گمان مبر كه به پايان رسيد كار مغان..... هزار باده ناخورده در رگ تاك است


اخبار روز  

معرفي سايت
کليپ «دوباره مي‌سازمت وطن»...ستاد نسیم

پایگاه خبری ستاد انتخاباتی دکتر مصطفی معین

وبلاگ شخصی دکتر معین

انجمن دفاع از حقوق زندانیان

سایت رسمی دکتر سروش

پایگاه خبری رویداد

سایت رسمی دکتر کدیور

پایگاه اطلاع رسانی خانه احزاب ايران

سایت مشترک عطاالله مهاجرانی وجمیله کدیور

روزنامه اقبال

انجمن صنفي روزنامه‌نگاران ایران

نسیم؛نسل سومی های یاور معین

سایت اندیشه وران کرد

پایگاه خبری میزان

وبنوشته های سیدمحمدعلی ابطحی

روزنامه اینتر نتی روز

کاریکاتورهای هادی حیدری

پرشین نیوز

روزنامه ایران

از این روزها ...وبسایت شخصی سعید شریعتی

وبلاگ گروهی جمعی از زنان اصلاح طلب

روزنامه اینترنتی ایران ما

ایسنا... خبرگزاری دانشجویان ایران

روزنامه اطلاعات

هفته نامه سیروان

روزنامه شرق

سایت رسمی عمادالدین باقی

خبرگزاری کار ایران

وبلاگ اختصاصی احمد شیرزاد

وبلاگ مهر...وبنوشته های علی مزروعی

خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران

پایگاه خبری تبریز نیوز

پایگاه خبری نثرما(اصفهان)

خبرگزاری میراث فرهنگی

سینا خبرگزاری جامعه جوانان ایرانی

پایگاه خبری خلیج فارس

روزنامه همبستگی

روزنامه اعتماد

روزنامه آفتاب یزد

جستجو
   
مقالات

  پیام خاتمی به کنفرانس بین المللی گفت و گوی میان فرهنک ها و تمدنها در اسپانیا


  هزینه های یک اظهار نظر


  سخنان آقای احمدی نژاد در آستانه روز قدس


  خدا و انسان معاصر(1)*


  ويژگي جامعه و دولت در انتخابات نهم*


  اتحاد،مسأله اين است


  هند؛ ديپلماسي در شرايط بحران


  فساد مالي "ارزشي ها" توطئه آمريکاست...


  دولت غير پاسخگو


  خاطراتي از يك سفرمعنوی


تريبون

  دولت پاسخگو- دولت عوام‌زده


  براي گنجي چه مي توان كرد؟


  اهميت سرمايه‌گذاري در كشور


  انرژي هسته‌اي ... آري، نه!!!


  علي و خوارج


  شيعه‌ علي بودن


  چند پرسش درباره نظارت مجمع تشخيص مصلحت بر قواي سه گانه


  داستان شب نوزدهم


  چگونه بر قلدرها غلبه كنيم؟


  هراس از دولت در سايه؟


 

   تاريخ و زمان ورود خبر : 11:10:19 - 4/8/84
دولت غير پاسخگو Print This Page!!!

