گمان مبر كه به پايان رسيد كار مغان..... هزار باده ناخورده در رگ تاك است


اخبار روز  

معرفي سايت
کليپ «دوباره مي‌سازمت وطن»...ستاد نسیم

پایگاه خبری ستاد انتخاباتی دکتر مصطفی معین

وبلاگ شخصی دکتر معین

انجمن دفاع از حقوق زندانیان

سایت رسمی دکتر سروش

پایگاه خبری رویداد

سایت رسمی دکتر کدیور

پایگاه اطلاع رسانی خانه احزاب ايران

سایت مشترک عطاالله مهاجرانی وجمیله کدیور

روزنامه اقبال

انجمن صنفي روزنامه‌نگاران ایران

نسیم؛نسل سومی های یاور معین

سایت اندیشه وران کرد

پایگاه خبری میزان

وبنوشته های سیدمحمدعلی ابطحی

روزنامه اینتر نتی روز

کاریکاتورهای هادی حیدری

پرشین نیوز

روزنامه ایران

از این روزها ...وبسایت شخصی سعید شریعتی

وبلاگ گروهی جمعی از زنان اصلاح طلب

روزنامه اینترنتی ایران ما

ایسنا... خبرگزاری دانشجویان ایران

روزنامه اطلاعات

هفته نامه سیروان

روزنامه شرق

سایت رسمی عمادالدین باقی

خبرگزاری کار ایران

وبلاگ اختصاصی احمد شیرزاد

وبلاگ مهر...وبنوشته های علی مزروعی

خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران

پایگاه خبری تبریز نیوز

پایگاه خبری نثرما(اصفهان)

خبرگزاری میراث فرهنگی

سینا خبرگزاری جامعه جوانان ایرانی

پایگاه خبری خلیج فارس

روزنامه همبستگی

روزنامه اعتماد

روزنامه آفتاب یزد

جستجو
   
مقالات

  پیام خاتمی به کنفرانس بین المللی گفت و گوی میان فرهنک ها و تمدنها در اسپانیا


  هزینه های یک اظهار نظر


  سخنان آقای احمدی نژاد در آستانه روز قدس


  خدا و انسان معاصر(1)*


  ويژگي جامعه و دولت در انتخابات نهم*


  اتحاد،مسأله اين است


  هند؛ ديپلماسي در شرايط بحران


  فساد مالي "ارزشي ها" توطئه آمريکاست...


  دولت غير پاسخگو


  خاطراتي از يك سفرمعنوی


تريبون

  دولت پاسخگو- دولت عوام‌زده


  براي گنجي چه مي توان كرد؟


  اهميت سرمايه‌گذاري در كشور


  انرژي هسته‌اي ... آري، نه!!!


  علي و خوارج


  شيعه‌ علي بودن


  چند پرسش درباره نظارت مجمع تشخيص مصلحت بر قواي سه گانه


  داستان شب نوزدهم


  چگونه بر قلدرها غلبه كنيم؟


  هراس از دولت در سايه؟


 

   تاريخ و زمان ورود خبر : 17:24:45 - 2/8/84
خاطراتي از يك سفرمعنوی Print This Page!!!

