گمان مبر كه به پايان رسيد كار مغان..... هزار باده ناخورده در رگ تاك است


اخبار روز  

معرفي سايت
کليپ «دوباره مي‌سازمت وطن»...ستاد نسیم

پایگاه خبری ستاد انتخاباتی دکتر مصطفی معین

وبلاگ شخصی دکتر معین

انجمن دفاع از حقوق زندانیان

سایت رسمی دکتر سروش

پایگاه خبری رویداد

سایت رسمی دکتر کدیور

پایگاه اطلاع رسانی خانه احزاب ايران

سایت مشترک عطاالله مهاجرانی وجمیله کدیور

روزنامه اقبال

انجمن صنفي روزنامه‌نگاران ایران

نسیم؛نسل سومی های یاور معین

سایت اندیشه وران کرد

پایگاه خبری میزان

وبنوشته های سیدمحمدعلی ابطحی

روزنامه اینتر نتی روز

کاریکاتورهای هادی حیدری

پرشین نیوز

روزنامه ایران

از این روزها ...وبسایت شخصی سعید شریعتی

وبلاگ گروهی جمعی از زنان اصلاح طلب

روزنامه اینترنتی ایران ما

ایسنا... خبرگزاری دانشجویان ایران

روزنامه اطلاعات

هفته نامه سیروان

روزنامه شرق

سایت رسمی عمادالدین باقی

خبرگزاری کار ایران

وبلاگ اختصاصی احمد شیرزاد

وبلاگ مهر...وبنوشته های علی مزروعی

خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران

پایگاه خبری تبریز نیوز

پایگاه خبری نثرما(اصفهان)

خبرگزاری میراث فرهنگی

سینا خبرگزاری جامعه جوانان ایرانی

پایگاه خبری خلیج فارس

روزنامه همبستگی

روزنامه اعتماد

روزنامه آفتاب یزد

جستجو
   
مقالات

  نگاه ساده انگارانه


  دروغ شاخدار در پرونده هسته‌اي !


  مسئله ملي


  فقيه از نظر شرعي و حقوقي


  ساده زيستى تشريفاتى


  در ضرورت تشکیل سریع جبهه دموکراسی و حقوق بشر*


  "تعيين تکليف" سياسي


  کدام" تشيّع" و مردم سالاری؟


  كدام ملى گرايى؟


  روشنفكران ما به بلای «عقیده‌ پرستی» گرفتارند


تريبون

  فعاليت هسته‌اي كشورما و شوراي امنيت


  جنبش زنان و جنبش دموكراسي خواهي در ايران


  نكات ديدار جبهه اصلاحات با خاتمي


  اتهام علني، دفاع غيرعلني


  بهداشت امنيت ملی


  فرجام دو روش


  اصلاح‌‏طلبان در آينده بايد به سمت حركت‌‏هاي اجماعي و ائتلافي حركت كنند


  کودتای 28 مرداد درگفتگوبا ابراهيم يزدي


  نايب رييس فراكسيون كردهاي مجلس :نمايندگان‌‏ كرد مجلس انتقاد زيادي نسبت به عملكرد رييس‌‏جمهوري در معرفي كابينه دارند


  فرق آمريکا و غير آمريکا


 

   تاريخ و زمان ورود خبر : 16:39:34 - 20/7/84
آرمين: قرباني اصلي تحریم ،طبقه محروم جامعه خواهد بود Print This Page!!!

