گمان مبر كه به پايان رسيد كار مغان..... هزار باده ناخورده در رگ تاك است


اخبار روز  

معرفي سايت
کليپ «دوباره مي‌سازمت وطن»...ستاد نسیم

پایگاه خبری ستاد انتخاباتی دکتر مصطفی معین

وبلاگ شخصی دکتر معین

انجمن دفاع از حقوق زندانیان

سایت رسمی دکتر سروش

پایگاه خبری رویداد

سایت رسمی دکتر کدیور

پایگاه اطلاع رسانی خانه احزاب ايران

سایت مشترک عطاالله مهاجرانی وجمیله کدیور

روزنامه اقبال

انجمن صنفي روزنامه‌نگاران ایران

نسیم؛نسل سومی های یاور معین

سایت اندیشه وران کرد

پایگاه خبری میزان

وبنوشته های سیدمحمدعلی ابطحی

روزنامه اینتر نتی روز

کاریکاتورهای هادی حیدری

پرشین نیوز

روزنامه ایران

از این روزها ...وبسایت شخصی سعید شریعتی

وبلاگ گروهی جمعی از زنان اصلاح طلب

روزنامه اینترنتی ایران ما

ایسنا... خبرگزاری دانشجویان ایران

روزنامه اطلاعات

هفته نامه سیروان

روزنامه شرق

سایت رسمی عمادالدین باقی

خبرگزاری کار ایران

وبلاگ اختصاصی احمد شیرزاد

وبلاگ مهر...وبنوشته های علی مزروعی

خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران

پایگاه خبری تبریز نیوز

پایگاه خبری نثرما(اصفهان)

خبرگزاری میراث فرهنگی

سینا خبرگزاری جامعه جوانان ایرانی

پایگاه خبری خلیج فارس

روزنامه همبستگی

روزنامه اعتماد

روزنامه آفتاب یزد

جستجو
   
مقالات

  دروغ شاخدار در پرونده هسته‌اي !


  مسئله ملي


  فقيه از نظر شرعي و حقوقي


  ساده زيستى تشريفاتى


  در ضرورت تشکیل سریع جبهه دموکراسی و حقوق بشر*


  "تعيين تکليف" سياسي


  کدام" تشيّع" و مردم سالاری؟


  كدام ملى گرايى؟


  روشنفكران ما به بلای «عقیده‌ پرستی» گرفتارند


  تأملی در باب ناسازگاری مردمسالاری مدرن با ولایت و مهدویت در تشیع


تريبون

  مواضع خاتمي در سازمان ملل به مراتب به اصول انقلاب نزديك‌‏تر و عزت‌‏مندانه‌‏تر از مواضع اتخاذ شده از سوي احمدی نژاد بود


  قانون تثبيت قيمتها عملا 5500 ميليارد تومان از كيسه‌ي ملت را بر باد داد


  بهداشت امنيت ملی


  متن كامل مانيفست جنگ قرن 21


  فرجام دو روش


  جبهه دموكراسي‌خواهي و حقوق بشر در گفت و گوی روز با رضا صالح جلالي


  اصلاح‌‏طلبان در آينده بايد به سمت حركت‌‏هاي اجماعي و ائتلافي حركت كنند


  کودتای 28 مرداد درگفتگوبا ابراهيم يزدي


  نايب رييس فراكسيون كردهاي مجلس :نمايندگان‌‏ كرد مجلس انتقاد زيادي نسبت به عملكرد رييس‌‏جمهوري در معرفي كابينه دارند


  فرق آمريکا و غير آمريکا


 

   تاريخ و زمان ورود خبر : 18:20:44 - 19/7/84
بيانيه كميته دانشجويي جبهه مشاركت به مناسبت آغاز سال تحصيلي دانشگاه Print This Page!!!

امروز:كميته دانشجويي جبهه مشاركت به مناسبت آغاز سال تحصيلي دانشگاه بيانيه‌‏اي صادر كرد.
متن کامل این بيانيه برای سایت امروز نمابر شده است در ادامه می آید: سال تحصيلي 85-84 را در حالي آغاز مي‌كنيم كه فضاي عمومي كشور متأثر از نهمين دوره انتخابات رياست جمهوري، دستخوش دگرگوني است. ابهام ناشي از شدت و سمت و سوي تحولات اخير، جريانات حاضر در عرصه سياست و از جمله جنبش دانشجويي را تحت تأثير قرار داده است.

