گمان مبر كه به پايان رسيد كار مغان..... هزار باده ناخورده در رگ تاك است


اخبار روز  

معرفي سايت
کليپ «دوباره مي‌سازمت وطن»...ستاد نسیم

پایگاه خبری ستاد انتخاباتی دکتر مصطفی معین

وبلاگ شخصی دکتر معین

انجمن دفاع از حقوق زندانیان

سایت رسمی دکتر سروش

پایگاه خبری رویداد

سایت رسمی دکتر کدیور

پایگاه اطلاع رسانی خانه احزاب ايران

سایت مشترک عطاالله مهاجرانی وجمیله کدیور

روزنامه اقبال

انجمن صنفي روزنامه‌نگاران ایران

نسیم؛نسل سومی های یاور معین

سایت اندیشه وران کرد

پایگاه خبری میزان

وبنوشته های سیدمحمدعلی ابطحی

روزنامه اینتر نتی روز

کاریکاتورهای هادی حیدری

پرشین نیوز

روزنامه ایران

از این روزها ...وبسایت شخصی سعید شریعتی

وبلاگ گروهی جمعی از زنان اصلاح طلب

روزنامه اینترنتی ایران ما

ایسنا... خبرگزاری دانشجویان ایران

روزنامه اطلاعات

هفته نامه سیروان

روزنامه شرق

سایت رسمی عمادالدین باقی

خبرگزاری کار ایران

وبلاگ اختصاصی احمد شیرزاد

وبلاگ مهر...وبنوشته های علی مزروعی

خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران

پایگاه خبری تبریز نیوز

پایگاه خبری نثرما(اصفهان)

خبرگزاری میراث فرهنگی

سینا خبرگزاری جامعه جوانان ایرانی

پایگاه خبری خلیج فارس

روزنامه همبستگی

روزنامه اعتماد

روزنامه آفتاب یزد

جستجو
   
مقالات

  پیام خاتمی به کنفرانس بین المللی گفت و گوی میان فرهنک ها و تمدنها در اسپانیا


  هزینه های یک اظهار نظر


  سخنان آقای احمدی نژاد در آستانه روز قدس


  خدا و انسان معاصر(1)*


  ويژگي جامعه و دولت در انتخابات نهم*


  اتحاد،مسأله اين است


  هند؛ ديپلماسي در شرايط بحران


  فساد مالي "ارزشي ها" توطئه آمريکاست...


  دولت غير پاسخگو


  خاطراتي از يك سفرمعنوی


تريبون

  دولت پاسخگو- دولت عوام‌زده


  براي گنجي چه مي توان كرد؟


  اهميت سرمايه‌گذاري در كشور


  انرژي هسته‌اي ... آري، نه!!!


  علي و خوارج


  شيعه‌ علي بودن


  چند پرسش درباره نظارت مجمع تشخيص مصلحت بر قواي سه گانه


  داستان شب نوزدهم


  چگونه بر قلدرها غلبه كنيم؟


  هراس از دولت در سايه؟


 

   تاريخ و زمان ورود خبر : 11:25:26 - 4/8/84
اتحاد،مسأله اين است Print This Page!!!

