گمان مبر كه به پايان رسيد كار مغان..... هزار باده ناخورده در رگ تاك است


اخبار روز  

معرفي سايت
کليپ «دوباره مي‌سازمت وطن»...ستاد نسیم

پایگاه خبری ستاد انتخاباتی دکتر مصطفی معین

وبلاگ شخصی دکتر معین

انجمن دفاع از حقوق زندانیان

سایت رسمی دکتر سروش

پایگاه خبری رویداد

سایت رسمی دکتر کدیور

پایگاه اطلاع رسانی خانه احزاب ايران

سایت مشترک عطاالله مهاجرانی وجمیله کدیور

روزنامه اقبال

انجمن صنفي روزنامه‌نگاران ایران

نسیم؛نسل سومی های یاور معین

سایت اندیشه وران کرد

پایگاه خبری میزان

وبنوشته های سیدمحمدعلی ابطحی

روزنامه اینتر نتی روز

کاریکاتورهای هادی حیدری

پرشین نیوز

روزنامه ایران

از این روزها ...وبسایت شخصی سعید شریعتی

وبلاگ گروهی جمعی از زنان اصلاح طلب

روزنامه اینترنتی ایران ما

ایسنا... خبرگزاری دانشجویان ایران

روزنامه اطلاعات

هفته نامه سیروان

روزنامه شرق

سایت رسمی عمادالدین باقی

خبرگزاری کار ایران

وبلاگ اختصاصی احمد شیرزاد

وبلاگ مهر...وبنوشته های علی مزروعی

خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران

پایگاه خبری تبریز نیوز

پایگاه خبری نثرما(اصفهان)

خبرگزاری میراث فرهنگی

سینا خبرگزاری جامعه جوانان ایرانی

پایگاه خبری خلیج فارس

روزنامه همبستگی

روزنامه اعتماد

روزنامه آفتاب یزد

جستجو
   
مقالات

  شعارهاي "ضداسراييلي" نتايج "ضد فلسطيني"


  شاخص "چهار رقمي" در زيان ده ترين بورس جهان


  خاتمیت و ولایت


  پیام خاتمی به کنفرانس بین المللی گفت و گوی میان فرهنک ها و تمدنها در اسپانیا


  هزینه های یک اظهار نظر


  سخنان آقای احمدی نژاد در آستانه روز قدس


  روايت غرب از اسرائيل


  اقتصاد به آرامش نياز دارد


  خدا و انسان معاصر(1)*


  اتحاد،مسأله اين است


تريبون

  سید محمد خاتمی :چه كسي گفته كه ما رسالت داريم همه‌ي دنيا را مسلمان كنيم؟


  نامه آرمین به سحابی


  ماجراي عزل چهار سفير ارشد ايران


  روزهاي سخت براي سوريه


  دريغي نبود


  بانک جهانی و مهررضا


  دولت پاسخگو- دولت عوام‌زده


  براي گنجي چه مي توان كرد؟


  اهميت سرمايه‌گذاري در كشور


  انرژي هسته‌اي ... آري، نه!!!


 

   تاريخ و زمان ورود خبر : 13:26:13 - 4/8/84
خاتمي: عدالت ترازعلي، فقط معيشت نيست Print This Page!!!

مراسم احياي بيست‌ويكم ماه مبارك رمضان همزمان با شب شهادت مولاي متقيان حضرت علي (ع) با حضور خيل كثير عزاداران و سخنراني حجت‌الاسلام والمسلمين سيدمحمد خاتمي در حرم مطهر حضرت امام خميني(ره) برگزار شد.
به گزارش ايسنا سيدمحمد خاتمي در اين مراسم طي سخناني به كوچكي و ضعف مادي انسان در قياس با عظمت كائنات اشاره كرد و گفت: اما همين انسان دل زمين رابه مدد انديشه مي‌شكافد و تا كيلومترها در ژرفاي آن فرو مي‌رود و از دل زمين مواد مورد نياز خود را بر مي‌آورد. همين انسان به مدد انديشه و اراده‌ي خود نه تنها بر فراز كوه كه بر فراز كره‌ي زمين و تا كره‌ي ماه پر مي كشد و انديشه‌ي تسخير كرات ديگر را در سر مي پروراند.


