گمان مبر كه به پايان رسيد كار مغان..... هزار باده ناخورده در رگ تاك است


اخبار روز  

معرفي سايت
کليپ «دوباره مي‌سازمت وطن»...ستاد نسیم

پایگاه خبری ستاد انتخاباتی دکتر مصطفی معین

وبلاگ شخصی دکتر معین

انجمن دفاع از حقوق زندانیان

سایت رسمی دکتر سروش

پایگاه خبری رویداد

سایت رسمی دکتر کدیور

پایگاه اطلاع رسانی خانه احزاب ايران

سایت مشترک عطاالله مهاجرانی وجمیله کدیور

روزنامه اقبال

انجمن صنفي روزنامه‌نگاران ایران

نسیم؛نسل سومی های یاور معین

سایت اندیشه وران کرد

پایگاه خبری میزان

وبنوشته های سیدمحمدعلی ابطحی

روزنامه اینتر نتی روز

کاریکاتورهای هادی حیدری

پرشین نیوز

روزنامه ایران

از این روزها ...وبسایت شخصی سعید شریعتی

وبلاگ گروهی جمعی از زنان اصلاح طلب

روزنامه اینترنتی ایران ما

ایسنا... خبرگزاری دانشجویان ایران

روزنامه اطلاعات

هفته نامه سیروان

روزنامه شرق

سایت رسمی عمادالدین باقی

خبرگزاری کار ایران

وبلاگ اختصاصی احمد شیرزاد

وبلاگ مهر...وبنوشته های علی مزروعی

خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران

پایگاه خبری تبریز نیوز

پایگاه خبری نثرما(اصفهان)

خبرگزاری میراث فرهنگی

سینا خبرگزاری جامعه جوانان ایرانی

پایگاه خبری خلیج فارس

روزنامه همبستگی

روزنامه اعتماد

روزنامه آفتاب یزد

جستجو
   
مقالات

  تأملي بر انتصاب رئيس جديد دانشگاه تهران


  غني‌سازي در خاك روسيه؟


  در کدام مسیر، با کدام وسیله!؟


  در باب عدالت و عشق*


  آری این چنین بود برادر خبرنگار


  تغيير هويت يك نهاد مردمي


  به بهانه 16 آذر، روز دانشجو


  درباره راهبرد حركت دانشجويى


  اهداف دائمي و موسميِ جنبش دانشجويي ايران


  آيا سياست ما عين ديانت ماست؟


تريبون

  ما خبرنگاران مقصریم


  چشماني به سوي آسمان


  با ياد رفتگان قلم به دست، دوربين به دوش


  الفاظ موهن در جايگاه حقوقي


  ويترين يا واقعيت؟


  دانشجويان پيشروتر از استادان


  دادنامه‌اي براي 220 هزار دبير


  بحثي به بهانه 16 آذر


  كالبد شكافي‌ پر رمز و رازترين‌ انجمن‌ مذهبي‌ ايران‌؛حزب‌ مرموز


  صورت مذاكرات جلسه شوراى دانشگاه تهران پس از ۱۶ آذر ۱۳۳۲


 

   تاريخ و زمان ورود خبر : 23:52:10 - 18/9/84
تغيير هويت يك نهاد مردمي Print This Page!!!

