گمان مبر كه به پايان رسيد كار مغان..... هزار باده ناخورده در رگ تاك است


اخبار روز  

معرفي سايت
کليپ «دوباره مي‌سازمت وطن»...ستاد نسیم

پایگاه خبری ستاد انتخاباتی دکتر مصطفی معین

وبلاگ شخصی دکتر معین

انجمن دفاع از حقوق زندانیان

سایت رسمی دکتر سروش

پایگاه خبری رویداد

سایت رسمی دکتر کدیور

پایگاه اطلاع رسانی خانه احزاب ايران

سایت مشترک عطاالله مهاجرانی وجمیله کدیور

روزنامه اقبال

انجمن صنفي روزنامه‌نگاران ایران

نسیم؛نسل سومی های یاور معین

سایت اندیشه وران کرد

پایگاه خبری میزان

وبنوشته های سیدمحمدعلی ابطحی

روزنامه اینتر نتی روز

کاریکاتورهای هادی حیدری

پرشین نیوز

روزنامه ایران

از این روزها ...وبسایت شخصی سعید شریعتی

وبلاگ گروهی جمعی از زنان اصلاح طلب

روزنامه اینترنتی ایران ما

ایسنا... خبرگزاری دانشجویان ایران

روزنامه اطلاعات

هفته نامه سیروان

روزنامه شرق

سایت رسمی عمادالدین باقی

خبرگزاری کار ایران

وبلاگ اختصاصی احمد شیرزاد

وبلاگ مهر...وبنوشته های علی مزروعی

خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران

پایگاه خبری تبریز نیوز

پایگاه خبری نثرما(اصفهان)

خبرگزاری میراث فرهنگی

سینا خبرگزاری جامعه جوانان ایرانی

پایگاه خبری خلیج فارس

روزنامه همبستگی

روزنامه اعتماد

روزنامه آفتاب یزد

جستجو
   
مقالات

  شعارهاي "ضداسراييلي" نتايج "ضد فلسطيني"


  شاخص "چهار رقمي" در زيان ده ترين بورس جهان


  پیام خاتمی به کنفرانس بین المللی گفت و گوی میان فرهنک ها و تمدنها در اسپانیا


  هزینه های یک اظهار نظر


  سخنان آقای احمدی نژاد در آستانه روز قدس


  روايت غرب از اسرائيل


  اقتصاد به آرامش نياز دارد


  خدا و انسان معاصر(1)*


  اتحاد،مسأله اين است


  هند؛ ديپلماسي در شرايط بحران


تريبون

  روزهاي سخت براي سوريه


  دريغي نبود


  بانک جهانی و مهررضا


  دولت پاسخگو- دولت عوام‌زده


  براي گنجي چه مي توان كرد؟


  اهميت سرمايه‌گذاري در كشور


  انرژي هسته‌اي ... آري، نه!!!


  علي و خوارج


  شيعه‌ علي بودن


  چگونه بر قلدرها غلبه كنيم؟


 

   تاريخ و زمان ورود خبر : 11:47:49 - 10/8/84
شعارهاي "ضداسراييلي" نتايج "ضد فلسطيني" Print This Page!!!

