گمان مبر كه به پايان رسيد كار مغان..... هزار باده ناخورده در رگ تاك است


اخبار روز  

معرفي سايت
کليپ «دوباره مي‌سازمت وطن»...ستاد نسیم

پایگاه خبری ستاد انتخاباتی دکتر مصطفی معین

وبلاگ شخصی دکتر معین

انجمن دفاع از حقوق زندانیان

سایت رسمی دکتر سروش

پایگاه خبری رویداد

سایت رسمی دکتر کدیور

پایگاه اطلاع رسانی خانه احزاب ايران

سایت مشترک عطاالله مهاجرانی وجمیله کدیور

روزنامه اقبال

انجمن صنفي روزنامه‌نگاران ایران

نسیم؛نسل سومی های یاور معین

سایت اندیشه وران کرد

پایگاه خبری میزان

وبنوشته های سیدمحمدعلی ابطحی

روزنامه اینتر نتی روز

کاریکاتورهای هادی حیدری

پرشین نیوز

روزنامه ایران

از این روزها ...وبسایت شخصی سعید شریعتی

وبلاگ گروهی جمعی از زنان اصلاح طلب

روزنامه اینترنتی ایران ما

ایسنا... خبرگزاری دانشجویان ایران

روزنامه اطلاعات

هفته نامه سیروان

روزنامه شرق

سایت رسمی عمادالدین باقی

خبرگزاری کار ایران

وبلاگ اختصاصی احمد شیرزاد

وبلاگ مهر...وبنوشته های علی مزروعی

خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران

پایگاه خبری تبریز نیوز

پایگاه خبری نثرما(اصفهان)

خبرگزاری میراث فرهنگی

سینا خبرگزاری جامعه جوانان ایرانی

پایگاه خبری خلیج فارس

روزنامه همبستگی

روزنامه اعتماد

روزنامه آفتاب یزد

جستجو
   
مقالات

  رود جاري مشاركت


  مسأله بنزين


  خاتمي، سرمايه ملي


  دولت نهم و سرمايه هاى انسانى


  هاله نور واحمدی نژادو اطرافیان متملق


  دوپينگ متافيزيكي!


  25 نوامبر، روز جهاني نفي خشونت عليه زنان


  فناورى اطلاعات،موتور اقتصاد جهانى(1)


  درباره منافع ملى


  لوياتان ايرانى


تريبون

  انتخابات خبرگان؛ نشانگرها و شاخص ها


  منش خاتمي و منش حريفان


  سونامي يا توفان در يك فنجان چاي


  دويست سال پس از تولد دو توكويل


  جاي خالي «راديو مشاركت» در عرصه رسانه‌اي


  اشعارى از پروانه فروهر


  «توهين» چيست، مرجع تشخيص آن كيست؟


  مجيد تهرانيان:تجدد، بايد از درون سنت برخيزد


  دگماتيسم؛ ديروز و امروز


  نظاميان، پشت خاکريز عدالت


 

   تاريخ و زمان ورود خبر : 13:34:38 - 10/9/84
رود جاري مشاركت Print This Page!!!

