گمان مبر كه به پايان رسيد كار مغان..... هزار باده ناخورده در رگ تاك است


اخبار روز  

معرفي سايت
کليپ «دوباره مي‌سازمت وطن»...ستاد نسیم

پایگاه خبری ستاد انتخاباتی دکتر مصطفی معین

وبلاگ شخصی دکتر معین

انجمن دفاع از حقوق زندانیان

سایت رسمی دکتر سروش

پایگاه خبری رویداد

سایت رسمی دکتر کدیور

پایگاه اطلاع رسانی خانه احزاب ايران

سایت مشترک عطاالله مهاجرانی وجمیله کدیور

روزنامه اقبال

انجمن صنفي روزنامه‌نگاران ایران

نسیم؛نسل سومی های یاور معین

سایت اندیشه وران کرد

پایگاه خبری میزان

وبنوشته های سیدمحمدعلی ابطحی

روزنامه اینتر نتی روز

کاریکاتورهای هادی حیدری

پرشین نیوز

روزنامه ایران

از این روزها ...وبسایت شخصی سعید شریعتی

وبلاگ گروهی جمعی از زنان اصلاح طلب

روزنامه اینترنتی ایران ما

ایسنا... خبرگزاری دانشجویان ایران

روزنامه اطلاعات

هفته نامه سیروان

روزنامه شرق

سایت رسمی عمادالدین باقی

خبرگزاری کار ایران

وبلاگ اختصاصی احمد شیرزاد

وبلاگ مهر...وبنوشته های علی مزروعی

خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران

پایگاه خبری تبریز نیوز

پایگاه خبری نثرما(اصفهان)

خبرگزاری میراث فرهنگی

سینا خبرگزاری جامعه جوانان ایرانی

پایگاه خبری خلیج فارس

روزنامه همبستگی

روزنامه اعتماد

روزنامه آفتاب یزد

جستجو
   
مقالات

  پیام خاتمی به کنفرانس بین المللی گفت و گوی میان فرهنک ها و تمدنها در اسپانیا


  هزینه های یک اظهار نظر


  سخنان آقای احمدی نژاد در آستانه روز قدس


  خدا و انسان معاصر(1)*


  ويژگي جامعه و دولت در انتخابات نهم*


  اتحاد،مسأله اين است


  هند؛ ديپلماسي در شرايط بحران


  فساد مالي "ارزشي ها" توطئه آمريکاست...


  دولت غير پاسخگو


  خاطراتي از يك سفرمعنوی


تريبون

  دولت پاسخگو- دولت عوام‌زده


  براي گنجي چه مي توان كرد؟


  اهميت سرمايه‌گذاري در كشور


  انرژي هسته‌اي ... آري، نه!!!


  علي و خوارج


  شيعه‌ علي بودن


  چند پرسش درباره نظارت مجمع تشخيص مصلحت بر قواي سه گانه


  داستان شب نوزدهم


  چگونه بر قلدرها غلبه كنيم؟


  هراس از دولت در سايه؟


 

   تاريخ و زمان ورود خبر : 13:43:32 - 2/8/84
عملکرد سه ماهه دولت اصولگرایان در گفتگوی اختصاصی سایت امروز با دکتر کامبوزیا Print This Page!!!