روز-حسين باستاني:ظاهراً بايد پذيرفت که واکنش هاي پايان ناپذير سخنان اخير رئيس جمهور در مورد "محو اسراييل"، مهمترين خبر مرتبط با ايران در روزهاي گذشته بوده است. اما هنوز آن قدر از زمان بيان اين سخنان نگذشته است که نتايج "عملي" موج ايجاد شده، قابل جمع بندي باشد. در نتيجه، مايليم که مطلب امروز را، به "مطالعه موردي" يکي از اظهارات مشابهي اختصاص دهيم که درگذشته، توسط يکي ديگر از مسوولان ارشد حکومتي ايران در مورد "محو اسراييل" عنوان شده است. مطالعه اي موردي که نشان مي دهد برخي اظهارات و اقدامات "ضد اسراييلي" در ايران، چگونه به سرعت به کسب منافع استراتژيک عظيم براي "صهيونيست ها" مي انجامد.
حکايت امروز را از زماني شروع مي کنيم که به فاصله اندکي از حملات تروريستي به واشنگتن و نيويورک، سفير تل آويو در واشنگتن با اعلام شتابزده اينکه "اسراييل آسمان فلسطين را در برابر هواپيماهاي ائتلاف بين المللي مبارزه با تروريسم باز کرده است"[الحيات، ۳۱ شهريور ۸۰] ديدگاه هاي دولت متبوع خود را براي برخورد نظامي با فلسطيني ها به بهانه فضاي "ضد تروريستي" ايجاد شده پس از حادثه ۱۱ سپتامبر آشکار کرد.
در آن زمان بود که مجموعه اي از تحولات کم سابقه – که بدون شک يکي از تأثيرگذارترين حلقه هاي آن تاثيرات بين المللي واکنش هاي خاتمي بود – باعث شد تا اسراييلي ها به مدت چند هفته به تجربه شکست هاي ديپلماتيک پياپي در ارتباط با مساله فلسطين بپردازند. زماني که به گزارش خبرگزاري ها، به دنبال مواضع رييس جمهور وقت ايران در مجمع عمومي سازمان ملل در نيويورک در محکوميت تروريسم و در عين حال حمايت از حق دفاع مشروع فلسطيني ها، حتي وزارت امور خارجه آمريکا خود را با استقبال عمومي از سخنان خاتمي هماهنگ کرده و به "تمجيد" از اين سخنان مي پرداخت [۲۱ آبان ۸۰]؛ يا پاول وزير امور خارجه آمريکا در آستانه مسافرت خاتمي به نيويورک، خبر مي داد که "آمريکا به طور موقت سازمان هاي مورد حمايت ايران – اشاره اي آشکار به گروه هاي مبارز فلسطيني و لبناني – را از فهرست گروه هاي تروريست خارج کرده است" [نيويورک تايمز، ۵ آبان ۸۰]؛... و کار به جايي مي رسيد که حتي کالين پاول در کميته روابط خارجي سناي آمريکا مي گفت: "گروه هايي که برخي اوقات به عنوان تروريست توصيف مي شوند [در آمريکا سخن گفتن از اين گروه ها بلافاصله برخي گرو ه هاي فلسطيني را در ذهن مخاطب مي آورد] ممکن است در صدد کسب حقوق خود يا دستيابي به آزادي و رهايي از دست ستمگران باشند ... اين گروه ها، ممکن است براي ابراز نارضايتي خود وجبران خسارت هايي که بر آنها وارد شده است، به اقداماتي دست بزنند." [۳ آبان ۸۰] ... و هم او طي يک سخنراني در جمعي از دانشگاهيان آمريکايي، کنترل اسراييل بر کرانه غربي رود اردن و نوار غزه را "اشغال" مي ناميد و متذکر مي شد: "نگاه واشنگتن به خاور ميانه به وجود "دو" دولت مستقل اسراييل و فلسطين مبتني است." [ايرنا، ۲۶ آبان ۸۰]...