سرمقاله مشاركت(32):
7 سال پيش در 14 آذر 1377 با انتشار بيانيه‌اي كه به امضاي 110 تن از فعالان سياسي رسيده بود، جبهه مشاركت ايران اسلامي موجوديت خود را اعلام نمود.
اگر چه نخستين تلاش‌ها براي شكل دادن به سازماني سياسي از سوي مؤسسان حزب به پيش از سال 76 باز مي‌گشت و پيروزي در انتخابات به اين تلاش‌ها شتاب بخشيد اما اعلام موجوديت حزب در فضايي كه نيروهاي سياسي و اجتماعي حامي برنامه‌هاي برآمده از جنبش مردمي دوم خرداد به اشكال مختلف در تلاش براي تأسيس نهادهاي مدني بودند اتفاقي مؤثر و پر بازتاب جلوه نمود، خاصه آنكه نام بسياري از چهره‌هاي مؤثر در شكل‌گيري دوم خرداد 76 و بسياري از نزديكان فكري و همراهان سيد محمد خاتمي در ذيل بيانيه اعلام موجوديت جبهه مشاركت به چشم مي‌خورد.
سازماندهي نيروهاي سياسي كه در جريان فعاليت‌هاي انتخابات 76 جذب ستادهاي خاتمي شده بودند اولين دستور كار جبهه بود و حاصل اين تلاش پيروزي گسترده همين نيروها در اولين دوره انتخابات شوراها كه حدود سه ماه پس از اعلام موجوديت جبهه مشاركت برگزار شد گرديد.
از آن پس رشد و گسترش تشكيلات جبهه مشاركت در سراسر كشور با آهنگي منطقي سرعت گرفت و نقش‌‌آفريني‌هاي حزب در فرآيندهاي سياسي جاري كشور به سرعت جبهه مشاركت را در عرصه عمومي به عنوان حزبي پيشرو و اصلاح‌طلب معرفي نمود و پيروزي هاي پياپي‌اي را در عرصه سياسي نصيب آن نمود. اتفاقي كه در برابر خود مخالفت‌هاي سازماندهي شده‌اي را نيز برانگيخت.
اصلي‌ترين انتقادي كه از سوي مخالفان در سال‌هاي نخست فعاليت جبهه مشاركت به آن وارد مي‌شد، «دولت ساخته» بودن آن بود. مخالفان با برجسته كردن نقش تعدادي از همكاران دولت كه در مركزيت حزب حضور داشتند تلاش مي‌كردند با طرح اين موضوع اينگونه قلمداد كنند كه عمر تشكيلات جبهه مشاركت وابسته به عمر دولت خاتمي است و چنانچه دولت به پايان كار خود برسد مشاركت نيز از ميان خواهد رفت. امروز اما پس از هفت سال حتي مخالفان هم نمي توانند ادعا كنند كه جبهه مشاركت حزبي است كه عمر آن به حضور غيبت شخصيت‌ها و يا دولت‌ها پيوند خورده است. حيات پر تحرك و مستقل جبهه مشاركت از اين حزب به عنوان فراگيرترين تشكل سياسي اصلاح‌طلبان و بزرگترين حزب سياسي كشور، تشكيلاتي ساخته است كه حتي در كم رونق‌ترين فصل‌هاي سياست‌ورزي در ايران اميدو‌اري‌هاي بسياري را بر‌مي‌انگيزد و چشم‌هايي از نظرگاه‌هاي متفاوت را معطوف به خود داشته است.
حضور نسلي از فعالان سياسي كه جواني خود را در كوران مبارزه‌هاي آزاديخواهانه دهه 50 مصروف داشته‌اند و در دوران استقرار نظام جمهوري اسلامي و سال‌هاي سخت دفاع مسئوليت‌هاي مهم كشوري را تجزبه كرده‌اند و دوران بازسازي كشور را نيز در لباس سازندگي ميهن به سرآوردند و در همه اين سال‌هاي تجربه‌هاي مشترك تشكيلاتي را نيز با يكديگر آزموده‌اند از جبهه مشاركت تشكيلاتي ساخته است متكي به نيروهاي آبديده كه ضمن حفظ پيشگامي خود در مقاطع حساس سياسي هيچ‌گاه به دامان تندروي‌هاي بي‌سرانجام و كندروي هاي محافظه‌كارانه درنيفتاده‌اند.
وجود منتقداني در دو سوي جبهه مشاركت در طيف نيروهاي سياسي ايران كه همزمان به تازيانه تند نقد، مواضع آن را مي نوازند در عين آنكه به پيشگامي آن صريحاً يا به تلويح اذعان مي نمايند نشان از ميانه‌روي خردمندانه جبهه مشاركت در طول 7 سال عمر سياسي خود در يكي از پر فراز و نشيب‌ترين دوره هاي تاريخ سياسي معاصر ايران مي‌باشد.
