گمان مبر كه به پايان رسيد كار مغان..... هزار باده ناخورده در رگ تاك است


اخبار روز  

معرفي سايت
کليپ «دوباره مي‌سازمت وطن»...ستاد نسیم

پایگاه خبری ستاد انتخاباتی دکتر مصطفی معین

وبلاگ شخصی دکتر معین

انجمن دفاع از حقوق زندانیان

سایت رسمی دکتر سروش

پایگاه خبری رویداد

سایت رسمی دکتر کدیور

پایگاه اطلاع رسانی خانه احزاب ايران

سایت مشترک عطاالله مهاجرانی وجمیله کدیور

روزنامه اقبال

انجمن صنفي روزنامه‌نگاران ایران

نسیم؛نسل سومی های یاور معین

سایت اندیشه وران کرد

پایگاه خبری میزان

وبنوشته های سیدمحمدعلی ابطحی

روزنامه اینتر نتی روز

کاریکاتورهای هادی حیدری

پرشین نیوز

روزنامه ایران

از این روزها ...وبسایت شخصی سعید شریعتی

وبلاگ گروهی جمعی از زنان اصلاح طلب

روزنامه اینترنتی ایران ما

ایسنا... خبرگزاری دانشجویان ایران

روزنامه اطلاعات

هفته نامه سیروان

روزنامه شرق

سایت رسمی عمادالدین باقی

خبرگزاری کار ایران

وبلاگ اختصاصی احمد شیرزاد

وبلاگ مهر...وبنوشته های علی مزروعی

خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران

پایگاه خبری تبریز نیوز

پایگاه خبری نثرما(اصفهان)

خبرگزاری میراث فرهنگی

سینا خبرگزاری جامعه جوانان ایرانی

پایگاه خبری خلیج فارس

روزنامه همبستگی

روزنامه اعتماد

روزنامه آفتاب یزد

جستجو
   
مقالات

  شعارهاي "ضداسراييلي" نتايج "ضد فلسطيني"


  شاخص "چهار رقمي" در زيان ده ترين بورس جهان


  خاتمیت و ولایت


  به كام ديگران


  بانك‌ها، هم درد و هم درمان!


  هزینه های یک اظهار نظر


  سخنان آقای احمدی نژاد در آستانه روز قدس


  روايت غرب از اسرائيل


  اقتصاد به آرامش نياز دارد


  خدا و انسان معاصر(1)*


تريبون

  سید محمد خاتمی :چه كسي گفته كه ما رسالت داريم همه‌ي دنيا را مسلمان كنيم؟


  ماجراي عزل چهار سفير ارشد ايران


  شيوه غيرقانوني در توقيف سايت بازتاب


  تأمل و رعايت اصول سياست‌ورزي، حلقه گمشده رفتار و گفتار نودولتان


  چند موضوع درون جبهه‌اي


  روزهاي سخت براي سوريه


  دريغي نبود


  بانک جهانی و مهررضا


  براي گنجي چه مي توان كرد؟


  پیام خاتمی به کنفرانس بین المللی گفت و گوی میان فرهنک ها و تمدنها در اسپانیا


 

   تاريخ و زمان ورود خبر : 14:24:41 - 10/8/84
تأمل و رعايت اصول سياست‌ورزي، حلقه گمشده رفتار و گفتار نودولتان Print This Page!!!

