گمان مبر كه به پايان رسيد كار مغان..... هزار باده ناخورده در رگ تاك است


اخبار روز  

معرفي سايت
کليپ «دوباره مي‌سازمت وطن»...ستاد نسیم

پایگاه خبری ستاد انتخاباتی دکتر مصطفی معین

وبلاگ شخصی دکتر معین

انجمن دفاع از حقوق زندانیان

سایت رسمی دکتر سروش

پایگاه خبری رویداد

سایت رسمی دکتر کدیور

پایگاه اطلاع رسانی خانه احزاب ايران

سایت مشترک عطاالله مهاجرانی وجمیله کدیور

روزنامه اقبال

انجمن صنفي روزنامه‌نگاران ایران

نسیم؛نسل سومی های یاور معین

سایت اندیشه وران کرد

پایگاه خبری میزان

وبنوشته های سیدمحمدعلی ابطحی

روزنامه اینتر نتی روز

کاریکاتورهای هادی حیدری

پرشین نیوز

روزنامه ایران

از این روزها ...وبسایت شخصی سعید شریعتی

وبلاگ گروهی جمعی از زنان اصلاح طلب

روزنامه اینترنتی ایران ما

ایسنا... خبرگزاری دانشجویان ایران

روزنامه اطلاعات

هفته نامه سیروان

روزنامه شرق

سایت رسمی عمادالدین باقی

خبرگزاری کار ایران

وبلاگ اختصاصی احمد شیرزاد

وبلاگ مهر...وبنوشته های علی مزروعی

خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران

پایگاه خبری تبریز نیوز

پایگاه خبری نثرما(اصفهان)

خبرگزاری میراث فرهنگی

سینا خبرگزاری جامعه جوانان ایرانی

پایگاه خبری خلیج فارس

روزنامه همبستگی

روزنامه اعتماد

روزنامه آفتاب یزد

جستجو
   
مقالات

  مسئله ملي


  فقيه از نظر شرعي و حقوقي


  ساده زيستى تشريفاتى


  در ضرورت تشکیل سریع جبهه دموکراسی و حقوق بشر*


  "تعيين تکليف" سياسي


  کدام" تشيّع" و مردم سالاری؟


  كدام ملى گرايى؟


  روشنفكران ما به بلای «عقیده‌ پرستی» گرفتارند


  تأملی در باب ناسازگاری مردمسالاری مدرن با ولایت و مهدویت در تشیع


  بحران هسته‌اي و بازار بورس اوراق بهادار تهران


تريبون

  مواضع خاتمي در سازمان ملل به مراتب به اصول انقلاب نزديك‌‏تر و عزت‌‏مندانه‌‏تر از مواضع اتخاذ شده از سوي احمدی نژاد بود


  قانون تثبيت قيمتها عملا 5500 ميليارد تومان از كيسه‌ي ملت را بر باد داد


  بهداشت امنيت ملی


  متن كامل مانيفست جنگ قرن 21


  فرجام دو روش


  جبهه دموكراسي‌خواهي و حقوق بشر در گفت و گوی روز با رضا صالح جلالي


  اصلاح‌‏طلبان در آينده بايد به سمت حركت‌‏هاي اجماعي و ائتلافي حركت كنند


  کودتای 28 مرداد درگفتگوبا ابراهيم يزدي


  نايب رييس فراكسيون كردهاي مجلس :نمايندگان‌‏ كرد مجلس انتقاد زيادي نسبت به عملكرد رييس‌‏جمهوري در معرفي كابينه دارند


  فرق آمريکا و غير آمريکا


 

   تاريخ و زمان ورود خبر : 12:04:25 - 18/7/84
جبهه دموكراسي‌خواهي و حقوق بشر در گفت و گوی روز با رضا صالح جلالي Print This Page!!!

فرشاد قربانپور شيخاني :رضا صالح جلالي نماينده دوره ششم مجلس از جمله اصلاح طلباني است كه براي دوره هفتم رد صلاحيت شد. او عضو حزب مشاركت و در انتخابات رياست جمهوري سال ،۸۰ رييس ستاد انتخاباتي ائتلاف گروه‌هاي دوم خرداد در گيلان و در سال ۸۴ نيز رييس ستاد انتخاباتي دكتر معين در استان گيلان بود. او اكنون به سياست‌ها و برنامه‌هاي حزب مشاركت كمابيش انتقاد دارد. در اين گفتگو از جبهه دموكراسي خواهي و حقوق بشر می گويد و از مرزبندي پيرها و شور جوان ها.

