گمان مبر كه به پايان رسيد كار مغان..... هزار باده ناخورده در رگ تاك است


اخبار روز  

معرفي سايت
کليپ «دوباره مي‌سازمت وطن»...ستاد نسیم

پایگاه خبری ستاد انتخاباتی دکتر مصطفی معین

وبلاگ شخصی دکتر معین

انجمن دفاع از حقوق زندانیان

سایت رسمی دکتر سروش

پایگاه خبری رویداد

سایت رسمی دکتر کدیور

پایگاه اطلاع رسانی خانه احزاب ايران

سایت مشترک عطاالله مهاجرانی وجمیله کدیور

روزنامه اقبال

انجمن صنفي روزنامه‌نگاران ایران

نسیم؛نسل سومی های یاور معین

سایت اندیشه وران کرد

پایگاه خبری میزان

وبنوشته های سیدمحمدعلی ابطحی

روزنامه اینتر نتی روز

کاریکاتورهای هادی حیدری

پرشین نیوز

روزنامه ایران

از این روزها ...وبسایت شخصی سعید شریعتی

وبلاگ گروهی جمعی از زنان اصلاح طلب

روزنامه اینترنتی ایران ما

ایسنا... خبرگزاری دانشجویان ایران

روزنامه اطلاعات

هفته نامه سیروان

روزنامه شرق

سایت رسمی عمادالدین باقی

خبرگزاری کار ایران

وبلاگ اختصاصی احمد شیرزاد

وبلاگ مهر...وبنوشته های علی مزروعی

خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران

پایگاه خبری تبریز نیوز

پایگاه خبری نثرما(اصفهان)

خبرگزاری میراث فرهنگی

سینا خبرگزاری جامعه جوانان ایرانی

پایگاه خبری خلیج فارس

روزنامه همبستگی

روزنامه اعتماد

روزنامه آفتاب یزد

جستجو
   
مقالات

  پیام خاتمی به کنفرانس بین المللی گفت و گوی میان فرهنک ها و تمدنها در اسپانیا


  هزینه های یک اظهار نظر


  سخنان آقای احمدی نژاد در آستانه روز قدس


  خدا و انسان معاصر(1)*


  ويژگي جامعه و دولت در انتخابات نهم*


  اتحاد،مسأله اين است


  هند؛ ديپلماسي در شرايط بحران


  فساد مالي "ارزشي ها" توطئه آمريکاست...


  دولت غير پاسخگو


  خاطراتي از يك سفرمعنوی


تريبون

  دولت پاسخگو- دولت عوام‌زده


  براي گنجي چه مي توان كرد؟


  اهميت سرمايه‌گذاري در كشور


  انرژي هسته‌اي ... آري، نه!!!


  علي و خوارج


  شيعه‌ علي بودن


  چند پرسش درباره نظارت مجمع تشخيص مصلحت بر قواي سه گانه


  داستان شب نوزدهم


  چگونه بر قلدرها غلبه كنيم؟


  هراس از دولت در سايه؟


 

   تاريخ و زمان ورود خبر : 11:26:29 - 26/7/84
آقاي وزير ارشاد و پاك كردن صورت مساله Print This Page!!!

روز-هنگامه شهيدي:
هفته گذشته "حسين صفار هرندي" وزير محترم ارشاد كه از قرار خود نيز ساليان سال از روزنامه نگاران فعال پشت صحنه و از سياستگزاران محترم روزنامه وزين" كيهان" بودند، دستوري را صادر كردند كه در جايگاه يك زن روزنامه نگار برشمردن نكاتي را در همين مورد ضروري مي دانم:

۱- آقاي وزير با صدور بخشنامه اي در وزارت فرهنگ وارشاد اسلامي حضور زنان را پس از ساعت ۱۸ در ادارات تابعه اين وزارتخانه ممنوع اعلام کرد تا در ادامه سياست هاي مهرورزانه دولت محترم و گرم نمودن كانون گرم خانواده خانمهاي كارمند اين وزارتخانه از پس از ساعت۱۸ به منازل خود بروند. البته براي زنان ايراني بايد جاي بسي خوشوقتي باشد كه اين موجودات كه از سطوح آشپزي در آشپزخانه ها و رفت وروب منازل ونگهداري كودكان كه از وظايف اصلي زنان ايراني تعريف مي شد و به طور كلي "ضعيفه" شمرده شدن به سطحي بالاتر يعني" گرم كردن كانون خانواده" ارتقا مقام يافته اند.

