گمان مبر كه به پايان رسيد كار مغان..... هزار باده ناخورده در رگ تاك است


اخبار روز  

معرفي سايت
کليپ «دوباره مي‌سازمت وطن»...ستاد نسیم

پایگاه خبری ستاد انتخاباتی دکتر مصطفی معین

وبلاگ شخصی دکتر معین

انجمن دفاع از حقوق زندانیان

سایت رسمی دکتر سروش

پایگاه خبری رویداد

سایت رسمی دکتر کدیور

پایگاه اطلاع رسانی خانه احزاب ايران

سایت مشترک عطاالله مهاجرانی وجمیله کدیور

روزنامه اقبال

انجمن صنفي روزنامه‌نگاران ایران

نسیم؛نسل سومی های یاور معین

سایت اندیشه وران کرد

پایگاه خبری میزان

وبنوشته های سیدمحمدعلی ابطحی

روزنامه اینتر نتی روز

کاریکاتورهای هادی حیدری

پرشین نیوز

روزنامه ایران

از این روزها ...وبسایت شخصی سعید شریعتی

وبلاگ گروهی جمعی از زنان اصلاح طلب

روزنامه اینترنتی ایران ما

ایسنا... خبرگزاری دانشجویان ایران

روزنامه اطلاعات

هفته نامه سیروان

روزنامه شرق

سایت رسمی عمادالدین باقی

خبرگزاری کار ایران

وبلاگ اختصاصی احمد شیرزاد

وبلاگ مهر...وبنوشته های علی مزروعی

خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران

پایگاه خبری تبریز نیوز

پایگاه خبری نثرما(اصفهان)

خبرگزاری میراث فرهنگی

سینا خبرگزاری جامعه جوانان ایرانی

پایگاه خبری خلیج فارس

روزنامه همبستگی

روزنامه اعتماد

روزنامه آفتاب یزد

جستجو
   
مقالات

  شعارهاي "ضداسراييلي" نتايج "ضد فلسطيني"


  شاخص "چهار رقمي" در زيان ده ترين بورس جهان


  پیام خاتمی به کنفرانس بین المللی گفت و گوی میان فرهنک ها و تمدنها در اسپانیا


  هزینه های یک اظهار نظر


  سخنان آقای احمدی نژاد در آستانه روز قدس


  روايت غرب از اسرائيل


  اقتصاد به آرامش نياز دارد


  خدا و انسان معاصر(1)*


  اتحاد،مسأله اين است


  هند؛ ديپلماسي در شرايط بحران


تريبون

  روزهاي سخت براي سوريه


  دريغي نبود


  بانک جهانی و مهررضا


  دولت پاسخگو- دولت عوام‌زده


  براي گنجي چه مي توان كرد؟


  اهميت سرمايه‌گذاري در كشور


  انرژي هسته‌اي ... آري، نه!!!


  علي و خوارج


  شيعه‌ علي بودن


  چگونه بر قلدرها غلبه كنيم؟


 

   تاريخ و زمان ورود خبر : 18:41:44 - 9/8/84
روزهاي سخت براي سوريه Print This Page!!!

