گمان مبر كه به پايان رسيد كار مغان..... هزار باده ناخورده در رگ تاك است


اخبار روز  

معرفي سايت
کليپ «دوباره مي‌سازمت وطن»...ستاد نسیم

پایگاه خبری ستاد انتخاباتی دکتر مصطفی معین

وبلاگ شخصی دکتر معین

انجمن دفاع از حقوق زندانیان

سایت رسمی دکتر سروش

پایگاه خبری رویداد

سایت رسمی دکتر کدیور

پایگاه اطلاع رسانی خانه احزاب ايران

سایت مشترک عطاالله مهاجرانی وجمیله کدیور

روزنامه اقبال

انجمن صنفي روزنامه‌نگاران ایران

نسیم؛نسل سومی های یاور معین

سایت اندیشه وران کرد

پایگاه خبری میزان

وبنوشته های سیدمحمدعلی ابطحی

روزنامه اینتر نتی روز

کاریکاتورهای هادی حیدری

پرشین نیوز

روزنامه ایران

از این روزها ...وبسایت شخصی سعید شریعتی

وبلاگ گروهی جمعی از زنان اصلاح طلب

روزنامه اینترنتی ایران ما

ایسنا... خبرگزاری دانشجویان ایران

روزنامه اطلاعات

هفته نامه سیروان

روزنامه شرق

سایت رسمی عمادالدین باقی

خبرگزاری کار ایران

وبلاگ اختصاصی احمد شیرزاد

وبلاگ مهر...وبنوشته های علی مزروعی

خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران

پایگاه خبری تبریز نیوز

پایگاه خبری نثرما(اصفهان)

خبرگزاری میراث فرهنگی

سینا خبرگزاری جامعه جوانان ایرانی

پایگاه خبری خلیج فارس

روزنامه همبستگی

روزنامه اعتماد

روزنامه آفتاب یزد

جستجو
   
مقالات

  پیام خاتمی به کنفرانس بین المللی گفت و گوی میان فرهنک ها و تمدنها در اسپانیا


  هزینه های یک اظهار نظر


  سخنان آقای احمدی نژاد در آستانه روز قدس


  خدا و انسان معاصر(1)*


  ويژگي جامعه و دولت در انتخابات نهم*


  اتحاد،مسأله اين است


  هند؛ ديپلماسي در شرايط بحران


  فساد مالي "ارزشي ها" توطئه آمريکاست...


  دولت غير پاسخگو


  خاطراتي از يك سفرمعنوی


تريبون

  دولت پاسخگو- دولت عوام‌زده


  براي گنجي چه مي توان كرد؟


  اهميت سرمايه‌گذاري در كشور


  انرژي هسته‌اي ... آري، نه!!!


  علي و خوارج


  شيعه‌ علي بودن


  چند پرسش درباره نظارت مجمع تشخيص مصلحت بر قواي سه گانه


  داستان شب نوزدهم


  چگونه بر قلدرها غلبه كنيم؟


  هراس از دولت در سايه؟


 

   تاريخ و زمان ورود خبر : 11:23:12 - 4/8/84
هند؛ ديپلماسي در شرايط بحران Print This Page!!!