بحران تشديد نمي‌شود
نامه: آيا به‌نظر شما، روي كارآمدن دولت جديد در ايران، تاثيري در ازسرگيري فعاليت تاسيسات اتمي اصفهان داشته است؟
اگرچه رويكرد دولت جديد در زمينه‌هاي مختلف از جمله انرژي هسته‌اي رويكردي افراطي و غيرواقع‌بينانه است، اما تصميم‌گيري درباره‌ي مسايل مهمي از اين دست، به‌طور كلي خارج از حيطه‌ي اختيارات دولت است. مي‌توان گفت كه با روي كار آمدن دولت جديد و يكدست شدن حاكميت، راه براي اين‌گونه‌اقدامات بازتر شده است.
نامه: با توجه به قطعنامه‌ي اخير شوراي حكام كه خواستار ادامه‌ي تعليق فعاليت‌هاي اتمي ايران شده است، جمهوري اسلامي مي‌تواند با ازسرگيري فعاليت اصفهان، از ارجاع پرونده به شوراي امنيت جلوگيري كند؟
كارخانه‌ي UF ‌اصفهان اگرچه از نظر فني تنها به فرآوري اورانيوم و كيك‌زرد اختصاص دارد و اين فرآوري جزو چرخه‌ي غني‌سازي اورانيوم محسوب نمي‌شود، اما از سرگيري فعاليت اين كارخانه پس از اعلام تعليق داوطلبانه و در شرايطي كه نه مذاكرات با طرف‌هاي اروپايي به نتيجه رسيده و نه روند اعتمادسازي به‌طور كامل طي شده است، از طرف دول اروپايي نوعي بي‌اعتنايي به مذاكرات جاري، ضربه به حيثيت سياسي اروپا و اقدامي تحريك‌آميز تلقي شده و طبيعتاً واكنش‌هايي را عليه ايران در پي خواهد داشت. بنابراين چنين اقدامي نه تنها مانع ارجاع پرونده‌ي ايران به شوراي امنيت نمي‌شود، بلكه موجب نزديك‌تر شدن مواضع اروپا به آمريكا در قبال فعاليت هسته‌يي ايران شده و مسير ارجاع پرونده‌ي ايران به شوراي امنيت را آسان‌تر خواهد كرد.
نامه: تاكيد ايران بر مذاكره با كشورهاي جهان سوم كه عضو شوراي حكام هستند، آيا تا آن اندازه موِثر است كه بتواند مانع از اقدام آمريكا و اتحاديه‌ي اروپا براي ارجاع پرونده به شوراي امنيت شود؟
ماجراي هسته‌اي ايران اكنون به موضوعي مهم در سطح بين‌المللي تبديل شده است. آمريكا در ايجاد حساسيت جهاني عليه فعاليت‌هاي هسته‌اي موفق عمل كرده است. تحولات داخلي و سياست‌هاي خارجي ما نيز به‌گونه‌اي بوده است كه اعتبار جهاني به‌دست آمده پس از دوم خرداد را تقريباً از بين برده و در اين موضوع موجب نزديكي مواضع اروپا به مواضع آمريكا شده است. در شرايط جديد بين‌المللي نه تنها كشورهاي جهان سوم، بلكه قدرت‌هايي مانند چين و روسيه در وضعيتي قرار ندارند كه بتوانند در قبال چنين موضوعي با شرايطي كه اشاره شد، در برابر آمريكا موضعي قاطع اتخاذ كنند. آنان ممكن است در آغاز تمايلات و همدلي‌هايي با ما نشان دهند، حتي قول و قرارهايي را به‌خصوص در ازاي دريافت امتيازات اقتصادي به ما بدهند، اما در نهايت با گرفتن امتيازاتي از آمريكا قول و قرارها را به فراموشي خواهند سپرد و ايران را تنها خواهند گذاشت. ديگر كشورهاي جهان سوم نيز براي تغيير موضع يا سكوت، نيازي به اخذ امتياز از آمريكا ندارند و تنها با اصرار و تاكيد آمريكا از ادامه‌ي همراهي خودداري مي‌كنند. اساساً طرح اضافه شدن كشورهاي ديگر به مذاكره، اگر به معناي حضور كشورهاي چين و روسيه و ... باشد، حاكي از آن است كه مبتكران اين طرح نزديك به دو دهه از تحولات بين‌المللي عقب هستند و هنوز از نظر تحليلي و سياسي در دوران جنگ سرد به‌سر مي‌برند. مگر اين‌كه منظور آقايان از اضافه شدن كشورهاي ديگر به جمع مذاكره‌كنندگان كنوني، حضور خود آمريكا در مذاكرات باشد، كه اين البته حكايت ديگري است.
نامه: اگر پرونده‌ي ايران به شوراي امنيت ارجاع شود، آيا آن‌چنان‌كه برخي مي‌گويند، واقعاً اتفاق مهمي نخواهد افتاد يا اين‌كه موضوع هسته‌اي وارد مرحله‌ي جديد خواهد شد؟
