گمان مبر كه به پايان رسيد كار مغان..... هزار باده ناخورده در رگ تاك است


اخبار روز  

معرفي سايت
کليپ «دوباره مي‌سازمت وطن»...ستاد نسیم

پایگاه خبری ستاد انتخاباتی دکتر مصطفی معین

وبلاگ شخصی دکتر معین

انجمن دفاع از حقوق زندانیان

سایت رسمی دکتر سروش

پایگاه خبری رویداد

سایت رسمی دکتر کدیور

پایگاه اطلاع رسانی خانه احزاب ايران

سایت مشترک عطاالله مهاجرانی وجمیله کدیور

روزنامه اقبال

انجمن صنفي روزنامه‌نگاران ایران

نسیم؛نسل سومی های یاور معین

سایت اندیشه وران کرد

پایگاه خبری میزان

وبنوشته های سیدمحمدعلی ابطحی

روزنامه اینتر نتی روز

کاریکاتورهای هادی حیدری

پرشین نیوز

روزنامه ایران

از این روزها ...وبسایت شخصی سعید شریعتی

وبلاگ گروهی جمعی از زنان اصلاح طلب

روزنامه اینترنتی ایران ما

ایسنا... خبرگزاری دانشجویان ایران

روزنامه اطلاعات

هفته نامه سیروان

روزنامه شرق

سایت رسمی عمادالدین باقی

خبرگزاری کار ایران

وبلاگ اختصاصی احمد شیرزاد

وبلاگ مهر...وبنوشته های علی مزروعی

خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران

پایگاه خبری تبریز نیوز

پایگاه خبری نثرما(اصفهان)

خبرگزاری میراث فرهنگی

سینا خبرگزاری جامعه جوانان ایرانی

پایگاه خبری خلیج فارس

روزنامه همبستگی

روزنامه اعتماد

روزنامه آفتاب یزد

جستجو
   
مقالات

  شعارهاي "ضداسراييلي" نتايج "ضد فلسطيني"


  شاخص "چهار رقمي" در زيان ده ترين بورس جهان


  خاتمیت و ولایت


  هزینه های یک اظهار نظر


  سخنان آقای احمدی نژاد در آستانه روز قدس


  روايت غرب از اسرائيل


  اقتصاد به آرامش نياز دارد


  خدا و انسان معاصر(1)*


  اتحاد،مسأله اين است


  هند؛ ديپلماسي در شرايط بحران


تريبون

  سید محمد خاتمی :چه كسي گفته كه ما رسالت داريم همه‌ي دنيا را مسلمان كنيم؟


  ماجراي عزل چهار سفير ارشد ايران


  روزهاي سخت براي سوريه


  دريغي نبود


  بانک جهانی و مهررضا


  دولت پاسخگو- دولت عوام‌زده


  براي گنجي چه مي توان كرد؟


  اهميت سرمايه‌گذاري در كشور


  انرژي هسته‌اي ... آري، نه!!!


  پیام خاتمی به کنفرانس بین المللی گفت و گوی میان فرهنک ها و تمدنها در اسپانیا


 

   تاريخ و زمان ورود خبر : 13:43:23 - 8/8/84
سید محمد خاتمی :چه كسي گفته كه ما رسالت داريم همه‌ي دنيا را مسلمان كنيم؟ Print This Page!!!

حجت‌الاسلام والمسلمين سيدمحمد خاتمي، عصر و شامگاه روز شنبه، در محل موزه‌ي ملي قرآن كريم در جمع خادمان، هنرمندان، پژوهشگران و نويسندگان حوزه‌ي قرآن كريم و برگزيدگان كتاب سال ولايت و مؤسسه‌ي بانوان قرآن‌پژوه به سخنراني پرداخت.

