گمان مبر كه به پايان رسيد كار مغان..... هزار باده ناخورده در رگ تاك است


اخبار روز  

معرفي سايت
کليپ «دوباره مي‌سازمت وطن»...ستاد نسیم

پایگاه خبری ستاد انتخاباتی دکتر مصطفی معین

وبلاگ شخصی دکتر معین

انجمن دفاع از حقوق زندانیان

سایت رسمی دکتر سروش

پایگاه خبری رویداد

سایت رسمی دکتر کدیور

پایگاه اطلاع رسانی خانه احزاب ايران

سایت مشترک عطاالله مهاجرانی وجمیله کدیور

روزنامه اقبال

انجمن صنفي روزنامه‌نگاران ایران

نسیم؛نسل سومی های یاور معین

سایت اندیشه وران کرد

پایگاه خبری میزان

وبنوشته های سیدمحمدعلی ابطحی

روزنامه اینتر نتی روز

کاریکاتورهای هادی حیدری

پرشین نیوز

روزنامه ایران

از این روزها ...وبسایت شخصی سعید شریعتی

وبلاگ گروهی جمعی از زنان اصلاح طلب

روزنامه اینترنتی ایران ما

ایسنا... خبرگزاری دانشجویان ایران

روزنامه اطلاعات

هفته نامه سیروان

روزنامه شرق

سایت رسمی عمادالدین باقی

خبرگزاری کار ایران

وبلاگ اختصاصی احمد شیرزاد

وبلاگ مهر...وبنوشته های علی مزروعی

خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران

پایگاه خبری تبریز نیوز

پایگاه خبری نثرما(اصفهان)

خبرگزاری میراث فرهنگی

سینا خبرگزاری جامعه جوانان ایرانی

پایگاه خبری خلیج فارس

روزنامه همبستگی

روزنامه اعتماد

روزنامه آفتاب یزد

جستجو
   
مقالات

  شعارهاي "ضداسراييلي" نتايج "ضد فلسطيني"


  شاخص "چهار رقمي" در زيان ده ترين بورس جهان


  پیام خاتمی به کنفرانس بین المللی گفت و گوی میان فرهنک ها و تمدنها در اسپانیا


  هزینه های یک اظهار نظر


  سخنان آقای احمدی نژاد در آستانه روز قدس


  روايت غرب از اسرائيل


  اقتصاد به آرامش نياز دارد


  خدا و انسان معاصر(1)*


  اتحاد،مسأله اين است


  هند؛ ديپلماسي در شرايط بحران


تريبون

  روزهاي سخت براي سوريه


  دريغي نبود


  بانک جهانی و مهررضا


  دولت پاسخگو- دولت عوام‌زده


  براي گنجي چه مي توان كرد؟


  اهميت سرمايه‌گذاري در كشور


  انرژي هسته‌اي ... آري، نه!!!


  علي و خوارج


  شيعه‌ علي بودن


  چگونه بر قلدرها غلبه كنيم؟


 

   تاريخ و زمان ورود خبر : 11:31:46 - 10/8/84
مصاحبه بازرسان آژانس با نظامیان و دانشمندان اتمی ایران آغاز شد Print This Page!!!