وي با اشاره به آياتي از سوره مباركه اسرا با اين مضمون كه « ما به فرزندان آدم كرامت و بزرگي بخشيديم و از زمين و دريا براي آنها روزي نصيب كرديم و بر همه‌ي موجودات او را برتري داديم» اظهار داست: اين نشان مي دهد كه انسان گل سرسبد كائنات است. پس انسان از نظر مادي و طبيعي موجود كوچك و ناتواني است اما در درون او عالم اكبر نهفته است.


خاتمي گفت: به تعبير امام علي (ع) انسان در درونش عالم اكبر است؛ يعني مي تواند بر عالم كبير نيز برتري يابد و بر ملك و ملكوت فضيلت پيدا كند؛ اين تعبير امام علي بن ابيطالب(ع) در مورد انسان است؛ امامي كه امشب شب شهادت اوست و نام بلندش با شب قدر پيوند خورده است.


عضو مجمع روحانيون مبارز عظمت درون انسان مادي و طبيعي را در سه عنوان و مفهوم عقل، عزم و عشق توصيف كرد و گفت كه اين سه به انسان خردمند است و صاحب اراده است تعلق دارد . هم‌چنين عشق اكسيري است كه جان او را به حركت درمي‌آورد و اگر عشق نباشد علم و اراده نيست و يا اگر باشد زيا‌ن‌بار است.در واقع وقتي كه پرتو حسن الهي تجلي مي‌كند عشق پيدا مي‌شود و تمام موجودات حتي ملك، تاب توان اين عشق را ندارد و غيرت حق و ربوبي اين آتش عشق را بر جان انسان مي‌زند.


خاتمي با بيان اين‌كه انسان پرستنده است و اگر پرستش نباشد، حركتي در دنيا نيست تصريح كرد كه اين پرستش در مسير تكامل به خدا مي‌رسد و در مسيري ديگر به پرستش شكم و شهوت و فزون‌خواهي و دنياطلبي.


وي در ادامه به مفهوم عبادت اشاره كرد و گفت: دعا فراخوان عاشق است معشوق را. يعني با دعا رنج فراق و هجران به لذت بي‌نظير وصال و امنيت خاطر تبديل مي‌شود، وقتي كه معشوق عاشق را دعوت كند، عاشق با لذت فوق‌العاده‌اي به سوي او مي‌رود و دعا استجابت انسان است دعوت خدا را. يعني خدا كه معشوق برتر است به انسان اجازه داده است و حتي از او خواسته است كه به سوي او بيايد و ماه مبارك رمضان بهار دعاست و شب قدر اوج و ربيع بهار دعا. ما انسان‌هاي نيازمند و محروميم و به فرمان و دعوت خدا به سوي او مي‌رويم و در درگاه خداوند بار مي‌يابيم.


به گزارش ايسنا خاتمي با بيان اين‌كه بزرگترين استجابت اگر اهل بصيرت و معنا باشيم، همان لذت درك حضور پروردگار است، اظهار داشت: البته انسان نيازهايي دارد و خداوند هم به ما اجازه داده است كه با كمال اطمينان و خاطر نيازهاي خود را برطرف كنيم و ان‌شاءالله خداوند نيازها را مرتفع مي‌كند و حوائج را بر مي‌آورد.


عضو مجمع روحانيون مبارز در ادامه با اظهار اين‌كه خداوند درمسير انسان الگوهايي را مشخص كرده، پيامبر اكرم(ص) را الگوي برتر خواند كه بايد بر اساس شخصيت او شخصيت خود را ساخت و راه به سوي خدا و قرب او جست و علي بزرگترين تربيت‌شده‌ي مكتبي است كه پيامبر اكرم، پيام‌آور آن است.


