گمان مبر كه به پايان رسيد كار مغان..... هزار باده ناخورده در رگ تاك است


اخبار روز  

معرفي سايت
کليپ «دوباره مي‌سازمت وطن»...ستاد نسیم

پایگاه خبری ستاد انتخاباتی دکتر مصطفی معین

وبلاگ شخصی دکتر معین

انجمن دفاع از حقوق زندانیان

سایت رسمی دکتر سروش

پایگاه خبری رویداد

سایت رسمی دکتر کدیور

پایگاه اطلاع رسانی خانه احزاب ايران

سایت مشترک عطاالله مهاجرانی وجمیله کدیور

روزنامه اقبال

انجمن صنفي روزنامه‌نگاران ایران

نسیم؛نسل سومی های یاور معین

سایت اندیشه وران کرد

پایگاه خبری میزان

وبنوشته های سیدمحمدعلی ابطحی

روزنامه اینتر نتی روز

کاریکاتورهای هادی حیدری

پرشین نیوز

روزنامه ایران

از این روزها ...وبسایت شخصی سعید شریعتی

وبلاگ گروهی جمعی از زنان اصلاح طلب

روزنامه اینترنتی ایران ما

ایسنا... خبرگزاری دانشجویان ایران

روزنامه اطلاعات

هفته نامه سیروان

روزنامه شرق

سایت رسمی عمادالدین باقی

خبرگزاری کار ایران

وبلاگ اختصاصی احمد شیرزاد

وبلاگ مهر...وبنوشته های علی مزروعی

خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران

پایگاه خبری تبریز نیوز

پایگاه خبری نثرما(اصفهان)

خبرگزاری میراث فرهنگی

سینا خبرگزاری جامعه جوانان ایرانی

پایگاه خبری خلیج فارس

روزنامه همبستگی

روزنامه اعتماد

روزنامه آفتاب یزد

جستجو
   
مقالات

  پیام خاتمی به کنفرانس بین المللی گفت و گوی میان فرهنک ها و تمدنها در اسپانیا


  هزینه های یک اظهار نظر


  سخنان آقای احمدی نژاد در آستانه روز قدس


  خدا و انسان معاصر(1)*


  ويژگي جامعه و دولت در انتخابات نهم*


  اتحاد،مسأله اين است


  هند؛ ديپلماسي در شرايط بحران


  فساد مالي "ارزشي ها" توطئه آمريکاست...


  دولت غير پاسخگو


  خاطراتي از يك سفرمعنوی


تريبون

  دولت پاسخگو- دولت عوام‌زده


  براي گنجي چه مي توان كرد؟


  اهميت سرمايه‌گذاري در كشور


  انرژي هسته‌اي ... آري، نه!!!


  علي و خوارج


  شيعه‌ علي بودن


  چند پرسش درباره نظارت مجمع تشخيص مصلحت بر قواي سه گانه


  داستان شب نوزدهم


  چگونه بر قلدرها غلبه كنيم؟


  هراس از دولت در سايه؟


 

   تاريخ و زمان ورود خبر : 15:45:13 - 4/8/84
خدا و انسان معاصر(1)* Print This Page!!!