هنوز به روشني مشخص نيست كه حاكميت يكدست شده كنوني با چالش‌هاي موجود در عرصه داخلي و خارجي چگونه برخورد خواهد كرد. آيا فضاي تنفس موجود را بر جريان اصلاحات و گروه‌هاي متفاوت با خود خواهد بست و به سمت اقتدارگرايي افراطي خواهد رفت و يا با پيش‌ گرفتن رفتاري كج دار و مريز، با جريانات رقيب و اصلاح‌طلب برخوردي نرم افزاري خواهد داشت و سعي در تداوم وضعيت به حاشيه راندن آنان از همه عرصه‌‌ها مي‌كند.

به گمان ما، هر دو گرايش در درون جناح مسلط سياسي كنوني حضور و بروز دارد. كه البته اين تعارضات ريشه در منشأ و خاستگاه سياسي و سازماني ائتلاف راست حاكم دارد. اما به نظر مي‌رسد فعلاً رويكرد دوم به شرط آن كه در زمين‌گير و منفعل كردن اصلاح‌طلبان توفيق حاصل كند، در دستور كار قرار گرفته است.

مسأله‌اي كه حضور مؤثر ما در آينده سياسي كشور عميقاً به آن بستگي دارد بررسي عميق و دقيق و حتي‌المقدور سريع عوامل پيش آمدن شرايط پيش رو است كه از اهميت فوق‌العاده‌اي برخوردار است و اين مهم جزء با مسؤوليت‌پذيري و شجاعت نقد دروني ميسر نيست.

در اين ميان دانشگاه و جنبش دانشجويي به عنوان كانون مؤثر و موتور محرك جريان اصلاح‌طلبانه ملت ايران، مي‌تواند و مي‌بايد در اين حركت كه آينده اصلاحات به آن گره خورده است نقشي پيش گامانه ايفا كند و نقاط ضعف و قوت پيشين را بازخواني نمايد.
واقعيت آن است كه جريان دوم خرداد يك جنبش اصلاح‌گرايانه را نمايندگي مي‌كرد كه ريشه در مناسبات گسترده و عميق اجتماعي به معناي عام آن داشت. تغيير در وضعيت موجود و خلع‌يد از مافياي قدرت-ثروت و منزلت، خواسته مردم به تنگ آمده از فساد گسترده، تورم لجام گسيخته، سخت‌گيري، تنگ‌نظري و تعصبات جاهلانه و رفتارها و اقدام‌هاي آزادي ستيزانه‌اي بود، كه استيفا و تحقق آن را برعهده اصلاح‌طلبان به قدرت رسيده در دوم خرداد نهادند.

سرشت دوم خرداد البته حركت در چارچوب ساختار موجود را مي‌طلبد و در آنجا كه ساختارها متصلب بوده‌اند نمي‌توان خرده‌اي بر اصلاح‌طلبان گرفت.

در عين حال نبايد عزم ناجزم عده‌اي و فرصت‌سوزي عده‌اي ديگر را ناديده گرفت از سوي ديگر دميدن بر آتش راديكاليسم كور و دعوت به ناكجا آباد نيز بار مضاعفي بود كه بر پيكر اصلاحات تحميل گرديد. سرگرم شدن بخش‌هاي مهمي از فعالان جريان اصلاحات بر منازعه اصلاح‌پذير بودن يا نبودن نظام هم باعث شد اين جنبش اجتماعي به منازعه‌اي عموماً سياسي كشانيده شود.

اين مسأله يكي از مهمترين آفت‌هاي جنبش دوم خرداد بود، چرا كه آن را از بدنه اجتماعي‌اش جدا كرد و به عبارت ديگر مانع «همه جانبه شدن اصلاحات» شد. سهم جنبش دانشجويي در اين ميان كمتر از احزاب و تشكل‌هاي اصلا‌ح‌طلب ديگر نيست. جنبش دانشجويي به عنوان جرياني فارغ از محدوديت‌ها و مقتضيات طبقاتي با فراگيري‌اي كه در سطح بدنه اجتماعي دارد مي‌توانست با تأكيد بر جامعيت و چند وجهه بودن اصلاحات فرآيند عمق بخشي و اجتماعي شدن جنبش را فراهم نمايد. البته طبيعي است جنبش دانشجويي به دليل ماهيت سياسي خود، بيشترين توان خود را صرف مطالبات سياسي و از جمله مهم‌ترين آنها يعني دموكراسي، آزادي و حقوق بشر كند. اما اين به تنهايي كافي نيست. براي اجتماعي و فراگير شدن يك جنبش توجه به مطالبات اجتماعي هم چون عدالت، اشتغال، رفاه و...ضروري است. تاريخ جنبش دانشجويي گواه است كه جريان اصيل مهم‌ترين مدعي و مدافع استقلال‌طلبي، آزادي‌خواهي و عدالت‌گرايي بوده است. اين هر سه، پايه‌هاي يك آرمان فراگير ملي است كه مي‌تواند جريان اصلاحات را جاني دوباره بخشد.

