گمان مبر كه به پايان رسيد كار مغان..... هزار باده ناخورده در رگ تاك است


اخبار روز  

معرفي سايت
کليپ «دوباره مي‌سازمت وطن»...ستاد نسیم

پایگاه خبری ستاد انتخاباتی دکتر مصطفی معین

وبلاگ شخصی دکتر معین

انجمن دفاع از حقوق زندانیان

سایت رسمی دکتر سروش

پایگاه خبری رویداد

سایت رسمی دکتر کدیور

پایگاه اطلاع رسانی خانه احزاب ايران

سایت مشترک عطاالله مهاجرانی وجمیله کدیور

روزنامه اقبال

انجمن صنفي روزنامه‌نگاران ایران

نسیم؛نسل سومی های یاور معین

سایت اندیشه وران کرد

پایگاه خبری میزان

وبنوشته های سیدمحمدعلی ابطحی

روزنامه اینتر نتی روز

کاریکاتورهای هادی حیدری

پرشین نیوز

روزنامه ایران

از این روزها ...وبسایت شخصی سعید شریعتی

وبلاگ گروهی جمعی از زنان اصلاح طلب

روزنامه اینترنتی ایران ما

ایسنا... خبرگزاری دانشجویان ایران

روزنامه اطلاعات

هفته نامه سیروان

روزنامه شرق

سایت رسمی عمادالدین باقی

خبرگزاری کار ایران

وبلاگ اختصاصی احمد شیرزاد

وبلاگ مهر...وبنوشته های علی مزروعی

خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران

پایگاه خبری تبریز نیوز

پایگاه خبری نثرما(اصفهان)

خبرگزاری میراث فرهنگی

سینا خبرگزاری جامعه جوانان ایرانی

پایگاه خبری خلیج فارس

روزنامه همبستگی

روزنامه اعتماد

روزنامه آفتاب یزد

جستجو
   
مقالات

  در کدام مسیر، با کدام وسیله!؟


  در باب عدالت و عشق*


  درباره راهبرد حركت دانشجويى


  اهداف دائمي و موسميِ جنبش دانشجويي ايران


  آيا سياست ما عين ديانت ماست؟


  مدرس و دردى به عمر يك قرن


  مانده ايم و مى مانيم


  مدعيان ارتباط با امام زمان


  مدرس به عنوان سياستمدارى حرفه اى


  روزنامه اعتماد ملی و کروبی و مدرس


تريبون

  دانشجويان پيشروتر از استادان


  كالبد شكافي‌ پر رمز و رازترين‌ انجمن‌ مذهبي‌ ايران‌؛حزب‌ مرموز


  صورت مذاكرات جلسه شوراى دانشگاه تهران پس از ۱۶ آذر ۱۳۳۲


  علوي‌تبار: جنبش اصلاحات براي شروع دوباره بايد از هدف خود ابهام‌زدايي كند


  عزت الله سحابى:جاى مدرس و انديشه اش خالى است


  تفاوت های 16 آذر و18 تیر از دیدگاه معین


  بدهی 5/5 میلیارد تومانی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران


  تکرار مدام تاریخ


  منع تبعيض از زنان غير ديني است؟


  اسلام و حقوق بشر


 

   تاريخ و زمان ورود خبر : 16:23:02 - 16/9/84
در کدام مسیر، با کدام وسیله!؟ Print This Page!!!