وبلاگ دکترمعین:
ايام شهادت اميرمومنان علي (ع) و ليالي قدر را گرامي مي داريم.
چندي قبل (28/5/84) با مروري بر اظهار نظرها، پيشنهادها و پرسش هاي شما در وبلاگ، آنها را در شش محور جمعبندي كردم. سپس توضيحاتي در ارتباط با سه محور (1) نقد انتخابات نهم (2) سلامتي و آزادي اكبر گنجي و زندانيان سياسي و (3) پيگيري تشكيل جبهه دموكراسي و حقوق بشر ارائه شد.
و اما سه محور باقيمانده اينهاست: 1- اظهار محبت ها،نگراني هاو تأسف و دغدغه دوستان عزيز نسبت به فرآيند انتخابات و پيامدهاي آن، چشم انداز آينده كشور2- تأكيدبر بروز نگهداشتن و فعال كردن وبلاگ، حضور بيشتر در جمع دوستان و همفكرانم در سراسر كشور ونه فقط تهران، ادامه گفتگو نه فقط از راه دور و با كامپيوتر بلكه از نزديك و رودرو 3- و نيز گزارش بيشتر از اوضاع و احول شخصي و مسايل روز كشور، راهبردهاي آينده و برنامه هاي امروز و فردا و فرادهاي ديگر و....
در ماه خدا و ضيافت الله هستيم و با دعاهاي ماه مبارك و از جمله دعاي " اللهم ارزقني حج بيتك الحرام ... " بعد از هر نماز اوقات خوشي داريم. انشاء الله دعوت شويم كه به اتفاق هم با جمع راهيان ديار نور هربار مشرف شويم. در نوشته قبلي وعده دادم كه گوشه اي از خاطرات زيارت مدينه النبي و خانه خدا را كه خانه امن و پناهگاه معنوي مردم است وبه نوعي با مباحث ما هم ارتباط پيدا مي كند برايتان بازگو كنم.
جاي همة شما خالي، روز قبل از عيد سعيد مبعث ( 27 رجب) به مدينه وارد شديم، در فضايي كه غرق در نور و معنويت و عطر آگين از ذكر و دعا و عواطف قلبي و عاشقانه اي بود كه امت حرمان كشيده و بي پناه اسلام به پيامبر و خانواده مظلومش در بقيع ابراز مي كردند. اگر بدانيد كه ايستادن در پيش روي پدر عزيز و شفيع امت و راز گويي و شكايت و درد دل با حبيب خدا و مظهر رحمت الهي آن هم در باغي از باغهاي بهشت (فضاي بين منبر و محراب پيامبر "ص") و در ميان پيروان باوفا وبي ريايش چه اندازه دلنشين،رويايي و آرامش دهنده است؟ با همه وجود دركش مي كني ولي قابل وصف هم نيست، اصلاً گذشت زمان را احساس نمي كني، از زمان و مكان و مردمان جدا مي شوي، نمي تواني دل بكني....
بارها و بارها براي همه شما، شما جوانان و همه ملت ايران، همه مسلمانان و همه انسانهاي پاك و آرزومند و براي رفع تمامي مشكلات و گرفتاريها، بلاها و بيماريها، فقر ومحروميت ها،‌ظلم پذيري و استضعاف، تجاوز و آتش افروزي سفاكان، گمراهي و كژ انديشي مدعيان دانش و تفكر و فرهنگ و بويژه جمود و تحجر و خشونت متوليان دين و حكومت و ... دعا كردم، اميدوارم خدايمان پذيرفته باشد. هر چند دعا ضروري است ولي به تنهايي كافي هم نيست، مقدمه اي است براي پالايش هر چه بيشتر جان وتقويت انگيزه و عزم و تلاش و آرمانخواهي، راه درازي در پيش داريم و الي الله المصير. به فرموده پيامبرمان همه ما مسئوليم و بايد پاسخگو باشيم. دغدغه و تشويش پيامبر عزيزمان را در 1400 سال قبل بياد آوريم كه مي فرمود:" اني لا اخاف علي امتي الفقر، ولكن اخاف عليهم من سوء التدبير"
( بيم و نگراني من از فقر و تهيدستي امتم نيست، بلكه از سوء تدبير در جامعه اسلامي بيمناكم)
در اين زمان تقريباً تمام كشورهاي اسلامي به دليل ضعف فرهنگ و مديريت علمي و فقدان ساختارهاي دموكراتيك دچار عقب افتادگي و وابستگي همه جانبه فرهنگي، اقتصادي و سياسي- اجتماعي هستند.
امروز توليد و درآمد ملي مجموعه جهان اسلام حتي قابل مقايسه با يكي از كشورهاي صنعتي پيشرفته نيست. ايران ما هم جزو همين كشورهاست وعليرغم اينكه از عظيم ترين منابع مادي و معنوي (منابع سرشار انساني، تاريخ وتمدن، دين ومذهب، منابع طبيعي و ... و موقعيت ژئوپولتيك) برخوردار است دچاربحران مديريت و از دست رفتن فرصتهاست. ما از نظر بهره وري در نازل ترين رتبه هاي جهاني قرار داريم. سال ها قبل با مرحوم پروفسور عبد السلام دريكي از جلسات جنبي آكادمي علوم جهان سوم (TWAS) صحبت مي كرديم، او مي گفت از نظر استعداد و امكان توسعه و پيشرفت علم و فناوري در ميان كشورهاي اسلامي، من اميدم به ايران است. حال به خود بر گرديم آيا علم وتحقيق، دانشگاه ها و مراكز پژوهشي و دانشمندان و متفكران مسئول از چه منزلتي در نظام ارزشگزاري جامعه ما و مديريت كلان كشورمان برخوردارند؟! اين چگونه افتخاري است كه كشوري با جوان‌ ترين جمعيت و جواناني برومند و مستعد اولين ركورد دار جهاني اعتياد و يا فرار مغزها و سرمايه هاي مادي و مديريتي باشد. استادان دانشگاهش حتي حق پيشنهاد و انتخاب مديرانش را نداشته باشندو افراد بي نام و نشان و با قد و اندازه اي فروتر از مسئوليت هاي علمي از بالا و بيرون سفارش شده و تحميل شوند. در دانشگاههاي معتبر دنيا حتي براي انتخاب رئيس يك گروه يا دپارتمان علمي در سطح جهاني فرا خوان مي دهند و از ميان نامزدان مربوط برجسته ترين فرد از نظر سوابق و شخصيت علمي انتخاب مي شود. دانشگاه واحد آموزشي يك پادگان نظامي و يا اداره كل يك وزارتخانه نيست. پويايي و بالندگي دانشگاه در گرو برخورداري از منزلت، حرمت، آزادي علمي، خود گرداني و استقلال است وچنين دانشگاهي است كه مي تواند پيشاهنگ توسعه و پيشرفت جامعه خود باشد.
ادامة خاطرات و گزارش ديدارها و بحث و گفتگوهايي كه با هموطنانمان داشتيم بماند براي بعد.
"با تجديد ارادت و مودت"


   پايان خبر

تماس با ما | درباره ما | وب لاگ ما | [mail dot emrooz at gmail dot com]
Sitemap