وي علي(ع) را شاهكار خلقت دانست و عشق و عبادت ايشان را ممتاز خواند و گفت: اراده‌ي علي(ع) پولادين و ممتاز است و خرد و دانايي او بي‌نظير و بي‌همانند.


خاتمي با بيان اين‌كه نام و ياد علي بي‌جهت و از روي تصادف با شب قدر پيوند نخورده است، حكمت اين امر را در آن دانست كه دعا‌كنندگان و پرستندگان بدانند كه براي طي اين طريق لذت‌بخش كدام الگو را بايد انتخاب كنند.


وي حضرت علي (ع) را محو در حق توصيف كرد و گفت كه او نمي‌بيند جز آنچه حق مي‌بيند، نمي‌گويد جز آنچه حق مي‌گويد و اراده نمي‌كند جز آنچه حق اراده مي كند. علي دست خداست. علي شمشير و اراده و چشم خداست و دعا يعني چشمتان چشم خدا. قلبتان قلب خدا و دستتان دست خدا شود و خداگونه و متخلق به اسماء الهي شويد.


خطيب مراسم با بيان اين‌كه نمي‌شود علي شد؛ ولي مي‌توان راه او را رفت، اظهار داشت: علي محو در خداست اما بر خلاف آنها كه عرفان را در گونه‌اي تصوف و ترك دنيا ديدند، علي در عين حالي كه دنيا در نظرش ارزشي ندارد، نسبت به دنياي مردم بي تفاوت نيست.


علي كسي است كه اين راه را طي كرده و به خدا رسيده و از خدا به سوي خلق برگشته تا خلق خدا را نجات دهد. او دغدغه‌ي سرنوشت انسان را دارد و نمي‌خواهد انسان‌ها بداخلاق باشند و دچار خرافات شوند. او انسان‌ها را موحد و داراي اعتقاد كامل، خرد ناب و اراده‌ي استوار و جامعه را الهي مي‌خواهد كه در آن هر انساني احساس عزت و عظمت كند.


خاتمي در بخش ديگر سخنانش با بيان اين‌كه جمهوري اسلامي ايران حاصل يك انقلاب بزرگ به نام علي(ع) و به نام اسلام و خداست، گفت: در عرصه‌ي اجتماعي بايد بدانيم نظام تراز علي كدام است، آن را طي كنيم و نپنداريم كه چون انقلاب ما در حدوث، الهي و علوي بود، در بقا نيز الهي و علوي باقي مي‌ماند. ما در عرصه تثبيث و تداوم و اعتلاي نظاممان نيز بايد علي را سرمشق قرار دهيم.


خاتمي با بيان اين‌كه در عرصه‌ي اجتماعي و سياسي محور شخصيت علي (ع) «عدالت» است، تاكيد كرد كه حكومت تراز حضرت علي حكومت و نظامي است كه در آن عدالت حاكم باشد.


وي هم‌چنين به مفهوم جديد آزادي در حيات اجتماعي اشاره كرد و اين مفهوم را از مسائل مستحدثه در عرصه‌ي اجتماعي خواند و گفت كه همچنان كه بيمه و تلقيح مصنوعي و پيوند عضو از امور مستحدثه است و فقه اسلامي بايد تكليف خود را با آن روشن كند، با آزادي به مفهوم جديدش نيز به خصوص وقتي نظام اجتماعي داريم، بايد تكليف را روشن كنيم.


وي يكي از حساس‌ترين نقاط در اين عرصه را تعيين نسبت ميان عدالت و آزادي خواند.


خاتمي گفت: يكي از لغزش‌گاه‌هاي مهم همين رعايت نسبت ميان عدالت و آزادي است و اگر اين نسبت را نشناسيم و عمل نكنيم نه عدالت خواهيم داشت و نه آزادي.


