گمان مبر كه به پايان رسيد كار مغان..... هزار باده ناخورده در رگ تاك است


اخبار روز  

معرفي سايت
کليپ «دوباره مي‌سازمت وطن»...ستاد نسیم

پایگاه خبری ستاد انتخاباتی دکتر مصطفی معین

وبلاگ شخصی دکتر معین

انجمن دفاع از حقوق زندانیان

سایت رسمی دکتر سروش

پایگاه خبری رویداد

سایت رسمی دکتر کدیور

پایگاه اطلاع رسانی خانه احزاب ايران

سایت مشترک عطاالله مهاجرانی وجمیله کدیور

روزنامه اقبال

انجمن صنفي روزنامه‌نگاران ایران

نسیم؛نسل سومی های یاور معین

سایت اندیشه وران کرد

پایگاه خبری میزان

وبنوشته های سیدمحمدعلی ابطحی

روزنامه اینتر نتی روز

کاریکاتورهای هادی حیدری

پرشین نیوز

روزنامه ایران

از این روزها ...وبسایت شخصی سعید شریعتی

وبلاگ گروهی جمعی از زنان اصلاح طلب

روزنامه اینترنتی ایران ما

ایسنا... خبرگزاری دانشجویان ایران

روزنامه اطلاعات

هفته نامه سیروان

روزنامه شرق

سایت رسمی عمادالدین باقی

خبرگزاری کار ایران

وبلاگ اختصاصی احمد شیرزاد

وبلاگ مهر...وبنوشته های علی مزروعی

خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران

پایگاه خبری تبریز نیوز

پایگاه خبری نثرما(اصفهان)

خبرگزاری میراث فرهنگی

سینا خبرگزاری جامعه جوانان ایرانی

پایگاه خبری خلیج فارس

روزنامه همبستگی

روزنامه اعتماد

روزنامه آفتاب یزد

جستجو
   
مقالات

  پیام خاتمی به کنفرانس بین المللی گفت و گوی میان فرهنک ها و تمدنها در اسپانیا


  هزینه های یک اظهار نظر


  سخنان آقای احمدی نژاد در آستانه روز قدس


  خدا و انسان معاصر(1)*


  ويژگي جامعه و دولت در انتخابات نهم*


  اتحاد،مسأله اين است


  هند؛ ديپلماسي در شرايط بحران


  فساد مالي "ارزشي ها" توطئه آمريکاست...


  دولت غير پاسخگو


  خاطراتي از يك سفرمعنوی


تريبون

  دولت پاسخگو- دولت عوام‌زده


  براي گنجي چه مي توان كرد؟


  اهميت سرمايه‌گذاري در كشور


  انرژي هسته‌اي ... آري، نه!!!


  علي و خوارج


  شيعه‌ علي بودن


  چند پرسش درباره نظارت مجمع تشخيص مصلحت بر قواي سه گانه


  داستان شب نوزدهم


  چگونه بر قلدرها غلبه كنيم؟


  هراس از دولت در سايه؟


 

   تاريخ و زمان ورود خبر : 15:24:23 - 1/8/84
احسان نراقي :خشونت بايد از عرصه فرهنگ دور شود Print This Page!!!

" احسان نراقي " نويسنده و پژوهشگر معاصر كه سابقه فعاليت ممتد در يونسكو را نيز دارد ، به دعوت گروه فرهنگ و انديشه ايلنا ، در محل خبرگزاري كار ايران حضور يافت و در سخناني ، نسبت مصوبه اخير شوراي عالي انقلاب فرهنگي در خصوص سياست‌‏هاي عرضه و نمايش فيلم‌‏هاي سينمايي و محصولات سمعي و بصري نقدهايي را ايراد كرد.