از جبهه دموكراسي خواهي و حقوق بشر چه خبر؟

با توجه به نتايجي كه دور دوم انتخابات رياست جمهوري در پي داشت، آنچه كه امروز جامعه به آن نيازمند است حضور يك جريان قوي و فراگير از احزاب است كه در پاره اي اصول كلي اشتراك داشته باشند، تا بدين ترتيب لايه هاي مختلف جامعه را به لحاظ سياسي سازماندهي كنند. این مجموعه باید به مردم كمك كند تا از یک سو در انتخابات تصميم گيري بهتري داشته باشند و از سوي ديگر به برنامه ها راي بدهند و نه افراد. به همين دليل وجود چنين جبهه ای لازم است.

جبهه دموكراسي خواهي و حقوق بشرچنين قابليتي را خواهد داشت؟
تا كنون اين نوع جريانها و احزاب در لحظات مهم تصميم گيري وجود نداشته اند، بنابراين بايد كمك كرد تا اگر حداقل تا كنون اين ظرفيت و قابليت وجود نداشته، از اين به بعد ايجاد شود. در واقع براي ايجاد آن بايد از جايي شروع كرد،تا اگر از اين ظرفيت چيزي باقي مانده است، متحول شود و به تحرك جامعه كمك نمايد. البته احتمال دارد در اين ميان برخي حاضر نباشند زير تابلوي جريانات ديگر بروند، اما به هر حال ما ناچاريم تمام جريانات سياسي دموكراسي خواه را براي مقابله با جريانهاي اقتدار گرا و مخالف دموكراسي حول يك محور گرد هم آوريم و جز اين هم هيچ راه ديگري وجود ندارد.

وظیفه جبهه

آيا احزابی مانند اعتماد ملي موثرتر نخواهند بود؟
به نظر من مردم اگربه يك جبهه و يا حزب معتقد باشند و در بدنه آن ها سازماندهي شده باشند، در مواقع لازم ، به آنچه كه حزب و جبهه مي گويد عمل خواهند كرد. به عنوان مثال در زماني كه عده اي با ظاهر سازي و استفاده از واژه هاي ديگران، قصد عوامفريبي دارند بايد جرياني وجود داشته باشد كه به تنوير افكار بپردازد و به مردم بگويد كه پشت اين ماسك ها، در واقع چه چهره هايي پنهان شده است. از اين ديدگاه من معتقدم كه وجود چنين جريانهايي لازم است تا به صورت مقطعي آگهي هايي به مردم بدهند. اين جبهه مي تواند خطر تحجر و اقتدار گرايي را به مردم هشدار بدهد و به مردم بگويد كارگردانهاي اصلي این جریان ها چه كساني هستند. به نظر من جبهه دموكراسي خواهي و حقوق بشر چنين وظيفه اي دارد.

اما معمولا جبهه در فضاي ويژه اي شكل مي گيرد.
البته ممكن است برخي مسايل ويژه هم وجود داشته باشد. نمونه اش تفاوت رفتار مسوولان جديد كشور در داخل و خارج کشور است. نمونه اش همین تفاوت در انتخاب وزراي مربوط به سياست داخلي و مسوولان مربوط به امور ديپلماسي است. يعني نوعي دوگانگي در رفتارها مشاهده مي شود. در واقع در شرايط موجود ما با كساني روبرو هستيم كه چندان اعتقادي به دموكراسي ندارند. در نتيجه اين احتمال كه در سال هاي آينده بحران بزرگ دموكراسي خواهي شكل گيرد بسيار زياد است، از همين رو همه كساني كه به ايراني آزاد و آباد اعتقاد دارند و به دموكراسي معتقدند بايد متحد شوند، چرا كه اساسا اين تفكر در فضاي موجود مورد تهاجم واقع شده است.

تهاجم از همان سويي است كه حتي در دهه ۵۰ بر ضد نظريات امام حركت مي كرد و شايد اعتقادي به انقلاب نداشت. بنابراين همه نيروهايي كه براي آزادي و دستيابي مردم به حقوق خود هزينه دادند، بايد گرد هم آيند و اين مي تواند شامل اصلاح طلبان و گروههاي سياسي خارج حاكميت نيز باشد.