امروز:نمي تواند نگراني خود را از انتصاب هاي نادرست دولت پنهان كند بارها تاكيد مي كند كه با سپردن كارهاي بزرگ به افراد كوچك جناح پيروز تيشه به ريشه ملت مي زند چون كشورداري اصولي مي‌خواهد كه اين دوستان از تمام آن چشم پوشي مي‌كنند.
جعفر كامبوزيا نماينده مجلس ششم در گفتگویي تفصيلي ضمن نقد مديريت آموزش عالي در دولت احمدي نژاد به عنوان عضو كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس اصلاحات به ارزيابي عملكرد دولت اصولگرایان در ساير حوزه ها نيزپرداخته است كه در ذيل مي آيد....
*طي دو ماه گذشته شاهد تغيير 18 رئيس دانشگاه در سراسر كشور بوديم كه در طول انقلاب بي‌سابقه بود. نظر شما در مورد مديريت وزارت علوم و تبديل روند انتخابي شدن رؤساي دانشگاه‌ها به روند انتصابي چيست؟
مطالبات دانشگاه‌ها قبل از انقلاب به دليل جايگاه ويژه دانشگاه‌ها‌، كسب استقلال و عدم وابستگي به حكومت بود به گونه‌اي كه وزراي آن زمان چندان علوم جسارت دخالت در امور دانشگاه‌ها را نداشتند حتي در اواخر رژيم شاه وزارت علوم قادر نبود در مديريت دانشگاه‌ها اعمال نظر كند اما بعد از انقلاب تمام دانشگاه‌ها زير نظر شوراي عالي انقلاب فرهنگي قرار گرفتند و سرپرست دانشگاه‌ها بايد توسط شوراي عالي انقلاب فرهنگي تأييد مي‌گشت.
پس وزير علوم همواره از بين رجال دانشگاهي مطرح تعيين مي‌شد در حالي كه وزير فعلي علوم فرد ناشناخته‌اي است و تا قبل از سال 76 بالاترين پست ايشان معاونت پژوهشي يك دانشگاه در شهرستان بوده است در حالي كه براي موفقيت در پست وزارت علوم وزير مربوطه لازم است كه مسئوليت هاي اجرايي قابل قبولي را اعم از منطقه اي و ملي را تجربه كرده باشد تا با سياست‌هاي كلان آشنا باشد. اما فاصله زيادي بين اين ايده‌ها و وزير علوم وجود دارد. همانطور كه قبلا اشاره شد بحث استقلال دانشگاه‌ها سال‌ها قبل از پيروزي انقلاب نيز مطرح شده بود تا دانشگاه‌ها از نفوذ دولت مصون بماند و بتواند ايفاگر نقش اصلي خود بعنوان يك نهاد علمي تخصصي مستقل و درعين حال مرجع براي جامعه پيراموني باشد.
مجلس ششم در راستاي مستقل كردن دانشگاه‌ها قانون واگذاري مديريت دانشگاه‌ها به اعضاي هيأت علمي را در قانون هيات امنا مصوب كرد كه تصور گرديده بود سال 84 در سراسر كشور لازم اجرا شود و دكتر معين وزير سابق علوم نيز اين مساله را پيگيري مي‌كردند و دانشگاهائي مانند دانشگاه تبريز نيز در تحول مديريتي دانشگاه‌ها و سپردن مديريت دانشگاه‌ها به اعضاي هيأت علمي پيشقدم شد. وليكن جريان فعلي حاكم بر وزارت علوم با فلسفه استقلال دانشگاه‌ها كاملاً‌ بيگانه است شتاب‌زدگي وزير علوم در انتصاب رؤساي دانشگاه‌ها برخلاف قانون و عرف اجتماعي است مضافا اينكه وزير علوم حتي در انتصاب رؤساي دانشگاه‌ها از افراد موجه و قابل قبول نيز بهره نگرفتند و فردي كه در انتخابات مديريت دانشگاه از 300 راي تنها 7 راي را آورده است به مديريت دانشگاه‌ها منصوب كرده است كه گماردن چنين فردي يعني حركت در جهت عكس خواسته اعضا هيأت علمي و زمينه‌سازي براي تحديد دانشگاه‌ها است.