به گزارش ايسنا، سيدمحمد خاتمي در ادامه سخنانش در مرقد مطهر حضرت امام (ره) به مفاهيم منفي و مثبت آزادي اشاره كرد و مفهوم مثبت آن را اين معني خواند كه انسان بتواند درباره‌ي سرنوشت شخص خود و جامعه‌ي خود تصميم بگيرد نه اين كه تصميم بگيرند.


وي با بيان اين‌كه عدالت هم معناي عام دارد كه كسي آن را رد نكرده است و اين كه به هر ذي‌حقي حق او را بدهيم و اگر هر چيز را در جاي خود گذاشتيم و حق هر چيز را اعم از انسان و غيرانسان ادا كرديم، عدالت را رعايت كرده‌ايم.


خاتمي با اشاره به اين‌كه نظام عادل، نظامي است كه حقوق انسان را برآورده كند، از برجسته‌ترين، مهمترين و بديهي‌ترين حقوق اجتماعي انسان را حق تعيين سرنوشت و آزادي در انتخاب راه و انتخاب شيوه‌ي زندگي خواند و تصريح كرد كه عدالت يعني دادن اين حق.


وي ادامه داد: به اين معنا آزادي محقق عدالت است و عدالت پشتوانه‌ي استواري و استقرار پايدار آزادي در جامعه.


رييس‌جمهور سابق كشورمان هم‌چنين با اشاره به مفهوم آزادي در غرب و مشكلات برداشت نظام سرمايه‌داري از آزادي، اختلاف فاحش طبقاتي و تحقير بخش‌هاي مهمي از انسان‌ها، هم‌چنين پديده زشت و ننگين استعمار را از اين معضلات خواند.


خاتمي هم‌چنين به نظريات مبتني بر «ديكتاتوري و استبداد به نفع طبقات محروم» اشاره كرد كه در پي ايجاد عدالت بودند اما به اين بهانه به محدوديت آزادي راي دادند و سرانجام نه عدالت را ايجاد كردند و نه آزادي را محقق.


وي با طرح پرسشي درباره تناسب عدالت و آزادي از ديدگاه اسلام اظهار داشت كه آزادي و عدالت در اسلام دست در آغوش يكديگر دارند و آنچه كه مي خواهيم آزادي عدالت‌خواهانه است و عدالت مطلوب ما عدالت آزادي‌خواهانه.


خاتمي اظهار داشت: همچنان كه گفتم در راس حقوق انسان حق حاكميت بر سرنوشت خود و تصميم‌گيري در مورد آن است. به عبارت ديگر قبل از توزيع نان، ما نيازمند توزيع حق مشاركت آزاد و آگاهانه‌ي مردم در سرنوشت خويش هستيم. البته اشتباه نشود. عدالت اقتصادي كم اهميت نيست. در جامعه‌اي كه فقر و جهل و فساد در آن رايج است، بويي از عدالت نيست. حتي عدالت اقتصادي ملموس‌ترين و فوري‌ترين وجه عدالت است. اهتمام علي بن ابيطالب به وضع معيشت و اقتصاد مردم هم اهتمام جدي بود؛ ولي گمان نكنيد كه عدالت تراز علي(ع)، فقط تامين معيشت براي مردم است ولو به قيمت از بين بردن حيثيت و اعتبار و آزادي و آزادگي مردم. در طول تاريخ كم نبوده است كه به بهانه‌ي تامين عدالت در نظام‌هاي سوسياليستي، پيش پا افتاده‌ترين حقوق انسان‌ها زير پا گذاشته شده. آزادي اقتصادي مهم است اما همه‌ي وجهه‌ي عدالت علوي، عدالت اقتصادي نيست.


