گمان مبر كه به پايان رسيد كار مغان..... هزار باده ناخورده در رگ تاك است


اخبار روز  

معرفي سايت
کليپ «دوباره مي‌سازمت وطن»...ستاد نسیم

پایگاه خبری ستاد انتخاباتی دکتر مصطفی معین

وبلاگ شخصی دکتر معین

انجمن دفاع از حقوق زندانیان

سایت رسمی دکتر سروش

پایگاه خبری رویداد

سایت رسمی دکتر کدیور

پایگاه اطلاع رسانی خانه احزاب ايران

سایت مشترک عطاالله مهاجرانی وجمیله کدیور

روزنامه اقبال

انجمن صنفي روزنامه‌نگاران ایران

نسیم؛نسل سومی های یاور معین

سایت اندیشه وران کرد

پایگاه خبری میزان

وبنوشته های سیدمحمدعلی ابطحی

روزنامه اینتر نتی روز

کاریکاتورهای هادی حیدری

پرشین نیوز

روزنامه ایران

از این روزها ...وبسایت شخصی سعید شریعتی

وبلاگ گروهی جمعی از زنان اصلاح طلب

روزنامه اینترنتی ایران ما

ایسنا... خبرگزاری دانشجویان ایران

روزنامه اطلاعات

هفته نامه سیروان

روزنامه شرق

سایت رسمی عمادالدین باقی

خبرگزاری کار ایران

وبلاگ اختصاصی احمد شیرزاد

وبلاگ مهر...وبنوشته های علی مزروعی

خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران

پایگاه خبری تبریز نیوز

پایگاه خبری نثرما(اصفهان)

خبرگزاری میراث فرهنگی

سینا خبرگزاری جامعه جوانان ایرانی

پایگاه خبری خلیج فارس

روزنامه همبستگی

روزنامه اعتماد

روزنامه آفتاب یزد

جستجو
   
مقالات

  در باب عدالت و عشق*


  درباره راهبرد حركت دانشجويى


  اهداف دائمي و موسميِ جنبش دانشجويي ايران


  آيا سياست ما عين ديانت ماست؟


  مدرس و دردى به عمر يك قرن


  مانده ايم و مى مانيم


  مدعيان ارتباط با امام زمان


  مدرس به عنوان سياستمدارى حرفه اى


  روزنامه اعتماد ملی و کروبی و مدرس


  نگاهی به کیسه پشت سر


تريبون

  دانشجويان پيشروتر از استادان


  كالبد شكافي‌ پر رمز و رازترين‌ انجمن‌ مذهبي‌ ايران‌؛حزب‌ مرموز


  صورت مذاكرات جلسه شوراى دانشگاه تهران پس از ۱۶ آذر ۱۳۳۲


  علوي‌تبار: جنبش اصلاحات براي شروع دوباره بايد از هدف خود ابهام‌زدايي كند


  عزت الله سحابى:جاى مدرس و انديشه اش خالى است


  تفاوت های 16 آذر و18 تیر از دیدگاه معین


  بدهی 5/5 میلیارد تومانی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران


  تکرار مدام تاریخ


  منع تبعيض از زنان غير ديني است؟


  اسلام و حقوق بشر


 

   تاريخ و زمان ورود خبر : 14:05:28 - 16/9/84
دانشجويان پيشروتر از استادان Print This Page!!!

روز-احسان نراقي :مجموعه تحولات تحكيم وحدت امروزه با اعلاميه هايي كه تا كنون صادر كرده اند، نشان از پختگی، سنجيدگی و تعادل دارد، ودیگر تند روي های معمول جنبش هاي دانشجويي در حرکات آن ديده نميشود. اما دستگاههاي قضايي و دولتي، حرمت دانشجويان را حفظ نمي كنند که این جای تاسف بسیار دارد.

ولي آن چيزي كه بیشتر مايه تاسف است اينکه استادان دانشگاههاي ايران، در قياس با زمان شاه از دانشجويان عقب تر هستند. در زمان شاه، مهندس بازرگان و دوستانش و عده اي از استادان به قرار داد كنسرسيوم اعتراض كردند. بعد از آن، به دستور شاه دوازده تن از معترضین را كه همگی از استادان برجسته دانشگاه بودند، اخراج كردند. به دنبال این ماجرا، دكتر سياسي از رياست دانشگاه استعفا داد، ولي در اين دوره استادان هم از لحاظ تفكر و انديشه از دانشجویان خود عقب افتاده اند، و هم از لحاظ عمل. بی جهت نیست که وقتي دانشجويان قصد دارند در دانشگاه ها جلسات سخنراني بگذارند، مجبور مي شوند افراد را از خارج دانشگاه دعوت كنند. در صورتي كه اين نوع مسائل به استادان دانشگاه ربط دارند و در حیطه تخصصی آنها قرار می گیرند.به ویژه در زمینه مسائل اجتماعي و سياسي ايران که قاعدتا باید حوزه عملکرد متفکران دانشگاهی باشد.و اتفاقا بيشترین ضعف دانشگاههاي ايران در علوم سياسي، اجتماعي و انساني است. دانشگاههاي ما در اين رشته هابه مراتب از رشته هاي طبيعي و فني ضعيف تر هستند، و دلیل نیز این است که به هر كس پستي داده اند و حقوقي كه شايد بسيار بيشتر از بازده آنها باشد.

