گمان مبر كه به پايان رسيد كار مغان..... هزار باده ناخورده در رگ تاك است


اخبار روز  

معرفي سايت
کليپ «دوباره مي‌سازمت وطن»...ستاد نسیم

پایگاه خبری ستاد انتخاباتی دکتر مصطفی معین

وبلاگ شخصی دکتر معین

انجمن دفاع از حقوق زندانیان

سایت رسمی دکتر سروش

پایگاه خبری رویداد

سایت رسمی دکتر کدیور

پایگاه اطلاع رسانی خانه احزاب ايران

سایت مشترک عطاالله مهاجرانی وجمیله کدیور

روزنامه اقبال

انجمن صنفي روزنامه‌نگاران ایران

نسیم؛نسل سومی های یاور معین

سایت اندیشه وران کرد

پایگاه خبری میزان

وبنوشته های سیدمحمدعلی ابطحی

روزنامه اینتر نتی روز

کاریکاتورهای هادی حیدری

پرشین نیوز

روزنامه ایران

از این روزها ...وبسایت شخصی سعید شریعتی

وبلاگ گروهی جمعی از زنان اصلاح طلب

روزنامه اینترنتی ایران ما

ایسنا... خبرگزاری دانشجویان ایران

روزنامه اطلاعات

هفته نامه سیروان

روزنامه شرق

سایت رسمی عمادالدین باقی

خبرگزاری کار ایران

وبلاگ اختصاصی احمد شیرزاد

وبلاگ مهر...وبنوشته های علی مزروعی

خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران

پایگاه خبری تبریز نیوز

پایگاه خبری نثرما(اصفهان)

خبرگزاری میراث فرهنگی

سینا خبرگزاری جامعه جوانان ایرانی

پایگاه خبری خلیج فارس

روزنامه همبستگی

روزنامه اعتماد

روزنامه آفتاب یزد

جستجو
   
مقالات

  سيره علوي(1)*


  فساد مالي "ارزشي ها" توطئه آمريکاست...


  تركمانچاي


  مظلمه خون سیاوش


  مصوبه دولت علیه گفتگوی تمدنها


  تبهكار طلبكار


  درس هايى براى فرمانروايان


  مثل بچه آدم حرف بزن ...


  حريم مقدس "مفسدين"


  آينده انديشى در عرصه سياست ملى و بين المللى


تريبون

  داستان شب نوزدهم


  هراس از دولت در سايه؟


  مي روند...


  درباره كاهش نرخ بهره


  گرت مملكت بايد آراسته...


  سوارشدن برقطار صلح


  جدول زمانبندي فصل پاييز كارگاه‌هاي آموزشي جبهه مشارکت اصفهان


  پارلمان استانى


  تازيانه بر آب


  بيانيه كروبى درباره انتخابات خبرگان


 

   تاريخ و زمان ورود خبر : 17:03:22 - 2/8/84
هراس از دولت در سايه؟ Print This Page!!!

برخورد هيات وزيران با ميراث خاتمي
روز-هنگامه شهيدي :درآخرين روز هفته گذشته در خبرها آمده بود كه به پيشنهاد نهاد رياست جمهوري و تصويب هيات دولت، مصوبه هيات دولت قبلي در خصوص اعطاي مجوز به مؤسسات وابسته به سيد محمد خاتمي مبني برامكان مامور به خدمت شدن پرسنل سازمان هاي دولتي- درصورت موافقت مسوول سازمان- به مؤسسه "گفتگوي فرهنگ ها" و "باران" غير قانوني اعلام شده است. دولت احمدي نژاد، به اين ترتيب با طرح ادعاي غيرقانوني بودن تصويب نامه دولت ماقبل خود، الحاق نام دو مؤسسه مزبور به ليست مؤسسات قانون استخدام كشوري را لغو نمود.

خاتمي و پيش بيني "تهاجمات"

پس از برگزاري انتخابات رياست جمهوري و انتخاب محمود احمدي نژاد، سيد محمد خاتمي رئيس جمهوري سابق دو مؤسسه با نام هاي "مؤسسه بين المللي گفتگوي فرهنگ‌ها" و "بنياد باران" [بنياد آزادي، رشد و آباداني ايران] را تأسيس نمود. در آخرين روز رياست جمهوري او، طي مصوبه‌اي در 11 مرداد ماه 1384 نام اين دو مؤسسه خصوصي به ليست مؤسسات قانون استخدام كشوري اضافه شد و برخي از مديران و كارشناسان دولت به اين دو مؤسسه جديد انتقال يافتند. براساس مصوبه دولت قبل، كارشناسان و مديران مزبور از حقوق و مزاياي دولتي كشور و همچنين رديف بودجه دولت استفاده كرده و مزاياي گسترده مؤسسات موضوع ب ماده 11 قانون استخدام كشوري شامل آنها مي‌گرديد.