رييس‌جمهور سابق كشورمان با تاكيد مجدد بر اين‌كه عدالت يعني اداي حقوق در همه ابعاد، گفت: اگر ايجاد جامعه‌ي مطلوب در تنظيم مناسب ميان عدالت و آزادي است، نهاد تنظيم‌كننده‌ي اين نسبت در جهان جديد و قديم دولت و حكومت است و از ياد نبريم كه ما در زمان غيبت معصوم به سر مي بريم. ما بشر هستيم و همه‌ي محدوديت‌ها و نقص‌هايي كه در كار بشر است در كار حكومت بشري هم هست. به همين دليل براي تامين يك نظام مطلوب و براي اين كه حكومت هم مظهر عدالت و آزادي باشد و بتواند اين نسبت را برقرار كند، شيوه‌ي مراقبت از حكومت را وضع كرده‌اند كه شيوه‌ي درستي است. اگر حكومتي كه قدرت را از مردم گرفته يا به زور قدرت گرفته، تحت مراقبت نباشد ولو آن كه در راس آن، انسان صالحي باشد، همواره احتمال فروغلتيدن آن به دامن ظلم و استبداد و ايجاد اختلاف طبقاتي فراوان است.


خاتمي تاكيد كرد: در صورتي مي‌توانيم حكومت را مصون بداريم كه تحت مراقبت و برآمده از اراده‌ي مردم و تحت نظارت مردم باشد و معناي مردم‌سالاري ديني كه دستاورد و ميراث بزرگ امام عظيم‌الشان ماست، همين است. يعني در عين حالي كه نظام به ارزش‌ها و معيارهاي اصيلي كه توسط اسلام‌شناسان و متفكران روشن‌بين و دنياشناس امروز مطرح مي‌شود، وفادار است، بايد متكي به مردم و تحت نظارت مردم باشد. مردم بايد بتوانند پرسش كنند، انتقاد كنند و تصميم بگيرند تا حكومت كه وظيفه‌ي مهمش تنظيم رابطه ميان عدالت و آزادي است، از مسير خود منحرف نشود.


به گزارش ايسنا وي در ادامه به فرازي از كلام اميرالمومنين(ع) اشاره كرد و اظهار داشت: فكر نمي‌كنم در دنيا با اين همه تحولات فكري و اجتماعي و نهضت‌هاي سياسي كه رخ داده و اين همه ادعايي كه مي‌شود، هنوز يك مكتب، حكومت و يك انسان آن هم انسان معصوم اين چنين از حق مردم و وجه دليري مردم براي نظارت و پرسش از حكومت و مسول بودن حكومت در برابر مردم سخن بگويد. اين كلام زنده است و تاسيس و بنا و حفظ نظام تراز اميرالمومنين(ع) توجه به همين كلام‌هاست.


وي با اشاره به اين كلام حضرت امير(ع) با مضمون «پست‌ترين و پليد‌ترين حالات حاكمان در نزد مردم صالح اين است كه گمان ببرند كه او فخر و خودفروشي و بزرگي‌گري را دوست دارد» ، گفت: حكومت مطلوب اين است كه مردم حتي احساس نكنند كه حاكمان آنها انسان‌هاي متكبر و فخرفروشي هستند. علي (ع) مي‌فرمايد «از پست‌ترين حالات فرمانروايان اين است كه امر سياست را بر كبر و خودبزرگبيني قرار دهد. من كراهت دارم و زشت مي‌دارم كه در متن ذهن شما اين فكر خطور كند كه چاپلوسي را دوست دارم. مبادا از اين كه وظيفه‌ي خود را انجام مي‌دهم مرا ستايش كنيد. من وظيفه‌ام را انجام مي‌دهم و با من آن‌گونه كه با جباران و زورگويان سخن گفته مي‌شود سخن نگوييد . در نزد من تحفظ و خويشتنداري نكنيد؛ آنچنان كه نزد دژم‌خويان و زورگويان متكبر، انسان‌ها از ترس خودداري مي‌كنند، سازش‌كاري و تملق نكنيد....عمل به حق و عدل براي او سنگين‌تر است. خود را نگه نداريد و منع نكنيد از اين كه سخن حق را با درشتي و اطمينان خاطر و شجاعت به من بگوييد و يا از اين كه براي استقرار عدل و جستن راه‌هاي عادلانه‌تر با من مشورت كنيد. من از نظر خودم و با توجه به جان و نفس خود مافوقي نيستم كه خطا نكنم. حتي امنيت ندارم كه فعل من خطا نباشد، مگر اين كه خداوند كه بر جان من مالكيتش بيش از خود من است، مرا نگه دارد». اين كلام علي(ع) است درباره‌ي حكومتي كه وظيفه‌ي مهم او ايجاد رابطه ميان عدالت و آزادي است.


