گمان مبر كه به پايان رسيد كار مغان..... هزار باده ناخورده در رگ تاك است


اخبار روز  

معرفي سايت
کليپ «دوباره مي‌سازمت وطن»...ستاد نسیم

پایگاه خبری ستاد انتخاباتی دکتر مصطفی معین

وبلاگ شخصی دکتر معین

انجمن دفاع از حقوق زندانیان

سایت رسمی دکتر سروش

پایگاه خبری رویداد

سایت رسمی دکتر کدیور

پایگاه اطلاع رسانی خانه احزاب ايران

سایت مشترک عطاالله مهاجرانی وجمیله کدیور

روزنامه اقبال

انجمن صنفي روزنامه‌نگاران ایران

نسیم؛نسل سومی های یاور معین

سایت اندیشه وران کرد

پایگاه خبری میزان

وبنوشته های سیدمحمدعلی ابطحی

روزنامه اینتر نتی روز

کاریکاتورهای هادی حیدری

پرشین نیوز

روزنامه ایران

از این روزها ...وبسایت شخصی سعید شریعتی

وبلاگ گروهی جمعی از زنان اصلاح طلب

روزنامه اینترنتی ایران ما

ایسنا... خبرگزاری دانشجویان ایران

روزنامه اطلاعات

هفته نامه سیروان

روزنامه شرق

سایت رسمی عمادالدین باقی

خبرگزاری کار ایران

وبلاگ اختصاصی احمد شیرزاد

وبلاگ مهر...وبنوشته های علی مزروعی

خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران

پایگاه خبری تبریز نیوز

پایگاه خبری نثرما(اصفهان)

خبرگزاری میراث فرهنگی

سینا خبرگزاری جامعه جوانان ایرانی

پایگاه خبری خلیج فارس

روزنامه همبستگی

روزنامه اعتماد

روزنامه آفتاب یزد

جستجو
   
مقالات

  سياست هاي كلي نظام ، قانون اساسي و مردم سالاري


  فرمول بغرنج اصلاح‌طلبي كردي


  سراب قدرت هسته اي


  حاكميت يكدست غيردمكراتيك


  شعارهاي "ضداسراييلي" نتايج "ضد فلسطيني"


  شاخص "چهار رقمي" در زيان ده ترين بورس جهان


  خاتمیت و ولایت


  به كام ديگران


  بانك‌ها، هم درد و هم درمان!


  روايت غرب از اسرائيل


تريبون

  «بنيادگرايي شيعي» در آزمون حكومت يكپارچه


  معصومه ابتكار: نفي گذشته و تقليد از آن، هيچ كدام صحيح نيستند


  تقدير معصومه شفيعي از آيت الله منتظري


  بيانيه جبهه مشاركت درباره اظهارات اخير احمدي نژاد


  روا نيست...


  شيوه غيرقانوني در توقيف سايت بازتاب


  تأمل و رعايت اصول سياست‌ورزي، حلقه گمشده رفتار و گفتار نودولتان


  بررسى استراتژى آينده دفتر تحكيم وحدت و تحليل عملكرد گذشته


  چند موضوع درون جبهه‌اي


  ضيافت افطار در پارلمان اروپا


 

   تاريخ و زمان ورود خبر : 14:25:55 - 10/8/84
به كام ديگران Print This Page!!!