عیسی سحرخیز:این بار مسیر تهران بندرعباس بود و وسیله ی سفر و ماموریت یک هواپیمای باری-مسافری سی -130 ارتش؛ اما ماموریت مرگ، مرگی جانگداز، یک مرگ فله ای.
خبرنگار باشی، عکاس باشی، گزارشگر یا تصویربردار، به هرحال روزنامه نگار. آن هم روزنامه نگار همیشه در صحنه. این سوال همواره در گوشه ی ذهنت نقش می بندد، ماموریت بعدی کجاست؟ در کدام مسیر؟ با کدام وسیله؟ و چون در ایران زندگی می کنی " کدام وسیله" همیشه پررنگ تر می شود و بیشتر مشغولیت ذهنیت.
در این سال های طولانی روزنامه نگاری و همچنین در جایگاه هایی که در رابطه با فعالیت خبری و مطبوعاتی داشته ام، به جز دو سال اخیر، برای مدت سه دهه این پرسش ها همواره در ذهنم در رفت و آمد بوده اند. و دیروز و دیشب این پرسش جدید هم نقش بست که چه می شد اگر حاکمیت جدید، دولت احمدی نژاد وقتی نمی داند که با هواپیمای تشریفاتی روی دست مانده اش چه کند، یک بار هم که شده به نفع روزنامه نگاران و اهالی مطبوعات رای می داد و این هواپیما را به ماموریت خبری روزنامه نگاران اختصاص می یافت تا آنان آسوده خاطر وظیفه خود را انجام دهند و دغدغه ی رفت و برگشت و ارسال خبر نداشته باشند. اگر این کار را کرده بود امروز این نعش ها روی دست ما نمی ماند؛ چه می گویم؟ این بدن های سوخته، این جزغاله ها، این خاکسترها.
اولین ماموریت های خبری جدی من در دوران جنگ تحمیلی آغاز شد؛ فرق نمی کرد مناطق عملیاتی غرب باشد یا جنوب. از آن زمان بود که در جایگاه خبرنگار یا مسئول خبری خبرگزاری جمهوری اسلامی یا بعدها وزارت ارشاد و یا جامعه خبری این سوال ها همواره در ذهنم نقش می بست. کی؟ کجا؟
جنگ بود و زمان عملیات نامشخص و به تبع آن زمان ماموریت. اگر مسیر رفت و وسیله رفت را تا حدودی می دانستیم،زمان بازگشت و وسیله بازگشت با خدا بود و از دست ما خارج. تازه خوش اقبال بودیم اگر وسیله هوایی نصیبمان می شد. یک سی -130ارتش یا هلیکوپتر. و در بسیاری اوقات در کنار جنازه ها و شهدا یا مجروحان و مصدومان .
روزنامه نگار بودیم و باید می پذیرفتیم. بارها پذیرفتیم و باز هم خواهیم پذیرفت. مگر دوستان ما، همکاران ما دیروز آن گاه که به شوخی وصیتنامه های خود را می نوشتند نپذیرفتند. بله، پذیرفتیم و خواهیم پذیرفت، چون روزنامه نگاریم. خبرنگار، عکاس، گزارشگر و تصویربردار مسئول و متعهد.
آسیه نوشته بود که تصمیم گرفته است دیگر با هواپیمای نظامی نرود، اما من اطمینان دارم که این حرف را از ته دل نمی زند. مطمئن هستم که اگر ماموریت مهمی باشد- فرق نمی کند کی و کجا- حتی التماس خواهد کرد که سوار هواپیمای نظامی اش کنند تا به موقع برسد و یا بازگرد. اطمینان دارم که باز حاضر است سرنشین هواپیمای نظامی ای شود که در آن تابوت ها صف شده اند و مجروحان و مصدومان ناله سرمی دهند. چه فرق می کند جنازه دوستان یا مردم. مصدومان و کشته شدگان زلزله یا سیل و یا...
حتما سوار می شود؛ بارها سوار شده ایم.مگر در زمان زلزله بم سوار نشدیم. یا بیشتر در زلزله رودبار و یا دورتر؛ زمان عملیات. در سنندج، کرمانشاه یا امیدیه اهواز.
ما خبرنگاریم و محکوم و یا متهم.
در زمان جنگ متهم بودیم که اگر زودتر از زمان آغاز عملیات آگاه شویم و خود را با وسیله ای مجهز به منطقه می رساندیم صدامیان آگاه می شدند!! ناچار بودیم که در آخرین لحظه، با هرچه که شد ، با رانندگان خواب و بیدار و خودرو خراب یا لکنتی راهی شود، اما باید به موقع خود را به محل ماموریت می رساندیم. و در این راه بسیاری در اثر سانحه جان باختند یا مصدوم و معلول شدند. اما گاه دیر می رسیدیم و مطلع می شدیم که عملیات لو رفته بوده ست. دیگران- نه ما- بی احتیاطی کرده بودند، از اطلاعات جنگی خوب حفاظت نشده بود، برنامه ها خوب طراحی نشده بود. درنتیجه در تصویر های تلویزیون عراق می دیدیم که صدامیان و بعثیان دوستان و برادرانمان را شهید کرده اند و باز جنازه عزیزانمان روی دستمان می ماند. چه فرق می کرد در ام الرصاص، فکه و یا...
