گمان مبر كه به پايان رسيد كار مغان..... هزار باده ناخورده در رگ تاك است


اخبار روز  

معرفي سايت
کليپ «دوباره مي‌سازمت وطن»...ستاد نسیم

پایگاه خبری ستاد انتخاباتی دکتر مصطفی معین

وبلاگ شخصی دکتر معین

انجمن دفاع از حقوق زندانیان

سایت رسمی دکتر سروش

پایگاه خبری رویداد

سایت رسمی دکتر کدیور

پایگاه اطلاع رسانی خانه احزاب ايران

سایت مشترک عطاالله مهاجرانی وجمیله کدیور

روزنامه اقبال

انجمن صنفي روزنامه‌نگاران ایران

نسیم؛نسل سومی های یاور معین

سایت اندیشه وران کرد

پایگاه خبری میزان

وبنوشته های سیدمحمدعلی ابطحی

روزنامه اینتر نتی روز

کاریکاتورهای هادی حیدری

پرشین نیوز

روزنامه ایران

از این روزها ...وبسایت شخصی سعید شریعتی

وبلاگ گروهی جمعی از زنان اصلاح طلب

روزنامه اینترنتی ایران ما

ایسنا... خبرگزاری دانشجویان ایران

روزنامه اطلاعات

هفته نامه سیروان

روزنامه شرق

سایت رسمی عمادالدین باقی

خبرگزاری کار ایران

وبلاگ اختصاصی احمد شیرزاد

وبلاگ مهر...وبنوشته های علی مزروعی

خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران

پایگاه خبری تبریز نیوز

پایگاه خبری نثرما(اصفهان)

خبرگزاری میراث فرهنگی

سینا خبرگزاری جامعه جوانان ایرانی

پایگاه خبری خلیج فارس

روزنامه همبستگی

روزنامه اعتماد

روزنامه آفتاب یزد

جستجو
   
مقالات

  نگاه ساده انگارانه


  دروغ شاخدار در پرونده هسته‌اي !


  مسئله ملي


  فقيه از نظر شرعي و حقوقي


  ساده زيستى تشريفاتى


  در ضرورت تشکیل سریع جبهه دموکراسی و حقوق بشر*


  "تعيين تکليف" سياسي


  کدام" تشيّع" و مردم سالاری؟


  كدام ملى گرايى؟


  روشنفكران ما به بلای «عقیده‌ پرستی» گرفتارند


تريبون

  فعاليت هسته‌اي كشورما و شوراي امنيت


  جنبش زنان و جنبش دموكراسي خواهي در ايران


  نكات ديدار جبهه اصلاحات با خاتمي


  اتهام علني، دفاع غيرعلني


  بهداشت امنيت ملی


  فرجام دو روش


  اصلاح‌‏طلبان در آينده بايد به سمت حركت‌‏هاي اجماعي و ائتلافي حركت كنند


  کودتای 28 مرداد درگفتگوبا ابراهيم يزدي


  نايب رييس فراكسيون كردهاي مجلس :نمايندگان‌‏ كرد مجلس انتقاد زيادي نسبت به عملكرد رييس‌‏جمهوري در معرفي كابينه دارند


  فرق آمريکا و غير آمريکا


 

   تاريخ و زمان ورود خبر : 16:28:22 - 20/7/84
سياست، حق و عدالت درگفت‌و‌شنود هاشم آغاجري، خشايار ديهيمي و مصطفي تنها Print This Page!!!