عدم آشنايي برخي رؤساي جديد دانشگاه‌ها به امور جاري دانشگاه به قدري بارز است كه براي انجام روتين‌ترين امور اداري با مشكل مواجه هستند و انجام امور اداري را با مانع روبرو كردند. هر چند كه اين سو مديريت مانند شمشير دو لب به خودشان آسيب مي‌رساند چون فضاي بي‌اعتمادي و بلاتكليفي را بر دانشگاه حاكم كرده است.
*شما به عنوان عضوي از كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس ششم چه ارزيابي از تداوم اين روند در دانشگاه‌ها داريد؟
يكي از ويژگي هاي تاثير مديريت ناكارآمد و سو مديريت اين است كه نتايج ملموس و زود هنگام ندارد و فقط افراد آشنا و متخصص به امور آن در كوتاه مدت متوجه تاثيرات مثبت و يا منفي مديريت آن مي شود لذا پيش بيني مي شود كه در سال هاي آتي نتايج منفي اين تصميمات خود را نشان دهد ضمن اينكه جبران اين كاستي ها در آينده نيز كار را دشوار مي كند .
*در مورد مصوبه جديد وزارت علوم مبني بر انتقال كليه دختران از دانشگاه‌هاي سراسر كشور به شهر محل زندگي چيست؟
من با مبحث انتقال دانشجويان فارغ از بحث جنسيت با توجه به تجربه دانشگاهي مخالف هستم چون افراد بسياري پس از انتخاب دانشگاه‌هاي محروم درصدد بودند كه انتقالي بگيرند و تبعات منفي اين طرح موجب مخالفت دانشگاه‌ها ضمن آنكه حجم كاري سنگيني بر دانشگاه‌ها تحميل مي‌شود و ارائه اين طرح از سوي هر كسي باشد حكايت از كم اطلاعي فرد از امور دانشگاه ها دارد چون اين طرح از لحاظ اجرايي امور جاري دانشگاه ها را مختل و اجراي آن مي توان حتي منجر به تعطيلي فعاليت هاي آموزشي و پژوهشي دانشگاه‌ها ‌شود.
*ارزيابي شما از مديريت فرهنگي دولت جديد چيست؟
مديريت فرهنگي با وجود سوابق فردي كه در روزنامه كيهان فعاليت كرده و تفكر بسته‌اي دارد مشخص است و هرگز نمي‌توان سابقه وي را ناديده گرفت در حال حاضر زمينه‌اي فراهم شده است كه بنظر مي آيد اين دوستان بيشتر نقش سربازاني را ايفا مي كنند كه بايستي دستورات ديكته شده را اجرا كنند و با توجه به حاكم بودن تفكر امنيتي بر نگرش وزير ارشاد پيش بيني مي شود كه تلاشها در جهت حاكم كردن همين فضا پيش رود در عين حال بيان برخي ديدگاه ها در مصاحبه ها حكايت از عدم انسجام فكري و مديريتي دارد
وزير فرهنگ در سخنان خود مدعي شده است كه از يك تفكر خاص لازم نيست چند نشريه وجود داشته باشد در حالي كه تعداد زيادي نشريه از تفكر منسوب به ايشان وجود دارد.واين مطلب ناقض سخنان ايشان است .
بخشنامه اخير وزارت ارشاد مبني بر ممنوعيت حضور زنان بعد از ساعت 18 از جمله موارد تحديد زنان در مديريت فرهنگي است چرا كه زنان فعال در عرصه مطبوعات تأثير زيادي در جريان آزاد اطلاعات گذاشته‌اند و اين بخشنامه به لحاظ قابل اجرا نبودن پس از مدتي به فراموشي سپرده مي‌شود.
*آقاي احمدي‌نژاد بعد از جلسه سران در مورد مبارزه با مفاسد اقتصادي به خبرنگاران گفته است از اين به بعد به شما زحمت نمي‌دهيم نظرتان در مورد اين سخنان چيست؟
اگر شما از سخنان احمدي‌نژاد در دوران تبليغات انتخاباتي ليستي تهيه كنيد مي‌بينيد كه ايشان به كرات لغت پاسخگويي را به كار بردند هر چند كه لفظ پاسخگويي را آقاي خاتمي در دوران رياست جمهوري خود به كار برد و در اين راستا سخنگو نيز تعيين كرد.