امروز:حسینیه ارشاد سری سخنرانی هائی را با حضور برخی از روشنفکران دینی آغاز کرده است.
سایت امروز درتلاش است،حتی المقدور مباحث مطرح شده در این جلسات را پوشش دهد.
*****
امروز-محسن كديور:
سؤال : قران در حوزه خداشناسي چه نكته اي به انسان معاصر مي‌آموزد كه ديگر كتب از ارائه آن ناتوانند؟
كتابي منتشر شده توسط ايزوتسو غيرمسلمان به نام خدا و انسان در قرآن، او متخصص معناشناسي است و كتاب ديگري دارد تحت عنوان مفاهيم اخلاقي در قرآن كه انسان را با قرآن از راه علمي آشنا مي‌كند. سؤال كتاب اين است كه قرآن چه نظام معنايي ارائه مي‌كند؟ هر دستگاه معناشناسي ممكن است تك كانوني باشد يا چند كانوني. پس از بحث مي گويد قرآن يك كتاب تك كانوني است و تعدادي كليد واژه و تعدادي معنا دارد. يعني همه دستگاه فكري قرآن حول اين محور قرار مي گيرد و همه كليد واژه ها مرتبط با اين محور هستند و در مرحله سوم تعدادي معنا يا واژه داراي معنا، مرتبط با آن كليد واژه‌ها قرار مي‌گيرند.
اما معناي كانوني قرآن چيست؟ ايزوتسو مي‌گويد معناي كانوني كتاب "خداوند" است و همه كليد واژه‌ها حول اين كانون معنا پيدا مي‌كنند. پس اگر بخواهيم زندگي‌مان قرآني باشد بايد ببينيم كه محور كانوني زندگي ما "خداوند" هست يا نه؟ واسطه‌ها مهم‌ترند يا خداوند؟
مخاطب كتاب، انسان است.
تعداد تكرار كلمه "الله" 2698 بار است كه اين تعداد تكرار بار معنايي دارد. بايد ديد اين كلمه چه معنايي دارد؟ در هر علمي نسبتي به آن داده اند. در فلسفه گفته اند واجب الوجود. كلاميون هم چيزي گفته اند و ديگران هم مطالبي گفته اند، اما خود قرآن در باب اين كلمه چه بياني دارد؟
در قرآن 96 اسم يا صفت مفرد تك كلمه اي براي "الله" آمده است، 79 اسم مركب مثل ارحم الراحمين هم آمده است.
پس روي هم 175 اسم مفرد و مركب خداوند در قرآن آمده است. اگر اين تعداد را با تكرارشان كنار آن 2698 "الله" آمده قرار دهيم ملاحظه مي كنيم كه تقريباً در هر آيه يكبار اسم خدا آمده است. اما سؤال اينجاست كه خدا با چه اسمي بيشتر در اين كتاب آمده است؟
بحث دوم اين است كه رابطه خدا و انسان چگونه است؟
به نظر مي‌رسد در قرآن بتوان چهار رابطه ميان خدا و انسان سراغ گرفت. رابطه اول يك رابطه وجودي يا anthological است يعني به انسان وجود مي‌بخشد. يعني رابطه خالق و مخلوق. در اين رابطه انسان با ديگر موجودات برابر است. همه مخلوقند و خداوند خالق است.
رابطه دوم ارتباطي يا تبليغي يا تعليمي است كه خود به دو قسم تبديل مي‌شود: رابطه زباني يا شفاهي و رابطه غيرزباني يا غيرشفاهي. خود رابطه زباني هم بر دو قسم است. رابطه وجودي يك طرفه يعني يكي وجود مي‌دهد و ديگري مي‌پذيرد.
و ديگري رابطه ارتباطي دو جانبه است هم از سوي انسان با خدا و هم از سوي خدا با انسان. رابطه شفاهي از بالا به پايين وحي است و رابطه شفاهي از پايين به بالا دعاست. اما رابطه ارتباطي غيرزباني يا غيرشفاهي كه آن هم دو قسم است. رابطه از بالا به پايين رابطه تنزيل است اما نه تنزيل وحي بلكه تنزيل آيات. يعني تنزيل نشانه‌ها. آيات نيز بر دو قسم‌اند. نشانه‌ها يا آيات تكويني مانند هر چه هست، كوه و دشت و دريا و نشانه‌ها يا آيات تشريعي مانند قرآن.
پس لازم نيست حتما قرآن بخوانيم تا رابطه تنزيل برقرار شود؛ اگر در آزمايشگاه هم به آيات بنگريم اين رابطه برقرار مي‌شود. اما رابطه ارتباطي غيرزباني از پايين به بالا همان عبادات و مناسك است. يعني مثلاً روزه مي‌گيريم چون به او نزديك شويم. نماز هم عبادتي زباني است هم غيرزباني. ركوع و سجود نماز غيرزباني است. طواف حج غيرزباني است اما لبيك در حج زباني است.
اما رابطه سوم رابطه رب و عبد است. يعني رابطه بندگي. اين رابطه دو طرفه است. رب تربيت مي‌كند، هدايت مي‌كند،‌ تدبير مي‌كند، فرمان مي‌دهد و عبد تربيت مي‌شود. هم هدايت مي‌شود و هم اطاعت مي‌كند. اين رابطه بردگي نيست چون مؤمن خودش عبد بودند را پذيرفته است. از برده تا بنده فاصله است. بندگي عين آزادگي است. تواضع در برابر او و سرافرازي در برابر غير او.
رابطه چهارم رابطه اخلاقي است. منظور اخلاق به معناي اعم آن است. اين مفهوم در قرآن هم كليد واژه‌ مثبت دارد مانند شكر و ايمان و هم كليد واژه منفي دارد يعني "كفر". كفر در برابر شكر است و هم در برابر ايمان. بيان ديگر واژه ايمان، تقواست. كافر هم به معناي ناسپاس است در برابر شاكر و هم به معناي پوشاننده حق است در برابر مومن. يعني مي داند و مي‌پوشاند نه آن كه نمي‌داند.
درباره رابطه وجودي دو سؤال اصلي مطرح است. يكي اينكه "از كجا آمده‌ايم؟" و اينكه "به كجا مي‌رويم؟" . اولي پاسخش "انا لله" است و دومي پاسخش "انا اليه راجعون" است. از او آمده‌ايم و به سوي او خواهيم رفت.
آيا "الله" واژه تأسيسي است يا قبلاً به كار مي‌رفته است؟ اين واژه را هم حنفا و هم مشركين و حتي شعرا به كار مي‌برده‌اند. وقتي در قرآن آمد همه مي‌فهميدند كه چيست. همه مي‌دانستند "الله" رب‌البيت است. خداي كعبه است. اما در اسلام اين واژه توسعه معنايي پيدا كرد. اسلام آمد همه غير "الله" را حذف كرد و تنها "الله" را نشاند.
لئن سألتهم من نزل من السماء ماء فاحيا به الارض من بعد موتها ليقولن الله قل الحمدولله بل اكثرهم لايعقلون (عنكبوت، آيه 63)
پس آنها "الله" را مي‌شناختند اما ديگران را هم در كنار او مي‌نشاندند. قبل از اسلام به معناي يكي از مهم‌ترين خدايان در نزد عرب جاهلي بوده و رابطه وجودي را به او نسبت مي‌داده‌اند. اما در اسلام اين روابط چهارگانه توسعه پيدا مي‌كنند.
*جلسه اول، حسينيه ارشاد، 14/7/84


   پايان خبر

تماس با ما | درباره ما | وب لاگ ما | [mail dot emrooz at gmail dot com]
Sitemap