تجربيات و اندوخته‌هاي موجود نيز مي‌بايست راهنماي عمل بعدي باشد. اين واقعيت به خوبي مشهود است كه ملت ما همچنان خواستار اصلاح وضع موجود است. جوهر پيام سوم تير نيز چيزي جزء تغيير وضع موجود در چارچوب نظام نبود. آناني كه در سوم تير خود را پيروز تصور مي‌كنند خود بهتر مي‌دانند كه پيروزي‌شان مديون سياه‌نمايي و ناتوان نشان دادن اصلاحات و عوام‌فريبي و موج‌سواري پوپوليستي بوده است. با چنين رفتارهايي شايد بتوان حركتي مقطعي ايجاد كرد ولي مطمئناٌ منتج به ناكارآمدي و در نهايت بحران مشروعيت خواهد داشت.

بروز چالش‌هاي داخلي و بين‌المللي عاملي است كه فقدان مشروعيت در پي خواهد داشت و جرياني كه مشروعيت خود را از دست رفته بداند، پتانسيل اقتدارگرايي‌اش افزون خواهد شد. در چنين صورتي است كه امكان بروز خشونت چه از جانب حاكميت و چه از سوي اپوزيسيون-خصوصاً اگر همچون جنبش دانشجويي جوان و راديكال باشد- افزايش مي‌يابد. به عبارت ديگر حاكميتي كه بر اثر ناكارآمدي داخلي و فشارهاي خارجي، قدرت تحملش كاهش يافته است، آشكارترين عرصه به رخ كشاندن اقتدارش را، تحت فشار قرار دادن دانشگا‌هيان- چه جريانات دانشجويي و چه استادان مستقل، دگرانديش- مي‌داند و البته مطمئناً پس از آن به سراغ گروه‌ها و احزاب سياسي نيز خواهد آمد.

براي جلوگيري از وقوع چنين رخدادي مي‌بايست امكان و زمينه خشونت را در عرصه سياست كاهش داد. يكي از ضروريات اين امر تداوم استراتژي «اصلاحات» و البته با صبغه فراگير و اجتماعي است. تا ضمن «فراگيري و تعميق اصلاحات» از بي‌تفاوتي و سرخوردگي ملت جلوگيري كند و مجدداً ميان رأس هرم اصلاحات و بدنه اجتماعي آن پيوند برقرار نمايد.

ما معتقد هستيم كه در اين چشم‌انداز جنبش دانشجويي و دانشجويان بيش از هميشه نيازمند انديشيدن، گفت‌وگو، حضور فعال در عرصه‌هاي سياسي، فرهنگي، اجتماعي و علمي و همكاري گسترده در برابر تحجر و استبداد و بر باد دادن تجارب ملي و ديني است.

ما معتقديم كه جريان اقتدارگرا از اين پس هر چه بيشتر بر آتش تفرقه و تشتت، خصوصاً در ميان بدنه و رأس اصلاحات خواهد دميد درافتادن به دام آنان، نه تنها به زيان ما خواهد بود بلكه سرونوشت جامعه و كشور را نيز به خطر خواهد افكند.

كميته دانشجويي جبهه مشاركت ايران اسلامي در جهت استراتژي حزب، ضمن دعوت جريانات اصيل دانشجويي به تدبير و تدقيق در عمل و زمينه‌هاي ناكامي جريان اصلاحات، خواستار گشودن باب گفت‌وگوي نقادانه و تعامل سازنده است كه جزء در اين ميسر نمي‌توان راه دشوار پيش رو را سرافرازانه طي كرد.


   پايان خبر

تماس با ما | درباره ما | وب لاگ ما | [mail dot emrooz at gmail dot com]
Sitemap