در چنين شرايطي بود که به ناگهان، اظهارات رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام در خطبه هاي نماز جمعه مورخ ۲۳ آذر ۸۰ تهران، که در سطح گسترده در رسانه هاي جهاني بازتاب يافت. اظهاراتي که طي آن، هاشمي رفسنجاني با اشاره به وسعت کم اسراييل، از کفايت يک بمب اتمي براي انهدام اين کشور سخن مي گفت. متعاقب انتشار اين سخنان بود که راديو فرانسه، در تفسيري از تأثير اين نوع سخنان بر "پيشبرد سرکوب فلسطينيان" سخن گفت: "دست راستي هاي اسراييل مدعي اند که موجوديت اسراييل و حتي حيات يهوديان جهان مورد تهديد است و اين بهانه را ابزاري براي پيشبرد سرکب خود در فلسطين کرده اند. طرح اين نوع سخنان توسط برخي مسوولان ايران ... توجيه تراشيدن براي سياست سرسختانه و حداکثر طلب آنان [دست راستي ها اسراييل] است." درست پنج روز بعد بود که "المستقبل [۲۸ آذر ۸۰]، يک مطلب روزنامه اسراييل "هاآرتص" را نقل کرد که از توافق واشنگتن وتل براي حمله به ايران خبر مي داد. هاآرتص، در ادامه پيامدهاي رويدادهاي ۱۱سپتامبر در آمريکا را براي اسراييل مثبت ارزيابي مي کرد و مي افزود: "سازمان هاي امنيتي بر اين نظرند که رويدادهاي اخير در آمريکا توانست اسراييل از انزوا خارج کند." ابراز خوشحالي صهيونيست ها از بابت خروج اسراييل از انزوا "در پيرو رويدادهاي اخير"، در حالي صورت مي گرفت که مدتي قبل از "جان گرفتن" ماشين تبليغاتي صهيونيست ها به بهانه "دفاع از يهوديان در مقابل تهديدات اتمي"، آنان اصلاً از وضعيت موجود بين المللي خود راضي نبودند. چرا که تنها به فاصله چند روز از اين جان گرفتن، جلسه مورخ ۲۸ آذر ۸۰ مجمع عمومي سازمان ملل اسراييل را به خاطر نقض حقوق بشر محکوم کرده بود... و صد البته با توجه به مجموعه وضعيت موجود، تعجبي نداشت که دولت دست راستي اسراييل، "بهانه" بادآورده ايجاد شده در ايران را جهت خروج از وضعيت ناراحت کننده و "تدافعي" خود در سطوح داخلي و خارجي از دست ندهد. در همين راستا بود که برنامه مورخ ۵ دي ۸۰ شبکه راديويي صهيونيستي "شالوم" خبر از تحرکات "تهاجمي" جديد اسراييل مي داد که پس از مدت ها "گله گذاري" منفعلانه اعضاي کابينه شارون – مثلاً: وزير ترابري اسراييل [ايرنا، ۱۷ آبان ۸۰] يا وزير جنگ اين رژيم [خبرگزاري فرانسه، ۲۳ مهر ۸۰] – از آنچه "بي توجهي واشنگتن به خطرات گروه هاي تروريستي مورد حمايت ايران و سوريه" مي ناميدند صورت گرفته بود. اين راديو، در برنامه بامدادي خود مشخصاً اعلام مي کرد: "به دنبال سخنان اخير برخي مقامات ايراني که تل آويو را به جنگ اتمي تهديد کرده اند، شيمون پرز و وزير امور خارجه اسراييل با ارسال نامه اي به کوفي عنان از اقدامات آتي اين کشور بر ضد ايران در صورت عدم اقدام سازمان ملل [براي دفاع از اسراييل] خبر داد."
البته وزير امور خارجه اسراييل، توضيح بيشتري در مورد نوع دقيق "اقداماتي آتي" رژيمش نمي داد؛ اما "تصادفاً" تنها ۹ روز بعد بود که به ناگهان، "کمک" ديگري از جانب ايران، براي اسراييلي ها رسيد: در اين هنگام، راديو اسراييل خبر داد: "يک کشتي شامل پيشترفته ترين جنگ افرازها که از سوي حکومت ديني ايران و به قصد فتنه انگيزي در روند صلح خاور ميانه براي حکومت خود گردان فلسطيني بارگيري شده بود – موسوم به "کارين اي" – از سوي نيروهاي اسراييلي شناسايي و توقيف گرديد. وزير خارجه اسراييل [همان وزير امور خارجه اي که ۹ روز قبل از ايران به سازمان ملل شکايت کرده بود] هفته آينده از جهانيان خواهد خواست که حکومت ديني ايران را به عنوان يک رژيم حامي تروريسم محکوم کنند" [۱۴ دي ۸۰]. به دنبال انتشار ادعاهاي مربوط به تعلق کشتي "کارين اي" به ايران، شماره مورخ [۱۷ دي ۸۰] روزنامه السفير نوشت: "اسراييل از توقيف اين کشتي بسيار مسرور و خرسند است. دولت