مشارکت-مرتضي ميري:آناني كه به نوعي دستي در سياست دارند و با آن آشنا هستند نيك مي‌دانند كه در جهان سياست هيچ چيز مطلق و دائمي نيست و همواره احتمال تغييرات و اتفاقات غيرمنتظره وجود دارد و سياستمداران بايد اين مسأله را در نظر داشته باشند. اتفاقاً اين مورد در سياست خارجي بيشتر نمود پيدا مي‌كند.
در 7 سال گذشته دولت آلمان با صدارت گرهارد شرودر همواره مخالف قدرتمندي در برابر سياست‌هاي جنگ طلبانه آمريكا بود و به نوعي ترمز اروپاييان در همراهي با سياست‌هاي بوش محسوب مي‌شد. اما هم‌اكنون با به قدرت رسيدن حزب دموكرات مسيحي و سياست‌هاي راست‌گرايانه اين حزب و شخص آنگلا مركل اروپا ترمز خويش را از دست داده است و اين امر كار را براي دولتمردان ايران سخت‌تر و حساس‌تر مي‌كند و چه بسا عرصه نيز بر آنان تنگ‌تر شود.
تغييرات احتمالي در حاكميت سوريه و به خطر افتادن جايگاه بشار اسد، رئيس جمهور اين كشور كه در واقع تنها دوست ايران در منطقه حتي در زمان جنگ ايران و عراق بود نيز مي‌تواند نودولتان ايران را در گذرگاهي دشوار قرار دهد.
همراه شدن اروپا با سياست‌هاي آمريكا و از دست دادن احتمالي تنها دوست ايران در منطقه مسأله كم‌اهميتي نيست كه بتوان به سادگي از كنار آن عبور كرد. در واقع هنر سياست‌ورزي اين است كه در مواقع لزوم بتوان انعطاف لازم را در راستاي حفظ منافع ملي از خود بروز داد. در اين شرايط دولت آبادگر ايران بايد در نظر داشته باشد كه ادبيات خشن و شعارهاي هميشگي آنها با توجه به همسو شدن كامل اروپا و آمريكا مي‌تواند مضرات جبران‌ناپذيري را براي ايران به همراه داشته باشد و ملت ايران را دچار خسراني سخت نمايد.
اما ظاهراً نودولتان و در رأس آنها محمود احمدي‌نژاد، رئيس جمهور اسلامي ايران، كه خود را خادم جمهور نيز مي‌نامد چشم خود را بر اين واقعيت‌ها بسته است و بي‌توجه به تبعات سخنان تند خود براي ملتي كه داعيه خدمت به آنان را دارد لحظه به لحظه تندتر سخن مي‌راند ودم به دم شك غربيان را نسبت به كاربرد مورد نظر ايران در انرژي هسته‌اي بيشتر مي‌كند.
رئيس جمهور در تازه‌ترين سخنراني خود هيچ يك از اصول سياست‌ورزي بين‌المللي را رعايت نكرده است و بي‌پروا سخنان تند و خشن را عليه اسرائيل بر زبان رانده است. مسأله مورد بحث، درست يا غلط بودن سخنان وي نيست بلكه نكته مورد نظر ما زمان و نحوه گفتار و پاسداري از منافع ملي است. مسلماً تنها نتيجه اينچنين بي‌پروا و بدون تأمل سخن گفتن نزديكي بيشتر غربيان با اسرائيل عليه ايران است و اين دقيقاً خلاف چيزي است كه مورد نظر ماست و بايد براي رسيدن به آن تلاش كنيم. واكنش مسؤولان بلند پايه اروپايي و آمريكايي مؤيد اين گفتار است. پس از انتشار اظهارات احمدي‌نژاد سخنگوي كاخ سفيد از افزايش نگراني‌هاي آمريكا نسبت به فعاليت‌هاي هسته‌اي ايران خبر مي‌دهد، سخنگوي وزارت خارجه بريتانيا اين سخنان را تكان‌دهنده مي‌خواند و آن را موجب افزايش نگراني‌هاي بين‌المللي در مورد مواضع هسته‌اي ايران مي‌داند، دولت فرانسه اين اظهارات را به شديدترين وجه محكوم مي‌كند، وزارت خارجه آلمان نيز اين سخنان را غيرقابل قبول مي‌داند و چنين موضع‌گيري را با شديدترين لحن محكوم مي‌كند و از همه بدتر اينكه سيلوان شالوم، وزير خارجه اسرائيل فرصت را غنيمت مي‌شمرد و اين سخنان را دستاويز قرار مي‌دهد تا ايران را تهديد عليه كشور خود و صلح و امنيت بين‌الملي بداند و مذاكرات ديپلماتيك را ترفند ايران براي گذشت زمان و استفاده از وقت براي دستيابي و ساخت سلاح هسته‌اي بداند. مطمئناً دولت ايران خواهان هيچ يك از اين واكنش‌ها نيست اما با عمل خود موجب عكس‌العمل‌هاي اين چنيني شده است و اين يعني خطاي سياسي.
مردان دولت جديد بايد نگاهي نيز به دوست قديمي خود بيفكنند. ارجاع پرونده سوريه و ترور رفيق حريري به شوراي امنيت سازمان ملل متحد جايگاه بشار اسد را سخت متزلزل كرده است و براي او و ملت سوريه تبعات خوشي را به دنبال ندارد. اكنون نودولتان ايران بايد عاقبت ارجاع پرونده به شوراي امنيت را با چشن آينده‌نگر به دقت بنگرند و از ادامه دادن به لجبازي و شك برانگيزي به جاي اعتماد سازي برحذر باشند.
آقاي احمدي‌نژاد اصول سياست‌ورزي را رعايت نمي‌كند، به جاي مهرورزي قهرورزي پيشه كرده است و اين رفتار براي دولت و ملتش به شدت زيانبار است. حال از ما گفتن و از او ....


   پايان خبر

تماس با ما | درباره ما | وب لاگ ما | [mail dot emrooz at gmail dot com]
Sitemap