نشست گفت‌وشنود نامه، در آخرين پنج‌شنبه‌ي شهريور ماه، با شركت دكتر هاشم آقاجري، خشايار ديهيمي و مهندس مصطفي تنها و با حضور جمعي از خوانندگان و دوست‌داران نامه در محل دفتر اين نشريه برگزار شد. هاشم آقاجري با ايراد سخناني، آغازگر برنامه بود او گفتمان عدالت، ارايه شده از سوي يك جناح به قدرت رسيده را به چالش كشيد و در تعريف خود از عدالت گفت:
اگر عدالت را با شاخص حق تعريف كنيم، در آن صورت حق را نمي‌توان با معيارهاي جامعه‌ي نوشيرواني و سلطان محمود غزنوي و خليفه هارون الرشيد و مامون تعريف كرد، بلكه حق را بايد با شاخص‌هاي امروزي بسنجم . با شاخص‌هاي امروز تعريف حداقلي حق به نحوي كه مورد قبول وجدان و آگاهي بشريت امروز باشد، همان تعريف حقوق بشر خواهد بود. عدالت حداقلي زماني وجود خواهد داشت كه حقوق بشر پذيرفته شود، اين يك دروغ بزرگ است كه امروز كساني مدعي عدالت باشند اما حقوق اساسي بشر را نقض بكنند. اين يك تناقض است.
آقاجري، همچنين ادعاي معنويت در شرايط نبود عدالت حداقلي را نيز نا ممكن دانست و گفت: معنويت در فضاي سركوب، در فضاي ظلم و ستم و در فضاي تحقير امكان‌پذير نخواهد بود. چگونه ممكن است با از كارانداختن قواعد دموكراتيك آزاد سياسي و در عين‌حال منصوب كردن آدم‌هاي خرد براي انجام كارهاي بزرگ، مدعي عدالت بود؟ در همين مقدمه دو ظلم ديده مي‌شود، يكي رعايت نكردن حقوق آدميان و ديگري اين‌كه كار بزرگ را به آدم خرد سپرده‌ايم.
وي افزود: در شرايط زندگي در جهان امروز آزادي و دموكراسي در نسبت با عدالت، حقيقت و معنويت، ارزش‌هاي اولويت دار به شمار مي‌روند. از ديدگاه من، آزادي و به‌ويژه دموكراسي، ارزش‌هاي غير قابل چشم‌پوشي هستند و شرط لازم رسيدن به ارزش‌هاي ديگر.
سخنران بعدي برنامه‌ي گفت‌وشنود نامه، خشايار ديهيمي، فعال سياسي و مترجم نام آشنا بود.
وي به آسيب‌شناسي شكست اصلاح‌طلبان در جريان انتخابات گذشته پرداخت و گفت: ما بسيار پيش از اين در انتخابات شكست خورديم، پيش از شروع انتخابات، آن هم در مواضعي كه از اخلاق عقب نشستيم، در مواضعي كه نشان داديم ما هم بي مرام هستيم، در مواضعي كه نشان داديم زور پذير هستيم و در مواضعي كه هرگاه لازم شد، حقيقت را به پاي مصلحت قرباني كرديم در حالي كه تشخيص مصلحت‌ها برعهده‌ي خودمان بوده است.
وي اضافه كرد: ما نه پيام‌هاي مردم را دريافت كرديم و نه پيام جناح مقابل را. پيام روشني كه جناح مقابل فرستاد و روشن‌تر از آن نمي‌شد، اين‌ بود كه به هيچ قيمت نمي‌گذاريم دوم خرداد تكرار شود. در اين پيام "به هيچ قيمت" معني دارد و اشاره به "دوم خرداد" هم داراي معناست، گوينده هم حتماً ابزار آن را دارد كه نگذارد تا دوم خرداد تكرار شود. ولي ما اين پيام را ناديده گرفتيم. پيام ديگر را هم مردم در انتخابات دوم شوراهاي شهر فرستادند و در واقع گفتند كه راي ما پشت قباله‌ي شما نيست. ما اين راي را به يك رفتار داده بوديم، به رفتاري كه آمده بود و وعده مي‌داد كه سياست را در كشور ديگرگون مي‌كند، قانون را حاكم مي‌كند، پاسخ‌گو خواهد بود، يعني همه چيز شفاف باشد و اگر هم گاهي مصلحتي هست، در خفا تصميم گرفته نمي‌شود.
وي در پايان پرسيد: اما مساله اين است كه چرا اين پيام‌ها را در نيافتيم؟ و خود پاسخ داد: براي اين كه دموكراسي براي ما تنها يك لفظ است، تهي از معنا.
ديگر شركت كننده‌ي برنامه‌ي گفت‌و‌شنود نامه، مهندس مصطفي‌تنها، فعال سياسي قبل و بعد از انقلاب بود كه طي سخناني پي‌آمدهاي ارجاع پرونده اتمي ايران به شوراي امنيت را براي اقتصاد كشور بسيار زيان‌بار ارزيابي كرد و هشدار داد كه مي‌بايست تصميم‌گيران سياسي با دقت‌نظر در مواضع خود از رويارويي پرهيز كنند. وي نخستين نشانه‌هاي تاثير‌گذاري بحران‌ بر اقتصاد را فرار سرمايه‌ها ذكر كرد و يادآورد شد: هرچند آمارها بيش از اين رقم را نشان مي‌دهد، ولي اگر حتي آن‌چه را ي كه يكي از مقامات رسمي اعلام كرده است ملاك قرار دهيم، تنها درچند ماه گذشته، چيزي نزديك به يك ميليارد دلار سرمايه از كشور خارج شده است. در صورت ادامه‌ ي بحران، اقتصاد ايران بيش از اين تاب تحمل نخواهد داشت و دچار مشكلات بسيار شديد اما قابل پيش‌بيني مي‌شود. اين فعال سياسي همچنين افزود: ممكن است برخي جريان‌ها گمان كنند كه با تشديد رويارويي با آمريكا و اروپا و حاكم كردن شرايطي شبه جنگ سرد در روابط خارجي، در داخل كشور اقتدار خود را تثبيت مي‌كنند، ولي اين‌گونه ارزيابي، اشتباه محض است و كشور را به‌سوي پرتگاه سوق مي‌دهد. او همچنين به اين نكته اشاره كرد كه در آغاز بحران، از سوي برخي جريان‌ها اين‌نكته مورد تاكيد قرار گرفته است كه جايگاهي كه بايد بر آن ايستادگي كنيم، همين مساله‌ي انرژي هسته‌اي است و اگر عقب‌نشيني كنيم، فردا بايد حقوق بشر را هم بپذيريم و در موارد ديگري هم بايد كوتاه بياييم. مصطفي تنها در پايان اضافه كرد: اما زير ساخت‌هاي اقتصادي ايران براي تداوم رويارويي‌هايي در اين سطح، از توانايي كافي برخوردار نيست.


   پايان خبر

تماس با ما | درباره ما | وب لاگ ما | [mail dot emrooz at gmail dot com]
Sitemap