نكته مهمي كه بايد در اين باره مورد اشاره قرار داد آن است كه جبهه مشاركت، از ابتداي تشكيل خود تلاش كرده سبكي بديع از سياست‌ورزي را پايه‌گذاري كند كه متناسب با مقتضيات زمان و مكان و با توجه به واقعيت‌هاي بيروني ساختار قدرت سياسي و جايگاه حقيقي عملگر‌ها و شاخص‌هاي فعاليت سياسي در شرايط امروز ايران بوده است.
سياست‌ورزي مورد عنايت حزب مشاركت در حالي به منصه ظهور درمي‌آيد كه بايد اذعان نمود عرصه سياسي مستقل از دولت سال‌هاي نوباوگي خود در ايران را تجربه مي كند و به دلايلي كه از حوصله اين سرمقاله خارج است اين عرصه را بايد عرصه‌اي تازه شكل يافته در ايران قلمداد نمود.
با نگاهي به خروجي‌هاي حزب در سال‌هاي اخير اعم از برگزاري 8 كنگره سالانه سراسري رسمي و علني به طور منظم كه در تاريخ احزاب ايران بي‌سابقه است .شخصيت‌هاي سياسي اثرگذار كه با هويت مشاركت به جامعه شناسانده شدند، تعداد ميتينگ‌ها و جلسات سخنراني سياسي، اداره قدرتمند بزرگترين فراكسيون مجلس ششم و كادرهاي هماهنگ و تأثير گذار در بدنه دولت اصلاحات، برگزاري منظم جلسات درون حزبي در قالب شوراي مركزي، دفتر سياسي، كميته‌ها، شاخه‌ها، مناطق و كميسيون‌هاي مختلف كه به طور هفتگي و بعضا چند جلسه در هر هفته برگذار مي‌گردد، مي تواند دريافت كه چه اندوخته ارزشمندي از تجربه تشكيلاتي و سياست‌ورزي در حزب ذخيره شده است.
با اين حال سياست‌ورزي كه مستلزم به كارگيري عناصر اخلاقي و رفتاري خاص خود است در جامعه امروز ما هنوز به قوام و استحكام و طبعاً پذيرش اجتماعي كافي نرسيده است. سياست‌ورزي دو روي دارد روي ستيز و روي سازش، جامعه استبداد زده ايران تجربه ستيز سياسي را به وفور دارد و آنقدر اين تجربه يكسويه نهادينه شده است كه حتي صادق ترين نيروهاي سياسي توان برگرداندن اين سكه را به روي ديگر نداشته‌اند چرا كه بار سرزنش ناشي از لفظ «سازشكاري» در توان هيچ عنصر سياسي در داخل كشور نبوده است.
اما سياست‌ورزي كامل نيست اگر تنها ستيز يا تنها سازش در سرلوحه آن باشد. تلفيق هوشمندانه و در عين حال هويتمدارانه اين دوگانه با يكديگر است كه كه مي تواند راهگشاي امر سياست در ايران باشد. نيروهاي سياسي در كوران حوادث خواهند آموخت كه ستيز سياسي در مسالمت آميز‌ترين وجه‌ آن مقدمه‌اي است براي رسيدن به نقاط سازش پذير در عرصه سياسي كه منافع همه طرف‌هاي رقابت هاي سياسي (كه در حقيقت همان نقطه تعادل منافع عمومي جامعه است) در آن نقطه تأمين مي‌گردد.
و اين دو روي يك سكه در شرايطي عيار و اعتبار مي‌يابد كه اصل انباشت اعتبار و اعتماد اجتماعي سرلوحه كار احزاب و نيروهاي سياسي قرار گيرد. همه منفعت‌ها، رقابت‌ها، رايزني‌ها، لابي‌ها، ائتلاف‌ها، مذاكرات، ستيزه‌ها و سازش‌هاي سياسي آنگاه بر مدار اين اعتبار و اعتماد معناي خود را باز مي‌يابند و امر سياست‌ورزي كامل مي‌گردد.
پيشگامي جبهه مشاركت دراين تلاش 7 ساله و ميانه‌روانه معطوف به تلاش براي ارائه چنين سبكي از سياست‌ورزي بوده است. بايد اذعان كرد كه راه درازي در پيش داريم و بي‌آنكه براي خود «رسالتي تاريخي» از آن جنس كه معروف بازار مكاره بازيگران است قائل باشيم بايد خود را آماده پيمودن اين راه دراز نماييم تا اين باريكه آب، سنگ‌هاي سخت را بشكافد و راه رودخانه اي ستبر را كه به سعادت اين ملت خواهد انجاميد باز نمايد. انشاءالله چنين باد..


   پايان خبر

تماس با ما | درباره ما | وب لاگ ما | [mail dot emrooz at gmail dot com]
Sitemap