تا اتفاق مهم را چه بدانيم. اگر منظور از اتفاق مهم جنگ باشد، فكر نمي‌كنم چنين اتفاقي بيفتد. نه آمريكا اكنون در شرايطي است كه به ايران حمله‌ي نظامي كند و نه شايد نيازي به شدت عملي در اين حد باشد. اما اگر منظور از اتفاق مهم تحريم‌هاي سياسي و اقتصادي و در نتيجه لطمات جبران ناپذير اقتصادي و سياسي به كشور و بروز بحران‌هاي شديد در اين زمينه‌هاست كه كشور را براي ساليان دراز در تنگنا قرار دهد و ما را در وضعيتي قرار دهد كه تنها با موافقت آمريكا بتوانيم از آن خارج شويم، بايد عرض كنم آري! چنين اتفاقي در صورت ارجاع پرونده به شوراي امنيت سازمان ملل رخ خواهد داد.
نامه: به اعتقاد شما اگر آمريكا و كشورهاي عضو اتحاديه‌ي اروپا در شوراي امنيت بخواهند قطعنامه‌اي را براي اعمال تحريم عليه ايران به تصويب برسانند، تاچه اندازه امكان وتوي آن از سوي روسيه و چين وجود دارد؟
اين احتمال بسيار كم است. چين و روسيه به ما به‌عنوان شريك اقتصادي خوب نگاه مي‌كنند نه يك متحد استراتژيك. منافع ملي آنان به هيچ‌وجه ايجاب نمي‌كند كه به‌خاطر ايران روابط خود را با آمريكا تيره كنند. آنان به تكنولوژي و سرمايه و بازار غرب براي كالاهاي خود نياز دارند و منافعي كه از اين طريق كسب مي‌كنند با منافعي كه از روابط با ايران به‌دست مي‌آورند قابل مقايسه نيست.
نامه: تحريم ديپلماتيك ايران به معناي انزواي سياسي كامل جمهوري‌اسلامي است. نظام سياسي ظاهراً نگراني‌هايي از انزوا دارد. بدين ترتيب با مساله‌ي انزوا چگونه روبه‌رو خواهد شد؟
تصور نمي‌كنم حاكمان جديد با ارجاع پرونده‌ي هسته‌اي ايران به شوراي امنيت رضايت بدهند. احتمالاً پيش از اين مرحله، براي حل مشكل تدابيري خواهند انديشيد و روند مذاكرات ادامه خواهد يافت. اما اين‌كه چنين نتيجه‌اي چه نسبتي به برخي مواضع شعاري دارد بحث ديگري است. مواضع واكنشي را بايد به حساب بي‌تدبيري، فقدان راهبردي روشن و ناتواني و ناآشنايي حاكمان جديد با شرايط بين‌المللي گذاشت.
نامه:اعمال تحريم‌هاي مالي عليه ايران بر كدام طبقه‌ي اقتصادي تاثير مستقيم خواهد گذاشت؟
بدون شك اگر چنين اتفاقي رخ دهد، قرباني، اصلي طبقات محروم جامعه خواهند بود. آن‌چه با چالش شديد مواجه خواهد شد، منافع و مصالح نظام خواهد بود. بنابراين رويكرد اصولي معطوف به منافع و امنيت ملي ايجاب مي‌كند كه خط قرمز در ماجراي پرونده‌ي هسته‌اي ايران، ارجاع پرونده به شوراي امنيت باشد.
نامه: آيا در ايران، طبقه‌ي اقتصادي متنفذي وجود دارد كه بر اثر اعمال تحريم‌هاي مالي جهاني تا اندازه‌اي متضرر شود كه نظام سياسي را براي عقب‌نشيني از موضع اتخاذ شده در مورد پرونده‌ي هسته‌اي تحت فشار بگذارد؟
سوِال مسبوق به اين فرض است كه حاكميت مصمم است اين ماجرا را تا ارجاع پرونده به شوراي امنيت ادامه دهد. درنتيجه براي جلوگيري از آن، بايد در جست‌وجوي طبقه‌ي اقتصادي متنفذي بود كه از اين ماجرا متضرر مي‌شود. چنين فرضي صحيح نيست. نه حاكميت نماينده‌ي طبقه‌ي اقتصادي خاصي است و نه خودآگاهي طبقاتي در ايران به حدي رسيده است تا در تحولات داخلي به‌عنوان عاملي تعيين كننده، در جست‌و‌جوي همسويي يا ناهمسويي منافع طبقات و نقش و كاركرد آنان در تحولات باشيم. علي‌رغم يك‌دست شدن حاكميت، بعيد به نظر مي‌رسد كه تمامي بخش‌هاي حاكميت موجود موافق ادامه‌ي اين مسير تا ارجاع پرونده به شوراي امنيت باشند. به گمان بنده آراي افراطي در اين زمينه، در حاكميت بسيار اندك است. رفتن پرونده به شوراي امنيت مي‌تواند به سادگي اتفاق بيفتد، اما خارج ساختن آن از شورا كار چندان ساده‌اي نخواهد بود. هر عاقلي مي‌فهمد كه اين‌كار به‌معناي گرفتار آمدن در تور آمريكاست. بنابراين نبايد شعارها را مبناي تحليل قرار داد.