روز ـآرش معتمد : تیم احمدی نژاد ،با تمکین به یکی از بندهای مهم قطعنامه شورای حکام، اجازه داد تا بازرسان آژانس بين المللی انرژی اتمی با نظامیان و دانشمندان اتمی ایران مصاحبه کنند..
طبق گزارش خبرنگار"روز"، اقتدارگرایان که بعد از دستیابی به کرسی ریاست جمهوری و همچنین شورایعالی امنیت ملی،با شعارهای تند، به ویژه در زمینه"پرونده هسته ای" فعالیت عملی خود را آغاز کردند، اکنون در حالیکه همان شعارها را تکرار می کنند، در عمل مذاکره و تمکین را پیشه کرده اند.
بررسی سوابق امر نشان می دهد که سیاست تهاجمی اقتدارگرایان و اعضای تیم مذاکره کننده آن، در ارتباط با پرونده اتمی، محور اصلی برنامه های تبلیغاتی آنان در زمینه سیاست خارجی بود.علی لاریجانی که اکنون دبیر شورای امنیت ملی است و سرنوشت پرونده هسته ای را در دست دارد، بعد از امضای" معاهده پاریس" اعلام کرد که"ایران گوهر داده و آب نبات گرفته است". این سخن عضو موثر اقتدارگرایان، که در آن دوره نامزد سنتی ترین جناح محافظه کاران یعنی هیات موتلفه اسلامی بود، بعد از روشن شدن نتایج انتخابات ریاست جمهوری، به نوک پیکان حمله اقتدارگرایان تبدیل شد.
تیم احمدی نژاد ـ لاریجانی، هنوز کاملا سکان اجرایی کشور را به دست نگرفته بودند، که با رسیدن زمان نشست شورای حکام، پرونده هسته ای ایران، در دستور کار قرار گرفت و به یک موضوع جهانی بدل شد.در این مقطع، اقتدارگرایان، حملات تبلیغاتی شدیدی را علیه سیاست پیشین اتمی ایران که توسط محمد خاتمی و تیم مذاکره کننده او، به ریاست حسن روحانی، اتخاذ شده بود، در پیش گرفتند. آنها تا آنجا پیش رفتند که تیم قبلی مذاکره کننده را با عناوینی مانند"خائن"، "مرعوب" و"واداده" مورد خطاب قرار دادند و اعلام کردند که از رفتن پرونده ایران به شورای امنیت ابایی ندارند، و زمینه را برای از سرگیری غنی سازی، که بر اساس"معاهده پاریس متوقف شده بود،آماده کردند.
معاهده پاریس
اقتدارگرایان در حملات تبلیغاتی خود، "معاهده پاریس" را با قرار داد ترکمانچای مقایسه کردند، و حتی بدتر از آن دانستند. در حالیکه اگرچه هنوز مفاد قرارداد پاریس برای اطلاع مردم ایران منتشر نشده است، اما اطلاعات موجود نشان می دهد که تیم مذاکره کننده به رهبری حسن روحانی، ناچار به پذیرش این امر شدند که ایران در سال های قبل، گزارش های نادرست به آژانس بین المللی انرژی اتمی داده است.به همین علت سه کشور اروپایی طرف مذاکره با ایران، که زیر فشار شدید آمریکا برای ارجاع پرونده ایران به شورای امنیت قرار داشتند، با طرف ایرانی به توافق رسیدند که"اعتماد سازی" را آغاز کنند و در مذاکرات آتی در پی یافتن شکلی باشند که حق ایران در زمینه استفاده از دانش هسته ای،را تامین کند.حاصل این توافق، دست کشیدن ایران از غنی سازی و توقف موقت فعالیت تاسیسات اصفهان بود.
به گفته یک مقام آگاه:" معاهده پاریس به امضای رهبر جمهوری اسلامی، سید محمد خاتمی، علی اکبر هاشمی رفسنجانی و حسن روحانی رسید". به این ترتیب، این معاهده در واقع مصوبه"نظام" بود.صاحب نظران معتقدند اقتدارگرایان با حمله شدید به این توافق، در عین حال چند منظور را پیش برده اند که آشکارترین آنها حذف تیم مذاکره کننده قبلی، و پنهان ترین آن موضع گیری علیه رهبر جمهوری اسلامی و هاشمی رفسنجانی است.در همین راستا و به گفته مقام آگاه فوق الذکر"در جنگ قدرت در ایران، بسیاری منتظرند تا هاشمی رفسنجانی، سرنوشتی مانند سید احمد خمینی پیدا کند، و سپس ضربه نهایی بر رهبر جمهوری اسلامی وارد شود".
دو اقدام خطرناک