محمد خاتمي پيش از ترک کرسي رياست جمهوري از طي شدن مقدمات حقوقي تشکيل اين مؤسسات خبر داده بود وهدف از تأسيس آن را تلاش در جهت "خدمت فرهنگي، علمي و تحقيقاتي و کارآفريني و تربيت مديران برجسته و بخصوص جذب و جلب فناوري هاي نوين" اعلام کرده بود. او قبلا درجلسه‌اي كه با مديران ارشد دولتش در آخرين روز تيرماه گذشته داشت گفته بود: "به زودي نام بنيادي اعلام خواهد شد كه مقدمات حقوقي آن در حال طي شدن است و هر كس از دوستان و مديران و دانشمندان بزرگوار كه آمادگي داشته و داوطلب حضور در آن باشند، قدمشان را روي چشم مي‌گذارم. اميدوارم كه بتوانيم در اين بنياد در جهت خدمت فرهنگي، علمي و تحقيقاتي و كارآفريني و تربيت مديران برجسته و به خصوص جذب و جلب فناوري‌هاي نوين تلاش كنيم. اگر داوطلب باشيد مي‌توانيم به صورت دوره‌اي اين قبيل نشست‌ها را داشته باشيم و با هم درددل كنيم. البته اين پيش‌بيني را مي‌كنيم كه در آينده تهاجمات فراوان‌تر خواهد شد و ما مي‌توانيم حداقل در عرصه دفاع از دستاوردهايي كه براي ملت بوده، به صورت جمعي بهتر كار كنيم".

اهداف " باران" : تئوريزه كردن تفكرات و روز آمدي

خاتمي و تني چند از اعضاي دولت اصلاح طلبش، با ثبت "باران"، هدف از تأسيس آن را، گردآوردن "مديران باتجربه" کنار يکديگر ذكر كردند تا "فارغ از ديد سياسي و جناحي" به امور راهبردي و تصميم سازي کشور کمک کنند. رياست اين بنياد را خود خاتمي عهده دار شد و حسن حبيبي و محمدرضا عارف که سمت معاون اولي خاتمي را در دوران رياست جمهوري اش به ترتيب به عهده داشتند، محمد باقريان رئيس پيشين سازمان امور اداري و استخدامي محمد ستاري فر، رئيس پشين سازمان مديريت و برنامه ريزي، صفدر حسيني وزير پيشين دارايي و جعفر توفيقي وزير پشين علوم، اعضاي هيأت مديره بنياد شدند. حبيب‌ الله بيطرف وزير پيشين نيرو و معاون او در زمان وزارت و رضا اردکانيان نيز به ترتيب به عنوان بازرس اصلي و علي البدل بنياد باران انتخاب شدند.

آن گونه كه از قول محمد ستاري فر، عضو هيأت مؤسسان نقل شده، قرار است "بنياد باران" را افرادي را که تجربيات مديريتي اندوخته اند اما به هر دليل از صحنه اجرايي و تصميم گيري کشور کنار مي روند، "روزآمد" نگه دارند و به آنان امکان دهند ايده ها و تفکرات خود را "تئوريزه" کنند تا به دستگاه ها و بخش هاي مختلف کشور عرضه شود. مؤسسان "بنياد باران" در تکاپوي جذب چهل مدير باتجربه اند تا اولين مجمع عمومي، شوراي عالي سياستگذاري، مديرعامل و هيأت مديره بنياد را تعيين کنند و در اين راستا از ميان وزيران، استانداران، دانشگاهيان، محققان و بخش خصوصي، افرادي را نامزد عضويت در بنياد کرده اند. رضا اردکانيان، بازرس علي البدل "بنياد باران" گفته بود که اين بنياد براي تربيت نيرو، تأسيس مؤسسات پژوهشي و دانشگاه را مدنظر قرار خواهد و بودجه خود را نيز از طريق دريافت حق عضويت و راههاي اينچنيني تأمين خواهد کرد. تشکيل اين بنياد اقدامي براي جلوگيري از فراموش شدن يا از ميان بردن دستاوردهايي تلقي مي شود که محمد خاتمي در دوران هشت ساله رياست جمهوري اش کسب کرد.