سرمقاله شماره 27 مشارکت:بحث اجماع و ائتلاف بين اصلاح‌طلبان همچنان بحث روز رسانه‌هاست، بخشي از اين بحث در واقع ادامه گفتمان قبل از انتخابات اخير رياست جمهوري است و بخش ديگر آن به شكست در انتخابات توجه دارد و ائتلاف را به عنوان راهكاري براي برون رفت از آن مطرح مي‌كند، در هر دو صورت به نظر ما بحث اجماع يا ائتلاف هر دو، مهمترين مسأله امروز جامعه ايران نيستند، مهمترين مسأله اين است كه جامعه ايران پس از 8 سال مسير ناهموار اصلاح‌طلبي در درون قدرت، امروز با حاكميت يكپارچه‌اي مواجه است كه نه تنها به اصلاحات معتقد نيست بلكه در ساليان گذشته نيز از هيچ مانعي بر سر راه آن دريغ نورزيده است. امروز «جمهوريت» نظام با مهمترين چالش خود يعني ابهام شديد در امكان‌پذيري انتخابات سالم، رقابتي، آزاد و عادلانه روبه‌روست، «اسلاميت» نظام امروز در معرض خطر تحجر و پيامدهاي ناشي از سطحي‌نگري و تعصبات خشك و بي‌مغز قرار گرفته و «ايرانيت» هم با وجود چالش‌هاي ماجراجويانه‌اي كه در داخل و خارج وجود دارد در مواجهه با تهديدات جدي است، به نحوي كه پاره‌اي تحليلگران مشفق سياسي بر اين باورند كه 3 ركن نظام جمهوري اسلامي ايران از بدو پيروزي انقلاب تاكنون هيچگاه تا اين حد آسيب‌پذير نبوده است.
بالاترين اولويت در حال حاضر صيانت از اين 3 ركن يا به عبارتي صيانت از آرمان‌هاي بلند انقلاب است. مخالفان اصلاحات اگر چه امروز سرمست دستيابي به قدرتي ماوراي انديشه خود هستند ولي همچنان به اين موضوع توجه دارند كه رمز پايداري آنان در قدرت، اختلاف‌افكني بين طيف اصلاح‌طلبان و منحرف كردن آنها از موضوع اصلي است.
در شرايط حاضر اجماع كامل اصلاح‌طلبان نه مطلوب است و نه مفيد. اجماع به معني تصميم يكسان همه طيف اصلاحات در خصوص مسائل مختلف، اصلاحات را از پويايي و خلاقيت باز مي‌دارد. چنين چيزي در عالم واقع نيز وجود ندارد، اصلاح‌طلبان طيف بزرگي را تشكيل مي‌دهند كه در خصوص موضوعات متنوع، مواضع متنوعي دارند ليكن فصل مشترك بين آنها دموكراسي‌خواهي و لوازم آن يعني انتخابات آزاد و عادلانه، جامعه مدني قدرتمند، مطبوعات آزاد، دولت پاسخگو و تداول قدرت است. از بدو دوم خرداد 76 تا به امروز نيز هيچ‌گاه بحث اجماع كامل در ميان طيف اصلاحات مطرح نبوده و در آينده نيز نه امكان چنين امري وجود خواهد داشت و نه تقاضاي آن، در عين حال هر يك از اجزاي اين طيف ضمن دارا بودن هويت معين خويش، تلاش خود را در راه رسيدن به اهداف كلي اصلاحات به كار مي‌بندد.
در رابطه با «ائتلاف» هم بايد گفت كه ائتلاف بحثي است كه صرفاً در زمان انتخابات مطرح مي‌شود و بلافاصله پس از آن نيز كاركرد خود را از دست مي‌دهد مگر آنكه شامل تعهداتي شود كه در صورت پيروزي امكان وقوع يابد مثل دولت ائتلافي و امثال آن.
سخن گفتن پيرامون ائتلاف در شرايط كنوني اگر نظر به انتخابات‌هاي آينده داشته باشد و يا زمينه را به طور كلي براي وقوع آن در آينده بگشايد امري پسنديده و مطلوب است در غير اين صورت بحثي خارج از موضوع و پرداختن به مسأله‌اي غيركاركردي است.
از اين رو به نظر مي‌رسد بحث‌هايي كه در اين روزها در رسانه‌ها در خصوص اجماع يا ائتلاف بين اصلاح‌طلبان مطرح شده يا مي‌شود بايد در جهت و سوي درستي باشد وگرنه انحراف از موضوع اصلي تلقي مي‌شود كه بايد نسبت به آن هشيار بود.
مسأله اصلي امروز اصلاح‌طلبان فارغ از اجماع و ائتلاف و بحث‌هاي مشابه آن، «اتحاد» است. همه اصلاح‌طلبان امروز در برابر حاكميت يكپارچه‌اي قرار گرفته‌اند كه آرمان‌هاي آنان را از اساس به رسميت نمي‌شناسد و با آن مقابله مي‌كند، امروز اقتدارگرايي در برابر مردم‌سالاري، ماجراجويي در برابر عقلانيت، تحجر و خرافه گرايي در برابر روشن‌بيني، بي‌كفايتي، بي‌تجربگي و بي‌صلاحيتي در برابر تجربه، تخصص و كارآمدي، محدودسازي و كنترل‌هاي غيرقانوني در برابر آزادي‌هاي قانوني، تداخل قوا در برابر تفكيك آن و ... قرار دارد و در برابر همه اين گزاره‌ها مواضع اصلاح‌طلبان مشخص و همسان است و هيچ ضرورتي بالاتر از پرداختن و تمركز به آنها وجود ندارد هيچ گزينه‌اي نيز براي اين مجموعه جز «اتحاد» پاسخگو نيست. اتحاد رمز پيروزي است و معناي آن نيز يكسان بودن در همه زمينه‌ها نيست بلكه مفهوم آن يكپارچگي و هم‌افزايي پتانسيل‌هاي پراكنده در برابر قدرت‌هاي ضد اصلاحات است.


   پايان خبر

تماس با ما | درباره ما | وب لاگ ما | [mail dot emrooz at gmail dot com]
Sitemap