اقتدارگرایان، برای پیشبرد سیاست هسته ای خود، دست به دو اقدام خطرناک زدند: اول ـ در روزهای پایانی دولت خاتمی،و در متن سکوت او، تاسیسات اصفهان را با جنجال ، و بدون آنکه نقش با اهمیتی در مجموعه فعالیت هسته ای ایران داشته باشد، علیرغم همه هشدارهای جهانی مجددا فعال کردند. دوم ـ محمود احمدی نژاد که با جنجال و هیاهو، وعده ارائه طرح ابتکاری در نشست عمومی سازمان ملل را داده بود، با اتخاذ مواضع تند و ایراد سخنان تحریک آمیز،، جو جهانی را علیه ایران،شکل داد.در چنین جوی بود که"شورای حکام" تشکیل جلسه داد و قطعنامه شدید اللحنی را علیه ایران تصویب کرد. بر اساس این مصوبه در صورتی که ایران تا نشست سوم آذر 1384، به موارد خواسته شده شورای حکام تن ندهد، پرونده جمهوری اسلامی به شورای امنیت سازمان ملل فرستاده خواهد شد. یکی از این خواسته ها، به شرح زیر است:
"تدابیر شفاف ورای خواسته های رسمی توافق نامه پادگان و پروتکل الحاقی شامل دسترسی به اشخاص، اسناد مربوط به اجرا، استفاده دو گانه تجهیزات برخی کارگاه های نظامی و تحقیقات و مکان ها". به گفته صاحب نظران، این درخواست که به معنای مجاز بودن آژانس بین المللی اتمی به تحقیق از نظامیان و دانشمندان اتمی ایران است، پیش از این در مورد عراق اعمال شده بود.
شعار و تسلیم
تصویب قطعنامه شورای حکام تاثیری حیاتی بر روند سیاسی در ایران داشت. هرچند اقتدارگرایان کوشیدند در تبلیغات رسانه ای،عدم"اجماع" در رای صادره را نشانه شکست"آمریکا و اروپا" و پیروزی سیاست خود قلمداد کنند، اما در واقعیت، مسئله به شکل دیگری پیش رفت. جریان های مختلف سیاسی ایران که بعد از روی کار آمدن دولت احمدی نژاد، سکوت اختیار کرده بودند، به این سیاست"خطرناک"اعتراض کردند و به تدریج جو سیاسی در ایران، علیه روشی که ایران را در آستانه جنگ و نابودی قرار می داد، شکل گرفت. تیم احمدی نژاد ـ لاریجانی بعد از غلبه این جو، سکوت کردند و سپس اعلام داشتند که "دیپلماسی سفر"را پیش گرفته اند؛ و بر اساس سیاست" نگاه به شرق" آماده اند تا در"چارچوب مقررات آژانس بین الملی انرژی اتمی" و بدون"هیچ پیش شرط" به مذاکره ادامه دهند.
اقتدارگرایان، بر اساس مواضع بالا به شیوه"چراغ خاموش" که تخصص آنهاست، وارد مرحله جدیدی شدند که نتیجه آن کمتر از یک ماه دیگر روشن خواهد شد.اما به گزارش خبرنگار"روز"، در حالیکه از مذاکرات حساس اتمی ـ که پیش از آن مانند ملی شدن صنعت نفت، مسئله ای ملی معرفی شده بود ـ هیچ اطلاعی در اختیار"ملت" گذاشته نمی شود، تاکنون دو مسئله حساس از سیاست جدید بر ملا شده است: اول ـ تلاش ایران برای کسب توافق روسیه "به هر صورت و قیمت". بر اساس اطلاعات موجود، پیشنهاد همکاری بسیار گسترده برای انتقال"غنی سازی" به روسیه، بخشی از این"سیاست جدید" است. دوم ـ پذیرفتن مخفیانه مهم ترین شرط موجود در قطعنامه شورای حکام. اقتدار گرایان که بارها و به ویژه از زبان محمود احمدی نژاد، تیم قبلی را محکوم کرده اند که چرا اجازه"۱۲ هزار بازرسی از تاسیسات اتمی ایران" را به غربیان داده است، اکنون با مصاحبه با نظامیان و دانشمندان ایرانی فعال در پرونده هسته ای، موافقت کرده اند.به گفته ناظران، این مصاحبه در واقع شکل محترمانه"بازجویی" از عوامل ایرانی است که به سری ترین اسرار اتمی ایران دسترسی دارند.
به این ترتیب است که، طبق گزارش خبرنگار"روز"، مصاحبه با نظامیان آغاز شده است و بعد از آنها نوبت به دانشمندان اتمی ایران خواهد رسید.در ادامه همین روند، به احتمال زیاد، به زودی شاهد "مصاحبه" با دانشمندان و نظامیان اتمی ایران، در خارج از کشور نیز خواهیم بود.


   پايان خبر

تماس با ما | درباره ما | وب لاگ ما | [mail dot emrooz at gmail dot com]
Sitemap