گمان مبر كه به پايان رسيد كار مغان..... هزار باده ناخورده در رگ تاك است


اخبار روز  

معرفي سايت
کليپ «دوباره مي‌سازمت وطن»...ستاد نسیم

پایگاه خبری ستاد انتخاباتی دکتر مصطفی معین

وبلاگ شخصی دکتر معین

انجمن دفاع از حقوق زندانیان

سایت رسمی دکتر سروش

پایگاه خبری رویداد

سایت رسمی دکتر کدیور

پایگاه اطلاع رسانی خانه احزاب ايران

سایت مشترک عطاالله مهاجرانی وجمیله کدیور

روزنامه اقبال

انجمن صنفي روزنامه‌نگاران ایران

نسیم؛نسل سومی های یاور معین

سایت اندیشه وران کرد

پایگاه خبری میزان

وبنوشته های سیدمحمدعلی ابطحی

روزنامه اینتر نتی روز

کاریکاتورهای هادی حیدری

پرشین نیوز

روزنامه ایران

از این روزها ...وبسایت شخصی سعید شریعتی

وبلاگ گروهی جمعی از زنان اصلاح طلب

روزنامه اینترنتی ایران ما

ایسنا... خبرگزاری دانشجویان ایران

روزنامه اطلاعات

هفته نامه سیروان

روزنامه شرق

سایت رسمی عمادالدین باقی

خبرگزاری کار ایران

وبلاگ اختصاصی احمد شیرزاد

وبلاگ مهر...وبنوشته های علی مزروعی

خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران

پایگاه خبری تبریز نیوز

پایگاه خبری نثرما(اصفهان)

خبرگزاری میراث فرهنگی

سینا خبرگزاری جامعه جوانان ایرانی

پایگاه خبری خلیج فارس

روزنامه همبستگی

روزنامه اعتماد

روزنامه آفتاب یزد

جستجو
   
مقالات

  مسأله بنزين


  دولت نهم و سرمايه هاى انسانى


  هاله نور واحمدی نژادو اطرافیان متملق


  دوپينگ متافيزيكي!


  25 نوامبر، روز جهاني نفي خشونت عليه زنان


  فناورى اطلاعات،موتور اقتصاد جهانى(1)


  درباره منافع ملى


  کارنامه100 روزه رئیس دولت


  لوياتان ايرانى


  كفاره سنگين مسئوليت


تريبون

  انتخابات خبرگان؛ نشانگرها و شاخص ها


  منش خاتمي و منش حريفان


  سونامي يا توفان در يك فنجان چاي


  دويست سال پس از تولد دو توكويل


  جاي خالي «راديو مشاركت» در عرصه رسانه‌اي


  گزارش انقلاب اسلامى ايران


  اشعارى از پروانه فروهر


  مجيد تهرانيان:تجدد، بايد از درون سنت برخيزد


  دگماتيسم؛ ديروز و امروز


  نظاميان، پشت خاکريز عدالت


 

   تاريخ و زمان ورود خبر : 13:07:35 - 10/9/84
دوپينگ متافيزيكي! Print This Page!!!