شارون، ضمن انعکاس اين خرسندي در رسانه ها، وانمود مي کند که زمان پسرفت ها و شکست ها ديگر سپري شده است... اين بزرگترين خدمت به سياست اسراييل در عصر حاضر بود... منابع سياسي اسراييل ابراز عقيده مي کنند که کشف ارتباط ايران با اين قضيه، اقدامي بسيار با اهميت براي آشکار سازي ماهيت حقيقي ايران براي جهانيان به شمار مي رود." السفير، در ادامه به نقل قسمتي از تلگرام حکومت اسراييل به نمايندگان خود در خارج پرداخت که طي آن، بر اين نکته تأکيد شده بود که "اين قضيه به حکومتي مربوط مي شود که تروريسم را صادر و حمايت مي کند ... و چند روز قبل تهديد کرده بود که براي نابودي اسراييل به نيروي هسته اي متوسل خواهد شد." در واکنشي ديگر، شماره مورخ ۲۵ بهمن ۸۰ روزنامه اسراييلي "جروزالم پست" هم با استناد به تأثير اتفاقاتي چون "تهديد اتمي ايران عليه اسراييل" بر "بررسي مجدد پراگماتيسم ايران توسط آمريکايي ها" نوشت: "سلاح هاي مکشوفه در کشتي کارين اي قبل از هر چيز تأييدي است بر عدم علاقه ياسر عرفات به صلح."
اگر چه موضوع انتساب کشتي "کارين آي" به جمهوري اسلامي، اتهامي بود که دولت ايران آن را تکذيب کرد، اما به وضوح امثال تريبون هايي که در طرح اوليه اتهام خود، موضوعاتي چون "تهديد اتمي اسراييل در خطبه هاي تهران" را پيش کشيده بودند، براي بي اعتباري قلمداد کردن تکذيب رسمي دولت خاتمي هم از شيوه هاي کاملاً مشابهي استفاده مي کردند. مثلاً اينکه: " هر چند ايران هرگونه دخالت در اين محموله [کشتي کارين اي] را تکذيب کرده، اما نيروهايي در ايران ... غالباً عمليات خود را مستقل از دولت منتخب رئيس جمهور محمد خاتمي انجام مي دهند." [نيويورک تايمز، ۱۶ دي ۸۰]. همان طور که از باب نمونه، شماره مورخ ۲۹ دي ۸۰ روزنامه آلماني "دي ولت" نيز اين گونه به بيان احتمالات مي پرداخت: "احتمالاً نه خاتمي ونه عرفات از اين معامله آگاهي نداشتند وارتباطاتي ميان تندروهاي هر دوجناح ايجاد شده است." [اظهارات مورخ ۲۴ دي ۸۰ کنت تيرمن تحليل گر آمريکايي در نشريه "اينسايت" نيز احتمالات مشابهي را مطرح مي کرد]... يا همان طور که راديو اسراييل در برنامه مورخ ۲۳ دي ۸۰ خود خبر از اقدامات يک هيأت از "کارشناسان ارشد اطلاعاتي" رژيم صهيونيستي در واشنگتن مي داد که به گفته اين راديو مقامات آمريکايي را "متقاعد" کرده بودند در قضيه کشتي "کارين اي" پاي عناصر ايراني مستقل از دولت خاتمي در ميان است ... به گزارش شبکه فاکس [۱۸ دي ۸۰] هم، سخنگوي وزارت امور خارجه آمريکا به فاصله چند روز از انتشار خبر فوق از راديو اسراييل مي گفت که با مشاهده "مدارک" ارائه شده توسط وزارت دادگستري رژيم صهيونيستي، نسبت به ادعاهاي آنها در مورد مبدا کشتي "کارين اي" متقاعد شده است. در ادامه اين فضا، به علاوه نيويورک تايمز [۱۱ بهمن ۸۰] ضمن ابراز خوشحالي از تأثير واقعه کشتي "کارين اي" بر شکست خوش خيالي هاي وزارت امور خارجه آمريکا در مورد "مهار بنيادگران سرسخت توسط آيت الله هاي ميانه روي ايراني" و از آن مهمتر "شکست سناريوي برقراري روابط حسنه با ايران"، نسبت به "کشتار هاي ارتش عرفات توسط تسليحات ارسال شده براي آن" ابراز نگراني مي کرد... و کار به جايي مي رسيد که سولانا رئيس سياست خارجي اتحاديه اروپا، از امکان "بروز تغييرات برجسته در خاور ميانه" در فضاي پس از طرح مساله کشتي "کارين اي" خبر مي داد [خبرگزاري فرانسه، ۱۶ بهمن ۸۰].
