسه، ابعاد ديگري از مسأله را نمايش مي‌دهد. چين يكي از موفق‌ترين تجربه‌ها را در جذب سرمايه‌گذاري خارجي به جهان عرضه كرده است. اين امر ضرورت تداوم روابط سازنده با جهان را براي اين كشور حساس‌تر ساخته است.
قرارداد خريد گاز طبيعي از ايران براي مدت 25 سال براي چين از اهميت بسياري برخوردار است. اما تأمين انرژي تنها يكي از نيازهاي اين كشور، هر چند بسيار اساسي، را در روابط خارجي آن تشكيل داده است. ضمن اين كه منابع ديگري نيز در جهان براي رفع اين نياز چين وجود دارند. برخلاف انتظاري كه برخي از ناظران داشتند، چين نيز همراه با روسيه به قطعنامه آژانس در مورد برنامه هسته‌اي ايران رأي داد، تا بر عزم كشورهاي اروپايي و آمريكا بر «فقدان تكميل چرخه سوخت هسته‌اي» در ايران صحه بگذارد. براي چين مسائل مربوط به روابط تجاري با آمريكا و اروپا سهم بسيار پراهميتي را در روابط خارجي آن تشكيل داده است. چين نيز مانند همه كشورهاي جهان براساس منافع خود در روابط خارجي‌اش تصميم‌گيري مي‌كند و ملاك تصميم‌هاي آن «ميزان منافع» مرتبط است.

جمع‌بندي
به اين ترتيب كشورهاي مورد اشاره نشان دادند، همه بازيگران جهاني بيش از هر چيز براي تأمين منافع خود تلاش مي‌كنند. كشورهاي ياد شده مانند همه كشورهاي جهان در تنظيم رابطه با اروپا و آمريكا نيازها و مطلوبيت‌هاي خود را جست‌وجو مي‌كنند. همان گونه كه در سال‌هاي اخير به خوبي آشكار شد، موقعيت و شرايط انحصاري ژئوپليتيكي جمهوري اسلامي ايران براي بازيگران منطقه‌اي و جهاني امكانات قابل توجهي را فراهم آورده است. مباحث اخير اجلاس شوراي حكام (هيأت مديره) آژانس بين‌المللي انرژي هسته‌اي نشان داد اين قاعده همچنان براي كشورهاي جهان اولويت خود را حفظ كرده كه كشورها مقدم بر هر چيز در پي «منافع» خود حركت مي‌كنند، «دوست و دشمن» را نيز اين منافع مشخص مي‌كند.


   پايان خبر

تماس با ما | درباره ما | وب لاگ ما | [mail dot emrooz at gmail dot com]
Sitemap