مشارکت-سعيد شريعتي:
هفته اول آذرماه هر سال يادآور تشكيل سازمان بسيج به عنوان نهادي برآمده از آرمان‌هاي انقلاب اسلامي است. نهادي كه بنا بر نظر بنيان‌گذار فقيد انقلاب، حضرت امام خميني (ره) در جهت دفاع از اهداف و آرمان‌هاي مردمي انقلاب و براي سازماندهي مشاركت مردم در دفاع از منافع ملي، تماميت ارضي كشور و وحدت ملي شكل گرفت.
يادآوري و گراميداشت رشادت‌ها و سلحشوري‌هاي فرزندان اين آب و خاك در طول 8 سال دفاع از كيان اين سرزمين در قالب نهاد بسيج شكل گرفت، بر همگان فرض است. ما نيز در اين فرصت ياد و خاطره همه شهيدان بسيجي را گرامي ‌مي‌داريم و به روان يكايك آنان درود مي‌فرستيم و همچنين بر خود لازم مي دانيم كه سلامتي و صحت همه جانبازان عزيز بسيجي را كه در راه دفاع از آيين و ميهن سلامتي خود را نثار كرده‌اند از خداوند متعال مسألت نماييم.
هفته بسيج فرصت مغتنمي است كه در كنار تجليل از حماسه‌ها و رشادت‌ها و بيان كاركردهاي مثبت و سزنده اين نهاد بزرگ، به خطرات و آسيب‌هايي كه اين نهاد مردمي را تهديد مي نمايد نيز اشاره نماييم.
سازمان بسيج آنچنان كه در اهداف تشكيل آن لحاظ شده است، سازماني گسترده و فراگير براي جذب و جلب همه اقشار در جهت سازماندهي مشاركت‌هاي مردمي براي اهداف بزرگ ملي و ديني است. از اين رو لازم است همه ظرفيت‌ها در جهت جذب هر چه بيشتر توده‌هاي مردم به اين نهاد فراهم آيد و هر ايراني با هر سليقه و با هر گرايش و اعتقادي بتواند در جهت خدمت به ميهن در قالب اين نهاد جاي گيرد.
اگر چنين سازماني را از بسيج تصور نماييم ايران عزيز بهره‌مند از نهادي مردمي خواهد بود كه اتكاي آن به حداكثر توان و ظرفيت‌هاي ملي است و هر ايراني با رغبت تمام انگيزه خواهد يافت كه در قالب اين نهاد در جهت دفاع از پيشرفت، آباداني و عزت و سربلندي ايران عمل نمايد،.
از اين رو لازم است سازمان بسيج كه به ضرورت 8 سال دفاع مقدس به عنوان پشتوانه نيروهاي نظامي به خدمت اداره جنگ درآمد و صورتي شبه نظامي يافت، امروز با گذشت نزديك به دو دهه از پايان جنگ مورد بازنگري قرار گيرد.
تقويت و پويايي بسيج در آن است كه براي جلب و جذب حداكثري از توده‌هاي مردم به صورت نهادهاي مدني و مردمي درآيد و سازمان‌دهي مردمي و مدني آن جايگزين سازماندهي نظامي-دولتي شود.
با چنين رويكردي به امر سازماندهي بسيج مي توان اين انتظار را داشت كه اداره اين سازمان مردمي نيز به نحوي بر ساخته از ساختار مدني و مردمي آن فارغ از نظامات خاص نيروهاي مسلح باشد و بر مبناي نظمي مردمسالارانه در داخل اين نهاد صورت پذيرد.
در اين حالت است كه مي توان انتظار داشت اين نهاد به عنوان نهادي ملي عمل كند و سازماندهي گسترده و ملي آن فارغ از گرايش ها و رقابت‌هاي سياسي- اجتماعي به عنوان چتري فراگير همه سلايق و گرايش‌ها را شامل شود. آن گاه است كه به طور طبيعي هيچ يك از گرايش‌هاي سياسي جامعه امكان بهره‌برداري سياسي از اين مجموعه را نخواهد يافت.
در سال‌هاي گذشته نه تنها به نهاد بسيج، براي شكل دادن به اين روند فرصت و امكان داده نشده است بلكه با افزايش انگيزه هاي خاص سياسي در سطحي از نيروهاي نظامي و افزايش سطح مداخلات آنان در امور سياسي متأسفانه تلاش شده است كه اين سازمان بزرگ و ملي در جهت اهداف سياسي مورد بهره‌برداري قرار گيرد.