به گزارش خبرنگار ايسنا، خاتمي گفت:« ما از تمدن اسلامي زياد صحبت مي‌كنيم؛ تمدني كه ما فقط ادعاي آن را نمي‌كنيم و يك واقعيت در تاريخ است و منشاء آثار و نتايج بسيار گسترده و فراوان در عرصه‌ي انديشه، فكر و زندگي انسان در شرق و غرب بوده است. تمدن‌هاي مختلفي در تاريخ تمدن بشر بوده‌اند و تمدن‌هاي بشري و جهان‌شمول هم چند تمدن بيشتر نبوده‌اند. يكي از برجسته‌ترين تمدن‌ها، تمدن اسلامي است و در ميان تمدن‌ها، تنها تمدني كه پيرامون يك متن شكل گرفته‌، تمدن اسلامي است و مبناي تمدن اسلامي متني است به نام قرآن كريم كه وحي خداوند متعال بر قلب حضرت رسول اكرم (ص) است.»

وي با بيان اينكه «هر تمدني در ظرف زمان و مكان خودش معنا دارد» گفت:« اين كه تصور كنيم تمدن براي بشر از زماني كه به وجود مي‌آيد، تا وقتي كه پايان تاريخ و زندگي بشري است، وجود دارد، دليل بر اين است كه انسان، واقعيت‌ها، سنت‌هاي الهي و تحولي را كه لازمه‌ي زندگي بر روي اين كره خاكي است، نشناخته‌ايم.»

خاتمي ادامه داد:« مراد من از تمدن اسلامي و قرآني بودن تمدن هم اين است كه اسلام يك نوع بينش و زاويه‌ي نگاه به انسانها داده و بر اساس اين زاويه نگاه، با اقتباس از ديگران و آفرينش از درون، تمدن اسلامي را ايجاد كرده‌اند. آن بينش، بينش علمي، فلسفي، عرفاني و هنري به اين معنا نيست، اصلا اشتباه است كه ما قرآن را يك كتاب علمي، فلسفي، جامعه‌شناسي يا نظير آن بدانيم، هيچ شباهتي با علم به معناي امروز آن و فلسفه به معناي تاريخي آن نداريم كه موضوع و غايت مشخص و اصول موضوعه‌ي از پيش تعيين شده‌اي داشته باشد و بر اساس آن چيز منسجمي را بدهند. البته قرآن يك هدف بسيار مهم دارد و آن، هدايت انسان است و از همه‌ي امور استفاده مي‌كند و چون علم و فلسفه نيست، زماني و مكاني هم نيست. قرآن يك نوع بينش نسبت به انسان و جهان براي انسانها ايجاد كرد و بعد تشويق كرد كه فكر و اقتباس كنند. يعني ديگران را دشمن ندانست و نگفت كه چون اين كار غرب، شرق، چين، ماچين و... در جاي ديگر تجربه شده است، شما مسلمان هستيد و آنها بلاد كفرند و نفي كفر اين است كه پشت خود را به آنها بكنيد و هرچه مي‌گويند، خلاف آن را عمل كنيد.»

وي افزود:« تمدن اسلامي پيرامون يك متن شكل گرفته است؛ يعني به متفكران بينش داده است، در عين حالي كه اجازه براي اقتباس داده، بلكه تشويق كرده و از آنها صرفا مقلد نخواسته است، كه آفريننده خواسته است؛ اين آفرينندگي ناشي از زاويه‌ي بينش و ديدي است كه قرآن و اسلام به متفكران خود داد. اولا پرورنده‌ي متفكران است و ثانيا اجازه داده است كه متفكران از حوزه‌ي درون خود بيرون بروند و به خارج خود بنگرند؛ بگيرند، ولي اين را تبديل كنند به شكل و محتوايي كه سازگار با اين بينش است.»

وي ادامه داد:« اينهايي كه مي‌گويند احياي تمدن اسلامي، آب در هاون مي‌كوبند؛ تمدني كه به نام تمدن اسلامي يا تمدن مسلمانان بود كه در قرون چهارم و پنجم هجري به اوج اعتلا و زايندگي خود رسيد، درست در همان زمان، مسير سقوط و نشيب خود را آغاز كرد، آن تمدن گذشته است و قابل بازگشت نيست و جفاست كه بگوييم حقيقت قرآن و تعليمات پيامبر (ص) و اهل بيت در تمدن اسلامي تجلي پيدا كرد. اگر تمام توان قرآن عبارت باشد از آنچه كه در قرون چهارم و پنجم هجري به نام تمدن اسلامي ظهور كرد، آن تمدن، مرد و مردني بود. زمان پيامبر (ص) يك نوع زندگي، تعامل و فكر ايجاد شد و تمدني به نام تمدن اسلامي آمد و دوران آن هم گذشت، ولي اگر بگوييم كه با ديدي كه اسلام و قرآن به انسان مي‌دهد، انسان با مسائل و نيازها مواجه مي‌شود و با وفاداري به اين دين سعي مي‌كند فكر كند و فكر ديگران را بگيرد و مشكلات و مسائل موجود را حل كند. اگر تمدن اين باشد، چون مسائل و نيازهاي انسان طبق سنت تبديل‌ناپذير الهي متغيير و متحول است، تمدن‌هاي مختلف و متفاوت خواهيم داشت.»