سرمقاله شماره 28 مشارکت:محتواي اظهارات اخير رئيس جمهور عليه اسرائيل در هفته گذشته، واكنش‌هاي وسيع عليه كشورمان را در ميان كشورها، خصوصاً كشورهاي غربي برانگيخته است، اين اظهارات تيتر اول بسياري از روزنامه‌ها و شبكه‌هاي مهم رسانه‌اي بين‌المللي شد و پس از آن اخبار و تحليل‌ها و تفسيرهايي كه بر آن نوشته و گفته شد، دامنه‌اش را تا به امروز گسترده و پيامدهايش را وسيع‌تر و عميق‌تر كرده است.
آقاي احمدي‌نژاد در آستانه روز قدس در همايشي عليه صهيونيسم، اعلام كرد كه اسرائيل بايد از نقشه جهان محو و نابود گردد. و در همين راستا به همكاري كنندگان با رژيم اسرائيل هشدار داد كه «به آتش قهر امت اسلام خواهند سوخت.»
شايد در نگاه اول، اين سخنان، تكراري و بخشي از گفتمان سابق جمهوري اسلامي تلقي شود در حالي كه منشأ صدور چنين اظهاراتي و نيز شرايط جهاني بايد در خصوص آن مورد لحاظ قرار گيرد.
اولين فردي كه اعلام كرد «اسرائيل بايد از بين برود» رهبر و بنيانگذار فقيد جمهوري اسلامي بود كه اين جمله را در اوايل پيروزي انقلاب بيان نمود. امام خميني در كشور ما صرفاً رهبر نبود بلكه مرجع مهم جهان تشيع و عالم بزرگ دينيز و ني صاحب كاريزمايي بود كه قلب‌هاي بسيار از ستمديدگان و مظلومان و درماندگان دنيا را ربوده و آنها را به نحو اعجاز آميزي به خود جذب كرده بود، زماني كه ايشان حكم قتل سلمان رشدي را صادر كردند موج عظيمي از تبليغات عليه جمهوري اسلامي به راه افتاد ولي دولت هيچ‌گاه مسؤوليت پيگيري قتل سلمان رشدي را نپذيرفت، مسؤولان دولتي و حكومتي همواره استدلال مي‌كردند كه فتواي امام خميني عليه سلمان رشدي از موضع مرجعيت ايشان صادر شده و دستوري حكومتي نبوده و به همين دليل نيز چنين امري در دستور كار دولت جمهوري اسلامي نبوده و نخواهد بود.
واضح بود كه امام‌ خميني خود نه تنها بر اين امر تصديق مي‌كردند بلكه دولت را از نقض تعهدات خود در توافقنامه‌ها و مراودات بين‌المللي منع مي‌كردند، دولت از آنجا كه دولت است در مواجهه با ساير كشورها و ملت‌ها مسؤوليت‌ها و محذوراتي دارد كه افراد و يا NGOها ندارند، گو آنكه مردم و گروه‌هاي غيردولتي همه روزه در اقصي‌نقاط جهان تظاهرات دارند و با خشم و غيض پرچم و يا آدمك‌ها و سمبل‌هاي كشوري را آتش مي‌زنند و شعارهاي تند و خشن سر مي‌دهند و حتي تهديد مي‌كنند، دامنه اين تهديدات و خشونت‌ها در پاره‌اي مواقع گسترده‌تر مي‌شود و به سفارتخانه‌هاي خارجي و ناامن كردن آنها نيز مي‌رسد ولي در همه اين موارد دولت‌ها وظيفه دارند حدود اين تهديدها و خشونت‌ها را به نوعي حفظ كنند كه از مرز‌هاي حقوقي و عرف بين‌المللي عبور نكند، در غير اين صورت طبيعي است چنانچه دولت‌ها خود نيز بسان افراد و گروه‌ها وارد چنين مناسباتي شوند ساير كشورها مي‌توانند از آن به تهديدي جدي و اقدامي عليه حقوق و عرف بين‌المللي تعبير و عليه آن تدابير لازم را معمول دارند.
اظهارات آقاي احمدي‌نژاد از اين جهت كه عليه رژيم نامشروع اسرائيل و در جهت حقوق تاريخي مردم فلسطين است، اظهاراتي ناپسند نيست، مشكل اظهارات ايشان اين است كه به مسؤوليت و جايگاه خود بي‌توجه مانده و هنگام اداي آنها، خود را در جايگاه حقيقي «محمود احمدي‌نژاد» نشانده در حالي كه تفكيك جايگاه حقيقي و حقوقي افراد به اين سادگي ميسر نيست. ايشان نمي‌تواند در جهت اداي جملاتي كه فضاي بين‌المللي را عليه منافع ايران تحريك مي‌كند به امام خميني استناد كند، امام خميني يك شخصيت مؤثر تاريخي، بنيانگذار انقلاب، عالم برجسته ديني و چهره‌اي فرامرزي بودند كه حتي در زمان قبل از پيروزي انقلاب نيز فرهمندي مؤثر خود را نزد مسلمان داشتند. در حالي كه احمدي‌نژاد به واسطه جايگاه حقوقي‌اش امروز شناخته مي‌شود و چنانچه امروز دوران رياست جمهوري او به اتمام رسد، با يك شهروند عادي تفاوتي نخواهد داشت.
در روزهاي گذشته برخي از عقلاي جناح محافظه‌كار سعي در رفع و رجوع اشكالات ناشي از اين اظهارات برآمدند، در خبرها نيز آمده بود كه سفارت ايران در مسكو با صدور بيانيه‌اي اعلام كرده كه منظور احمدي‌نژاد به درستي درك نشده است. اين روند اگر چه كمرنگ و ديرهنگام ولي نشاني از نوعي بهبود و اوضاع داشت ولي تأكيد دوباره احمدي‌نژاد بر درستي بياناتش مسأله را مجدداً پيچيده‌ كرد. وي در خصوص واكنش‌هاي صورت گرفته جهاني با انتقاد از استكبار جهاني و صهيونيسم بين‌الملل گفت: «حرف‌هاي آنان اعتباري ندارد، آنها انسان‌هاي پررويي هستند و خيال مي‌كنند همه دنيا بايد مطيع آنها باشد.» و درباره سخنان خودش اضافه كرد: «طبيعي است اگر سخن درست و حسابي باشد انعكاس و بازتاب دارد.»
برخي عقيده دارند اظهار چنين جملاتي، سعي و خطاي دولتمردان جديد در ابتداي دوره جديد است. اين عقيده شايد چندان دور از واقعيت نباشد ولي شاخصي بر ناكارآمدي‌ها و ناتوانايي‌ها قلمداد شده و عقل سليم حكم مي‌كند كه از ميزان خطاها و پيامدهاي قهري آنها تا حداكثر ممكن كاسته شود.
نگاه بدبيانيه‌اي نيز در اين ميان وجود دارد كه معتقد است اين نوع اظهارات و رفتارهاي بحران‌آفرين و تنش‌زا صرفاً با هدف جريان‌سازي و موج‌آفريني خبري براي تحت‌الشعاع قرار دادن ناكارآمدي‌ها و ضعف‌هاي دولت جديد چه در داخل و چه در خارج صورت مي‌پذيرد، اگر چنين باشد بايد گفت اين دور باطل ناميموني پديد مي‌آورد كه كلاف اداره كشور را پرگره‌تر و در هم فرو رفته‌تر خواهد كرد كه نخست پاي خود دولت در آن گير خواهد كرد. چنين نبوده و مباد.


   پايان خبر

تماس با ما | درباره ما | وب لاگ ما | [mail dot emrooz at gmail dot com]
Sitemap