آقاي احمدي‌نژاد در تبليغات تلويزيوني خود اعلام كردند كه مرتب به صداوسيما جهت پاسخگويي بيايند اما اين مساله محقق نشد در حالي كه پاسخگويي بدون پرسش معنا ندارد بايد سوال باشد كه دولت ايشان پاسخ دهد پاسخ بدون سوال چه مفهومي مي تواند داشته باشد .
*نظر جنابعالي در مورد مذاكرات هسته‌اي ايران چيست؟ چه ارزيابي از اين روند داريد؟
مجموعه مذاكرات هسته‌اي تيم مذاكره كننده جديد جز شاهكار هاي عصر حاضر محسوب مي شود دولت خاتمي هشت سال تلاش كرد كه فشار آمريكا و اروپا بر ايران كم شود و فضاي مبني بر اعتماد حاكم شود اما ظرف يك هفته آقايان تمام دنيا را در برابر ايران قرار دادند كه اين مساله محتاج موشكافي و طرح ابتكاري رئيس جمهور نيز در همين راستا قابل بررسي مي‌باشد. هزينه تحريم و حمله نظامي را بايد مردم فقير كشور بپردازند بايد در مورد تبعات اين تحريم از مردم نظرسنجي كرد و نبايد به حضور عده‌اي در خيابان‌ها كه از انرژي هسته‌اي حمايت مي‌كنند اكتفا كرد .
مساله تحريم در مورد كشوري كه بيش از هفتاد درصد درآمد آن از نفت است شوخي نيست چون در صورت تحريم كشور فلج مي‌شود و لازم است به طور جدي هزينه – فايده موضوع مورد بحث قرار گيرد.
*آقاي تابش در مصاحبه خود اعلام كرده ست كه طرح تثبيت 5500 ميليارد تومان از هزينه كشور را از بين برده است نظر شما در اين مورد چيست؟
طرح تثبيت قيمت‌ها موجب تورم و كسري بودجه براي دولت شد آقايان اعلام كردند كه تورم كاهش مي‌يابد اما در نهايت به جز سبزي و ميوه كه به دليل وبا و عدم استقبال مردم از خريد آنها قيمتش كاهش يافت قيمت‌ها تغيير چنداني پيدا نكرد به گونه‌اي كه افزايش قيمت‌ها در قبض آب و برق مشهود است. دولت آينده با كسري بودجه حتما مواجه خواهد شد و اگر بخواهد اين كسري بودجه را از صندوق ذخيره ارزي جبران كند آسيب جدي به كشور وارد مي‌شود.
سياست‌هاي اشتباه از طرف دولت بازار بورس را با مشكل روبرو كرده است و ملت براي كمك به بورس بانك‌ها را ملزم كرده اند كه به كمك بورس بشتابند حال بايد پرسيد كه بانكي كه ارزش سهام‌اش از 1000 به 200 رسيده است چگونه مي خواهد فريادرس بورس باشد.آقايان بايد بدانند كه حتي حرف زدن آنها مي تواند بازار اقتصادي را آشفته كند تا چه برسد به اتخاذ تصميمات اشتباه!
*نظر شما در مورد تك نرخي شدن سود بانكي چيست؟
بانك‌ها در فضاي رقابت آزاد نرخ سودشان تعيين مي‌شود دولت اگر بخواهد اعمال نظر كند بايد از انجام كارها به صورت دستوري پرهيز كند.
تك نرخي شدن سود بانك‌ها كمر بانك را مي‌شكند چون رونق بانك‌ها در يك رقابت آزاد شكل مي‌گيرد اما كساني كه طرفدار تك نرخي شدن سود بانك‌ها هستند چون در اقتصاد كلان فعال هستند تك نرخي شدن سود بانك‌ها به نفع آنها است تا وام‌هاي كلان بگيرند. معني اين سخن اين است كه تك نرخي شدن سود بانكها تنها به نفع معدودي نوكيسه گان اقتصادي است كه از رانت بهره مي برند وادامه اين روند نه به نفع بانك‌ها و نه به نفع مردم نيست .