وي افزود:« من يك سوال دارم؛ چطور است كه مساله‌ي خريد و فروش خون به‌عنوان يك موضوع مورد اهتمام علما و متفكران اسلامي ما قرار مي‌گيرد،ـ اما پديده‌ا‌ي به نام آزادي براي متفكر اسلامي ما دغدغه‌ي خاطر ايجاد نمي‌كند؟ تكليف ما با عقيده جهاني شدن ـ كه مانند سونامي مي‌آيد ـ، آزادي و مردم‌سالاري چيست؟ آيا كساني اين تصور را دارند كه مي‌توان بشريت را به دوران ماقبل مردم‌سالاري برگرداند؟ مردم‌سالاري تاريخي دارد كه از تاريخ قديم يونان مطرح بوده و در انديشه‌هاي فارابي هم هست. اما تا قبل از دوران جديد، مردم‌سالاري و دموكراسي امري مضموم بود؛ هيچ‌يك از متفكران و فيلسوفان بزرگ سياسي دنياي اسلام و دنياي غرب توصيه‌ي به مردم‌سالاري نمي‌كردند.»

خاتمي گفت:« بارها گفته‌ام به ليبراليزم حمله و فحاشي نكنيد، آن را نقد كنيد. بينش‌هاي اسلامي با ليبراليزم سازگار نيست، ولي ليبراليزم و دموكراسي دو چيز هستند. بدتر اين‌كه نقد ليبراليزم با معيارها و اصول و ارزش‌هاي فاشيستي، به نام اسلام انجام گيرد. ما امروز در عين وفاداري به قرآن، به اصالت‌هاي خودمان با شناخت مسائل امروز نگذاريم چه در عرصه‌ي تفكر يا عرصه‌ي اجتماعي، ديگران براي ما تكليف تعيين كنند و از آن سوي اقيانوس براي ما داعيه‌دار آوردن دموكراسي و مردم‌سالاري و آزادي بشوند.»

خاتمي تاكيد كرد:« ما هيچ رسالت جهاني‌اي نداريم؛ خيال نكنيد كه آمده‌ايم همه‌ي عالم را طبق روال خودمان به حكومت‌هاي ديگري تبديل كنيم و حرف‌هايي بزنيم كه مشكلات اقتصادي و سياسي براي خودمان در دنيا به‌وجود بياوريم. چه كسي گفته كه ما رسالت داريم همه‌ي دنيا را مسلمان كنيم؟ اگر اين‌طور بود، فلسفه‌ي ظهور امام زمان (ع) معنا نداشت و حكومت جهاني واحد از آن بزرگوار است. بايد در داخل كشور وقتي مردم به ما اعتماد كرده‌اند، اوضاع را به‌طور نسبي درست كنيم و خيال نكنيم آدم‌هاي مثبتي هستيم، ما انسان‌هاي اشتباه‌كاري هستيم؛ همه اين‌ها را به نام اسلام نگذاريم. الان مد شده است هر كسي كه سواد قرآني، اسلامي و حتا سواد امروزي ندارد، هر پنداري را كه به ذهنش مي‌آيد، مي‌گويد قرائت من از اسلام است. شناخت اسلام، معيار دارد. اگر مسائل 800 سال پيش را به قرآن عرضه كرديد، جواب آن مسائل را مي‌گيريد. با مسائل 800 سال پيش جواب مسائل امروز را از قرآن نخواهيد گرفت؛ مگر آن‌كه امروز را بشناسيد.»


   پايان خبر

تماس با ما | درباره ما | وب لاگ ما | [mail dot emrooz at gmail dot com]
Sitemap