ما چون روزنامه نگار بودیم متهم بودیم و دیگران همیشه سردار.
در گوشه ای از خاک کشورمان ایران، سیل می آمد، زلزله می شد و یا .. باز هم نیمه شب از رختخواب بیرون می جهیدیم تا در سرمای زمستان و یا گرمای تابستان، در کوهستان و یا کویر، به موقع در محل ماموریت حاضر باشیم، تا با خبررسانی کمکی به مردم باشیم و یا عاملی برای رسیدن کمک داخلی و خارجی برای صدمه دیدگان و یا خانواده جان باختگان و مال باختگان.
باز در آنجا هم متهم بودیم و در بسیاری موارد محکوم. دوستان آنجا نیز اطلاعات را به سلیقه خود طبقه بندی می کردند و مانع فعالیت آزاد ما می شدند. و در شرایط کمبود امکانات راحت ترین مکان تصرف خوابگاه یا چادر روزنامه نگاران بود و آذوقه اندک آنان.
اما ما به سرپناه و گشنه و تشنه به کار مشغول می شدیم و در پایان ماموریت در آخرین صفت نوبت وسیله بازگشت؛ هواپیمای نظامی سی -130. باز در بسیاری از موارد همراه با جنازه ها و مصدومان .
همکار دیگری بر روی وب لاگ خود نوشته بود اسماعیل عمرانی خبرنگار تازه کار ایسنا در اولین ماموریت خود جزو کشته شدگان هواپیمای سی – 130 بوده است. به گفته او چون خبرنگاران قدیمی گروه سیاسی خبرگزاری دانشجویان تمایل نداشته اند که به این ماموریت بروند به ناچار قرعه به نام او افتاده بوده است تا سرنوشت مرگ در آتش را برای اسماعیل رقم بزند.
باورم نمی شود، مگر می شود روزنامه نگار بود و به ماموریت نرفت. چه فرق می کند با چه وسیله ای و به کجا؛ حتی تا قعر جهنم. الا اینکه بلایی سر ما آورده باشند که عطای کار را به لقایش بخشیده باشیم. آیا توهین ها و بی احترامی های مکرر در سفرها ی رسمی مسئولان آن بلا بوده؟ آیا نوع وسیله سفر و ماموریت آن بلا بوده ؟ یا نه بی اهمیت تلقی شدن کار ما و جان ما از سوی دیگران.
آیا واقعا هواپیما نقص فنی داشته و خلبان عاقل را چون حاضر نشده جان خود و دیگران را به خطر اندازد توبیخ کرده و دیگری را چون شجاع و نترس بوده در کابین خلبان هواپیمای خراب جای داده اند و به سوی خانه سازمانی همکارانش در سه راه آذری فرستاده اند تا جنازه سوخته روزنامه نگاران را هدیه ببرد؟
چه کسی مسئول است؟ چه کسی باید پاسخگوی این جنازه ها باشد؟ جنازه هایی که روی دست ما مانده. چه می گویم ؟ این بدن های سوخته، این جزغاله ها، این خاکسترها.
اصلا نمی خواهم بدانم که چه کسی مسئول است. مدت هاست که این واژه از ادبیات سیاسی و روزنامه نگاری ایران رخت بربسته است. یا آمران و مسئولان معرفی نمی شوند و یا خرده پا ها بلاگردان آنها می گردند. مگر در قتل های زنجیره ای شدند؟ یا در جریان ترور حجاریان و...
ارائه استعفای مسئولان در زمان مصیبت ها و قصورها و تقصیرها اولین اقدام در جوامع متمدن است، اما گویا در کشور ما اقدامی بی معنا. چه در گذشته های دور و چه اکنون. به خصوص این بار که پای نظامیان در میان است و فرماندهان آنان و.... قوا.
می ماند آن سوال جدید؛ نمی شد که آن هواپیمای بی مصرف، هواپیمای تشریفاتی را به ماموریت های روزنامه نگاران اختصاص دهند تا امروز نعش عزیزانمان روی دستمان نماند؟ چه می گویم؟ این بدن های سوخته، این جزغاله ها، این خاکسترها!؟


   پايان خبر

تماس با ما | درباره ما | وب لاگ ما | [mail dot emrooz at gmail dot com]
Sitemap