۲- در جمهوري اسلامي اصولا زنان جنس دوم تلقي شده و به عنوان نصف يك مرد از حقوق "نيمه انساني" برخوردارند. اين حقوق نه تنها در "ارث" و "ديه" كه حتي در تعيين دستمزد زنان نسبت به مردان نيز مشهود است وجاي بسي خوشوقتي است كه اكنون با دستور وزير محترم يك حق نيمه ديگر نيز براي زنان تعريف شده است و آن تعيين يا به نوعي "اجبار در تعيين ساعت كاري زنان" است.

۳- گويا جناب وزير محترم فراموش نموده اند كه حق زمان كاري افراد هم يكي از انواع" حقوق بشر" است كه فقط توسط خود افراد تعيين مي شود و هر كس بنا به مصلحت هاي خانوادگي و كاري وشخصي آن را براي خود تعريف مي كند. لذا كسي حتي وزير و بالاتر از آن نيز نمي تواند اين حق را از هيچ شهروندي سلب کند و اصولا در سيستمي مانند وزارت ارشاد كه بيشتر در مطبوعات و امور مربوط به آن تعريف مي شود، ساعت كاري مشخصي را نمي توان براي افراد چه زن و چه مرد تعريف كرد. اکنون اين سوال مطرح است كه جناب وزير كه خود روزنامه نگار بوده اند، چگونه توانسته اند تفكيك جنسيتي قائل شوند و آيا اين به آن معناست كه چندي ديگر عبور و مرور از راهروهاي وزارتخانه و حتي آسانسورها را تفكيك خواهند كرد؟

۴- آقاي وزير كه به فكر گرم نمودن كانون خانواده هستند بهتر مي بود براي مادران كارمند دستوراحداث مهد كودكي درساختمان وزرات ارشاد ومراكز زير مجموعه اين وزارتخانه مي دادند تا حق رسيدگي به كودكان از مادران آنها سلب نگردد يا تدبيري در افزايش مدت زمان مرخصي زايمان براي زنان زير مجموعه خود مي انديشيدند تا سر منشاء تحولي در دولت درجهت رفاه مادران كارمند باشند.

۵- بايد به وزير محترم ارشاد يادآور شد، مبادا اين سياست مهرورزانه ادامه يابد و دامنه اين دستور از مطبوعه دولتي"ايران" و "خبرگزاري جمهوري اسلامي" به مطبوعات و خبرگزاري هاي خصوصي نيز تسري يابد، چرا كه در اين صورت بسياري از زنان خبرنگار مجبور خواهند شد براي ادامه سياست هاي مهرورزانه دولت منتخب به منازل بروند ومديران مسئول مطبوعات نيز مجبور خواهند شد كه فقط از خبرنگاران و روزنامه نگاران مرد استفاده نمايند. در اين صورت اين پرسش بوجود خواهد آمد كه اين افراد چگونه بايد از قانون فوق تبعيت كنند و آيا بايد بخشنامه اي ديگر براي آنان به تحرير درآيد كه آنان نيز با همسرانشان در محل كار حضور يابند تا كانون گرم خانواده مردان روزنامه نگار دچار تزلزل نگردد؟

۶- مسلما تفكري كه منجر به صدور اين بخشنامه شده است به دنبال آسايش و راحتي زنان نبوده و به نوعي به دنبال پاك كردن برخي صورت مسئله ها نظير اينكه ممكن است با حضور زنان در ساعات پاياني روز برخي ازآقايان مدير در اين وزارتخانه به مفسده بيفتند بوده و بيم آن مي رود كه در روزهاي آينده مسئولان حراست هاي سازمانها و نهادها و وزارتخانه ها و علي الخصوص مجلس شوراي اسلامي كه سابقه ممنوع الورود كردن يك خبرنگار زن را درهمين اواخر در كارنامه خود دارد به مطبوعات بخشنامه اي ديگر دهند كه هيچ زن خبرنگاري حق حضور در حوزه هاي خبري را ندارد و مديران مسئول از معرفي خبرنگاران زن به حوزه ها ي خبري خودداري كنند.

۷- در پايان اين سوال مطرح مي شود كه دختران جواني كه هنوز ازدواج نكرده اند چگونه مي توانند مصداق اين بخشنامه قرار گيرند؟ شايد وزير محترم در چند روز آينده دستور منع به كار گيري دختران يا منع بكار گيري زنان در اداره هاي اين وزارتخانه را بدون اجازه شوهران شان صادر نمايند...


   پايان خبر

تماس با ما | درباره ما | وب لاگ ما | [mail dot emrooz at gmail dot com]
Sitemap