*در وزارت كشور شاهد انتصاب‌هاي امنيتي و نظامي در سطح استانداري‌ها بوديم هر چند تركيب كل كابينه نظامي و امنيتي است نظرتان در اين مورد چيست؟
اين انتصاب‌ها از تفكر حاكم بر وزير كشور نشأت مي‌گيرد هر چند ايشان صحبت‌هايي در مورد آزادي و دموكراسي بكند با توجه به سوابق ايشان تا در عمل نشان ندهند قابل پذيرش نيست .چون وزير كشور افرادي را به سمت استاندار منصوب كردند كه قبلا رئيس دفتري را تجربه كرده بودند و چه كسي است كه نداند گماردن افراد كوچك در جايگاه هاي بزرگ كشو را فلج مي‌كند.
هر چند عوام فريبي نيز در اين انتصاب ها مشاهده مي‌شود به گونه اي كه ادعا كردند كه ما افراد بومي مي‌گذاريم اما در مناطقي با حساسيت قومي و مذهبي افرادي را به سمت استاندار منصوب كردند كه خود در گذشته سردمدار بروز اين حساسيت‌ها بين قوميت‌ها بودند بعبارتي از بين پيامبران جرجيس را انتخاب كردند.
با توجه به تخصص جنابعالي در مديريت كشاورزي، مديريت بخش كشاورزي را چگونه ارزيابي مي‌كنيد؟
من در دولت خاتمي مشاور وزير كشاورزي در امور تحقيقات بودم با انتخاب وزير جديد چندين مصاحبه ايشان از جمله خودكفا كردن 7 تا 8 محصول زراعي و يا اعلامشماره تلفن همراه خود گواه از كم تجربگي ايشان دارد جابجائي مديران كارآمد كه برخي از آنها در سطح بين المللي نيز مطرح هستند بوسيله افراد ناشناخته و يا عدم برنامه ريزي بموقع جهت تهيه برخي اقلام ضروري مانند سم مورد نياز محصول كلزا همه حكايت از نبود فكر و برنامه ومديريت كار امد بر بخش كشاورزي دارد كه اميد است قبل از آنكه كشاورزان با بحران مواجه شوند بهبود يابد .
احمدي نژاد و وعده‌هاي انتخاباتي خود اعلام كردند سود تسهيلات را صفر در نظر بگيرند؟ نظر شما در مورد اين مساله چيست؟
ايشان فعلا پول نفت را سر سفره‌ها بياورند زيرا به تبع آن كشاورزان منتفع مي‌شوندآقاي احمدي نژاد در اولين اقدام شعارهاي انتخاباتي خود را ليست كنند و اعلام كنند كه چند تا از اين شعارها محقق شده است چون برنامه ريزان ايشان به نظر مي آيد برآمد درستي از مباحث اصلي از منابع كشور و هزينه و وعده هاي داده شده ندارند.
*به نظر شما چرا مافياي نفتي طبق وعده‌هاي آنها هنوز دستش قطع نشده است؟
اگر مبارزه با مفاسد اقتصادي به صورت ريشه‌اي و واقعي انجام شود و اجازه بدهند كه رسانه‌ها قلم‌فرسايي كنند اين موضوع به نفع كل كشور تمام مي‌شود.ليكن دوستان مي‌دانند كه اگر اين فضا باز شود بيشترين آسيب به جناح خودشان وارد مي شود چون مشكلات اقتصادي در آن جناح بسيار ريشه‌دارتر است.
*نظر شما در مورد برگ‌ريزان مديران چيست؟
با وجود اين انتصاب‌ها و سپردن كارهاي بزرگ به افراد كوچك اميد ندارم كه اين وضعيت يكسال نيز دوام بياورد چون با اين اقدامات تيشه به ريشه ملت مي‌زنند چون كشورداري اصولي مي‌خواهد كه اين دوستان از تمام آن چشم پوشي مي‌كنند بركناري مديران با سابقه كه به نظر مي آيد با نوعي حسادت و عقده همراه است كه در نهايت موجب آسيب به كشور و خودشان مي‌شود.


   پايان خبر

تماس با ما | درباره ما | وب لاگ ما | [mail dot emrooz at gmail dot com]
Sitemap