مشارکت:«آن روز آخر كه من [در مجمع عمومي سازمان ملل] صحبت مي‌كردم، يك نفر از همون جمع اومد به من گفت ... وقتي تو شروع كردي بسم‌الله رو گفتي، من ديدم يه نوري اومد، اينجوري [با حركات دست دايره‌اي شكل ترسيم مي‌كند] احاطه كرد و تو رفتي تو يه حصني، يه حصاري.... تا آخر و من خودم هم اين رو احساس كردم. احساس كردم كه اصلاً فضا يه دفعه عوض شد اونجا، و همه 8-27 دقيقه [زمان سخنراني] تمام اين سران مژه نزدند. اينكه كه مي‌گم مژه نزدند، غلو نمي‌كنم‌ها، اغراق نيست! چون نيگا مي‌كردم، همين‌طوري مبهوت مونده بودن. انگار يه دستي، همه رو گرفته بود و اونجا نشونده بود و چشما و گوشاشونو باز كرده بود.»
٭٭٭
آنچه خوانديد، صحبت‌هايي بود كه محمود احمدي‌نژاد، رئيس جمهور ايران، در ديدار با آيت‌الله جوادي آملي در خصوص سخنراني خود در مجمع عمومي سازمان ملل متحد، بيان كرده بود و البته سي‌دي تصويري آن، به صورت گسترده ميان عمومي پخش شد.
اين مقال در پي آن است كه چرايي ورود اين «ادبيات» خاص، را مورد واكاوي قرار دهد. ادبياتي كه از قضا رسانه‌هاي نزديك به نودولتمردان جمهوري اسلامي، با انتشار اخباري، در زمينه‌سازي براي رواج آن بسيار مي‌كوشند. اخباري از قبيل ورود يك سگ به حرم مطهر امام رضا(ع) و گريه و پابوسي آن حيوان در حرم مطهر، انتشار دستخطي منسوب به حضرت مهدي(عج) كه ادعا شده به همراه دو عدد شكلات در حرم حضرت نرجس (س) پيدا شده است واخباري از اين دست را مي‌توان به عنوان مستنداتي بر اين مدعا برشمرد.
1-در هر جامعه‌اي مجموعه‌اي از اعتقادات وجود دارد كه هم مي‌توان از زاويه نگاه اعتقادات قدسي، به پاره‌اي از آنان نگريست و بخشي از آن زائيده خرافات جاري در بطن آن جامعه تلقي مي‌شوند.
آنچه وضعيت را در كشور ما در شرايط كنوني متفاوت مي‌كند، ترويج اين قبيل ديدگاه‌ها در سطحي است كه برخي از آن، تلقي نوعي تبليغات حكومتي كرده‌اند. اين موضوع كه حكومت، براي توجيه عملكرد و همچنين گوشزد كردن مشروعيت خود، به چنين ديدگاه‌هايي دست نياز مي‌يازد جاي تأمل بسيار دارد.
2-واقعيت اين است كه دولت جديد ايران، از بدو ورود به عرصه حكومتداري، عملكردي بسيار چالش برانگيز از خود نشان داده است. مشكلاتي كه دامنگير بورس شده و افت روزانه شاخص‌ها را در پي داشته است، وضعيت حساس پرونده هسته‌اي ايران و بحران جدي كه در سياست خارجي دامنگير كشور شده است را مي‌توان به عنوان مواردي در تأييد اين مدعا برشمرد.
ناكامي‌هاي پي‌ در پي نودولتمردان ايران، در عرصه‌هاي عيني، ظاهراً ايشان را متوجه كاركردهاي احتمالي «متافيزيك» در انحراف افكار عمومي از ناكامي‌هاي دولت در ايفاي مسؤوليت‌هاي اجرايي، نموده است. اما اين نگاه بايد مدلول به شناخت و استدراك پايگاه اجتماعي دولتمردان جديد ايران شود.
3-خصوصيات محمود احمدي‌نژاد و طيف همكاران وي را در آرايش سياسي ايران نمي‌توان با هيچ يك از گروه‌هاي سياسي واجد قدرت در گذشته مطابق دانست.
واقعيت اين است كه تيم دولتمردان جديد جمهوري اسلامي را بايست در طبقه محافظه‌كاران قدرتمند جست‌وجو كرد. به نظر مي‌رسد عملكرد اين طبقه در جايگاه قدرت به همان ميزان كه طيف روشنفكر جامعه را نگران ساخته است، آسودگي خاطر جناح راست سنتي همواره قدرتمند در ساحت سياسي جمهوري اسلامي را نيز مورد خدشه قرار مي‌دهد. اشارات صريحي كه اخيراً چهره‌هاي شاخص جناح راست در باب تصريح بر اين نكته كه شكست دولت احمدي‌نژاد را نبايد به حساب «اصولگرايان»- نامي كه محافظه‌كاران ايران خويش را بدان مي‌خوانند- گذاشت، تأييد‌ي بر همين مدعاست. در اين ميان ظاهراً بنيادگرايان حاكم بر دولت، كه اين روزها، ناكاميابي‌هاي پي در پي را در سياهه عملكرد خود تجربه مي‌كنند، ترجيح دهند كه توجيه طبقه‌اي كه پايگاه واقعي ايشان است را در دستور كار قرار دهند. طبقه‌اي كه بايد آن را در «ميان» و نه در «كليت» رأي‌دهندگان به احمدي‌نژاد در دور اول انتخابات اخير رياست جمهوري جست‌وجو كرد.
اينجاست كه تيم تبليغاتي دولت جديد آنها توصيه مي‌كند از سه نوع گرايش فكري روشنفكرانه، سنتي و عاميانه، بر گونه سوم انگشت گذارند كه از قضا بيش از دو نوع ديگر، مورد نقد و چالش است. گرايشي كه نمايندگان آن را نه مي‌توان در ميان روشنفكران ديني يافت و نه بين علما و روحانيان سنتي جست‌جو كرد كه عمدتاً «مداحان» حاملان اصيل اين نوع گرايش هستند.
4-اما ورود اين نوع ادبيات به ساخت حكومت، بي‌شك آفت‌هايي، بسيار قابل تأمل دارد كه بديهي‌ترين آن از قضا در همين مفهوم «ورود عبارات و مفاهيم شبه ديني به ساخت حكومت» نهفته است.
دامن زدن به مفاهيم شبه‌ديني حاصلي را جز حذف نخبگان در عرصه تصميم‌گيري‌هاي كلان و توجه صرف به عوام‌گرايي، در پي خواهدداشت.
اما نتيجه درازمدت ورود چنين ادبياتي به ساخت قدرت و تبليغات گسترده‌اي كه متأسفانه حتي در رسانه ملي صورت مي‌گيرد، بدون شك چيزي جز تعريض باورهاي اصيل ديني، نخواهد بود.
واقعيت اين است كه هر چند شيوع اين ادبيات، «احتمالاً»، براي مدتي «محدود»، در بين طبقه‌اي «محدود» از جامعه، باوري نه چندان مستحكم به مشروعيت فرازميني نسبت بخشي «محدود» از حكومت، ايجاد كند، اما به هر حال تذكر اين نكته بديهي، خالي از فايده نيست كه مفاهيمي مانند وضعيت وخيم اقتصادي كشور، وضعيت وخيم بورس، وضعيت پرونده حقوق بشر ايران، وضعيت پرونده هسته‌اي، وضعيت سياست خارجي و مشكلاتي از اين دست، مفاهيمي «واقعي» هستند كه بايد براي آنان در عالم «واقع» برنامه‌ريزي كرد و اين نوع از شبه «متافيزيك» در اين حوزه‌ها، پاسخي نيست كه بتواند نابساماني‌ها را به طور پي‌ در پي توجيه نمايد.


   پايان خبر

تماس با ما | درباره ما | وب لاگ ما | [mail dot emrooz at gmail dot com]
Sitemap