مشارکت-مراد ويسي:فن ديپلماسي و هنر ديپلمات‌ها، پيشبرد منافع ملي با حداقل هزينه‌هاي ممكن است. عرصه روابط عمومي بين‌الملل نيز عرصه تضاد منافع است و هيچ دولتي از سر خيرخواهي و احساسات به نفع دولتي ديگر وارد ميدان نمي‌شود. در اين وادي، چند ماهي است كه هزينه‌هاي تحميل شده بر سياست خارجي كشور در حال افزايش است و پرونده هسته‌اي در حال سايه افكندن بر حوزه‌هاي ديگر سياست خارجي كشور است. روابط دو جانبه با قدرت‌هاي اروپايي از جمله انگليس، فرانسه و آلمان دچار تنش و مخاطره گرديده، اروپايي‌ها به آمريكا نزديك‌تر شده و قدرت‌هايي نظير روسيه و چين تحركي را كه برخي از ما انتظار داريم كه به نفع ايران از خودنشان دهند، نمي‌دهند. در آلمان دولت و صدراعظم جديدي بر سر كار آمده كه اگر چه بعيد است به روابط تجاري سنتي ايران و آلمان بي‌اعتنا باشد، اما از سلف خود شرودر، آمريكايي نگرتر است و به نشانه همراهي با آمريكا اعلام كرده كه اگر او در زمان حمله آمريكا به عراق صدراعظم كشورش بود، به ياري آمريكا مي‌شتافت. انگليسي‌ها نيز كه وارد يك جنگ لفظي و رد و بدل كردن اتهام با ايران شده‌اند، به طور علني پرونده هسته‌اي ما را با مسائل عراق گره زده‌اند و در بالاترين سطوح دولتي، ايران را به اقدام غيرمستقيم عليه سربازان انگليسي در بصره متهم مي‌كنند و ايران نيز آنان را به دخالت در انفجارهاي اهواز. اين در حالي است كه هندي‌ها نيز ديگر آن غيرمتعهد گذشته نيستند و با يك دست پس مي‌زنند و با يك دست پيش مي‌كشند. دهلي همانگونه كه روابط راهبردي با روسيه را بسان دوران جنگ سرد حفظ كرده، براي جلوگيري از بهره‌گيري پاكستان از اهرم روابط با آمريكا براي اعمال فشار برهند، حدود يك دهه است كه روابط راهبردي با آمريكا را نيز به عنوان يك اصل در سياست خارجي خود قرار داده است. آمريكا نيز اكنون هند را شريك راهبردي خود در خارج از ناتو مي‌داند.
در چنين فضا و شرايطي، حتي با فرض مسلم دلسوز بودن دست‌اندركاران سياست خارجي كشور و حق به جانب بودن ايران در تنش‌هاي فوق، بي‌توجهي به برخي اصول حاكم بر معادلات بين‌المللي، خسارات جبران‌ناپذيري را متوجه منافع و امنيت ملي كشور خواهد كرد.
1-نخست آنكه پيشبرد منافع ملي بدون كنترل و مديريت چالش‌هايي كه متوجه سياست خارجي و امنيت ملي كشور است، ميسر نيست و نمي‌شود بدون درك اهميت كنترل و مديريت و چالش‌ها، فقط بر حقانيت خود اصرار ورزيد و بانگ برآوريم كه حق با ماست و چون حق با ماست و ديگران آن را نمي‌پذيرند، چالش‌ها و فشارها نيز طبيعي است.
2-هيچ كشوري در عرصه سياست خارجي، جبهه‌هاي همزمان روياروي ديپلمات‌هاي خود نمي‌گشايد و در يك زمان خود را با بازيگران متعددي درگير نمي‌كند. متأسفانه علي‌رغم حقانيت ايران در دستيابي به دانش هسته‌اي مسالمت‌آميز، رويكرد اخير حاكم بر تيم مذاكراتي كشور چنين نبوده است و ما نه تنها آمريكا و اروپا را رويارو داريم، بلكه از رايزني و لابي مؤثر با قدرت‌هاي ديگر نظير چين، روسيه و هند و آفريقاي جنوبي باز مانده‌ايم و انتظار داريم كه آنان كاري را براي ما انجام دهند كه در معادلات كلانشان با اروپا و آمريكا قرار ندارد.
3-درك نادرست از فضا و معادلات حاكم بر فضا بين‌‌الملل يا به تفريط مي‌انجامد و يا به افراط. اگر اين مباني را به درستي نشناسيم قادر نخواهيم بود كه تشخيص دهيم كه هند چرا به قطعنامه عليه ايران رأي مثبت مي‌دهد و چيني‌ها و روس‌ها چرا سكوت مي‌كنند.
4-پشتوانه اصلي سياست خارجي هر كشور، ميزان همسويي شهروندان با تيم‌هاي تصميم‌گيرنده و مجري است و رايزني و لابي مؤثر با بازيگران خارجي نيازمند برخورداري از چنين پشتوانه‌اي است و اين پشتوانه هنگامي مؤثر است كه مستمر و پايدار باشد. آيا دست‌‌اندركاران امر در چنين شرايطي كه پرونده هسته‌اي و تنش‌هاي حاصل از آن، ديپلمات‌ها را نيازمند چنين حمايت و پشتوانه‌اي ساخته است و مسأله‌اي ملي است، در نحوه برقراري ارتباط با شهروندان و جلب حمايت آنان، ملي عمل كرده‌اند؟ يا فقط از شهروندان خواسته مي‌شود كه به آن به ديد يك مسأله ملي نگاه كنند؟
5-شرايط منطقه خاورميانه و خليج‌فارس نيز به عنوان حلقه اول مرزهاي امنيتي ايران در حال تغيير و تحول است، سوري‌ها به شدت و در پي انتشار گزارش تحقيق قتل رفيق حريري تحت فشار بين‌المللي قرار گرفته و عربستاني‌ها نيز بر سر مسائل عراق، نگاهي متفاوت از سال‌هاي گذشته به ايران پيدا كرده‌اند. ترديد نكنيم كه در چنين شرايط و فضايي مسائل بين‌المللي و منطقه‌اي ارتباطي تنگاتنگ يافته‌اند و ما نيز براي حل و فصل مسائل بين‌المللي و منطقه‌اي خود نيازمند به درك واقع بينانه‌اي از اين تحولات هستيم.


   پايان خبر

تماس با ما | درباره ما | وب لاگ ما | [mail dot emrooz at gmail dot com]
Sitemap