گمان مبر كه به پايان رسيد كار مغان..... هزار باده ناخورده در رگ تاك است


اخبار روز  

معرفي سايت
کليپ «دوباره مي‌سازمت وطن»...ستاد نسیم

پایگاه خبری ستاد انتخاباتی دکتر مصطفی معین

وبلاگ شخصی دکتر معین

انجمن دفاع از حقوق زندانیان

سایت رسمی دکتر سروش

پایگاه خبری رویداد

سایت رسمی دکتر کدیور

پایگاه اطلاع رسانی خانه احزاب ايران

سایت مشترک عطاالله مهاجرانی وجمیله کدیور

روزنامه اقبال

انجمن صنفي روزنامه‌نگاران ایران

نسیم؛نسل سومی های یاور معین

سایت اندیشه وران کرد

پایگاه خبری میزان

وبنوشته های سیدمحمدعلی ابطحی

روزنامه اینتر نتی روز

کاریکاتورهای هادی حیدری

پرشین نیوز

روزنامه ایران

از این روزها ...وبسایت شخصی سعید شریعتی

وبلاگ گروهی جمعی از زنان اصلاح طلب

روزنامه اینترنتی ایران ما

ایسنا... خبرگزاری دانشجویان ایران

روزنامه اطلاعات

هفته نامه سیروان

روزنامه شرق

سایت رسمی عمادالدین باقی

خبرگزاری کار ایران

وبلاگ اختصاصی احمد شیرزاد

وبلاگ مهر...وبنوشته های علی مزروعی

خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران

پایگاه خبری تبریز نیوز

پایگاه خبری نثرما(اصفهان)

خبرگزاری میراث فرهنگی

سینا خبرگزاری جامعه جوانان ایرانی

پایگاه خبری خلیج فارس

روزنامه همبستگی

روزنامه اعتماد

روزنامه آفتاب یزد

جستجو
   
مقالات

  شعارهاي "ضداسراييلي" نتايج "ضد فلسطيني"


  شاخص "چهار رقمي" در زيان ده ترين بورس جهان


  پیام خاتمی به کنفرانس بین المللی گفت و گوی میان فرهنک ها و تمدنها در اسپانیا


  هزینه های یک اظهار نظر


  سخنان آقای احمدی نژاد در آستانه روز قدس


  روايت غرب از اسرائيل


  اقتصاد به آرامش نياز دارد


  خدا و انسان معاصر(1)*


  اتحاد،مسأله اين است


  هند؛ ديپلماسي در شرايط بحران


تريبون

  روزهاي سخت براي سوريه


  دريغي نبود


  بانک جهانی و مهررضا


  دولت پاسخگو- دولت عوام‌زده


  براي گنجي چه مي توان كرد؟


  اهميت سرمايه‌گذاري در كشور


  انرژي هسته‌اي ... آري، نه!!!


  علي و خوارج


  شيعه‌ علي بودن


  چگونه بر قلدرها غلبه كنيم؟


 

   تاريخ و زمان ورود خبر : 11:36:47 - 10/8/84
شاخص "چهار رقمي" در زيان ده ترين بورس جهان Print This Page!!!