سرمقاله شماره 26 مشارکت:در روزهاي گذشته دبير هيأت دولت رسماً اعلام كرد كه دولت احمدي‌نژاد به سخنگو نياز ندارد و اطلاع‌رساني به طور رسمي انجام خواهد شد. در طي دو ماهي كه از عمر رياست احمدي‌نژاد مي‌گذرد وي به انحاي مختلف از حضور در جمع خبرنگاران احتراز كرده و در مواردي نارضايتي و بي‌رغبتي خود را از مواجهه با سؤالات افكار عمومي اعلام نموده كه آخرين مورد آن در جلسه هفته گذشته سران 3 قوه در باره مفاسد اقتصادي روي داد كه وي در آنجا اعلام كرد ترجيح مي‌دهد در سكوت كار كند و لذا از اين به بعد مزاحم خبرنگاران نخواهد شد! اعضاي دولت وي نيز كمترين آمادگي را تاكنون براي پاسخ به سؤوالات رسانه‌ها داشته‌اند حتي در افواه شنيده شده كه در گفت‌وگوي مقدماتي قبل از وزارت به آنان ابلاغ شده كه از گفت‌وگو با رسانه‌ها بپرهيزند. بدين ترتيب جلسات چهارشنبه هيأت وزيران كه معمولاً محل ملاقات خبرنگاران با وزرا و نيز رئيس جمهور بود پشت درهاي كاملاً بسته برگزار مي‌شود و جلسات سخنگوي دولت نيز كه همه هفته محل پرسش و پاسخ نماينده دولت با رسانه‌ها بود به تعطيلي كشيده شده است. اين نحوه مواجهه دولت با افكار عمومي به قدري بسته و خشك است كه حتي اعتراض رسانه‌هاي خودي و از جمله صدا و سيما را نيز برآورده است. در حالي كه احمدي‌نژاد در زمان تبليغات رياست جمهوري، دولت خود را پاسخگو‌تر از دولت فعلي معرفي مي‌كرد و خود را نيز متعهد به حضور در ميان مردم و ملاقات بدون حائل با آنها مي‌دانست و اعلام كرده بود هر 45 روز يك بار با رسانه ملي گفت‌وگوي زنده خواهد داشت ولي از همه آن وعده‌ها هم‌اكنون ديوارهاي بسته و مسؤولان بي‌پاسخ باقي مانده‌اند. آخرين ابتكار برخي وزراي او نيز اين است كه يكي شماره موبايلش را اعلام كند و بعد آن را روي پيغام‌گير بگذارد و ديگري آدرس Email بر روي سرويس Yahoo اعلام كند! در حالي كه حتي اين ابتكارات نيز كاملاً يكسويه است و پيغام دهنده پاسخي به سؤال يا نياز خود دريافت نخواهد كرد.
«پاسخگويي» با باور داشتن به «دموكراسي» و نيز استقرار و گستره و عمق آن نسبتي مستقيم دارد، هر اندازه كه مباني دموكراسي در جامعه‌اي ضعيف‌تر باشد به همان ميزان نيز قدرت به سمت پاسخ‌ نگفتن ميل مي‌يابد. در جامعه ما كه مطبوعات مستقل و آزاد مدتي است كه به محاق توقيف رفته‌اند و آنها نيز كه مانده‌اند تحت فشارهاي پيدا و پنهان ناگزيرند براي بقاي خود از طرح پاره‌اي مسائل مرتبط با قدرت كاملاً احتياط كنند، نمايندگان مجلس نيز كه علي‌القاعده بايد به عنوان نمايندگان افكار عمومي نقش بازپرسي از قدرت و نظارت بر آن را ايفا كنند به دليل ماهيت مجلس و نحوه ورود آنان به مجلس، چنين انتظاري طبيعتاً محقق نخواهد شد، تشكل‌ها و سازمان‌هاي صنفي و سياسي نيز يا تريبون ندارند و يا به انحاي مختلف از پرسشگري باز مي‌مانند و يا ترجيح مي‌دهند فعلاً مدتي را به سكوت بگذرانند در نتيجه طبع دولت امنيتي-نظامي كه با پاسخگويي در تنافر است اين امكان را مي‌يابد كه فارغ از پرسش، تصميم‌گيري‌ها را به پشت پرده‌ها بكشاند و تلاش نمايد تا حداكثر ممكن، افكار عمومي را به مسائل سطحي و بي‌ارتباط با نحوه تصميم‌گيري‌ها و تصميم‌سازي‌ها مشغول دارد.
هر مقام مسؤولي كه از سؤوالات رسانه‌ها و افكار عمومي به هر بهانه‌اي شانه خالي كند هشداري را بر مي‌انگيزاند كه كل جامعه بايد نسبت به عواقب آن حساس باشد. جامعه ما با تجربه حوادث تلخي همچون عملكرد وزارت اطلاعات قبل از دوم خرداد و نيز پاره‌اي عملكردهاي ستاد ضد اصلاحات در دوران خاتمي از اين نظر حساس‌تر است. پاسخگويي دولت نه فقط حفظ يك الزام دموكراتيك در دنياي مدرن است بلكه در جامعه ما ماهيتي ديني نيز دارد گو اينكه سال گذشته سال پاسخگويي اعلام شده بود و نام‌گذاري يك سال به يك عنوان به اين معنا نيست كه سال‌هاي ديگر از پرداختن به آن بي‌نيازند! دولت احمدي‌نژاد هر ماهيتي كه دارد و هر اندازه كه جهت خود را با مردم و افكار عمومي يكسويه كند و تنها به انتقال اخبار تبليغاتي و دست‌چين شده بپردازد و از تحت سؤوال بودن فرار كند به همان اندازه راه را براي ايجاد و گسترش رسانه‌هاي مخرب نظير شايعه گشوده است، رسانه‌هايي كه نه امكان توقيف آنها هست و نه امكان كنترل و نظارت و برخورد با آن! به همين جهت توصيه مي‌شود حال كه دولت در ابتداي راه است دست از اين روش نا پسند بردارد، درهاي وزارتخانه‌ها و سازمان‌ها و رياست جمهوري را بر روي نمايندگان افكار عمومي بگشايد و بداند كه تنها يك روش دوسويه انتقال پيام است كه مي‌تواند افكار عمومي را نسبت به رخدادها قانع سازد در غيراين صورت پاره‌اي روش‌هاي پيشين مجدداً احيا مي‌شوند و هم از اعتماد مردم به رسانه‌هاي داخلي كاسته خواهد شد و هم اعتماد عمومي به مراجع مسؤول. چنين مباد.


   پايان خبر

تماس با ما | درباره ما | وب لاگ ما | [mail dot emrooz at gmail dot com]
Sitemap