نزدیکی رهبران

آيا احتمال دارد كه تشكيل اين جبهه متوقف شود؟
البته در اين مسير بحث هايي وجود دارد. سازمان مجاهدين معتقد است اگر بتوانيم همان گروههاي دوم خردادي را دوباره دور هم جمع كنيم و به تقويت آن بپردازيم بسيار كار مهمي انجام داده ايم. اما در مجموع به اعتقاد من با تقويت ائتلاف گروههاي اصلاح طلب و از سوي ديگر تقويت جريان اعتدال و جمع شدن شخصيت هاي نزديك به آقاي هاشمي در آنجا و از سويي تشكيل حزب اعتماد ملي و همچنين تشكيل جبهه ي دموكراسي خواهي و حقوق بشر از سوي برخي اصلاح طلبان پيشرو و اپوزيسيون خارج از نظام در نهايت منجر مي شود به اينكه با چند جريان سياسي روبرو خواهيم شد كه آن موقع نزديك كردن رهبران اين چند جريان به يكديگر آسانتر است. يعني به زبان ديگر واقع امر اين است كه شايد خيلي ممكن نباشد افرادي كه تا ديروز در فضاي خاص و مرزبندي هاي ويژه اي نسبت به يكديگر حضور داشتند امروز در كنار هم بنشينند و با هم جريان سياسي واحدي شكل دهند. يعني ما بايد در فضاي حاضر دو ذهن را به هم نزديك كنيم كه سال ها از هم فاصله داشتند و فاصله ي آنها هم كم نبود. كارها را بايد در چند مرحله انجام داد. مرحله ي اول تشكيل چند گروه بزرگ و در مرحله ي ديگر تشكيل يك مجموعه ي مادر. از سوي ديگر فضا را نيز بايد به شكلي براي تشكيل يك مجموعه تغيير داد. فضا بايد به شكلي باشد كه مجموعه ها را متقاعد كند كه بايد به سمت يكي شدن پيش بروند. در واقع ما با افرادي روبرو هستيم كه چون به لحاظ ذهني نمي توانند فضا را درك كنند بنابراين واقعيت ها و رخدادها بايد آنها را مجبور به قبول برخي مسايل كند، كه نمونه آن را مي توان در هواداري طيف هاي مختلف از آقاي هاشمي در دور دوم انتخابات سراغ گرفت.

نزدیکی جوان ها

حالا با اين شرايط به گمان شما اين جريان به زودي شكل خواهد گرفت؟
من تصور نمی کنم جبهه اي واحد به زودي تشكيل شود، شناختي كه از آقايان داريم حكايت از اين دارد كه آنها با هم اختلافات شخصي، معرفتي، خصلتي، فكري و... بسياري دارند، بنابراين يكباره نمي توان گفت كه شما همه آن مسايل را كنار بگذاريد و كنار هم بنشينيد. اصلا اگر ما هم بخواهيم، باز انجام آن ممكن نيست. مي شود گفت اين انتظار، نوعي توهم است، اما از سوي ديگر نيروهاي جوان همه اين جريانها بسيار به هم نزديك هستند و اختلافات شخصيتي و تاريخي بين آنها وجود ندارد، از اينرو اين نيروها به تحقق چنين جبهه اي بيشتر كمك مي‌كنند. اين تمايل حتي در نيروهاي جوان سازمان مجاهدين انقلاب هم ديده مي شود.

از آن جا که نيروهاي جوان همگرايي و نزديكي بيشتري به يكديگر حس مي كنند پيش بينی نمی کنيد جوان ها کار را به دست بگيرند
نيروهاي جوان معمولا خيلي حوصله نمي كنند تا به لحاظ زماني، فضا براي تحقق مساله اي مهيا شود. ما نمي خواهيم چنين شود، اما لزوما تلاش ما نمي تواند وقوع چنين مساله اي را منتفي كند. حاصل کار به ميزان زيادي بستگي به عملكردهاي ما دارد.


   پايان خبر

تماس با ما | درباره ما | وب لاگ ما | [mail dot emrooz at gmail dot com]
Sitemap