روز-آرش‌ حسن‌نيا:شاخص چهار رقمي كابوسي بود كه به واقعيت تبديل ‌شد. پس از ماهها كشمكش در بورس تهران، واستفاده ازمسكن‌هاي موقتي همچون دادوستدهاي گردشي، ابطال معاملات، الزام حقوقي‌ها به جمع كردن سهام و هشدارهاي گاه ‌و بي‌گاه اقتصاددانان آبادگر به اخلال‌گران خيالي در بورس، سرانجام ديروز شاخص كل بورس ۴ رقمي شد و با افتي ۴۰ واحدي درعدد۹۹۶۰ متوقف ماند.
شايد لمس واقعيت شاخص چهار رقمي در بازاري كه هيچ اجباري به گردن‌نهادن به دستورات و تهديدهاي سوسياليست‌هاي تخيلي ندارد آنها را بر سر عقل‌آورد؛ كه اگردر بعضي مواقع و آن هم به طور موقتي مي‌توان با بگير و ببند در فضاي فرهنگي، اجتماعي و سياسي به توفيق هايي دست يافت، اما اقتصاد داستان خود و قواعد بي‌رحم خود را دارد، و در آن، با تحليل هاي دايي‌جان ناپلئوني و دشمن تراشي نمي‌توان به روزنه‌هاي اميد دست يافت.
بورس، نگران"سخنراني‌ها
ديروز بورس تهران آيينه تمام نما از اقتصادي بود كه اين روزها در كنارتمام نگراني هاي خود، بايد نگران سخنان دولتمرداني باشد كه هرجمله از سخنراني هايشان براي از بين بردن باقيمانده زمينه‌هاي مساعد سرمايه‌گذاري در كشور كافي است .
اينكه چگونه اقتصاددانان آبادگر از صاحبان سرمايه‌هاي خردوكلان در بورس و بورس‌بازان حاضر در تالار شيشه‌اي يا همان دشمنان دولت كريمه - كه تمام كاروبار خود را تعطيل كرده وبه دشمني با دولت جديد پرداخته‌اند- توقع دارند كه سرمايه‌هاي خود را تبديل به برگه‌هاي سهام كارخانه‌ها يا شركت‌هايي كنند كه در آينده‌اي نه چندان دور ممکن است طعم تحريم‌هاي خودساخته يا از سر اجبار جهانيان را بچشند‌، خود پرسشي است كه با هيچ منطقي در اقتصاد ‌پاسخي براي آن نمي‌توان يافت.
به راستي كدام سرمايه‌گذارعاقلي به چنين ريسك بزرگي دست مي‌زند؟ بديهي است كه سرميه‌گذار در چنين اوضاعي ترجيح مي‌دهد اندك سرمايه خود را در بازار امن‌تري همچون بازارطلا وارز يا ساير بازارها سرمايه‌گذاري كند.
اقتصاد وبازار منطق خود را دارند و سرمايه بيش ازهر چيز به امنيت مي‌انديشد. به همان چيزي كه ظاهرا همکارن دولت جديد چندان توجهي به آن ندارند و براي حل معضل بورس نيز به داغ و درفش مي‌انديشند، وقلع و قمع اخلال‌گراني كه چشم ديدن توفيق‌هاي دولت‌كريمه را ندارند، تنها چاره كار مي‌بينند.
عمليات رواني دشمنان
دو روز پيش از اين، فرهاد رهبر رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی و مغزاقتصادي دولت احمدي‌نژاد با بيان اينكه ركودي در اقتصاد كشور نمي‌بيند اوضاع بورس را به عمليات رواني دشمنان خيالي دولت نسبت داد. او گفت: بحران فعلى بورس بيشتر از اينكه به بحث اقتصادى مربوط شود به مسائل روانى كه دشمنان براى آن ايجاد كرده اند، برمى گردد.
وي با اعلام اينكه هيچ گونه كمبودى در بورس وجود ندارد، تاكيد کرد: احساس مى كنم مساله روانى در اين بازار را بايد با بعد روانى مرتفع كرد. زيرساخت هاى كشور اين توانايى را دارد كه بتواند بورس را به حد اعلاى خود تقويت كند كه دولت بر اين مساله مصمم است.
وى وعده داد: بورس از جمله فعاليت هاى اقتصادى خواهد بود كه در آينده رونق بسيارى خواهد داشت، البته اگر اين مسائل روانى كه دشمنان ما براى ما ايجاد كرده اند، مرتفع شود.
اين در حالي است كه از سوي فدراسيون جهاني بازار سهام، بورس تهران زيان‌ده‌ترين بورس جهان معرفي شده‌است.
بورس تهران با كاهش ۲۶ درصدي شاخص سهام خود به عنوان زيان‌ده‌ترين بازار بورس جهان در 12 ماه منتهي به سپتامبر [شهريور] شناخته شد، اما كماكان اقتصاددانان دولت احمدي‌نژاد به ارائه تحليلهاي دايي‌جان ناپلئوني خود اصرار دارند وبه مبارزه و مقابله با "دشمنان" خيالي مشغولند.
چهار پرسش کليدي
شايد طرح پرسشهايي ساده ازسوسياليست‌هاي تخيلي و پاسخ دادن به آنها بتواند چاره‌اي براي بحران اقتصادي حاكم بر كل اقتصاد كشورواوضاع بورس به طور خاص باشد:
۱- ميزان تاثير سياست‌هاي اتخاذشده از سوي دولت جديد در قبال پرونده هسته‌اي ايران بر شاخص‌هاي اقتصادي وبه ويژه فرار سرمايه‌ها چقدربوده‌است؟
۲- تغيير گفتمان سياسي و بين‌المللي حاكم در كشورپس از تغيير دولت تا چه ميزان بر وخامت اوضاع اقتصادي به ويژه عوامل رواني موثر بر شاخص‌هاي اقتصادي تاثير داشته است؟
۳- وانهادن سياست‌هاي اقتصادي موردقبول اكثراقتصاددانان عقلايي و فراموش‌كردن عمدي و متعصبانه سياستهاي اقتصادي حاكم بر برنامه‌چهارم‌ توسعه از سوي سياستگذاران دولت جديد تا چه ميزان بر نگراني سرمايه‌گذاران و فعالان اقتصاد كشور موثر بوده است؟
۴- استفاده از ابزارهاي ناكارآمد همچون محروم‌كردن كشور از روابط اقتصادي با ديگركشورها وخزيدن به گوشه انزوا چه پيامدهايي را بر اقتصاد ايران تحميل كرده‌است؟
از اين دست سوالات بسيار است كه پاسخگويي به آنها از سوي دولتمردان مي‌تواند آنها را از تحليل‌هاي بر اساس توهم توطئه برهاند وچاره‌سازمشكلات اقتصادي باشد. هرچند كه در نگرش بنيادگرايان حاكم بر اقتصاد، تحليل براساس چنين منطقي كمي بعيد به‌نظر مي‌رسد.


   پايان خبر

تماس با ما | درباره ما | وب لاگ ما | [mail dot emrooz at gmail dot com]
Sitemap