مشارکت:با گزارشي كه مهليس، نماينده سازمان ملل متحد پيرامون قتل رفيق حريري، نخست‌وزير سابق لبنان، ارائه كرد و در آن مقامات سوري و لبناني را به اطلاع و برنامه‌ريزي ترور حريري متهم نمود؛ هم‌اينك فشارهاي روزافزون بر سوريه در حالي اعمال مي‌شود كه گزينه‌هاي پيش روي دمشق كاملاً محدود و افق تيره‌اي را پيش روي حاكمان آن كشور ايجاد كرده است. در اين زمينه نكات زير مطرح است:
1-ايالات متحده آمريكا از سال‌ها پيش، سوريه را در محور شرارت قرار داده و مترصد فرصتي براي تغيير رويه سياسي يا حتي براندازي رژيم آن كشور بود. اتهاماتي كه آمريكا عليه سوريه ايراد مي‌كرد عبارت بودند از: ترور و حذف خشونت‌بار منتقدان سياست‌هاي خود (و تا چندي پيش حضور ارتش سوريه در آن لبنان)، عدم كنترل مرزهاي جغرافيايي و پناه دادن به شورشيان عراقي در جهت ناامني در عراق، تلاش در جهت ناكام گذاردن روند صلح بين فلسطين و اسرائيل و نهايتاً تضييع حقوق بشر در كشور خود.
حال، با ترور رفيق حريري و گزارش مهليس عملاً فرصت طلايي كه از مدت‌ها پيش دولت جورج بوش به دنبال آن بود، ايجاد شده و اين گزارش نزد دولت‌هاي ديگر نظير فرانسه و انگليس نيز انگيزه لازم را براي پيگيري خواست آمريكايي‌ها به وجود آورده ضمن آنكه پشتوانه سازمان ملل متحد و شوراي امنيت به عنوان محملي حقوقي نيز وجود دارد كه مي‌تواند راهكار مطلوب آمريكا را عليه سوريه عملاً ايجاد يا آن را تسريع بخشد.
2-شرايطي كه امروز دولت سوريه در آن گرفتار آمده يكي از نادرترين شرايط تاريخي در ميان دولت‌هاي عربي است به طوري كه اين دولت در انزواي شديدي قرار گرفته و دولت‌هاي عرب حتي از كمترين همراهي با آن دريغ ورزيده‌اند. مهمترين دوست و متحد سوريه، يعني ايران نيز در اين زمينه جانب احتياط پيشه كرده است. اين انزوا راه را براي برخوردهاي بيشتر در آينده با اين كشور بازتر و امكان مانورهاي ديپلماتيك را براي دولت سوريه محدودتر ساخته است.
3-برخي شتابزدگي‌ها در سوريه و نيز ايجاد پاره‌اي علامت سؤال‌هاي مهم، كار را براي سوريه بيش از پيش دشوار نموده است. مرگ ناگهاني مشكوك غازي كنعان وزير استخبارات سوريه و عدم كالبد شكافي از جسد وي و در نهايت اعلام اينكه مرگ او خودكشي بوده است يكي از اين علامت سؤال‌هاست كه امكان پاك كردن آن به سادگي وجود ندارد، همچنين است قضيه «احمد ابوعدس» كه بازداشت و سپس به قتل رسيد. بنابه گزارش مهليس «آصف شوكت» مدير استخبارات ارتش سوريه و از مقامات ذي‌نفوذ آن كشور متهم است كه خود داستان ابوعدس (كه مدعي كشتن رفيق حريري شده بود) را ساخته و اجرا كرده است.
پاسخ‌ها و بيانيه‌هايي كه دولت و مقامات سوري نيز طي روزهاي اخير پس از ارائه گزارش مهليس ارائه كرده‌اند جز اشاره به سياسي بودن اين گزارش و موارد شعاري نيست، حتي گفت‌وگويي كه بشار اسد رئيس جمهوري اين كشور با كريستين امان‌پور گزارشگر شبكه CNN كرد نيز كمتر نشاني از موقعيت برتر سوري‌ها در مواجهه با پرسش‌هاي ايجاد شده داشت.
4-پيگيري سازمان ملل از طريق تعيين نماينده ويژه تحقيق با تضمين‌هاي پيش رو توسط شوراي امنيت، نشان مي‌دهد كه شرايط بين‌المللي براي انجام ترورهايي كه اثرات آن تنها در ابعاد داخلي و مرزهاي كشور باقي نمي‌ماند؛ كاملاً تغيير كرده است. اگر چه قتل حريري، فرصت مناسبي را در اختيار آمريكا قرار داد كه با نفوذ خود در شوراي امنيت و سازمان ملل، اين پيگيري‌ها را تسهيل و تسريع نمايد ولي همراهي و نگراني كه بيشتر كشورهاي غربي و صنعتي در اين زمينه نشان داده‌اند و نيز سكوت رضايتمندانه و يا از سر ترس كشورهاي عربي گواهي از آن است كه فضاي بين‌المللي اينك، حساس‌تر و پيگيرتر نسبت به رخ‌دادهاي مهم در محدوده ساير كشورهاست و نتيجتاً پيامدهاي اين رخ‌دادهاي مهم نيز براي آن كشورها قهراً وسيع‌تر و چالش برانگيز‌تر و جدي‌تر از گذشته خواهد بود.
5-ارتباطات تنگاتنگ سوريه و ايران مي‌تواند سبب‌ساز نتايج دوسويه نيز باشد، از يك سو برخي ناظران سياسي بدبين هشدار مي‌دهند كه با توجه به تنگنايي كه هم‌اكنون سوري‌ها با آن مواجهند مبادا ايران و مسائل آن (نظير مخالفت با اسرائيل و نفوذ معنوي در لبنان و نيز چالش‌هاي هسته‌اي) را به عنوان محملي براي برون رفت از تنگناي خود قرار دهند و از سوي ديگر آشكار است كه به ميزاني كه فشارهاي بيشتري بر سوريه و لبنان وارد شود تا حدودي از امكان چانه‌زني ايران نيز در ديپلماسي بين‌‌الملل خواهد كاست.
6-سوريه هم‌اينك با شرايط پيچيده‌ و بسيار دشواري روبه‌روست وگزينه‌هاي زيادي براي انتخابات ندارد، گزارش مهليس، مقدمات لازم را براي ورود شوراي امنيت و اعمال فشارهاي اقتصادي و نظامي عليه سوريه گشوده است؛ سوريه يا بايد درخواست‌هاي شوراي امنيت را بپذيرد كه اين به معناي از دست رفتن اعتبار آن كشور خواهد بود و پايان آن چندان روشن نيست (گو آنكه طبق گزارش مهليس «ماهر اسد» برادر بشار اسد و «آصف شوكت» شوهر خواهر وي و نيز برخي ديگر از چهره‌هاي شاخص دولت سوريه در مظان اتهام قرار گرفته و عنداللزوم بايد تحويل مراجع بين‌المللي شوند) و يا اينكه دولت اين كشور در برابر تهديدهاي شوراي امنيت مي‌ايستد و مجازات‌هاي آن را به جان مي‌خرد كه اين نيز با توجه به اوضاع اقتصادي و اجتماعي سوريه، تن دادن به شرايط بسيار دشواري است كه افق آينده را براي حكومت آن كشور تيره مي‌سازد.


   پايان خبر

تماس با ما | درباره ما | وب لاگ ما | [mail dot emrooz at gmail dot com]
Sitemap