تضاد در ادعا و عمل دولت منتخب و ترس از دولت سايه

پيشتر و در اولين روزهاي آغاز به كار محمود احمدي نژاد رئيس جمهور منتخب او با تقدير از خدمات انجام شده دولت فعلي ادعا كرده بود بايد از تمامي تجربيات بهره‌ گيري شود تا ضمن استمرار ثبات مثبت دولت فعلي اگر ضعف و كاستي به هر دليل وجود دارد ريشه يابي شده و براي رفع آن تلاش شود. احمدي نژاد با بيان اينكه مذاكراتي در خصوص انتقال تجربيات دولت خاتمي به دولت فعلي وجود داشته گفته بود در اين راستا ساز و كارهايي مشخص پيش بيني شده تا تمامي كساني كه دست‌اندركار اداره كشور بودند تجربيات و نقطه نظرات خود را به دولت آينده منتقل كنند تا اين دولت با اشراف و احاطه بر تمامي مسائل اجرائي كارها را به درستي انجام دهد.

احمدي‌نژاد با تأكيد بر اينكه ميان خود و آقاي خاتمي جدايي نمي‌بيند گفته بود "من هم علاقه‌مندم كه از همه تجربيات جناب آقاي خاتمي و گروه همراهش استفاده كنم تا امانتي كه ملت ايران به ايشان سپرده است بنابر راي ملت به فرد بعدي بسپارد". اما هنوز "باران" نباريده، همانگونه كه سيد محمد خاتمي پيش بيني كرده بود "تهاجمات" آغاز شد. گويي پيشنهاد كنندگان "لغو مجوز" و اعلام آن در رسانه ها، آن هم در حالي كه هنوز حتي يك نفر به اين دو مؤسسه مأمور نشده و يك ريال هم به اين دو مؤسسه كمك نشده است، در صدد القا اين نكته بودند كه سيد محمد خاتمي از اموال عمومي دولت به سود خود سواستفاده كرده است!
اين اقدام، چنان بار سياسي شديدي داشت که حتي ابراز انزجار برخي از تريبون هاي جناح محافظه کار را نيز به دنبال داشت. در همين ارتباط، سايت خبري "انتخاب" در گزارشي با انتقاد از اقدام تبليغاتي دولت احمدي نژاد تاکيد کرد: "همه نيك ميدانند كه خاتمي هرگز شايسته چنين اتهام هاي ناروايي نيست و از هر طائفه يا جناحي كه باشد نمي توان در پاكي، سلامت، صداقت، نجابت اين سيد وارسته ذره اي ترديد كرد."

"انتخاب"، با تصريح بر آنکه: " به نظر مي رسد هيأت محترم دولت فراموش كرده اند كه خود جناب احمدي نژاد در زمان تصدي شهرداري، چه مبالغ هنگفتي به مؤسسات غير دولتي كه ايشان فعاليت آن مجموعه را مثبت ارزيابي كرده بود [درحالي كه هيچ ربطي به وظايف شهرداري نداشت] كمك كرده اند"، ابراز تعجب کرد: "اعضاي محترم هيأت دولت حتي به خود زحمت نداده اند تا به حال سري به رديف هاي بودجه همين امسال بزنند و ببينند كه ده ها و ده ها مؤسسه كاملا خصوصي را در شمار كمك بگيران و مستمري بگيران ازمحل بودجه عمومي دولت به چشم مي خورند و طبق همين "قانون" دولت موظف شده است كه به پاره اي مؤسسات كه فعاليت شان در حوزه گفت وگوي فرهنگ هاست كمك كند. هر چند معلوم نيست كه نهاد رياست جمهوري طبق كدام قانون و ازچه زماني "دولت جديد" مامور تشخيص قانوني بودن يا خلاف قانون بودن مصوبات دولت هاي پيشين شده است و چگونه است كه تنها ماموربه تشخيص قانوني بودن يا غير قانوني بودن يك مصوبه ازهزاران مصوبه هيات دولت قبلي شده اند."

شايد هم هيات دولت به جبران تصميم دولت خاتمي براي عدم حضور احمدي‌نژاد به عنوان شهردار تهران در جلسات دولت تصميم گرفته اند تا مؤسسات رييس جمهوري سابق را از زيرمجموعه اين نهاد خارج نمايند و خاتمي را در تنگنا قرار دهند. به هر تقدير، اگر چه دبيركل حزب موتلفه گفته بود اصولگرايان از تأسيس چنين تشكل هايي توسط خاتمي به دليل اعتقادي كه او به مجموعه نظام دارد، استقبال كرده و آن را "دولت در سايه" تلقي نمي كنند، اما به نظر مي آيد که دولت جديد، پيچيدن بوي "ياس" در "باران" را خوش نمي دارند.


   پايان خبر

تماس با ما | درباره ما | وب لاگ ما | [mail dot emrooz at gmail dot com]
Sitemap