وي خطاب به حضار مجلس گفت: برادران و خواهران! اگر عدالت شاه‌بيت دعوت پيامبران است و اگر عدالت مضمون انقلابي است كه امام ما رهبري كرد و شما براي آن جانبازي كرديد، بايد نسبت به عدالت و عدالت آزادي‌خواهانه و آزادي عدالت‌خواهانه تلاش كنيم تا هم نظام ما مستقيم باشد و منحرف نشود و هم راه علي (ع) را پيموده باشيم.


به گزارش ايسنا، خاتمي در فراز ديگري از سخنانش به روز «قدس» اشاره و تصريح كرد كه هيچ بي‌عدالتي در دنياي امروز مانند آنچه در سرزمين فلسطين مي گذرد نيست. امروز مردم فلسطين مظلوم‌ترين انسان‌هاي روي زمين هستند و يك مشت غاصب با كمك بيگانگان سرزمين آنها را گرفته‌اند؛ چنانكه در خانه‌ي خود امنيت ندارند. ميليون‌ها نفر را از خانه‌ي خود بيرون رانده‌اند. انسان‌هايي كه در اردوگاه‌ها به دنيا مي‌آيند، رشد مي‌كنند و مي‌ميرند، حق بازگشت به وطن خود را ندارند و اگر ادعا و اعتراض كنند، از طرف رژيم صهيونيستي و پشتيبانان او به تروريسم متهم مي شوند.


رييس‌جمهور سابق كشورمان مظهر تروريسم دولتي را رژيم صهيونيستي خواند و تاكيد كرد كه مظلوم‌ترين قربانيان اين تروريسم، مردم فلسطين هستند.


وي با بيان اين‌كه روز قدس، ميراث حضرت امام است و بايد فريادها به نفع مردم فلسطين و عليه اين ظلم بزرگ روزگار ما بلند شود، گفت: اگر طرفدار عدالت و پيرو علي(ع) هستيم، بايد نسبت به اين ظلم احساس مسووليت كنيم و دنياي مسلمان و دنياي آزاده بايد فرياد خود را نسبت به اين ظلم آشكار و ويرانگر برآورد و به ياري خداوند همه‌ي ما به نام علي بن ابيطالب و نظام عدالت‌بنياد اسلامي در صحنه حضور خواهيم يافت.


خاتمي در ادامه در رثاي حضرت اميرالمومنين(ع) به توصيف لحظات پاياني عمر حضرت علي(ع) و توصيه حضرت به تقوا و خيرخواهي و خداپرستي و عدالت اشاره كرد و گفت: يك نكته‌ي ديگر علي را نگران مي‌كند. علي نگران قاتل خويش است. در نظام علي بن ابيطالب(ع) نه تنها مخالفان علي تا وقتي كه دست به شمشير نبرده‌اند آزادند، بلكه قاتل او نيز بايد از يك وضعيت انساني برخوردار باشد. وقتي برايش شير مي آورند به اسير اشاره مي كند كه آيا به او شير داده‌ايد؟.


مي‌زند پس لب او كاسه‌ي شير


مي كند چشم اشارت به اسير


چه اسيري؟ كه همان قاتل اوست


تو خدايي! مگر اي دشمن دوست؟


در جهاني همه شور و همه شر


ها علي بشر كيف بشر


   پايان خبر

تماس با ما | درباره ما | وب لاگ ما | [mail dot emrooz at gmail dot com]
Sitemap