طليعه اين "تغييرات برجسته" سخنراني پر سر وصدا آريل شارون در بندر "ايلات" واقع در درياي سرخ در کنار کشتي توقيف شده کارين اي" بود که در جريان آن فرياد مي زد: "تشکيلات خودگردان عرفات يک بازيگر عمده در شبکه هاي تروريسم جهاني است. آنها تحت هدايت ايران هستند و هدفشان راه انداختن مرگ و مير و نابودي در سراسر جهان است."[خبرگزاري فرانسه ،۱۶ دي ۸۰] نتيجه اجرايي مقدمه چيني هاي شارون براي قلع و قمع عرفات با استفاده از پروژه کارين اي نيز همان بود که مدتي بعد توسط نتانياهو نخست وزير اسبق اسراييل مورد تبيين قرار گرفت: "بايد با همه توان، کانون هاي تروريستي مانند ... حکومتي خودگردان فلسطين را هدف گرفت."[راديو تل آويو، ۱۱ بهمن۸۰] يعني سناريويي که به فاصله اي اندک عملاً اجرا شد...
در همين راستا بود که از نخستين روزهاي فروردين ۸۰، ارتش اسراييل حملات نظامي بي سابق اي را عليه سرزمين هاي فلسطيني تحت کنترل تشکيلات دولت خودگردان فلسطين آغاز کرد. اين مدت، بسياري از نيروهاي دولت خودگردان، در درگيري با اسراييلي کشته شدند. به علاوه، عرفات در محاصره ارتش اسراييل قرار گرفت و [با رد کردن پيشنهاد شارون مبني بر ترک خاک فلسطين] بر "ايستادگي تا مرز شهادت" تأکيد کرد؛ و به گزارش خبرگزاري فرانسه، در اقامتگاه بدون آب و برق و مواد غذايي خود، به مقاومت ادامه داد. در نهايت نيز، عقب نشيني مجدد ارتش اسراييل از سرزمين هاي فلسطيني، پس از آن صورت گرفت که به گزارش خبرگزاري ها، "چند صد" فلسطيني در "جنين" و مناطق ديگر قتل عام شده بودند... البته تمامي اين اتفاقات در حالي به وقوع پيوست که برخي به اصطلاح "اصول گرايان" وطني [که اسراييل به بهانه موضعگيري هاي آنها درمقابل مواضع رسمي دولت خاتمي به طرح اتهام دخالت ايران و عرفات در ماجراي "کارين اي" پرداخت و متعاقباً به خاک و خون کشيدن تشکيلات خودگردان و ساير فلسطيني ها را آغاز کرد] در دفتر راحت کار خود در تهران اين گونه به "تحليل" تحولات اخير فلسطين مي پرداختند که: "مخالفت هاي اخير اسراييل با ياسرعرفات و حتي حمله به برخي از مراکز تشکيلات حکومتي خودگردان، فقط يک بازي سياسي و توطئه شيطاني بوده است که به منظور تطهير سوابق سازشکارانه عرفات و آماده کردن افکار عمومي مسلمانان فلسطين براي پذيرش رهبري او صورت گرفته و مي گيرد." [کيهان، ۱۷ فروردين ۸۱]... و قس علي هذا.
واقعيت آن است که تجربه هاي توضيح دهنده نتايج "ضدفلسطيني" شعارهاي "ضد اسراييلي" محافظه کاران ايراني، بسيار فراتر از "مطالعه موردي" مختصري هستند که در سطور بالا به آن پرداختيم. اما آنچه در گزارش خبر امروز مورد اشاره قرار گرفت، تنها از باب يادآوري مختصر نوع استفاده هايي است که اين قبيل شعارهاي به ظاهر ارزش نصيب دشمنان ملت فلسطين مي کند.
بدون هر گونه تفسير و تحليل بيشتر، اين نوشته را با نقل قول اظهارات اخير صائب عريقات مسوول مذاکرات صلح در تشکيلات خودگردان فلسطين در واکنش به سخنان "ضد اسراييلي" اخير رئيس جمهور به پايان مي رسانيم که احتمالاً اکنون، دليل بيان آن را بهتر درک مي کنيم: "ايران بهتر است به جاي اين که بخواهد اسراييل را از نقشه جهان محو کند، کمک کند تا فلسطين به نقشه جهان ظاهر شود" ...


   پايان خبر

تماس با ما | درباره ما | وب لاگ ما | [mail dot emrooz at gmail dot com]
Sitemap