اگر چه سازمان بسيج در وضعيت كنوني خود نيز تا حدود زيادي شامل گرايش هاي متنوع سياسي و اجتماعي از ميان توده‌هاي مردم است اما دخالت نيروهاي نظامي اين امكان را فراهم كرده است كه براي اهداف سياسي خاص از اين مجموعه نيروگيري شود.
آنچه كه در انتخابات اخير رياست جمهوري رخ داد و كمابيش اعتراض و انتقاد همه نيروهاي سياسي كشور را برانگيخت، جلوه بارزي از اراده چندين ساله بود كه گمان مي‌كرد با اتكا به سازماندهي شبه نظامي شبه نظامي اين امكان را خواهد يافت كه تفكري خاص را بر كشور حاكم نمايد. شكل دهي به حزبي پادگاني براي سازماندهي ماشين رأي جمع‌كني تفكري خاص اولين نهادي را كه مورد هدف خود قرار داد نهاد بسيج بود. اگر چه به صراحت آمار و نشانه هاي ديگر سياسي و اجتماعي به يقين مي توان گفت تفاوتي آشكار ميان حزب معروف پادگاني و نهاد بسيج چه به لحاظ عده و چه از نظر گرايش و سليقه‌هاوجود دارد، اما همانگونه كه اشاره شد، اراده‌هاي فوقاني علاقه شديد به بهره‌برداري سياسي از اين سازمان دارند.
آفات و آسيب‌هايي كه از اين ناحيه سازمان بسيج را تهديد مي كند، بيش از همگان براي نيروهاي فكور و با درايت بسيجي آشكار است، اما مي‌توان اين آفات را كه مي تواند در كوتاه مدت و بلند مدت بسيج را از اهداف مقدس خود كه همان دفاع از كيان آيين و ميهن و حفظ انسجام و وحدت ملي و تلاش براي آباداني ايران است، دور بدارد چنين برشمرد:
1) روي آوردن به جهت‌‌گيري‌هاي سياسي خاص و ورود در رقابت‌هاي سياسي از آنجا كه سازمان بسيج بايد شامل همه گرايش‌هاي موجود در جامعه باشد در عمل به تقابل‌ها و تضادهاي درون سازماني مي‌انجامد و در نهايت به از هم پاشيدن بسيج منجر مي‌شود و حداكثر آن را تبديل به يك فرقه يا گرايش خاص سياسي مي‌نمايد.
2) حاكم شدن اراده‌اي كه مي‌كوشد تفكري خاص و محدودنگر را در سازمان بسيج رواج دهد عملاً بسيج را در برابر سليقه‌هاي ديگر موجود در جامعه قرار مي دهد و به جاي آنكه بسيج عاملي براي انسجام و همبستگي ملي باشد مجموعه‌اي خواهد شد كه به تقابل‌هاي اجتماعي دامن مي‌زند.
3) مهمترين آفتي كه امروز بسيج را تهديد مي نمايد، اراده‌اي است كه مي‌خواهد بسيج را پايگاه اجتماعي تفكري خاص كه متأسفانه امروز در جامعه ما نماد نهادينه شدن تحجر و بنيادگرايي ديني است معرفي نمايد و براي اهداف خاص خود از اين مجموعه بزرگ سربازگيري كند.
اگر چه اين اراده هنوز به تحقق كامل درنيامده است اما بايد هشدار و انذار داد كه آنان كه مي‌خواهند بسيج را ابزاري براي تحقق اهداف سياسي خود نمايند، بزرگترين ضربات را به بسيج مي‌زنند و موجب رويگرداني جامعه از نهادي مي‌شوند كه متعلق به همه مردم و مجموعه فراگير براي پيوند دادن و همراه كردن همه طيف‌ها و سليقه‌هاي جامعه است.
اين انتظار بيش و پيش از همه از اعضاي سازمان بسيج مي‌رود كه راهكار مقابله با اين آفات و آسيب‌ها را بجويند و در برابر اراده هايي كه با نگاه ابزاري به بسيج، آن را از اهداف و آرمان‌هاي ملي و ميهني خود دور مي‌دارد، تدبيري كارا بيانديشند.


   پايان خبر

تماس با ما | درباره ما | وب لاگ ما | [mail dot emrooz at gmail dot com]
Sitemap