مساله ديگر اينكه امروز دانشگاههاي ما تحت فشار های گوناگون قرار دارند. به عنوان مثال در زمان آقاي خاتمي به هر دانشگاهي براي سخنراني دعوت مي شدم، دانشجویان به راحتي درباره هر موضوعي كه مي خواستند بحث مي كردند . اما در روزهاي اخير وضع تغییر کرده است، به طوری که من در آخرین دعوت سخنرانی، به دليل سخت گيري هاي دولت اخير، به دانشجویان میزبان گفتم درباره شصتمين سال سازمان ملل و فعاليت يونسكو صحبت خواهم كرد. و البته تصور مي كردم اين موضوع معتدل و مناسب، حساسیت کسی را بر نمی انگیزد، به ویژه آنکه ايران نيز از جمله بنيانگذاران يونسكو است و هر ساله چندين ميليون دلار به این سازمان حق عضويت مي دهد. اما با کمال تعجب، این سخنرانی با مخالفت روبرو شد.با سخنراني من در دانشگاه اصفهان و دانشگاه علوم پزشكي رشت هم مخالفت شده است. در اصفهان فقط يكساعت قبل ازآغاز مراسم، سخنراني را لغو كردند.ما اگر در دانشگاه نتوانيم در مورد يونسكو حرف بزنيم، پس كجا بايد اين كار را انجام داد؟ این برخوردها در عرصه بين المللي نشانه ضعف ما تلقی می شود، بی جهت نيست كه می گوینداستاندارد آزادي بيان در ايران از مرتبه بالايي برخوردار نيست .

به لحاظ اجتماعي هم بايد گفت دانشجويان امروز نقش بسيار مهمی در کشور دارند،نقشی که در سال های اخیر، حتی بر نقش و تاثیر احزاب هم پیشی گرفته است. به عبارت دیگر حضور دانشجويان در صف اول فعاليت هاي اجتماعي و سیاسی براي جامعه ما اهمیت حیاتی دارد.

آن هم در شرایطی که برغم ضعف استادان، و قلت همکاری استادان برجسته، جنبش دانشجويي نه فقط گام های بلندی برداشته بلکه چشم انداز فردای آن نیز متعالی است. من پيشنهاد نمي كنم استادان همراه دانشجویان تظاهرات كنند، اما این وظیفه استادان است که در عرصه های فکری، یار و یاور دانشجویان باشند و به گسترش عرصه فکر و اندیشه در دانشگاه و در نهایت در جامعه مدد رسانند. دانشگاه مركز انديشه تلقي مي شود و اندیشه در فضای تفاهم و همدلی، اوج می گیرد.

بعد از تحولات ماه مه سال 1968 در فرانسه، به گفته هربرت ماركوزه، تز ماركس راجع به انقلاب و تحول در دنياي امروز ملغي شد. طبقه كارگر ديگر طبقه پيشرو و اصلي نيست، بلكه در دنیای جدید، نقش آفرینی به سه گروه دیگر محول شده است: زنان، مهاجران و دانشجويان. این سه گروه هستند كه تحولات جوامع دنيا، چه در شرق و چه درغرب را رقم خواهند زد، بنابراين بی توجهی به نقش آنان و به ویژه دانشجويان، بی توجهی به دنیای امروز و تحولات فرداست.

با این حال و برغم این تنگناها، دانشجویان نباید در مقابل اين سياست ها دلسرد شوند. آنها بايد به شكل هاي گوناگون از مسائل سياسي، فرهنگي و اجتماعي دوری نگزینند. مهم اين است كه دانشجويان اين عرصه را رها نكنند. فارغ التحصیلی از دانشگاه، در هر رشته که باشد، بدون تجربه اجتماعي و سياسي، ارزش چندانی ندارد. لذا حركتهارا بايد به صورت معقول و معتدل ادامه داد. حركت هاي دانشجويي و فعاليت هاي دانشجويي بايد آميزه اي از تعقل و شور باشد، تا بتواند در لايه هاي اجتماعي جامعه نفوذ كند و به اهداف خویش دست یابد،در غير اينصورت با خطرات زيادي مواجه خواهد شد.


   پايان خبر

تماس با ما | درباره ما | وب لاگ ما | [mail dot emrooz at gmail dot com]
Sitemap