نامه:اگر تحريم‌هاي اقتصادي، كالاهاي مورد نياز عموم؛ همچون بنزين، گازوييل و سوخت هواپيما را در بربگيرد، عدم ورود اين كالاها به ايران چه تاثيري بر زندگي روزمره‌ي مردم خواهد داشت؟
تنها كافي است بدانيم واردات سالانه‌ي بنزين به كشور دوميليارد و پانصد ميليون دلار است. آثار ناشي از عدم ورود اين حجم از سوخت به كشور كه عمدتاً در زندگي روزمره‌ي مردم به مصرف مي‌رسد، نياز به شرح و بسط ندارد.
نامه: واكنش احتمالي مردم به اين نوع از تحريم‌ها چگونه خواهد بود؟ آيا احساسات آن‌ها را عليه قدرت‌هاي جهاني تشديد مي‌كند يا اعتراض آنان را به سمت نظام سياسي حاكم سوق مي‌دهد؟
آن‌چه جامعه‌ي ما طي سال‌هاي اخير از حاكمان جديد شنيده است؛ شعارها و وعده‌هايي نظير مبارزه با فساد اقتصادي، رفع بيكاري و ايجاد شغل، افزايش حقوق كارمندان و حقوق بگيران، رنگين شدن سفره‌هاي مردم و آوردن پول نفت سر سفره‌ها، محكوميت وجود فقر و وعده‌ي عاجل براي رفع آن و ... بوده است. آنان با اين وعده‌ها و شعارها انتظارات مردم از خود را شكل داده‌اند، بنابراين روشن است كه مردم از حاكمان خود انتظار تحقق وعده‌ها را داشته باشند. استناد به توطئه و دشمني بيگانگان براي قانع ساختن جامعه به تحمل شرايط توان‌فرسا براي افكار عمومي قانع كننده نخواهد بود. جامعه شرايط پديد آمده را با تجربه‌ي دوره‌ي اصلاحات كه موقعيت بين‌المللي ايران ارتقا يافت و تهديد‌هاي نظامي و غيرنظامي از بين رفت و در شرايطي كه اطراف ايران در آتش جنگ مي‌سوخت اما ايران به آرام‌ترين و با ثبات‌ترين كشور منطقه تبديل شد، مقايسه خواهد كرد و از اين مقايسه، اجتناب‌پذير بودن شرايط ناگوار را نتيجه خواهد گرفت و درست به‌دليل همين مقايسه و نيز قدرت و جايگاه احزاب و گروه‌هاي سياسي ملتزم به مصالح، اولاً اعتراض‌ها متوجه حاكمان جديد و به‌طور كلي آمران و عاملان خواهد بود و نه تماميت نظام سياسي. رفتار سياسي مردم طي سال‌هاي پس از انقلاب همواره نشان داده است كه عملكرد حاكمان را از نظام تفكيك مي‌كنند. ثانياً اين اعتراض‌ها با خشم از قدرت‌هاي جهاني موِثر در ايجاد شرايط ناگوار همراه خواهد بود.
نامه: به‌عنوان آخرين پرسش، در مجموع چشم‌انداز پرونده‌ي هسته‌اي ايران و مراحل آن را چگونه ارزيابي مي‌كنيد؟
چنان‌كه پيش از اين عرض كردم، تصور نمي‌كنم روند تشديد بحران تا ارجاع پرونده‌ي ايران به شوراي امنيت ادامه يابد. حاكمان و هم‌فكرانشان به‌خوبي مي‌دانند كه قادر به‌پذيرش مسوِوليت عواقب و نتايج چنين وضعيتي نيستند. از اين‌رو مذاكره را براي تامين حق ايران از سر خواهند گرفت. در عين‌حال در تامين اين حق ملي توفيقي نخواهد يافت، زيرا تنها يك حاكميت دموكراتيك و ملتزم به حقوق بشر و مورد احترام جهانيان در تامين اين حق ملي موفق خواهد شد. روند تحولات داخلي كشور از انتخابات مجلس هفتم به اين‌سو، چهره‌اي متفاوت از حاكمان جديد در عرصه‌ي بين‌المللي ترسيم كرده است. تغيير رفتار اروپاييان با ايران در زمينه‌ي فعاليت هسته‌اي پس از پايان دوره‌ي رياست جمهوري خاتمي و روي كار آمدن حاكميت جديد موِيد اين نظر است. اگرچه ناكامي حركت اصلاحي در سطح حاكميت، شرايط را براي آمريكا جهت همراه كردن تدريجي اروپاييان در قبال ايران فراهم آورد، اما تنها حضور خاتمي برخوردار از اعتبار بين‌المللي در مسند رياست‌جمهوري ايران مانع از رفتاري بود كه پس از رفتن او با ايران آغاز شد.


   پايان خبر

تماس با ما | درباره ما | وب لاگ ما | [mail dot emrooz at gmail dot com]
Sitemap