وي به خبرنگار گروه فرهنگ و انديشه ايلنا گفت : نسبت به كيفيت اين سياست ها سخني نمي گويم و دستگاه هاي رسمي در اين رابطه مختارند , من فقط نسبت به نحوه اجراي سياست‌‏هاي مذكور, حرف هايي دارم مبني بر آن كه در سينما , تئاتر , ادبيات و هنر , روش هاي ممنوعي گذشته كهنه شده است و مسوولان بايد از روش هاي تشويقي استفاده كنند.
وي تصريح كرد : وقتي مسوولان سكولاريسم را به بوته نقد بگذارند و توصيه ساخت فيلمي را بدهند كه در اين فيلم مضرات منطقي سكولاريسم و ليبراسيم مطرح شود و سياست هاي دولت در آن اعمال گردد ، در اين صورت اين فيلم ، هم در سطح كشور و هم در سطوح جهاني تاثير گذار خواهد بود . به عبارتي ساخت چنين فيلمي موثرتر از هرگونه عمليات قلع و قمع خواهد بود و دستاوردهاي بسياري نيز در پي خواهد داشت . اگر ايران بتواند ، چنين فيلمي كه از هم نظر تكنيكي و هم به لحاظ غناي محتوا قابل توجه باشد را بسازد ، بي شك اين مساله در سطح جهاني از نقطه نظر آزادي بيان دستاوردهايي در پي خواهد داشت.
نراقي با اشاره به اين مطلب كه استفاده از كلمه ممنوعيت در مورد مسائل فرهنگي برازنده نيست ، افزود : با شنيدن اخبار اين مصوبه شگفت زده شدم ، ضمن آن كه معتقدم ، اعمال اين محدوديت‌‏ها سبب مي شود تا اسم ايران در ليست ناقضين حقوق بشر پر رنگ‌‏تر شود.
نراقي با اشاره به اين مطلب كه راهي كه مسوولان در خصوص موارد اين چنيني انتخاب كرده اند ، به تركستان مي رود , ياد آور شد : كسي موافق فمنيسم افراطي و زننده نيست ، ضمن آن كه موافق افراط در هيچ كاري نيستم و به رعايت شخصيت و برابري زن و مرد معتقدم و در همين راستا اعتقاد دارم كه اگر فيلمي درباره زن و مشكلات او ، به دور از هر گونه تظاهر ساخته شود , بي شك حرف هايي براي گفتن خواهد داشت ، ضمن آن كه جلوگيري از اين مساله اثر منفي دارد.
وي با اشاره به اين مطلب كه انسان از هر چيزي كه منع شود ، نسبت به آن حريص تر مي شود ، ياد آور شد : بايد نحوه صحيح عرضه هر انديشه‌‏اي را ياد بگيريم و به آن عمل كنيم , اگر متون ادبي مان را بررسي كنيم ، در مي يابيم كه ايرانيان هميشه ديندار بوده اند و نحوه پرداختن به موضوعات عرفاني و ديني را مي توان در آثاري چون مثنوي معنوي به وضوح مشاهده كرد.
نراقي در بخش ديگري از اين گفت و گو ، درباره سانسوري كه در عرصه كتاب اعمال مي شود ، گفت : يونسكو در طول سال ، به تعداد زيادي از كتب ، جايزه داده و با اين روش , براي اهالي قلم ايجاد انگيزه مي كند . اگر مسوولان ما هم به كتاب هايي به آن ها معتقدند ، ارج بگذارند و امكاناتي را در اختيار نويسنده آن اثر قرار دهند ، نويسندگان ديگر نيز ترغيب مي شوند كه به اين شيوه روي بياورند . اما ممنوعيت و سانسور روش مناسبي براي اعمال انديشه و نظرات مسوولان نيست . بايد خشونت را از عرصه فرهنگ دور كرد و روش ديگري را جايگزين نمود.
نراقي با اشاره به ايران كه كشوري است كه از نظر فرهنگي مورد توجه جهانيان است , افزود : اين تمدن عظيم ، شايسته يك سياست گذاري بسيار ظريف و هوشمندانه است و مسوولان بايد به دور از هر گونه فشار و خشونت ، با موضوعات رو به رو شوند.
وي افزود : امسال براي آن كه تهران در سال 2006 پايتخت جهاني كتاب شود , اقدامات زيادي انجام دادم كه مورد استقبال مسوولان كتاب يونسكو هم قرار گرفت . اما در مرحله نهايي ، هيات داوران كه متشكل از ناشران و نمايندگان بين المللي كتاب داران بود ، با اين موضوع به دليل زنداني شدن روزنامه نگاران در ايران و مساله " اكبر گنجي" و " زهرا كاظمي" موافقت نكردند و از اين روي ، " تورن" ايتاليا را براي اين كار برگزيدند.
وي گفت : اين بدنامي ايران در سازمان هاي بين المللي باعث شده است كه هميشه زير ذره بين باشيم و در نتيجه زماني كه حرف هايي براي گفتن داريم ، نتوانيم ، از انديشه هاي خود دفاع كنيم.
نراقي در خاتمه ، در پاسخ به پرسش خبرنگار ايلنا ، مبني بر ارزيابي از عملكرد وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي از زمان تصدي وي در اين سمت گفت : البته هنوز زمان آن فرا نرسيده است كه به نقد و ارزيابي و عملكرد وزير جديد ارشاد بپردازيم . ضمن آن كه وعده هايي كه وزير ارشاد داده ، بسيار اميد بخش است و اميدواريم كه ايشان به وعده هاي خود عمل كنند.


   پايان خبر

تماس با ما | درباره ما | وب لاگ ما | [mail dot emrooz at gmail dot com]
Sitemap